Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nu se recunosc diacriticele intr-un dialog lightbox

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
the_ghentz

the_ghentz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 14.10.2008
Buna, am si eu o intrebare.
Am un dialog lightbox cu text. dar n mi se recunosc diacriticele din limba germana. Folosesc acelasi tip de scris ca in html (unde le recunoaste) dar aici nu le recunoaste.
Aveti vreo solutie:
CSS lightbox:
/*
*
*/

#confirm {display:none;}

/* Overlay */
#confirm-overlay {background-color:#eee; cursor:wait;}

/* Container */
#confirm-container {height:280px; width:500px; font: 16ppx/20px "Times New Roman", Times, serif; text-align:left; background:#fff; border:2px solid #2A2A2A;}
#confirm-container .header {height:30px; line-height:30px; width:100%; background:url(../images/confirm/header.gif) repeat-x; color:#FFFFFF; font-weight:bold;}
#confirm-container .header span {padding-left:8px;}
#confirm-container .message {color:#333; font-style:normal; font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:14px; margin:0; padding:12px 4px 12px 8px;}
#confirm-container .buttons {line-height:26px; width:160px; float:right; padding:10px 8px 0;}
#confirm-container .buttons div {float:right; margin-left:4px; width:70px; height:26px; color:#666; font-weight:bold; text-align:center; background:url(../images/confirm/button.gif) repeat-x; border:1px solid #bbb; cursor:pointer;}
#confirm-container a.modal-close,
#confirm-container a.modal-close:link,
#confirm-container a.modal-close:active,
#confirm-container a.modal-close:visited {text-decoration:none; font-weight:bold; position:absolute; right:10px; top:2px; color:#fff;}
#confirm-container a.modal-close:hover {color:#ccc;}

#2
gymos

gymos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2009

View Postthe_ghentz, on 1st February 2011, 15:16, said:

Buna, am si eu o intrebare.
Am un dialog lightbox cu text. dar n mi se recunosc diacriticele din limba germana. Folosesc acelasi tip de scris ca in html (unde le recunoaste) dar aici nu le recunoaste.
Aveti vreo solutie:
CSS lightbox:
/*
*
*/

#confirm {display:none;}

/* Overlay */
#confirm-overlay {background-color:#eee; cursor:wait;}

/* Container */
#confirm-container {height:280px; width:500px; font: 16ppx/20px "Times New Roman", Times, serif; text-align:left; background:#fff; border:2px solid #2A2A2A;}
#confirm-container .header {height:30px; line-height:30px; width:100%; background:url(../images/confirm/header.gif) repeat-x; color:#FFFFFF; font-weight:bold;}
#confirm-container .header span {padding-left:8px;}
#confirm-container .message {color:#333; font-style:normal; font-family:Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:14px; margin:0; padding:12px 4px 12px 8px;}
#confirm-container .buttons {line-height:26px; width:160px; float:right; padding:10px 8px 0;}
#confirm-container .buttons div {float:right; margin-left:4px; width:70px; height:26px; color:#666; font-weight:bold; text-align:center; background:url(../images/confirm/button.gif) repeat-x; border:1px solid #bbb; cursor:pointer;}
#confirm-container a.modal-close,
#confirm-container a.modal-close:link,
#confirm-container a.modal-close:active,
#confirm-container a.modal-close:visited {text-decoration:none; font-weight:bold; position:absolute; right:10px; top:2px; color:#fff;}
#confirm-container a.modal-close:hover {color:#ccc;}
Iti trebuie la inceputul paginii ceva de genul
<script type="text/javascript" src="js/jquery-1.4.2.min.js"></script> cu o pagina separata pentru aplicatia ta.gasesti pe
gogu o sumedenie de tutoriale.

#3
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View Postgymos, on 17th February 2011, 14:37, said:

Iti trebuie la inceputul paginii ceva de genul
<script type="text/javascript" src="js/jquery-1.4.2.min.js"></script> cu o pagina separata pentru aplicatia ta.gasesti pe
gogu o sumedenie de tutoriale.
Ce vorbesti acolo ? Daca nu-i citeste anumite dicritice, inseamna ca nu are utf-ul corespunzator, chiar si fisierul poate fi salvat "aiurea". Te poti delecta aici.
Al doilea lucru care sunt sigur ca de asta nu i se vad caracterele, este ca lightbox-ul, din cate stiu eu, se foloseste de iframe, atata timp cat e text, cum a zis the_ghentz, iar in acel iframe nu e trecut :
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

#4
gymos

gymos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2009

View Postw3room, on 17th February 2011, 15:40, said:

Ce vorbesti acolo ? Daca nu-i citeste anumite dicritice, inseamna ca nu are utf-ul corespunzator, chiar si fisierul poate fi salvat "aiurea". Te poti delecta aici.
Al doilea lucru care sunt sigur ca de asta nu i se vad caracterele, este ca lightbox-ul, din cate stiu eu, se foloseste de iframe, atata timp cat e text, cum a zis the_ghentz, iar in acel iframe nu e trecut :
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />


de care iframe daca e facut in js sau css? nu am vazut ca e css...asta una
si ca sa-i execute lui un lightbox nu-i trebuie ce i-am scris eu mai sus?(doar ca eu am dat ex de js, scz de rigoare). si in acel document clar tre sa aibe ce ai spus tu....dar eu nu am continuat in post ci i-am facut trimitere la gogu...ca e mult de explicat.
apropo de iframe delecteaza-te si tu oleaca aici

#5
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
de care iframe daca e facut in js sau css? nu am vazut ca e css...asta una
si ca sa-i execute lui un lightbox nu-i trebuie ce i-am scris eu mai sus?(doar ca eu am dat ex de js, scz de rigoare)
si in acel document clar tre sa aibe ce ai spus tu....
dar eu nu am continuat in post ci i-am facut trimitere la gogu...ca e mult de explicat

Esti pardaf  :thumbup:

Edited by w3room, 19 February 2011 - 04:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate