Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

UE va interzice medicamentele homeopate

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele homeopate

Quote

Desi nu este foarte mediatizat, targul e ca si facut. Suntem pe cale de a vedea cum toate medicamentele naturiste vor disparea, iar medicilor le va fi interzis sa le mai prescrie.
Big Pharma, organizatia din care fac parte cele mai mari companii farmaceutice, este aproape de finalul bataliei impotriva medicamentelor homeopate. Astfel ca, din 1 Aprilie 2011 toate medicamentele bazate pe plante ar putea fi interzise in Uniunea Europeana, informeaza site-ul gaia-health.com. Si in Statele Unite, abordarea este putin diferinta, insa cu aceleasi efecte devastatoare.

Potrivit site-ului, Big Pharma si Agribusiness au ajus aproape de finalul planului de a detine monopolul pe intreagul domeniu al sanatatii, de la ceea ce mancam, pana la felul in care ne tratam cand suntem bolnavi. ?Sa nu aveti dubii, aceasta <preluare> ne va fura si putina sanatate care ne-a mai ramas?, scriu jurnalistii gaia-health.

Mai exact, Directiva Europeana privind Medicamentele Traditionale din Plante (THMPD) a stabilit cateva reguli privind modul de folosire a produselor din plante, care pana acum au fost comercializate in mod liber.

Potrivit acestei directive, toate produsele naturiste vor trebui sa treaca prin aceleasi proceduri ca si cele farmaceutice, fara sa tina cont daca o anumita planta sau preparat din plante s-a folosit fara probleme de sute de ani. Costurile acestor proceduri, estimate intre 80.000 si 120.000 de lire sterline pentru fiecare planta, sunt prea mari pentru ca micii producatori, in afara de companiile Big Pharma, sa le poata suporta.

Nu va conta ca o planta a fost folosita cu succes si in siguranta de sute de ani, potrivit noii legi, aceasta va fi tratata ca si cum ar fi un drog, fiindca este folosita in forma naturala si nu este purificata ? ceea ce ar schimba complet natura plantei si efectele pe care acesta le-ar avea.

Poate ca in sfarsit se va mai diminua acest fenomen idiot.
Orice boala are un remediu minune homeopat!

Ca sa stiti si voi, bilutele ale albe pe care le inghititi cu atata convingere, se vand la kg si se ambaleaza cu diverse nume pe eticheta; pt prosti!

Piata neagra a tamaduitorilor va exploda!

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
stai așa, e vorba de medicamentele homeopate sau de prostelile naturiste pe care le poate face orice sereleu în garaj? Nu de alta, da' articolul zice de buruieni, homeopatele sunt cu totul și cu totul altceva și au un regim de preparare chiar mai strict decât la alopate.

#3
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Normal, de ce sa bea omul un ceai de menta cand poate sa bea linistit Smecta.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postcitronelle, on 28th October 2010, 18:48, said:

Normal, de ce sa bea omul un ceai de menta cand poate sa bea linistit Smecta.
pentru că menta aia e culeasă de pe marginea autostrăzii?

#5
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,658
  • Înscris: 13.12.2006
tu culegi menta de pe marginea autostrazii???

nu am vazut autostrada prin arieseni sau hergelia/jud mures

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostVipeR85, on 28th October 2010, 19:00, said:

tu culegi menta de pe marginea autostrazii???

nu am vazut autostrada prin arieseni sau hergelia/jud mures

io nu fabric ceaiuri. Multe firme își colectează plantele de la particulari. Particularii ăia le culeg de unde le găsesc. Dacă le găsesc pe marginea drumului, chit că-s pișate de câini și stropite de apa cu ulei de motor, nu-s chiar așa conștiincioși încât să se ducă până în pădure. După care le usucă în hambarul cu șoareci. După care le pun în pungi și ți le vând ție.

Edited by adadoi, 28 October 2010 - 18:06.


#7
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostVipeR85, on 28th October 2010, 18:00, said:

tu culegi menta de pe marginea autostrazii???
Nu ea, ma, ci aia care aprovizioneaza magazinele care vand produse de-astea naturiste.

#8
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,658
  • Înscris: 13.12.2006
eu unul mi le culeg singur...sau le culege bunica la tara.

View Postcaroline_hi, on 28th October 2010, 19:05, said:

Nu ea, ma, ci aia care aprovizioneaza magazinele care vand produse de-astea naturiste.
aia care aproizioneaza teoretic ar trebui sa aibe un fel de pepiniera

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostVipeR85, on 28th October 2010, 19:07, said:

eu unul mi le culeg singur...sau le culege bunica la tara.


așa, și nu știi pe nimeni care cumpără ceai de la magazinele naturiste? Sau tincturi de tot felul de draci verzi?

View PostVipeR85, on 28th October 2010, 19:08, said:

aia care aproizioneaza teoretic ar trebui sa aibe un fel de pepiniera

io știu cel puțin două firme mari și late care n-au nici plantații, nici angajați instruiți în materie de când, cum și de unde se culege o buruiană.

#10
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostCourage, on 29th October 2010, 06:35, said:

Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele homeopate



Poate ca in sfarsit se va mai diminua acest fenomen idiot.
Orice boala are un remediu minune homeopat!

Ca sa stiti si voi, bilutele ale albe pe care le inghititi cu atata convingere, se vand la kg si se ambaleaza cu diverse nume pe eticheta; pt prosti!

Piata neagra a tamaduitorilor va exploda!


daca tu personal nu crezi in ele, nu esti informat sau pur si simplu esti ignorant asta nu inseamna ca medicina homeopata nu are rezultate sau ca ea nu va mai exista pt ca interese economice obscure sunt contra. tendinta globala este in momentul de fata intoarcerea la eco/bio nicidecum la produse chimice de sinteza..

eu personal am renuntat demult la orice medicament pentru insomnie cronica prescris de doctorii de la noi si dorm de ani buni cate 8 ore pe zi cu medicamente HOMEOPATE...si asta e doar un exemplu...folosesc aproximativ 100 de solutii homeopate si au dat rezultate mai mult decat multumitoare in toate ocaziile...ca sa fiu mai clar am in casa peste 100 de recipiente cu diverse solutii homeopate pentru aproape orice..

ce e drept este ca nu imi cumpar medicamentele homeopate de la noi asa ca sunt sigur ca nu sunt pur si simplu bilute ambalate la kg cu aceeasi compozitie.

Edited by belogerer, 28 October 2010 - 18:15.


#11
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
unii cand erau copii si ajungeau la tara la bunici mancau gainat si nu mai dadeau coltu' dar acum daca bei un ceai de menta sau altceva ajungi la 2 metri sub nivelu pe care stai cu picioarele ... hai sa fim seriosi

"Ca sa stiti si voi, bilutele ale albe pe care le inghititi cu atata convingere, se vand la kg si se ambaleaza cu diverse nume pe eticheta; pt prosti!"
Aici ai dreptate tinand cont ca sunt putine pastile care te ajuta la modul serios facute si ceva mai multe sunt facute precum programele (acelasi efect alt "look") si ori ca iei antinevralgic ori ca iei modafen tot acolo ajungi deoarece durerea trece si in functie de ce zice creierul (incercati cand va doare maseaua in loc de o pastila facuta pentru a te linisti sa luati un antinevralgic si sa va ganditi ca ati luat ceva "recomandat pentru dureri de masele/dinti" si o sa vedeti ca este acelasi efect) SAU la fel ca femeile ... foarte asemanatoare in multe privinte (excludem boarfele si restul "specimenelor" de acest gen) dar de fapt doar exteriorul (eticheta) le face diferite

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am menta in gradina , am tei in gradina  :peacefingers: . Dar sa se interzica homeopatele e cam mult acum , mai bine sa educe publicul in priviinta lor .

#13
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Eu o sa-mi fac provizii serioase. Nu de alta, dar pe mine echinaceea ma trateaza in 24, hai 48 de ore de minunatele mele raceli cu ochi lacrimanzi si munti de servetele. In rest, din partea mea, du-ca-se!

#14
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postcutremurul, on 28th October 2010, 19:15, said:

unii cand erau copii si ajungeau la tara la bunici mancau gainat si nu mai dadeau coltu' dar acum daca bei un ceai de menta sau altceva ajungi la 2 metri sub nivelu pe care stai cu picioarele ... hai sa fim seriosi

"Ca sa stiti si voi, bilutele ale albe pe care le inghititi cu atata convingere, se vand la kg si se ambaleaza cu diverse nume pe eticheta; pt prosti!"
Aici ai dreptate tinand cont ca sunt putine pastile care te ajuta la modul serios facute si ceva mai multe sunt facute precum programele (acelasi efect alt "look") si ori ca iei antinevralgic ori ca iei modafen tot acolo ajungi deoarece durerea trece si in functie de ce zice creierul (incercati cand va doare maseaua in loc de o pastila facuta pentru a te linisti sa luati un antinevralgic si sa va ganditi ca ati luat ceva "recomandat pentru dureri de masele/dinti" si o sa vedeti ca este acelasi efect) SAU la fel ca femeile ... foarte asemanatoare in multe privinte (excludem boarfele si restul "specimenelor" de acest gen) dar de fapt doar exteriorul (eticheta) le face diferite

ca fapt divers, antinevralgicul e mai bun pentru durerile de dinți decât modafenul :D
în rest, poate că ție îți convine să bei ceai de fân pe motiv că alții mâncau găinaț, da' majoritatea oamenilor preferă să primească ceea ce plătesc, nu altceva.

View Postlucifer76, on 28th October 2010, 19:15, said:

Am menta in gradina , am tei in gradina  :peacefingers: . Dar sa se interzica homeopatele e cam mult acum , mai bine sa educe publicul in priviinta lor .

cred că totuși e vorba despre naturiste, nu despre homeopate.

#15
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
inainte sa dati cu bata-n balta mai bine cititi cu ce se mananca medicina homeopata de pe site-ul unuia dintre cei mai respectati producatori la nivel mondial:

http://www.hylands.com/faq/faq.php

Eu de la ei imi cumpar absolut toate medicamentele din casa si inafara de 2 ocazii cand am fost nevoit sa iau un antibiotic destul de puternic din cauza unei masele de minte nu am mai calcat in farmaciile romanesti. Dezavantajul e ca tb sa iti faci un stoc dar per total eu unul cred ca merita.

Edited by belogerer, 28 October 2010 - 18:24.


#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postcrank_, on 28th October 2010, 19:18, said:

Eu o sa-mi fac provizii serioase. Nu de alta, dar pe mine echinaceea ma trateaza in 24, hai 48 de ore de minunatele mele raceli cu ochi lacrimanzi si munti de servetele. In rest, din partea mea, du-ca-se!

nu e cazul. E vorba doar de respectarea unor reguli de bună practică la dozarea și formularea preparatelor.

View Postbelogerer, on 28th October 2010, 19:21, said:

inainte sa dati cu bata-n balta mai bine cititi cu ce se mananca medicina homeopata de pe site-ul unuia dintre cei mai respectati producatori la nivel mondial:

http://www.hylands.com/faq/faq.php

Eu de la ei imi cumpar absolut toate medicamentele din casa si inafara de 2 ocazii cand am fost nevoit sa iau un antibiotic destul de puternic din cauza unei masele de minte nu am mai calcat in farmaciile romanesti. Dezavantajul e ca tb sa iti faci un stoc dar per total eu unul cred ca merita.
sper că totuși pe la medic ai mai călcat.

#17
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postadadoi, on 28th October 2010, 19:05, said:

io nu fabric ceaiuri. Multe firme își colectează plantele de la particulari. Particularii ăia le culeg de unde le găsesc. Dacă le găsesc pe marginea drumului, chit că-s pișate de câini și stropite de apa cu ulei de motor, nu-s chiar așa conștiincioși încât să se ducă până în pădure. După care le usucă în hambarul cu șoareci. După care le pun în pungi și ți le vând ție.

Ai sa razi dar eu am vazut persoane care culegeau papadii din parc pentru salata personala. Si intr-un parc sunt cu siguranta mai multi caini decat am vazut eu vreodata pe marginea "autostrazilor" din Romania.

#18
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postadadoi, on 29th October 2010, 07:25, said:

sper că totuși pe la medic ai mai călcat.

nu...de ani de zile...si nici nu am de gand...ultimul sarlatan de gen din romania mi-a recomandat sa incep sa iau pastile de inima la 25 ani ca vede el un murmur si o sa se agraveze sigur daca nu am grija iar asistenta lui dupa ce a vazut ca aveam pe picior o rana destul de adanca care desi proaspata era curata si se vedea ca se vindeca frumos mi-a recomandat urinoterapie...textual pisa-te pe ea ca sa vezi ce repede face coaja...toate astea la spitalul de urgenta floreasca...asa ca ori la medicii de la noi ori la balamuc tot aia e..

prefer oricand vracii aia care fac medicamente homeopate astora..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate