Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Casa P+M - Domnesti

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Buna ziua,

Azi, a doua zi dupa ce am ajuns la cota 0 a terenului natural am decis sa deschid un jurnal al constructiei casei mele. Am asteptat pana acum, pentru a fi sigur ca nu deschid un subiect nou fara a avea suficiente informatii pe care sa le ofer. Voi incerca sa ofer informatiile intr-un mod cat de cat organizat care sa permita si altor "cautatori" de informatii cum sunt si eu o imagine cat mai clara despre ceea ce inseamna contructia casei din perspectiva mea, un beneficiar.

Constructia propriu-zisa a casei a inceput acum o saptamana si ar trebui sa am casa gata la rosu pana pe 15 noiembrie.

Dar ca sa fie toata povestea clara:

TERENUL:
A fost achizitionat la inceputul anului 2008 in Domnesti, la un pret care si atunci mi se parea foarte mare: 40.000 euro. Terenul are 500 mp, cu o deschidere de 15m si o adancime de 30m.
UTILITATI:
Ca si inexistente momentan. Curentul si gazul sunt la 200m. Canalizarea nu cred ca exista nici la drumul principal. Reteaua de apa nu exista in zona.
Dintre toate nu ma intereseaza decat reteaua de curent electric. Pentru restul problemelor exista solutii.
CAI DE ACCES:
In momentul in care am achizitionat terenul existau drumuri de exploatare dar doar pe hartie. In prezent a fost largit si pietruit drumul de acces care imi permite sa ajung pana aproape de teren. Ultima bucata de drum a fost amenajata din fonduri proprii pentru a putea permite accesul masinilor cu materiale la locul constructiei.

De ce am cumparat terenul? Pentru ca in acel moment preturile zburau in sus si nimic nu parea sa le opreasca. Pentru ca un teren de aceeasi suprafata dar cu utilitatile la poarta si la drum cel putin pietruit costa cel putin dublu in zona.

Attached Files



#2
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Dupa ce am luat terenul am zis sa asteptam putin sa se dezvolte putin zona inainte de a construi. Intre timp a venit criza si am abandonat pentru moment ideea de a construi.
Dupa un an am considerat ca este suficient timpul de asteptare, mai ales ca am vazut evolutia preturilor materialelor de constructie si a manoperei. Mai exact in jos. Am zis sa compensam costul ridicat al terenului cu un cost mai scazut al constructiei.
Am inceput sa cautam un proiectant. Mai greu a fost pana ne-am dat seama de ceea ce ne doream si mai ales de ceea ce aveam nevoie in mod real. Pot sa spun ca am plecat de la o suprafata utila de peste 300mp cu dormitoare imense si foarte multe bai. Cel putin 25% din spatiul util era ocupat de holuri sau de zone de trecere. Dupa ce am studiat multe proiecte, majoritatea jurnalelor in care casele au ajuns macar pana la rosu (de pe forum) si mai ales dupa ce m-am vindecat de sindromul omului care a locuit toata viata la bloc, am ajuns la o forma finala: 200mp construiti cu tot cu garaj, parter + etaj mansardat.

Am discutat cu mai multi arhitecti, am studiat modul lor de lucru, cateva din proiectelor lor realizate, am vorbit cu beneficiarii, am analizat ofertele financiare si apoi am ales. Pot sa spun ca pretul nu a fost determinant ci mai mult modul in care se prezentau proiectele, cantitatea de detalii ofertita, greselile descoperite de beneficiari in timpul construirii caselor.

Attached Files



#3
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Ai inceput deja constructia si pana acum nu ai prezentat decat proiectul care oricum nu mai poate fi modificat.

Parere personala: garajul ala strica tot aspectul si da o senzatie de inghesuit. Terasa de deasupra lui nu isi are rostul, la un teren 15*30 se puteau gasi solutii mai avantajoase pentru un garaj lipit de casa.
Daca ai stalp la intersectia 3/E nu ar fi trebuit unul si in 5/E?
La etaj dormitorul de 11.22mp are usa spre .. balcon, iar biroul alaturat are fereastra, in vederea 3D par identice.
In bucatarie cum vor fi asezate obiectele sanitare? Baia de la etaj vine peste living? Dresingul ala de aproape 10mp nu e cam mare? La etaj se putea gasi o compartimentare mai buna.

Edited by gabian22, 17 October 2010 - 17:25.


#4
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

 gabian22, on 17th October 2010, 18:25, said:

Ai inceput deja constructia si pana acum nu ai prezentat decat proiectul care oricum nu mai poate fi modificat.

Pana acum 10 zile nici nu mai credeam ca voi mai incepe constructia in acest an.

 gabian22, on 17th October 2010, 18:25, said:

Parere personala: garajul ala strica tot aspectul si da o senzatie de inghesuit. Terasa de deasupra lui nu isi are rostul, la un teren 15*30 se puteau gasi solutii mai avantajoase pentru un garaj lipit de casa.

Pe garaj nu va fi acea pergola. Probabil de aceea da senzatia de masivitate. Fluxurile de circulatie m-au facut sa mentin garajul acolo.

 gabian22, on 17th October 2010, 18:25, said:

Daca ai stalp la intersectia 3/E nu ar fi trebuit unul si in 5/E?

Nu ar fi trebuit sa fie nici la 3/E pentru ca deasupra nu am decat o placa pe care nu se circula si nu se sprijina etajul. Acea zona iese in afara casei. Structuristul a spus ca l-a adaugat pentru siguranta.

 gabian22, on 17th October 2010, 18:25, said:

La etaj dormitorul de 11.22mp are usa spre .. balcon, iar biroul alaturat are fereastra, in vederea 3D par identice.
Nu am niciun balcon la casa. Nu exista decat terasa de pe garaj.

 gabian22, on 17th October 2010, 18:25, said:

In bucatarie cum vor fi asezate obiectele sanitare? Baia de la etaj vine peste living? Dresingul ala de aproape 10mp nu e cam mare? La etaj se putea gasi o compartimentare mai buna.
In bucatarie chiuveta va fi pozitionata sub geam.
Da, baia de la etaj vine peste living, dar nu am avut cum sa suprapun cele doua bai. Cea de jos e partial sub scara. Dresingul are 8mp in varianta finala (din pacate nu am gasit formatul electronic pentru varianta finala) si avand in vedere ca etajul este mansardat, volumul util este mai mic.





Cand proiectul se apropia de forma finala si autorizatiile de la diverse institutii erau obtinute (tot arhitectul a alergat dupa ele) am inceput sa cautam un constructor. Nu a fost o cautare in care excludeam vreuna din cele doua variante: echipa sau firma.
In urma primelor discutii am avut senzatia ca nu sunt in 2010 ci sunt in 2007-2008 inainte de criza: preturi de peste 50 euro/mp combinate cu modalitati dubioase de calcul ale suprafetelor in urma carora rezulta ca as avea o casa de cel putin 300mp nu de 200mp.
Am facut o mica pauza si am stabilit unele filtre:
-pretul sa nu fie mai mic de 7000 euro (probleme pe parcursul constructiei cu majorari de pret);
-pretul sa nu fie mai mare de 10.000 euro;
-modul de calcul nu ma intereseaza foarte mult, suma finala este importanta;
-modul de impartire pe etape a lucrarii si platile facute dupa fiecare etapa;
Pe parcurs am adaugat si altele, cum ar fi mentinerea detaliilor stabilite deja.

Am renuntat la constructori a caror oferta financiara era buna dar ceva din comportamentul lor imi spunea ca voi avea probleme cu ei. Am avut constructori care de la o intalnire la alta isi schimbau pretentiile. La ultima discutie ajunsesera sa imi ceara avans 1000 sau 1500 de euro cu 2 saptamani inainte sa se apuce de munca. Si asta sub forma de ultimatul. I-am trimis sa isi caute de munca in alta parte ca de la mine bani nu vad inainte de a presta.
La un moment dat am creat si un draft de contract pe care il prezentam si le spuneam ca se poate modifica daca ei considera ca sunt aspecte care nu sunt corecte. Unul din cei cu care am discutat a spus ca e militarie ce vreau eu. Posibil, dar dupa ce discuti cu 20-30 de oameni si cu toti ai senzatia ca vor sa "te faca", incerci sa te pui la adapost pe cat poti.
Am avut oferte doar pentru manopera dar si oferte complete, manopera + materiale. Ofertele complete au fost si mai cumplite. La materiale TVA-ul se adauga de doua ori, pretul de baza la unele repere era dublat dupa care se adauga TVA-ul de doua ori.

Intr-un final cand renuntasem la ideea de a mai construi in acest an, am vazut o casa care tocmai fusese finalizata (la rosu), am vorbit cu proprietarul. Acesta era/este foarte multumit de echipa, de modul de lucru si mai ales de rezultat: grinzi drepte, stalpii fara segregari, peretii drepti, planul respectat.

Pe scurt...acum baietii lucreaza la casa mea.

Edited by Iftime, 17 October 2010 - 18:27.


#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Scara are doar 11 trepte ? Sau si liniile alea la 45 de grade sunt tot trepte ? Daca e asa, e cam nasol proiectata ca sa ma exprim mai dulce.....
In rest, si eu sunt de parere ca garajul ala nu da bine deloc pe fatada. Cu pegola sau fara pergola tot urat o sa arate.
N-as vrea sa va supar dar parerea mea este ca e slabut proiectul. Ma gandesc doar cat de bine va trebui armat coltul ala cu fereastra de la dining si cati bani o sa inghita.....Si lucarnele mi se par cam chinuite, le-as fi facut mai mari......

#6
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Luni baietii au venit, au trasat casa (axele exterioare ale casei au fost facute cu un topometrist). Au ridicat baraca si au inceput sapaturile

Attached Files



#7
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

 Inginerul_bv, on 17th October 2010, 19:57, said:

Scara are doar 11 trepte ? Sau si liniile alea la 45 de grade sunt tot trepte ? Daca e asa, e cam nasol proiectata ca sa ma exprim mai dulce.....

Scara are 17 trepte de 16 cm inaltime. Tipul asta de scara din cate stiu eu se numeste balansata. Nu are loc de odihna la jumatate. Am fost nevoit sa fac scara in acest fel. Altfel nu incapea in spatiul ala si sa am si doar 16 cm pe inaltime. Si oricum am mai vazut astfel de scari pe viu. Au un farmec aparte.

 Inginerul_bv, on 17th October 2010, 19:57, said:

In rest, si eu sunt de parere ca garajul ala nu da bine deloc pe fatada. Cu pegola sau fara pergola tot urat o sa arate.
N-as vrea sa va supar dar parerea mea este ca e slabut proiectul. Ma gandesc doar cat de bine va trebui armat coltul ala cu fereastra de la dining si cati bani o sa inghita.....

Nu ma supar. Din moment ce am inceput acest jurnal mi-am asumat riscul de a nu fi pe placul tuturor. L-am deschis ca si altii pentru a invata pe cat posibil din experienta altora si pentru ca altii sa invete din istoria acestei constructii.
Coltul de la dining are o armare normala. Casa nu se continua la etaj peste acel colt.

 Inginerul_bv, on 17th October 2010, 19:57, said:

.....Si lucarnele mi se par cam chinuite, le-as fi facut mai mari......

Lucarnele au aproape 4m latime, in conditiile in care latimea acoperisului este de 9m.
Recunosc, 3D-ul nu este foarte reusit si nici nu este facut dupa ultima varianta a planului. Voi vorbi cu arhitectul pentru a face unul actualizat si eventual sa imi trimita si ultima versiune a arhitecturii in format pdf.

#8
clia

clia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 02.06.2010
Proiectul este facut mai mult decat sigur dupa domyzwizja.pl. Si mie imi place mult acest site. Spor la treaba, iti doresc putere financiara si nervi sa o termini.

#9
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Miercuri am turnat betonul de egalizare si apoi baietii au inceput sa faca fierul.
Joi am stat ca a fost sarbatoare.
Vineri au montat stalpii. Sambata au pus stalpii pe pozitie, fiind verificati si de dirigintele de santier. Cred ca si el fost surprins cand a verificat axele si nu a gasit abateri. Stalpii au fost axati corect, verticalitatea verificata minutios la final. Am montat si tevile pentru apa, scurgere si pentru diverse. Nu am facut impamantarea, dar nu e o problema pentru ca oricum va trebui sa fac un sant langa casa pe toata lungimea terenului (putul este in spatele terenului si fosa este la drum)



Sambata pe o ploaie sacaitoare am turnat betonul simplu pana la cota 0 a terenului natural. Au fost ceva emotii ca nu eram siguri ca pot ajunge masinile cu beton la teren. Au baietii niste gume la roti asa de netede de zici ca participa la formula 1 si au nevoie de suprafata maxima de contact cu asfaltul. Am bagat si niste balastru pe drum si pana la urma totul a iesit bine.

Attached Files


Edited by Iftime, 17 October 2010 - 20:02.


#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
deocamdata arata bine ,sapatura ,fier etc
mult succes in continuare
nu mai face poze deandoaselea ca pozele nu se pot roti iar gaturile noastre sunt destul de sensibile cand incercam sa le inclinam la 90 de grade
incearca sa bagi pozele mai zilnic (ca sa zic asa ) deoarece eventualele greseli pot fi detectate din timp de forumisti

Edited by petre69, 17 October 2010 - 21:03.


#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 Iftime, on 17th October 2010, 20:28, said:

Scara are 17 trepte de 16 cm inaltime. Tipul asta de scara din cate stiu eu se numeste balansata. Nu are loc de odihna la jumatate. Am fost nevoit sa fac scara in acest fel. Altfel nu incapea in spatiul ala si sa am si doar 16 cm pe inaltime. Si oricum am mai vazut astfel de scari pe viu. Au un farmec aparte.



Nu ma supar. Din moment ce am inceput acest jurnal mi-am asumat riscul de a nu fi pe placul tuturor. L-am deschis ca si altii pentru a invata pe cat posibil din experienta altora si pentru ca altii sa invete din istoria acestei constructii.
Coltul de la dining are o armare normala. Casa nu se continua la etaj peste acel colt.



Lucarnele au aproape 4m latime, in conditiile in care latimea acoperisului este de 9m.
Recunosc, 3D-ul nu este foarte reusit si nici nu este facut dupa ultima varianta a planului. Voi vorbi cu arhitectul pentru a face unul actualizat si eventual sa imi trimita si ultima versiune a arhitecturii in format pdf.




1. Scara este gresit proiectata, avand latimi de trepte diferite pe linia pasului. Arhitectul ar fi trebuit sa stie asta. Este un lucru elementar. 16 cm inaltime a unei trepte, de obicei se practica la scarile de acces exterioare cu 2-6 trepte, pentru scarile interioare exista o formula destul de simpla care poate fi aplicata si anume 2H+L = 62-64. De obicei cota etajului este 280-300 cm fata de cota 0,00 a parterulu care este cota pardoselii finite. O scara cu trepte balansate proiectata corect, are trepte de aceeasi latime pe linia pasului. Printre altele, ganditi-va ca o scara cu trepte balansate nu este chiar usor practicabila, mai ales de copii si batrani. Veti imbatrani si dumneavoastra la un moment dat......Ar fi bine daca s-ar proiecta o scara cu trepte paralele, din ceea ce vad eu in desen, incape. Daca totusi preferati o scara cu trepte balansate, macar sa fie proiectata corect. De asemenea, latimea unei trepte spre centrul scarii trebuie sa fie de minim 12 cm.

2. Chiar daca nu se continua la etaj, are un acoperis deasupra, si fara un stalp in acel colt, buiandrugul va trebui armat foarte bine. La fel si centura, daca nu cumva vor turnate deodata. Asigurati-va ca efortul financiar va fi pe masura utilitatii si a esteticului. Poate gresesc totusi....

Edited by Inginerul_bv, 18 October 2010 - 01:56.


#12
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Imi place cum se lucreaza.Cat costa manopera,care sunt etapele in care-i platesti?

#13
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Bafta multa!Si fara stres! B)

#14
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

 petre69, on 17th October 2010, 22:02, said:

deocamdata arata bine ,sapatura ,fier etc
mult succes in continuare

Si mie mi-a placut sapatura. Cat despre fier baietii lucreaza temeinic chiar daca mai au avut probleme cu numaratul etrierilor si la 2 dintre stalpi au bagat ceva mai multi. Si am invatat sa montez si eu stalpii (am apucat sa ajut si eu la vreo 3-4).

Multumesc de incurajare.

 petre69, on 17th October 2010, 22:02, said:

nu mai face poze deandoaselea ca pozele nu se pot roti iar gaturile noastre sunt destul de sensibile cand incercam sa le inclinam la 90 de grade
incearca sa bagi pozele mai zilnic (ca sa zic asa ) deoarece eventualele greseli pot fi detectate din timp de forumisti

Pozele le voi roti eu inainte de a le posta. In fiecare zi in care se lucreaza fac poze si pe cat posibil voi posta pozele relevante in fiecare zi.
Asta au apucat sa faca azi baietii pe ploaia asta sacaitoare. Vor avea mult de curatat la betonul ala...

 casa_din_vis, on 18th October 2010, 09:21, said:

Bafta multa!Si fara stres! B)

Multumesc...Momentan stresul meu cel mai mare este prognoza meteo...De multa vreme nu am mai ascultat "vremea" la tv.

 anonima1, on 18th October 2010, 06:25, said:

Imi place cum se lucreaza.Cat costa manopera,care sunt etapele in care-i platesti?

43 euro/mp. Plata in 3 etape: dupa turnarea placii peste fundatie, dupa turnarea placii peste parter, dupa terminarea acoperisului. Primele doua plati sunt mai mici, ultima e cea mai consistenta.

Attached Files



#15
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Bravo pt. curajul de a va fi apucat de casa! Succes, nervi de otel!
Comentariu scurt despre teren: nu sunteti cam singuri, vecini sunt prin apropiere? Cand vreti sa va mutati?

#16
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

 Inginerul_bv, on 18th October 2010, 02:47, said:

1. Scara este gresit proiectata...

2. Chiar daca nu se continua la etaj, are un acoperis deasupra, si fara un stalp in acel colt, buiandrugul va trebui armat foarte bine. La fel si centura, daca nu cumva vor turnate deodata. Asigurati-va ca efortul financiar va fi pe masura utilitatii si a esteticului. Poate gresesc totusi....

1.Voi avea o discutie cu arhitectul in ceea ce priveste scara, pentru a clarifica aspectele evidentiate de dvs.

2.Va merita...la final se va vedea de ce...

 portocaliul, on 18th October 2010, 21:17, said:

Bravo pt. curajul de a va fi apucat de casa! Succes, nervi de otel!

Multumesc pentru incurajari.

 portocaliul, on 18th October 2010, 21:17, said:

Comentariu scurt despre teren: nu sunteti cam singuri, vecini sunt prin apropiere? Cand vreti sa va mutati?

In acest moment suntem cam singuri in zona, dar in primavara se pare ca vor mai incepe inca 2 case langa noi (din ceea ce stiu eu pana acum). Ce sa fac, cineva trebuia sa dea startul si in zona aia. In rest suntem la 200m de zona compacta de case. Nu am facut eu poze si spre zona populata...
Cat despre mutat...sunt doua aspecte care influenteaza decisiv: modul in care se va realiza finantarea finisajelor si momentul in care se va apropia curentul de noi. Daca toate ies cum vreau eu, ne mutam la anu pe vremea asta. In caz contrar in 2012...

#17
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Dupa ziua de marti in care nu au facut nimic din cauza conditiilor meteo nefavorabile ieri si azi au tras tare baietii ca sa se tina de cuvant: saptamana asta turnam elevatia.
La ora asta fierul este aproape gata, cofrajul e pe la jumatate. Dar ei spun ca pana maine la 4 e gata tot. Ramane de vazut. Momentan cateva poze cu ce au lucrat in ultimele 2 zile si cu unul din paznicii lucrarii.

Attached Files



#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
baietii lucreaza si iarna ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate