Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#757
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007

 shadowfax, on Jul 30 2008, 00:43, said:

comportamentul femelei s-a cam schimbat:| acum sta cocotata pe chestia cu mancare, nu se misca de acolo, e umflata:)) arata ca un balon si:|:| canta. stie cineva ce inseamna asta? inainte nu canta in halul asta..si tipa-CANTA SI NOAPTEA DAMN IT!:))

si ce pot sa fac sa fie interesat de femela?:))
Eu cred ca deja a fost interesat... s-ar putea sa ai o bucurie si sa gasesti un ou in colivie...daca zici ca e umflata :)) daca vezi vreun ou in colivie...te duci repede si iei cuib :)
Bebe : mersi la fel :)

Edited by MassimoBoy, 30 July 2008 - 02:09.


#758
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2005
Salut!Mi-am cumparat si eu ieri o nimfa.Mi-au spus ca are doua saptamani,dar nu stiu sigur.Cert e ca nu poate zbura prea bine si nu a scos nici un zgomot,cu exceptia tipetelor cand am prins-o.Iar de mancat nu vrea sa manance prea mult.In rest,e foarte blanda,vine pe deget  si te lasa sa o mangai,dar ma ingrijoreaza faptul ca nu mananca prea bine.E normal sa fie asa la inceput?
Multumesc anticipat

Edited by bunutulalex, 30 July 2008 - 09:44.


#759
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
NU are cum sa aiba 2 saptamani ! La doua saptamani abia are pene si cateva goluri ! Deci NU ! Nu are doua saptamani!
E normal sa nu manance bine... e perioada de acomodare... Nu o mai prinde in colivie ! Asa n-o s-o imblanzesti niciodata!

#760
bebe_mik

bebe_mik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.07.2008
Bunutulalex: Eventual pune si tu o poza cu nimfa ta sa vedem despre ce e vorba.....

#761
shadowfax

shadowfax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007
cand sta umflata scoate sunete ciudate, asa cum (daca ai auzit vreodata) fac gainile cand sunt in cotet:)) si trebuie sa se culce ..e dubioasa:)) ar fi minunat sa imi faca un ou , dar eu nu i-am vazut facand ceva vreodata:))

daca o sa faca puisor va fi interesant:)) dintr-un dansator si o cantareata nu poate sa iasa decat ceva foarte foarte interesant:))


e normal ca o nimfa femela sa cante?
am cautat pe you tube femele nimfe care canta si am vazut ca exista dar stiam ca asta le diferentiaza de masculi(pe langa penaj)


hehe:)) sunt asa de entuziasmata incat devin stresanta (ca de obicei) anyway, citesc articole despre femelele care sunt pe cale sa depuna oule si citesc ca in acea perioada se hranesc mult si mananca frecvent din osul de sepie, ceea ce e interesant pentru ca e atat de disperata dupa mancare incat locul ei de somn permanent este exact pe farfuria de mancare si de multe ori am vazut-o mancand din osul de sepie, lucru de care nici nu se atingea inainte. Semne exista dar astia doi serios ca nu s-au atins unu de altul vreodata:))

Edited by shadowfax, 30 July 2008 - 19:35.


#762
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2005
Salut inca odata!Se pare ca m-au pacalit cei de la petshop :( ...voi pune maine o poza cu ea.Acum a inceput sa manance,alege doar semintele si de morcov nu se atinge catusi de putin.Nu o las in colivie,sta la mine pe birou,deocamdata pana ma asigur ca ne imprietenim.Ii vorbesc...sunt ascultata pana la un moment dat,dupa care incepe sa se spele...se pare ca nu ii zic nimic interesant si nici nou.Am citit ca trebuie sa ii repeti acelasi cuvant macar 20 de minute pe zi.Sper sa dea roade,desi e femela si din cate am inteles femelele nu vorbesc.Am sperat ca totusi e pui si poate reusesc sa scot de la ea cateva cuvinte.Are cateva locuri lipsite de fulgi,iar penajul cred ca se va mai schimba...sper.Presimt ca voi avea mult de munca.Voi incerca acum sa o conving sa treaca si la altceva decat seminte...o sa-i cant ceva lent,am observat ca adoarme imediat...

Edited by bunutulalex, 30 July 2008 - 19:47.


#763
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007

 shadowfax, on Jul 30 2008, 20:35, said:

cand sta umflata scoate sunete ciudate, asa cum (daca ai auzit vreodata) fac gainile cand sunt in cotet:)) si trebuie sa se culce ..e dubioasa:)) ar fi minunat sa imi faca un ou , dar eu nu i-am vazut facand ceva vreodata:))

daca o sa faca puisor va fi interesant:)) dintr-un dansator si o cantareata nu poate sa iasa decat ceva foarte foarte interesant:))


e normal ca o nimfa femela sa cante?
am cautat pe you tube femele nimfe care canta si am vazut ca exista dar stiam ca asta le diferentiaza de masculi(pe langa penaj)


hehe:)) sunt asa de entuziasmata incat devin stresanta (ca de obicei) anyway, citesc articole despre femelele care sunt pe cale sa depuna oule si citesc ca in acea perioada se hranesc mult si mananca frecvent din osul de sepie, ceea ce e interesant pentru ca e atat de disperata dupa mancare incat locul ei de somn permanent este exact pe farfuria de mancare si de multe ori am vazut-o mancand din osul de sepie, lucru de care nici nu se atingea inainte. Semne exista dar astia doi serios ca nu s-au atins unu de altul vreodata:))
Shadow , citeste pe anexa la despre perusi ! Acolo sunt reguli care se aplica si la nimfe in cazul clocirii,etc...
Nu e neaparat sa-i vezi tu ... poate sunt mai intimi si fac noaptea cand tu dormi :>
In perioada clocirii sa-i faci cure de Multivitaminico(produse de padovan) ca sa nu se epuizeze...ca slabesc foarte mult in perioada asta si pierd foarte mult calciu,vitamine si minerale ...
Alex: Ii dai legume/fructe numai daca stii ca sunt 100% sigur naturale,fara niciun fel de chimicale ! Si uscate foarte bine !
Nu te mai chinui cu vorbitul , pt ca ei nu prea vorbesc...sunt rare cazurile ... de cele mai multe ori imita sunete ...

#764
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Intrebare pentru cunoscatori:
Am cumparat de curand mancare pt nimfa mea,altceva decat ce luam de obicei.
Dupa cum se vede in poze,contine printre altele si chili...
Am inteles ca is variate preferintele nimfelor,da chiar chili?! :o
Mananca asa ceva?!
Attached File  imagine1.jpg   437.97K   17 downloadsAttached File  IMG_3335.JPG   732.71K   26 downloads
Attached File  IMG_3336.JPG   752.75K   13 downloads

#765
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Ionutz , nu stiu ce sa zic , dar dupa cum arata...toata mancarea aia e plina de coloranti ...
De chili nu stiu daca e bun ... ca e iute,si s-ar putea sa aiba probleme ...

#766
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Oricum pana la urma se vrea doar un "alimento complementare",deci...
Uite si nimfa mea; fetita sau baiat? Astept pareri.Thx!
Attached File  IMG_3337.JPG   488.15K   32 downloads
Attached File  IMG_3339.JPG   607.26K   24 downloads

#767
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
E baiat,si are in jur de 4-5 luni , ca incepe sa i se ingalbeneasca fata :)

#768
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
De vreo 5 luni sta la mine...deci ca varsta e mai mare sigur  :P
E salbatic(a),sperios(oasa),nu poti pune mana pe ea,si tot ce am auzit din pliscul ei pana acum au fost doar tipete,nimic melodios :)
Nu am dat detalii pt a nu influenta,dar eu cred (inca) ca e fetita.
Lool :D unde mai pui ca tocmai i-am cumparat pereche,tot un baietel cica...Sper sa nu fie acelasi sex  :rolleyes:
Apropo:cum se manifesta, impreuna, daca is acelasi sex? Vad ca se impaca,au mancat impreuna din acelasi hranitor fara prea multa ciondaneala, si au adormit lipiti unul de altul,tinand cont ca si colivia e noua pt amandoi.
Attached File  IMG_3338.JPG   567.54K   16 downloads Attached File  IMG_3340.JPG   585.42K   15 downloads
Attached File  IMG_3341.JPG   670.52K   15 downloads Attached File  IMG_3343.JPG   568.88K   21 downloads

#769
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Daca pana acum nu i s-a ingalbenit fata, e fetita.... Perechea ta e EXACT ca perechea mea :)) . Si eu am un lutino perlat(baiatul) si un ancestral(fata) :lol:

#770
dezertorul_nike_2

dezertorul_nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.06.2007
Vand Carte Ingrijirea corespunzatoare a Nimfelor

Pentru informatii contacti-ma pe Yahoo Messenger: dezertorul_nike_2
Pret exceptional!

Titluri:
DESCRIERE GENERALA
COLIVIILE
VOLIERELE
CE TREBUIE SA STITI
ILUMINAREA
TEMPERATURA OPTIMA
AERISIREA
NUTRITIA
CUM SA ASIGURATI NIMFEI O DIETA ECHILIBRATA
CARBOHIDRATII
PROTEINELE
LIPIDELE
VITAMINELE
MINERALELE
APA
TIPURI DE SEMINTE
MICI TRUCURI DE ALIMENTARE
CUM MENTINEM SANATATEA NIMFELOR
SELECTIA SI INSPECTAREA PASARILOR
LOTUL DE NIMFE PENTRU INMULTIRE
TIPURI DE CUIBURI
IMPERECHEREA NIMFELOR
CAUZELE ESECULUI IMPERECHERII SI INFERTILITATEA NIMFELOR
PERIOADA DE IMPERECHERE
CONDITIILE IMPERECHERII
ALEGEREA SI INTRODUCEREA PERECHILOR
INCUBATIA OUALOR
CERCETAREA FERTILITATII OUALOR
CRESTEREA SI DEZVOLTAREA PUILOR
DE CE NU SUNT CLOCITE OUALE
OUA - PROBLEMA
GENETICA - NOTIUNI DE GENETICA
SELECTIA NATURALA
MEDIUL AMBIANT
NUTRITIA
ESENTIALUL DESPRE GENE SI CROMOZOMI
CUM SE PRODUC MUTATIILE
TU SI NIMFA TA
PERICOLELE DIN CASA
TEHNICI DE DRESAJ PENTRU NIMFE
LECTII DE VORBIRE PENTRU NIMFE
Primele Lectii
Lectii Pentru Avansati

Si daca cumparati cartea, va voi ajuta cu orice problema aveti cu nimfele dumneavoastra!

#771
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
mi-am cumparat si eu decateva zile doua nimfe pt k nu mai rezistam tentatiei  :P . am cerut vanzatoarei de la petshopul respectiv o femela si un mascul si exact asta a facut. acum eu nu sh dak mi-a tras teapa sau nu si as vrea sa va rog pe voi sami confirmati dak am sau nu o pereche de nimfe. pozele vor aparea imediat ce se face dimineata. astept cu nerabdare raspunsurile voastre!
P.S. si as vreasami spuneti si varsta cu aproximatie. mi-a spus tot vanzatoarea k au pana intr-un an. maine apar pozele

#772
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
...si dupa cum am promis acum apar pozele. in afara de problema sexului mai vreau sa intreb de ce nimfa gri urla non stop si alearga k nebuna de colo colo prin cusca.

Attached Files



#773
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
De mici se vede ca is mici.Nu cred ca au mai mult de 5 luni.La sex nu ma pronunt...
Da colivia, sa sti ca va trebui sa iei una mai mare,parerea mea :P

#774
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
in legatura cu colivia sa sti k e cea mai mare pe care am gasit-o. in una din poze, ce-i adevarat, stau intr-o colivie  minuscula, una in care i-am tinut doar o zi pentru k nu aveam una mai mare. la scurt timp am cumparat o lolivie destul de mare. parerea mea e ca e bunicica. pun o poza imediat cu colivia si sa-mi spui dak am sau nu dreptate. oricum in legatura cu varsta ma bucur pentru k o consider o varsta buna. tata e doctor veterinar  dar nu se pricepe da distingerea sexului papagalilor, tocmai dasta am apelat la cunostintele voastre. si dak ai putea sa-mi spui si de ce tipa...as fi cel mai multumit.  ^_^ oricum mai astept pareri.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate