Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

arte martiale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

#1
felicitysm

felicitysm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.01.2011
M-ar interesa sa gasesc ceva carti/articole despre parerea Bisericii sau a unor parinti ortodosci, referitoare la practicarea artelor martiale.
Am cautat pe google, dar am gasit doar articole a unor fost practicanti.
Aveti cumva ceva sugestii?

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Poate te ajuta asta cu ceva:
http://curierulortod...nfo/blog/?p=421

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Posteug3n92, on 16th January 2011, 17:23, said:

Poate te ajuta asta cu ceva:
http://curierulortod...nfo/blog/?p=421

Acolo zice ca daca nu ai grija cu karatele poti sa fii corupt de Satana. Ceva de genu' Star Wars, cu partea negra a Fortei, numa' ca asta ii cu citate din Biblie. Io zic ca initiatoru' ar trebui sa se apuce mai degraba de box, asa, pt. linistea sufletului.

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Recomand Kickboxing. :peacefingers:
Este mai complex decat box-ul. :naughty:

#5
felicitysm

felicitysm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.01.2011

View Posteug3n92, on 16th January 2011, 17:23, said:

Poate te ajuta asta cu ceva:
http://curierulortod...nfo/blog/?p=421

Multumesc pt ajutor.
da, pe acesta l-am gasit si eu. am mai gasit de asemenea si
http://www.ortodoxia...e-martiale.html

doar ca sunt marturii a unora ce au practicat.
Eu as fi vrut sa gasesc ceva mai "oficial". Ca sa nu poate fi combatut, ca e doar o parerea subiectiva a unora.

Eu personal sunt impotriva, deci nu ma intereseaza nici box-ul, nici kickbox-ul, pt ca sunt de parere ca dezvolta un caracter viloent, manios, etc

Edited by felicitysm, 16 January 2011 - 17:51.


#6
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posteug3n92, on 16th January 2011, 17:23, said:

Poate te ajuta asta cu ceva:
http://curierulortod...nfo/blog/?p=421
O tampenie scrisa de un ignorant care habar nu are ce inseamna arte martiale... :thumbdown:

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postfelicitysm, on 16th January 2011, 17:50, said:

doar ca sunt marturii a unora ce au practicat.
Eu as fi vrut sa gasesc ceva mai "oficial". Ca sa nu poate fi combatut, ca e doar o parerea subiectiva a unora.

Adica parerea oficiala a BOR-ului legat de karate, sau ce? Nu cred ca o sa-ti zica cineva ca vei arde in iad daca te apuci de karate.

Quote

Eu personal sunt impotriva, deci nu ma intereseaza nici box-ul, nici kickbox-ul, pt ca sunt de parere ca dezvolta un caracter viloent, manios, etc

Caracteru' violent nu ti-l dezvolta boxu' sau karatele, ala ii ai (sau nu) chiar daca in viata ta nu ai dat cu pumnu' intr-un sac de box. Nimeni nu intra ingeras in sala si iasa posedat de demoni, stai linistit.

#8
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postfelicitysm, on 16th January 2011, 17:50, said:

Multumesc pt ajutor.
da, pe acesta l-am gasit si eu. am mai gasit de asemenea si
http://www.ortodoxia...e-martiale.html

doar ca sunt marturii a unora ce au practicat.
Eu as fi vrut sa gasesc ceva mai "oficial". Ca sa nu poate fi combatut, ca e doar o parerea subiectiva a unora.

Eu personal sunt impotriva, deci nu ma intereseaza nici box-ul, nici kickbox-ul, pt ca sunt de parere ca dezvolta un caracter viloent, manios, etc
Este marturia unuia care nu a inteles ce inseamna artele martiale si le-a confundat cu sportul...

Tu pe ce baza esti impotriva artelor martiale?  :naughty:

#9
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postfelicitysm, on 16th January 2011, 17:05, said:

M-ar interesa sa gasesc ceva carti/articole despre parerea Bisericii sau a unor parinti ortodosci, referitoare la practicarea artelor martiale.
Ce-are una cu alta?
Cauta si tu parerile unor calugari Shaolin referitoare la artele martiale, ca aia macar se pricep, nu ca ortodocsii.

#10
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postarmain, on 16th January 2011, 17:57, said:

Ce-are una cu alta?
Cauta si tu parerile unor calugari Shaolin referitoare la artele martiale, ca aia macar se pricep, nu ca ortodocsii.
Banuiesc ca il intereseaza implicatiile teiste ortodoxe asupra practicarii artelor martiale... Si nu o parere tehnica.

#11
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postmario_bril, on 16th January 2011, 18:05, said:

Banuiesc ca il intereseaza implicatiile teiste ortodoxe asupra practicarii artelor martiale... Si nu o parere tehnica.
Mai, pai astia nu sint si impotriva avortului, sex doar pentru procreere si alte alea? Cine se mai ia dupa ei? Nici macar popii lor, care acuma umbla cu Ferrari rosu si si-o trag pe la spate!

#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postarmain, on 16th January 2011, 18:08, said:

Mai, pai astia nu sint si impotriva avortului, sex doar pentru procreere si alte alea? Cine se mai ia dupa ei? Nici macar popii lor, care acuma umbla cu Ferrari rosu si si-o trag pe la spate!
Nu este bine sa exagerezi... :nonobad:  Omul probabil ca are o problema de credinta. Sa il lasam sa se clarifice.

#13
felicitysm

felicitysm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.01.2011

View Postedy_wheazel, on 16th January 2011, 17:55, said:

Adica parerea oficiala a BOR-ului legat de karate, sau ce? Nu cred ca o sa-ti zica cineva ca vei arde in iad daca te apuci de karate.


Caracteru' violent nu ti-l dezvolta boxu' sau karatele, ala ii ai (sau nu) chiar daca in viata ta nu ai dat cu pumnu' intr-un sac de box. Nimeni nu intra ingeras in sala si iasa posedat de demoni, stai linistit.


M-ar mira sa se exprime BOR-ul pt asa ceva. E prea preocupat cu altele. Poate scrierile unor parinti cu experienta de viata.

Eu totusi cred ca boxu' dezvolta caracterul. Si cand spun asta, ma bazez pe un exemplu concret al unei cunostinte care a practicat ceva soi de karate, si care a ramas cu un caracter violent. Cand cineva sau ceva nu-i convine, usor ii aplica una.
Si nu as sa-mi vad tot anturajul astfel.

Edited by felicitysm, 16 January 2011 - 18:30.


#14
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postfelicitysm, on 16th January 2011, 18:19, said:

M-ar mira sa se exprime BOR-ul pt asa ceva. E prea preocupat cu altele. Poate scrierile unor parinti cu experienta de viata.

Eu totusi cred ca boxu' dezvolta caracterul. Si cand spun asta, ma bazez pe un exemplu concret al unei cunostinte care a practicat ceva soi de karate, si care a ramas cu un caracter violent. Cand cineva sau ceva nu-i convine, usor ii aplica una.
Si nu as sa-mi vad tot antirajul astfel.
Totusi tu stii ce inseamna arte martiale sau le confuzi cu bataia sau sportul?  :naughty:

#15
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Posteug3n92, on 16th January 2011, 17:23, said:

Poate te ajuta asta cu ceva:
http://curierulortod...nfo/blog/?p=421
Ce porcarie  :thumbdown:

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postfelicitysm, on 16th January 2011, 18:19, said:

M-ar mira sa se exprime BOR-ul pt asa ceva. E prea preocupat cu altele. Poate scrierile unor parinti cu experienta de viata

Io totusi am impresia ca acei parinti se dau parerea legat de alte chestiuni, nu filmele cu Bruzli.

Quote

Eu totusi cred ca boxu' dezvolta caracterul. Si cand spun asta, ma bazez pe un exemplu concret al unei cunostinte care a practicat ceva soi de karate, si care a ramas cu un caracter violent. Cand cineva sau ceva nu-i convine, usor ii aplica una.
Si nu as sa-mi vad tot antirajul astfel.

Nu stiu ce-i "antiraju'" ala da' banuiesc ca o bata de basebal sau cativa feciori cu probleme de temperament pot sa lecuiasca genu' asta de personaje, la care dupa cateva cursuri de karate do-re-mi li se face subit dor de ghips.

#17
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Postfelicitysm, on 16th January 2011, 17:50, said:

Aoloo ce aberatii.  :thumbdown:

#18
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postmario_bril, on 16th January 2011, 18:15, said:

Nu este bine sa exagerezi... :nonobad:  Omul probabil ca are o problema de credinta. Sa il lasam sa se clarifice.
Si daca da peste un popa mai habotnic, care-i spune ca e un mare pacat sa practice artele martiale, crezi ca merita sa il ia in serios? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate