Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Self-checkout in supermarket

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
spermarket

spermarket

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.10.2010
O metoda eficienta de a cumpara:

In strainatate se practica in supermarketuri self-checkout
http://en.wikipedia....i/Self_checkout
adica iti platesti singur produsele cand iesi din magazin.

De ce este eficient acest mod:
pe deoparte pentru supermarketuri taie foarte mult din costurile cu angajatii;
pentru client este eficient pentru ca nu mai este furat de casier/a (kaufland, carrefour etc) de la casa de marcat, prin metode mai mult sau mai putin cunoscute. Sau altfel zis greseli intentionate facute de ei doar in plus, nu si in minus din pacate.

Urmatorul pas este sa-i contactam si sa le sugeram sa implementeze aceste aparate cat mai curand.

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postspermarket, on 7th October 2010, 20:55, said:

pentru client este eficient pentru ca nu mai este furat de casier/a (kaufland, carrefour etc) de la casa de marcat, prin metode mai mult sau mai putin cunoscute. Sau altfel zis greseli intentionate facute de ei doar in plus, nu si in minus din pacate.
Asta-i o basina scornita de mintea ta, eu nu vad acest avantaj mentionat in pagina de Wikipedia data de tine.

In schimb vad atatea dezavantaje, in special ala cu competenta cumparatorilor in utilizarea sistemului, sau ala cu furtul prin schimbatul etichetelor, ca nu vad rostul in spera la asa ceva in Romania in urmatorii 10 de ani.

Edited by don_dannielo, 07 October 2010 - 20:29.


#3
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Stii cumva care este nivelul de "furaciune" din partea clientilor in supemarket-urile noastre?
Ma gandesc ca la noi este deocamdata riscanta introducerea sistemului. Se vor face economii la costurile cu angajatii si vor creste cele cu pierderile din motive de frauda.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postdon_dannielo, on 7th October 2010, 20:22, said:

Asta-i o basina scornita de mintea ta, eu nu vad acest avantaj mentionat in pagina de Wikipedia data de tine.

In schimb vad atatea dezavantaje, in special ala cu competenta cumparatorilor in utilizarea sistemului, sau ala cu furtul prin schimbatul etichetelor, ca nu vad rostul in spera la asa ceva in Romania in urmatorii 10 de ani.
Pe aici in magazinele unde au sistemul implementat verifica facturile prin sondaj la iesire. Teoretic, ca practic eu n-am vazut aproape deloc verificari. Eu il folosesc cand am ocazia pentru ca mi-e foarte comod.

Totusi sunt de acord ca mai dureaza muuuult pana va fi suficient de educat clientul in Romania sa foloseasca asa ceva. Si nu dpdv al competentei utilizarii sistemului ci a... dorintei de a mai trage putin pe sub mana, ca doar ce naiba, nu vede nimeni.

#5
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Mie nu mi-a placut cand l-am folosit, Dureaza mai putin cand ai un casier. Si acolo unde mergeam eu scanai produsele, le puneai intr-un fel de cos special si de-abia dupa ce la scanai pe toate si-ti dadea bonul aveai voie sa le pui in sacosa. Deci pierdere de timp. Plus ca asteptai mai mult la coada.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate