Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Mari Corabii de la Deagostini

- - - - -
  • Please log in to reply
1222 replies to this topic

#1
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
"Construiți o corabie unică din secolul al XVII-lea și întindeți pânzele spre mările lumii! Galioanele au stăpânit mările în cea mai mare parte a secolelor al XVI-lea și al XVII-lea. Aceste nave extraordinare, cu osatura lor caracteristică și cu tunurile foarte puternice, sunt un capitol important din istoria velierelor și a descoperirilor geografice. Impresionanta machetă pe care v-o oferim, integral construită din lemn, cu detalii din metal, se distinge prin reconstrucția fidelă și detaliată a originalului și prin uimitorul finisaj al pieselor. Precizia reproducerii se poate observa și în interiorul vasului: lestul, bucătăria, pompele, depozitele din cală."
Sursa.deagostini
          mari corabii
reclama mari corabii - youtube

  pret 15 lei/ numar. Constructia reprezinta galionul Sf Ioan Botezatorul, sec XVII. Dimensiuni 78x66, scara 1:20

Primul numar a aparut deja.
Va cumpara cineva colectia? Merita luata? Oare are calitate buna? Daca sunt pareri pozitive, as cumpara-o si am putea dezbate constructia aici.

#2
linxo

linxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 12.11.2009
Am luat primul nr, intentionez sa cumpar toata colectia desi nu ma incanta sa astept 100 de saptamani ca sa finalizez galionul...

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Foarte buna idee.

Legat de asteptare, lucrurile bune in timp se rezolva, graba strica streaba sau "amu ce atata graba !"

In SUA de mult timp sunt asemenea reviste unde se dau piese de construit diverse modele la scara si nimeni nu s-a plans ca trebuie asteptat, e chiar placut asa, ca nici nu omori timp prea mult cu constructia ei.

Daca vrei sa o faci dintr-o bucata, o poti cumpara de la un fabricant de modele, gen Italieri.

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
In cite numere (saptamini) vine toata corabia ?

#5
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postionut76, on 27th January 2011, 20:51, said:

In cite numere (saptamini) vine toata corabia ?
Toate piesele vin in 100 de numere, deci trebuie asteptat cam 2 ani pana o vei vedea in vitrina, asta in cel mai fericit caz, pentru ca si asamblarea poate dura ceva vreme.

#6
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postneobluenet, on 27th January 2011, 22:40, said:

Toate piesele vin in 100 de numere, deci trebuie asteptat cam 2 ani pana o vei vedea in vitrina, asta in cel mai fericit caz, pentru ca si asamblarea poate dura ceva vreme.
M-am entuziasmat si eu cand am vazut reclama.Cand am vazut cat trebuie sa astepti pana la finalizarea machetei mi-a pierit tot cheful.N-are rost.Tre' sa fii masochist sa astepti atata.

Edited by zuv, 28 January 2011 - 00:00.


#7
CRIPATAURICA

CRIPATAURICA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2011

View Postlinxo, on 27th January 2011, 20:31, said:

Am luat primul nr, intentionez sa cumpar toata colectia desi nu ma incanta sa astept 100 de saptamani ca sa finalizez galionul...

Revista apare o data la 2 saptamani deci vor fi 50 de numere x15 lei =750  lei ,personal o consider mult prea scumpa.in primele 10 numere revista contine maximum 4-5 piese iar unele dintre ele intrucit sint piese in oglinda ar fi trebuit sa lase loc si pentru ca eu sa  le tai la traforaj .dar ca sa lungeasca pelteaua si afacerea fimei sa prospere au lungito cumau dorit

#8
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
Si bineinteles ca pot oricand stagna colectia daca nu au destui cumparatori, cum au mi facut-o si cu altele.

#9
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Cred ca este a treia oara cand Deagostini scoate aceasta colectie, pana acum s-au oprit la numarul 4.  :huh:
Ca o parere persoanala: macheta + revistele vor costa cel putin 1500 lei (100 numere x 15 lei) dar pentru ca se "intind" cu ea pretul va creste in viitor, probabil. La acesti bani este convenabil sa cumperi o corabie din lemn (sau din plastic, ele fiind mai ieftine) si sa o construiesti + iti raman bani pentru accesorii si scule.
Este foarte probabil ca in cei 2 ani sa iti pierzi entuziasmul si corabia va ajunge intr-o cutie prafuita.

Marele avantaj il reprezinta popularizarea acestui hobby. ;)

#10
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
Chiar pretul voiam sa-l punctez si eu. Per total, se pare caa nu e o investitie excelenta. In doi ani se pot intampla multe, printre care  falimentul deagostini. Ar fi frumos sa iei revista pana la nr. 50 si dupa aia sa ramai cu ochii-n soare. :)

Edited by umbbra, 28 January 2011 - 12:36.


#11
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Am văzut revista la chioșc, piesele par de calitate bunicică, dar sub nici o formă nu aș aștepta doi ani(!!!!!!!!) ca să mă apuc să fac o machetă...Punînd la socoteală și faptul că se poate stagna oricînd apariția, din varii motive, nu am să o cumpăr. Mai bine investesc într-o Artesania Latina, sau Mantua...

#12
cromic

cromic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2009
Dar de unde poti sa procuri o asemenea corabie aici in Romania?Stie cineva?Exista vreun magazin in Bucuresti cu acest profil? Ce faci daca lipsesti o vreme din tara si pierzi citeva numere ale revistei? Ramii fara catarge? Sau fara pinze?Sau mai stiu eu ce alt detaliu?

#13
f2n3

f2n3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2011
Am cumparat si eu revista, eram foarte entuziasmat sa incep constructia corabiei, insa din cate citesc pe aici cam mi-a pierit tot entuziasmul.
Am citit in revista si sunt 4 sectiuni, eu ma gandesc ca sunt 4 corabii, nu stiu ce sa zic. Voi ce parere aveti?
Mai e o problema legata de faptul ca editorul isi rezerva dreptul de a intrerupe sau prelungi publicatia, asta nu imi da prea mare siguranta ca voi termina corabia.

Nu imi place ca nu se dau prea multe informatii din partea celor de la DeAgostini.
Eu unul nu voi cumpara revista.

#14
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007

View Postcromic, on 28th January 2011, 18:52, said:

Dar de unde poti sa procuri o asemenea corabie aici in Romania?Stie cineva?Exista vreun magazin in Bucuresti cu acest profil? Ce faci daca lipsesti o vreme din tara si pierzi citeva numere ale revistei? Ramii fara catarge? Sau fara pinze?Sau mai stiu eu ce alt detaliu?

Ar trebui sa-l intrebi pe florinsnad din topicul asta topic. Cat despre numere pierdute le vei gasi la ei si cu un telefon se rezolva. Eu de ex, am luat ieri nr 5 din colectia Lumea aviatiei care este in prezent la nr 51.


View Postf2n3, on 28th January 2011, 19:14, said:

Am citit in revista si sunt 4 sectiuni, eu ma gandesc ca sunt 4 corabii, nu stiu ce sa zic. Voi ce parere aveti?
Mai e o problema legata de faptul ca editorul isi rezerva dreptul de a intrerupe sau prelungi publicatia, asta nu imi da prea mare siguranta ca voi termina corabia.

Le-am dat mail. Mi-au confirmat ca va fi o singura corabie de-a lungul celor 100 nr + dvd-uri, bibliorafturi cu scop informativ.

#15
cromic

cromic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2009
[quote name='umbbra' date='28th January 2011, 18:44' post='9380487']
Ar trebui sa-l intrebi pe florinsnad din topicul asta [url="http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=733218"]topic[/url]. Cat despre numere pierdute le vei gasi la ei si cu un telefon se rezolva. Eu de ex, am luat ieri nr 5 din colectia Lumea aviatiei care este in prezent la nr 51.




Multumesc pentru raspuns - am intrat pe adresa respectiva si am vazut o multime de corabii. Cred insa ca sint din plastic si deci pierd oarecum din valoare,desi,recunosc ca arata excelent.Tot nu stiu de unde se pot procura.In fine voi afla eu.

#16
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Ia legatura cu florinsnad. El lucreaza atat plastic cat si lemn. Daca vrei sa te apuci de barcute, el este persoana potrivita sa te indrume. Mie mi-a dat foarte multe sfaturi folositoare.

Imi plac foarte mult corabiile dar nu ma descurc la "ate"  :deadtongue:  si din acest motiv m-am orientat spre figurine, blindate si diorame. Cat despre corabii, prefer sa ma las dus de val prin intermediul romanelor de aventuri pe mari si oceane.

Edited by buha, 28 January 2011 - 20:23.


#17
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Astia de la DeAgostini sunt cam smecheri. Eu cumpar colectia Lumea Aviatiei. S-a ajuns deja pe la 51 de numere. Teoretic apare si un biblioraft la fiecare al 20-lea numar. Practic insa nu am gasit nicaieri. Peste tot au primit doar 4-5 bibliorafturi si s-au dat la prima ora.

#18
nik50

nik50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.12.2009

View Postumbbra, on 27th January 2011, 21:16, said:

"Construiți o corabie unică din secolul al XVII-lea și întindeți pânzele spre mările lumii! Galioanele au stăpânit mările în cea mai mare parte a secolelor al XVI-lea și al XVII-lea. Aceste nave extraordinare, cu osatura lor caracteristică și cu tunurile foarte puternice, sunt un capitol important din istoria velierelor și a descoperirilor geografice. Impresionanta machetă pe care v-o oferim, integral construită din lemn, cu detalii din metal, se distinge prin reconstrucția fidelă și detaliată a originalului și prin uimitorul finisaj al pieselor. Precizia reproducerii se poate observa și în interiorul vasului: lestul, bucătăria, pompele, depozitele din cală."
Sursa.deagostini
          mari corabii
reclama mari corabii - youtube

  pret 15 lei/ numar. Constructia reprezinta galionul Sf Ioan Botezatorul, sec XVII. Dimensiuni 78x66, scara 1:20

Primul numar a aparut deja.
Va cumpara cineva colectia? Merita luata? Oare are calitate buna? Daca sunt pareri pozitive, as cumpara-o si am putea dezbate constructia aici.

UNDE POATE FI GASIT LA VINZARE acest galion ???????? stie cineva ?
Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate