Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Agentii de recrutare /plasare a fortei de munca in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
medic

medic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2007
Salut , incerc de ceva timp sa caut de munca in strainatate . Am fost la Agentia Eures a anofm care este  serioasa , dar deocamdata nu este sezonul in care vin angajatorii ,  dar m'am interesat si la danfil jobs o agentie cu sediul in brasov dar se pare ca ii intereseaza mai mult sa li se ingroase lor portofelul , in cazul in care doar ca sa ajung la interviu cu un angajator , mi se cereau cam 200 euro , ca mai apoi la semnarea contractului sa mai platesti inca 300 si nici atunci nu poti fii sigur ca odata ce ajungi acolo nu e teapa . Asa ca v'as ruga pe cei care ati reusit sa plecati , sa imi dati un sfat sau sa'mi recomandati o agentie de plasare cu care ati reusit de preferat din Bucuresti ,dar chiar si inafara bucurestiului . Caut oriunde in spatiul European , si cam orice . Sunt student si caut contracte sezoniere pentru necalificati ,deci nu sunt prea pretentios , adevarul e ca aproape orice se plateste mai bine ca in romania :) unde ajungi sa mori de foame cu o facultate.  Astept pareri , multumesc .

#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 14.08.2006
Si eu caut, dar se pare ca cel mai usor e prin rude/prieteni. Pana acum nu am intalnit firma de recrutare care sa nu ceara comision. Eu sunt de parere  ca firmele de recrutare ar trebui sa ceara comisionul in lunile ce urmeaza dupa angajare, si sa platesti din salariu. De asemenea, ar trebui sa se fac o lista neagra cu firmele care dau tepe, in felul asta s-ar stopa o parte din abuzurile care se fac in legatura cu plasamentul fortei de munca. Eu te sfatuiesc sa-ti gasesti un job aici si sa strangi bani pentru plecare. Chiar daca gasesti de lucru prin rude/prieteni, tot ai nevoie de niste bani pentru inceput.

Succes!

#3
medic

medic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2007

 meanman, on 4th October 2010, 20:38, said:

Si eu caut, dar se pare ca cel mai usor e prin rude/prieteni. Pana acum nu am intalnit firma de recrutare care sa nu ceara comision. Eu sunt de parere  ca firmele de recrutare ar trebui sa ceara comisionul in lunile ce urmeaza dupa angajare, si sa platesti din salariu. De asemenea, ar trebui sa se fac o lista neagra cu firmele care dau tepe, in felul asta s-ar stopa o parte din abuzurile care se fac in legatura cu plasamentul fortei de munca. Eu te sfatuiesc sa-ti gasesti un job aici si sa strangi bani pentru plecare. Chiar daca gasesti de lucru prin rude/prieteni, tot ai nevoie de niste bani pentru inceput.

Succes!

Depinde , agentiile private cer o multime de bani de obicei , dar daca mergi la fortele de munca  , in bucuresti exista si Eures ,nu stiu daca pot pune site'ul aici , care nu cere nici un comision dar deocamdata nu sunt prea multi angajatori e si sezonul ... , la ei tocmai din ianuarie ,februarie o'r sa inceapa sa vina .
Iar firmele care dau tepe , sunt multe , in general , firmele care cer bani inainte sunt pasibile . Sunt angajatori seriosi , care ofera transport gratuit , chiar daca cu autocarul , cazare , si iti mai si dau 100 euro ca sa te descurci pana iei primul salariu iar dupa ii dai inapoi . nah , eu nu prea reusesc sa dau decat de cateva firme care sunt prin cluj napoca , brasov ..in bucuresti nu am reusit sa gasesc  .Sper sa isi dea cu parerea cei care au avut astfel de experiente . Cu rude da, ar fii cel mai de preferat , dar nu am reusit asa , ca altfel nu imi mai faceam griji .

Edited by medic, 04 October 2010 - 20:24.


#4
medic

medic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2007
haideti mai ...ceva experiente ? nimic nimic ? nu va inghesuiti asa tare ca este loc pentru toti .

#5
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

 medic, on 6th October 2010, 10:06, said:

haideti mai ...ceva experiente ? nimic nimic ? nu va inghesuiti asa tare ca este loc pentru toti .
de ce nu cauti pe google firme din tara unde vrei sa muncesti?dupa mine ,cel mai bine ocolesti agentiile,eu am plecat in belgia ,lucrez in constructii si am gasit singur de lucru,chiar de la inceput,si nu am decit un an si citeva luni aici si nu vb flamanda,doar engleza,iar tu ca pregatire nu ar trebui sa ai probleme in gasirea unui job,te mai poti informa si de pe diverse forumuri cu romani din tarile respective,o seara buna,

Edited by marian36, 06 October 2010 - 20:26.


#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Pleaca fara agentii !

#7
medic

medic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2007
pai , ideea e ca fiind prima oara cand vreau sa plec ,  ar fii fost mai usor cu o agentie , daca plec pe cont propriu ar fii mai mare cheltuiala , si putin mai complicat in gasirea unui loc de munca intr'o tara straina :-?  , cam cati bani ar trebuii sa am la mine daca as vrea sa plec sa imi caut de munca ? chirie , mancare . Si ce tari credeti ca sunt mai profitabile pentru romani . De exp in italia suntem vazuti deja destul de prost , sa nu mai zicem ca din pacate incepem si in Franta sa ne facem un renume ...din cauza romilor .

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ce limbi vorbesti ? Ce calificari ai ? (ai facut Medicina ?) EURES nu e orice "agentie" e o entitate a UE de-aia e totul gratuit, stai linistit nu are nici o treaba/nu e sustinuta de ANOFM :lol:

Aici in Cipru spre exemplu nu e foarte greu de gasit de munca , depinde si de domeniu si e o tara mica deci resurse mai putine iar salariile sunt undeva sub media EU15 (cred)

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

 lawrence38, on 6th October 2010, 22:42, said:

Ce calificari ai ? (ai facut Medicina ?)
Nu, e student, a specificat:

 medic, on 4th October 2010, 20:27, said:

Sunt student si caut contracte sezoniere pentru necalificati


#10
medic

medic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2007
Asa este , am formulat gresit , nu este o agentie  , dar nu asta e important  . pai calificari nu am , ce calificare vrei daca abia termini liceul :P , si ce e de munca prin cipru ?

#11
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

 medic, on 7th October 2010, 16:41, said:

Asa este , am formulat gresit , nu este o agentie  , dar nu asta e important  . pai calificari nu am , ce calificare vrei daca abia termini liceul :P , si ce e de munca prin cipru ?
stai acasas si invata,termina o facultate,si pe urma cauta sa pleci;ca nu cred ca ai bani sa faci o facultate in vest.

#12
medic

medic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2007
Mersi ...eu vroiam sa muncesc nu sa fac facultatea acolo :) .

#13
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

 medic, on 7th October 2010, 20:30, said:

Mersi ...eu vroiam sa muncesc nu sa fac facultatea acolo :) .
si aici e plin de necalificati,si sa gasesti un job e al dracu de greu,iar sa muncesti de azi pe maine nu)ti recomand pt ca cheltuielile de zi cu zi nu asteapta  si nimeni;dar nimeni nu iti da nimic pe degeaba.

#14
medic

medic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2007
Sa fim seriosi , aici muncesti cu carca 8-10 ore pe zii pentru 200,300 euro , in strainatate ajungi la 1000 usor :) , si nu era vorba de muncit cu ziua , ca asta ar fii prostie sa faci , te'ai intoarce mai falit decat ai plecat , daca e sa gasesti o agentie si sa semnezi un contract inainte , eu zic ca se merita .

#15
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

 medic, on 8th October 2010, 11:01, said:

Sa fim seriosi , aici muncesti cu carca 8-10 ore pe zii pentru 200,300 euro , in strainatate ajungi la 1000 usor :) , si nu era vorba de muncit cu ziua , ca asta ar fii prostie sa faci , te'ai intoarce mai falit decat ai plecat , daca e sa gasesti o agentie si sa semnezi un contract inainte , eu zic ca se merita .
k,cum zici tu.dar din astia 1000,scade chiria si cheltuielile si imi spui cu ce ramai.aici in belgia o chirie medie e intre 500-600 euro,electrica si gazul 110,restul te las pe tine sa calculezi ce mai ramane din 1000

#16
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009
apropo,iti zic astea in sensul bun,adica stai si invata ,poate ajungi la o specializare sau cu facultatea pe aici si cu o diploma de studii superioare  te vede altfel un angajator strain.acum pt mine vine iarna si am cautat sa ma angajez ,am gasit,dar pina la respectivul care s-a hotarit sa ne obtina permisul de munca,toti ceilalti te intreaba daca stii limba lor si ce calificari ai si daca ai actele in regula.prin agentii cum zici tu ca vrei sa cauti,gasesti cele mai proaste joburi ,daca ai noroc si sa muncesti pe 7 la ora si sa te mai si intretii si sa platesti si taxe o sa vezi ca nu iti mai ramine nimic.

#17
medic

medic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2007
si , mai e loc unde ai gasit tu ?:D

 marian36, on 9th October 2010, 12:08, said:

apropo,iti zic astea in sensul bun,adica stai si invata ,poate ajungi la o specializare sau cu facultatea pe aici si cu o diploma de studii superioare  te vede altfel un angajator strain.acum pt mine vine iarna si am cautat sa ma angajez ,am gasit,dar pina la respectivul care s-a hotarit sa ne obtina permisul de munca,toti ceilalti te intreaba daca stii limba lor si ce calificari ai si daca ai actele in regula.prin agentii cum zici tu ca vrei sa cauti,gasesti cele mai proaste joburi ,daca ai noroc si sa muncesti pe 7 la ora si sa te mai si intretii si sa platesti si taxe o sa vezi ca nu iti mai ramine nimic.


#18
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

 medic, on 9th October 2010, 11:32, said:

si , mai e loc unde ai gasit tu ?:D
da :naughty: :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate