Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tuci fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#1
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare !
   asta-vara trecand pe langa un targ de artizanat etc., mi-am luat un ceaun (cu pirostii) din fonta, sa gatesc la munte in el, dar, dupa fiecare folosire rugineste ca naiba; l-am frecat cu slanina dar asta e o solutie temporar valabila, exista si alta metoda sa-l fac sa nu mai rugineasca intre utilizari ?

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Cred ca e mai putin important ca rugineste, eu unul nu as mai minca din el. Solutie nu ai in afara de a-l da cu ulei/slanina atunci cind il depozitezi. Ca idee, daca se lipeste magnetul de el, nu e prea recomandabil sa il folosesti pentru fierbere/prajit.

#3
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Te-ai păcălit, eu n-am văzut în viața mea ceaun să ruginească.

Du-te și ia altul, de data asta de la țigani.

#4
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
E fontă nesmălțuită, asta-i tot. Se formează strat „de protecție” în timp :).

 ionut76, on 13th January 2011, 14:45, said:

Cred ca e mai putin important ca rugineste, eu unul nu as mai minca din el. Solutie nu ai in afara de a-l da cu ulei/slanina atunci cind il depozitezi. Ca idee, daca se lipeste magnetul de el, nu e prea recomandabil sa il folosesti pentru fierbere/prajit.
LOL? Fonta e un aliaj fier carbon și e feromagnetic.

PS: uite aici ceva sfaturi pentru nesmălțuite -> http://www.bucataras...e-el-11034.html

Edited by Aries(ro), 13 January 2011 - 15:00.


#5
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Dupa fiecare folosire trebuie să-l speli cu un detergent de vase și un spălător din plastic (nu metalic) și obligatoriu să-l ȘTERGI IMEDIAT cu un prosop. Nu trebuie să-l ungi cu grăsime decât dacă-l depozitezi pe perioadă îndelungată.

Edited by stlx, 13 January 2011 - 15:01.


#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Pe interior trebuie sa il cositoresti din cand in cand :)

#7
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 stlx, on 13th January 2011, 15:00, said:

Dupa fiecare folosire trebuie să-l speli cu un detergent de vase și un spălător din plastic (nu metalic) și obligatoriu să-l ȘTERGI IMEDIAT cu un prosop. Nu trebuie să-l ungi cu grăsime decât dacă-l depozitezi pe perioadă îndelungată.
Pe naiba, dacă ruginește, să-l ia să-l arunce.

Nu știu ce numiți voi ceaune de tuci, dar dacă e adevărat că ruginesc înseamnă că nu-s bune de nimic.
Mai bine luația așa ceva de la țigani:
[ http://3.bp.blogspot.com/_FeOQ5AuZSy0/SMYo8gqAeuI/AAAAAAAAAyA/wPqEeX9VY-c/s400/cazan%20cupru%20tigan%20rom%20rrom%20ceaun%20arama.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sînt dintr-un fel de aluminiu mai gros, (cca 3mm).
Am avut așa ceva 30 de ani, și cred că o să-l las moștenire (pur și simplu n-are moarte).

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dragul meu.....
nu uita ca aluminiul este toxic, nu folositi vase de aluminiu! folositi vase de fier, pamant sau sticla.

#9
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Țiganii făceau tuciuri din fontă, alea din poză sunt doar dintr-un aliaj de căcat; ieftin, casant și cu inerție termică slabă.
Nesmălțuitele „se fac” în timp în contact cu grăsimea, trebuie să intre-n ele și asta durează.

#10
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 rich1974, on 13th January 2011, 15:33, said:

dragul meu.....
nu uita ca aluminiul este toxic, nu folositi vase de aluminiu! folositi vase de fier, pamant sau sticla.
Am zis că e "un fel de aluminiu".

Nu știu exact ce e. Seamănă cu aluminiul dar e mai greu decît aluminiul. Plus, e casant. Am auzit undeva că e silicat de aluminiu. N-aș băga mîna în foc, sînt alții care poate știu mai bine.

Plus, nu știu de unde ai luat chestia cu toxicitatea, dar e drept că aluminiul coclește (nu vorbesc de ceaune aici).

 Aries(ro), on 13th January 2011, 15:40, said:

Țiganii făceau tuciuri din fontă, alea din poză sunt doar dintr-un aliaj de căcat; ieftin, casant și cu inerție termică slabă.
Nesmălțuitele ?se fac? în timp în contact cu grăsimea, trebuie să intre-n ele și asta durează.
Aliaj de căcat sau nu, își face excelent treaba.

Edited by stormwatch, 13 January 2011 - 15:49.


#11
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Silicatul de aluminiu este un surogat inferior pentru fonta adevarata. Singurul avantaj pe care il are fata de fonta este masa mai scazuta; un ceaun din fonta cat cel din poza ar fi cantarit vreo 20 de kilograme, pe cand acela nu are mai mult de 5.  

Partea proasta cu vasele din fonta e ca nu se prea gasesc, iar multi nu stiu cum sa le foloseasca/intretina corect.

#12
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 End-L-user, on 13th January 2011, 16:41, said:

Silicatul de aluminiu este un surogat inferior pentru fonta adevarata. Singurul avantaj pe care il are fata de fonta este masa mai scazuta; un ceaun din fonta cat cel din poza ar fi cantarit vreo 20 de kilograme, pe cand acela nu are mai mult de 5.  

Partea proasta cu vasele din fonta e ca nu se prea gasesc, iar multi nu stiu cum sa le foloseasca/intretina corect.
Și atunci care-i avantajul fontei "adevărate" ? Casantă e (ca și silicatul), grea e (spre deosebire de...), de ruginit, ruginește (iarăși spre deosebire de...)

Deranjează pe cineva că e ieftin ? (am spus deja că sînt foarte trainice, deci nu e ceva ce iei azi și arunci mîine). Nici măcar chestia aia că nu păstrează căldura nu e adevărată. Am și o oală de sarmale din același material și pot să zic că dacă las oala în cuptor după ce sînt fierte, se păstrează sarmalele calde pînă a doua zi. La ceaunul de mămăligă nu mă interesează să-mi păstreze căldura, că nu țin mămăliga în ceaun.

Așadar, care e avantajul vaselor de fontă ? (să nu-mi veniți cu chestia că alelalte-s de la țigani, și că nu se pretează la "obraze" fine, care vor să mănînce tradițional, că mă duc să mă tăvălesc de rîs).

Edited by stormwatch, 13 January 2011 - 20:30.


#13
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
1 - Îți iei și afli.
2 - Îi crezi pe alții care au încercat mai multe.
Aliajul ăla e un înlocuitor ieftin și atât, restul sunt senzații. Acum o să vină cineva să explice cum că oțelul „inoxidabil” e superior cuprului sau că Tefal fac tigăi ok.
Toootul e ok dacă ești mulțumit; dacă vrei mai mult, cauți.

#14
Razvan1511

Razvan1511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 12.03.2008

 Aries(ro), on 13th January 2011, 20:28, said:

1 - Îți iei și afli.
2 - Îi crezi pe alții care au încercat mai multe.
Aliajul ăla e un înlocuitor ieftin și atât, restul sunt senzații. Acum o să vină cineva să explice cum că oțelul „inoxidabil” e superior cuprului sau că Tefal fac tigăi ok.
Toootul e ok dacă ești mulțumit; dacă vrei mai mult, cauți.


Ceaunele de la tigani sunt facute din cositor si nu stiu cat de bine este sa fierbi sau sa prajesti ceva in acel aliaj!?

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Ha? :huh: Esti sigur?

#16
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
In ceaunul asta din fonta se face o mancare - la pirostii, sub foc de lemne - foarte gustoasa...
Poate trebuie emailat sau tratat cumva ?

#17
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Google it -> cast iron cooking.
Explică aici cum se face tratarea -> http://whatscookinga...astIronPans.htm

#18
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 Aries(ro), on 14th January 2011, 13:00, said:

Google it -> cast iron cooking.
Explică aici cum se face tratarea -> http://whatscookinga...astIronPans.htm
Mersi !
deci se pune / unge cu lei si se incinge la cateva sute de grade dupa care se raceste...
de incercat !
a fost cea mai buna ciorba pe care am mancat-o vreodata, cea fiarta la ceaun ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate