Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#235
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Am observat ca pe forumul asta se mai gasesc si dinaia cu nasu pe sus, cica is experimentatzi dar ce sa le faci sunt si bune si rele

#236
sweet

sweet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.08.2006
Ma bucur sa vad ca mai este lume care vorbeste aici. intr-un timp nu prea mai raspundea lumea. e bine ca ne putem informa. eu am ramas de cateva luni doar cu masculul. femele a murit dar nu pot sa imi explik dc..stateau amandoi pe oua si intr-o dimineata ea era moarta..si el tipa foarte tare nu stiam ce are..a suferit mult dar acum si-a revenit. e dependent de noi. cant mult mai mult de cand e singur..dar e si nervos cateodata, pe mine in special ma musca f tare..eu iam mai taiat si ghearele..si aripile ca zbura ca un zapacit....au si ei perioade de calduri oare?

#237
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Nustiu sa-ti raspund la intrebare dar daca vrei lasa-mi emailul pe forum si o sa-ti trimit un link cu un forum unde se ocupa lumea special de Nimfe :D

#238
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Oana tie iti merge linkul acela ca numai mere :(

#239
oana1981

oana1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.11.2006

 Nike_2, on Feb 8 2007, 10:41, said:

Oana tie iti merge linkul acela ca numai mere :(


nu.nici mie nu-mi merge
ma chinui de 30 min sa intru si nu pot
inseamna ca e ceva de la ei
o sa incerc mai tarziu
credeam ca doar mie imi face asa

#240
oana1981

oana1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.11.2006
Nike, vezi ca acum merge!!!

#241
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
:D ce bine

#242
nacoro

nacoro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.02.2007
va salut pe totii iubitorii si proprietarii de papagali!sunt nou aici
pana duminica 4.02 07 am fost prop.unei nimfe deosebite RIKI.DAr duminica dimineata s-a intamplat...a murit!am gasit-o in colivie fara viata.
Aproape 4 ani a fost membru al familiei,a fost cu noi peste tot (mare,munte) un exemplar deosebit!
O chema RIKI pt ca am cumparat-o ca ...mascul dar dupa 1 an a facut oua.Practic era umanizata .Venea la diferite semnale tot timpul ne cauta prezenta  super dragastoasa,te lasa s-o iei in mana ,pumn,s-o mangai pe aripi si pe spate peste tot.
A lasat un gol IMENS in inimile noastre!Anul acesta ainceput sa faca oua f. devreme in ianuarie.Pana cand a murit a facut 5 oua anul trecut vreo 40.Nu am putut sa iau si mascul!Oricum la interval de 2-3 zile facea cate un ou.Celae de anul asta aveau coaja mai subtire si depuneri inegale de Ca in extremitati.Nu stiu si nu inteleg dc a murit?Sambata seara  precum si toata ziua de sambata a fost ok.S-a dragostit cu noi a fost ca de obicei!Ce s-a intamplat?Pentru noi pierderea este enorm iar cuvintele nupot reda durerea ce ne-a coplesit efectiv.
Luni am fost si am cumparat un mascul (sper)identic cu ea!E puiut si tare cuminte deja a venit pe umar ne lasa sa-l pupam chiar vine singur sa-l pupam.Inca nu accepta deget,mana, dar este foarte curand.Riki a fost mult mai salbatica atunci cand am cumparat-o si in timp a devenit o pasarica cu totul deosebita.
Se poate ca RIKI sa fii fost slabita de efortul de a face oua ,sa fii facut vreo hernie ceva?La cloaca avea un gainat urat maro inchis(poate sange?),putea sa moara de epuizare?Nu a dat semne ca ar fi bolnava!Astept  raspunsuri de la cei cu experienta in cresterea si ingrijirea nimfelor(papagali)

#243
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Asa am patzit si eu cu fosta mea nimfa trise 3 ani cu mine si cinestie ce varsta avea ca am cumparato de la petshop si cand am venit acasa am gasito moarta si cu sange la nas, nustiu de ce.

#244
My dear perot

My dear perot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.02.2007
Nu stiu ce se intampla cu baietelul tau, puii mei au 2,5 luni si au cozile mari, de altfel cred ca se poate vedea si din poza. Coada creste odata cu penajul de adult, nu este ceva care creste dupa nu stiu cata vreme. Si alta chestie pe care nu o inteleg la tine: de ce i-ai taiat penele de la aripi? Si ai mei se lovesc putin cand zboara, pana isi dau drumul la muschi, dupa care sa ma vezi ce ii alerg prin casa. Eu ii las sa zboare, am mai spus deja, o zi da una nu, pt ca trebuie sa iisi intretina muschii aripioarelor. Dupa fiecare sesiune de zbor stau asa de cuminti. Dar sa-i vezi ce s-au invatat, daca trec 2 zile si nu le-am dat drumul tipa si se agita pana inteleg ce vor. Si nu pot sa le dau drumul decat la toti o data, pt ca altfel se agita, sunt gelosi, cum adica unii da si altii ba!

Nik, tu ii dai baiatului tau mancare cu vitamine? Exista la magazinele specializate un soi italian, Pate Blanche, parca, o cutie de culoare verde inchis, care are o poza cu nimfa pe ea, cu mancare moale! este un amestec de miere, fructe de padure, ou fiert si altele, special pt perioada de naparlire si regenerare a penelor. Eu am luat asa ceva si am mai tocat kiwi, mar, banana, portocala, castravete, ca supliment. Crescatoarea de unde i-am luat m-a mai invatat sa le dau, din cand in cand orez fier aldente, adica numai putin de tot, cat sa inmoaie doar o picatura bobul, amestecat cu branzica dulce si ou fiert. Si sa nu le lipseasca nisipul mineralizat si osul de sepie. Eu le mai dau din cand in cand si bucati de mamaliga, le place asa de mult .... Pana sa le diversific mancarea, pt n-am stiut de la inceput ca trebuie sa le dau atatea, aveau probleme cu cioculetele. Se exfoliau exact cum se exfoliaza o unghie de-a noastra. Acum nu mai au probleme. Aveau si un fel de matreata, nici din asta nu mai au. Asa am ajuns sa inteleg ca foarte multe depind de alimentatie. Degeaba le dadea morcov, salata, mar si patrunjel frunze, le trebuie si orez, branzica ou fiert si hrana din aceea speciala. E complicatie mare! Dar ... cand ii vezi ce dragalasi sunt ....

#245
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
I dau ceva vitamine mai ales dinala gen sepie ce il sparge el. Am dezbatut chestia asta pe alt forum si am inteles cai va creste el are coada daca te uiti mai atent dar ia fost retezata. Cat despre aripi imi pare rau mai bine lasam asa dar oricum nu i leam taiat leam ciupit 3 cm deci nici nu se simte dar acuma sa siimte mai bine. SI cum ai spus tu ca dupa 2-3 ture da camera sa pun pe batz si stau cumintzi toata ziua. Si ele obosesc foarte repede zburand in casa deoarece trebuie sa faca curbe si sa se forteze putzin si deaia obosesc. Nu se lasa in voia vantului ca in natura. Daca vrei un link un un forum care se vorbeste despre nimfe si vei afla mult mai multe lasa emailul pe forum si o sa iti tirmit un email cu linkul.

#246
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Care doreste Carte Online despre Nimfe sau Perusi sa ma contacteze la email: [email protected]

#247
oana1981

oana1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.11.2006

 Nike_2, on Feb 10 2007, 07:45, said:

Care doreste Carte Online despre Nimfe sau Perusi sa ma contacteze la email: [email protected]



Sa nu ma uiti..Ai id-ul de de mess si adresa de e-mail de la serviciu, ok?

#248
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Til voi trimite si tie numa ca mai am ceva de facut la el si gata

#249
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
[ http://img265.imageshack.us/img265/7805/copertasp6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Coperta cartii

#250
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Mai vrea cineva cartea?

#251
My dear perot

My dear perot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.02.2007

 Nike_2, on Feb 10 2007, 17:12, said:

[ http://img265.imageshack.us/img265/7805/copertasp6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Coperta cartii

Multumesc mult! Sigur ca ma intereseaza cartea! Cu atat mai mult cu cat am aflat cu disperare ca in momentul in care o pereche "se pune pe facut" pui toarna oua "pe banda rulanta"  :w00t: . Si e adevarata chestia  :death: Sa mori nu alta! Adica daca ma pun la mintea lor ar trebui sa am pui in continuu!!!! Ma dispera! Sincer ma si doare sufletul cand o vad pe fraieruta cum tot face oute si eu i le iau!! Ii chinui, dar nici sa ma transform in crescator nu vreau.

Oricine ma poate ajuta sa inteleg mai bine aceste creaturi, pe care de altfel le iubesc, rog sa ma contacteze la [email protected] si acelasi ID pe messenger.

MULTUMESC MULT!!!

#252
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Mai jos aveti fiecare titlu din carte:
DESCRIERE GENERALA
COLIVIILE
VOLIERELE
CE TREBUIE SA STITI
ILUMINAREA
TEMPERATURA  OPTIMA
AERISIREA
NUTRITIA
CUM SA ASIGURATI NIMFEI O DIETA ECHILIBRATA
CARBOHIDRATII
PROTEINELE
LIPIDELE
VITAMINELE
MINERALELE
APA
TIPURI DE SEMINTE
MICI TRUCURI DE ALIMENTARE
CUM MENTINEM SANATATEA NIMFELOR
SELECTIA SI INSPECTAREA PASARILOR
LOTUL DE NIMFE PENTRU INMULTIRE
TIPURI DE CUIBURI
IMPERECHEREA NIMFELOR
CAUZELE ESECULUI IMPERECHERII SI INFERTILITATEA NIMFELOR
PERIOADA DE IMPERECHERE
CONDITIILE IMPERECHERII
ALEGEREA SI INTRODUCEREA PERECHILOR
INCUBATIA OUALOR
CRESTEREA SI DEZVOLTAREA PUILOR
DE CE NU SUNT CLOCITE OUALE
OUA - PROBLEMA
GENETICA - NOTIUNI DE GENETICA
SELECTIA NATURALA
MEDIUL AMBIANT
NUTRITIA
ESENTIALUL DESPRE GENE SI CROMOZOMI
CUM SE PRODUC MUTATIILE
PERICOLELE DIN CASA
TEHNICI DE DRESAJ PENTRU NIMFE

Este explicat foarte amanuntzit.
email: [email protected]           ATENTIE: Acesta nu este ID Yahoo Messenger este doar email)
Care doreste cartea astept email

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate