Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ceas cu monitor cardiac

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Salut,


M-ar interesa un ceas cu Heart Rate Monitor (HRM), pentru monitorizarea pulsului.   Nu am în plan antrenamente serioase sau de performanță, ci aș avea nevoie de el   doar cu scop informativ. Deci nu mă interesează ceva foarte scump sau   profesional, dar să fie cât de cât de încredere.

Mi-a atras atenția acesta: http://www.emag.ro/s... ... l--pSE102L

Are cineva experiență cu astfel de dispozitive? Eventual are cineva alte recomandări?


Mersi. :)

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Daca vrei doar monitor, poti cumpara din Decathlon unul la 100 de lei, sau mai scump daca vrei sa faca si altele.

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Mersi de sugestie. Aș vrea unul care să aibă și funcție de ceas (să nu port două ”ceasuri” la mână).

Cât despre Decathlon... pe site văd că nu au magazine decât în București, Cluj și Brașov. Mi-e greu să ajung în oricare din astea, deci mă limitez la ceva ce se poate comanda online. :)

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Promisesem cuiva un mic review legat de ceas. La câteva zile după ce am deschis acest topic, din lipsă de alte sugestii, am comandat modelul din primul post, anume Oregon Scientific SE102L.

L-am folosit cam o lună, la vreo 4-5 ture cu bicicleta. Ce impresie mi-a lăsat:
Banda de pe piept:
Este destul de comodă. În instrucțiuni spune că pentru funcționare optimă ar trebui folosit cu gel conductor (care ar fi trebuit cumpărat separat). Eu nu l-am folosit cu gel, ci m-am limitat la a umezi cu apă zona pielii unde stătea senzorul. Apăreau mici probleme și întreruperi de semnal când îmi puneam prima dată centura pe piept, dar după ce făceam puțin efort și mă încălzeam puțin, totul mergea foarte bine, și fără întreruperi vizibile. :)

Ceasul de la mână:
Este destul de bogat în funcții (în afară de oră/dată/alarmă). Are monitorizarea pulsului și a caloriilor arse (caloriile arse sunt măsurate doar când merge cronometrul) și 3 setări de antrenament. Sincer să fiu, nici n-am apucat (și n-am prea intenționat) să mă joc cu toate funcțiile lui, inițial dorind doar să văd cam cum stau cu pulsul :D
Ce mi s-a părut cam fragilă la ceas este acel ”dreptunghi” (nu știu dacă are vreo denumire exactă) de pe curea, care prinde capătul acesteia atunci când ți-l pui la mână. Iar cureaua ceasului nu se poate schimba, deci dacă acel dreptunghi se rupe... nasol. :(

Ecranul ceasului este destul de limitat și afișează numai o singură funcție la un moment dat. Deci ori afișează pulsul, ori ora, ora caloriile, etc... Și ca să ajungi de la una la alta, e destul de complicat.
Soluția salvatoare ar fi fost funcția Tap On Lens (TOL), prin care se poate seta ceasul ca, la o atingere a lentilei, să afișeze 5 secunde o altă funcție (la alegere). Ar fi fost un sistem foarte ingenios, care pe mine m-ar fi mulțumit... dacă ar fi și mers :D
În instrucțiuni, în afară de modul de activare și setare al TOL (ceea ce însemna cam 5-6 rânduri, pe o cărticică format foarte mic), nu se mai specifica nimic, de genul restricții de funcționare sau mai știu eu ce.

De aici apare problema: după o lună de utilizare în care n-am reușit să fac să meargă TOL, m-am hotărât să-l duc în garanție. L-am dus la showroomul emag (de unde l-am și luat), l-am dat, după o săptămână și ceva a venit altul, m-am dus să-l iau dar... aceeași problemă. Nu mergea TOL sub nicio formă. I-a dat rotocol și tipul de la service vreo jumătate de oră, a citit manualul cap-coadă, l-a butonat și l-a răsucit în toate felurile... nimic. Fără alte comentarii mi-au dat banii înapoi și în final am rămas fără ceas :lol:

Ce-am mai observat ciudat în cele 30-40 de minute cât am stat în service (să ridic al doilea ceas) este că, deși nimeni nu purta centura ceasului (nici nu fusese scoasă din pachet), ceasul primea semnale și afișa continuu pulsul 250 (cu mici variații). La o asemenea valoare, exclus să fi purtat cineva o centură similară în zonă, deci singura explicație ar fi interferențele. Ceasul/banda de pe piept au transmisie wireless necodată, deci pot apărea 2 tipuri de interferențe:
1) dacă două persoane au ceasuri similare, se pot amesteca semnalele între ele (în limita a cam 70cm, din câte rețin, deoarece cam atâta are raza banda)
2) interferențele externe pot provoca afișarea unor date eronate, dar nu m-aș fi gândit niciodată că atât de mult...
Cât timp l-am folosit (prin oraș și prin afară), n-am observat chestii de genul ăsta, dar nu e exclus să fi apărut pe perioade scurte, că n-am stat să mă uit la el continuu. Dar dacă e cineva interesat de exactitate cât mai mare a informațiilor, și evitarea interferențelor, atunci sugestia mea e orientarea către un model cu transmisie codată (care sunt ceva mai scumpe, din câte am văzut).


Ca fapt divers, sunt destul de sigur că cel care e acum (de vreo 2 săptămâni de fapt) pe siteul emag ca resigilat este ceasul pe care l-am avut eu. Deci dacă e cineva interesat și nu-l interesează funcția TOL, atunci poate să-l comande pe ăla. :P

#5
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 alexcrist, on 3rd November 2010, 23:41, said:

...Cât despre Decathlon... pe site văd că nu au magazine decât în București, Cluj și Brașov. Mi-e greu să ajung în oricare din astea, deci mă limitez la ceva ce se poate comanda online. :)
Poate este tardiv, dar poti comanda la Decathlon cerand sa vorbesti cu departamentul "Electronica" si sa soliciti expedierea cu plata ramburs a produsului. Curieratul ti-l alegi singur. Sunt foarte binevoitori.
Echipamentele Domyos sunt in totalitatea lor foarte bune si de notorietate (http://www.domyos-fitness.com/EN/).

#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Nu e tardiv. Din moment ce am rămas fără cel de la emag, apoi a venit iarna, nu m-am mai grăbit să-mi caut altul. Mersi de sugestie. O să studiez mai atent varianta când voi avea timp. Oricum, s-a deschis de ceva timp și Decathlon în Iași, deci mă pot duce direct la ei. :)

Dacă mai există sugestii, eu le aștept. :)

#7
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Sugestii ar fi aici si te poti lipi la o comanda aici
In al doilea link poti vedea o sumedenie de magazine cu sugestii.
Daca e vreo problema cu linkurile, ca unul din ele e de pe alt forum (de "specialitate" ciclista), rog un moderator sa il stearga si pot da linkurile pe PM.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate