Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

In legatura cu armata.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
coolboy_sebi

coolboy_sebi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.08.2009
Am terminat profesionala si m-am hotarat sa nu mai fac liceul , sunt nerabdator sa ma duc in armata ...
M-am informat si eu cat am putut despre centrul de recrutare , eu nu am sanse sa intru in armata fara bac ... dar m-am gandit ca este o posibilitate , sa fac armata ce era pe vremuri obligatorie (daca mai este varianta aceea de armata ) si dupa aceea sa ma duc la armata ca la serviciu , sa fiu platit ...
Deci pe scurt ! Ce trebuie sa fac sa lucru in armata fara bac sau liceul militar ?
Daca ma duc in armata , trebuie sa stau un an sau doi ani acolo ? Sau trebuie sa platesc pentru chirie , mancare ... ?
Am trecut de 18 ani cu 6 luni .
Va multumesc.

Edited by coolboy_sebi, 22 September 2010 - 22:47.


#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
pe scurt: du-te si fa liceul.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 sandel_u, on 23rd September 2010, 01:01, said:

pe scurt: du-te si fa liceul.
si explicatia care ar fi ? :huh:
Daca ai posibilitatea lasa liceul , inroleaza-te direct.

[ http://www.mapn.ro/fotodb/albums/irak/Romanian_soldiers_in_mission_2004.sized.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010

 lawrence38, on 23rd September 2010, 01:15, said:

si explicatia care ar fi ? :huh:
Daca ai posibilitatea lasa liceul , inroleaza-te direct.

[ http://www.mapn.ro/fotodb/albums/irak/Romanian_soldiers_in_mission_2004.sized.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


te primesc, insa te trimit la scoala tati

#5
coolboy_sebi

coolboy_sebi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.08.2009

 djpadrecito, on 23rd September 2010, 01:21, said:

te primesc, insa te trimit la scoala tati
nu merita sa faci inca 2 ani de liceu cand poti sa inveti cei 2 ani in maxim 4 luni ... eu ma gandeam ca pot sa fac armata normala si dupaia sa ma duc ca angajat ...

 lawrence38, on 23rd September 2010, 01:15, said:

si explicatia care ar fi ? :huh:
Daca ai posibilitatea lasa liceul , inroleaza-te direct.

[ http://www.mapn.ro/fotodb/albums/irak/Romanian_soldiers_in_mission_2004.sized.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta ar putea fi singura explicatie . La prima ocazie o sa si aplic varianta aceasta . Mersi de sfat.

#6
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
De Legiunea Franceza ai auzit ?
In caz ca nu te primesc la ai nostrii, oricand poti sa-ti versi sangele pentru altii  -_-

#7
kondratov

kondratov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 13.07.2009

 coolboy_sebi, on 22nd September 2010, 22:46, said:

Am terminat profesionala si m-am hotarat sa nu mai fac liceul , sunt nerabdator sa ma duc in armata ...
M-am informat si eu cat am putut despre centrul de recrutare , eu nu am sanse sa intru in armata fara bac ... dar m-am gandit ca este o posibilitate , sa fac armata ce era pe vremuri obligatorie (daca mai este varianta aceea de armata ) si dupa aceea sa ma duc la armata ca la serviciu , sa fiu platit ...
Deci pe scurt ! Ce trebuie sa fac sa lucru in armata fara bac sau liceul militar ?
Daca ma duc in armata , trebuie sa stau un an sau doi ani acolo ? Sau trebuie sa platesc pentru chirie , mancare ... ?
Am trecut de 18 ani cu 6 luni .
Va multumesc.
eu zic sa te reorientezi.nu e cum vezi in filme!! desi tu nu ai liceul sunt unii subofiteri din armata mult sub inteligenta ta, crede-ma.
a vrei sa plecin irak?stai linistit pt ca acolo pleaca doar cei cu pile sau daca dai spaga cam 30 la suta din salarul tau lunar(cel putin)
lasa-l pe copilul tau sa faca asta cand pe atunci vor disparea probabil analfabetii din armata.
ce vezi tu in pozele alea postate sunt niste amarati care dau spaga in stanga si in dreapta sa poata acasa sa isi construiasca o casa sau sa isi cumpere o masina cat de cat.du-te tinere oriunde!! dar nu iti distruge tineretea!ai o viata in fata,traieste-o,nu iti bate joc de ea
stiu ce spun cand postez asa ceva,am 38 de ani sunt trecut prin astea!du-te ia-ti zborul nu te plafona .

#8
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 lawrence38, on 23rd September 2010, 01:15, said:

si explicatia care ar fi ? :huh:
Daca ai posibilitatea lasa liceul , inroleaza-te direct.

[ http://www.mapn.ro/fotodb/albums/irak/Romanian_soldiers_in_mission_2004.sized.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Simplu: are nevoie de cel putin de liceu pentru a se inscrie.

#9
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008

 kondratov, on 23rd September 2010, 08:44, said:

eu zic sa te reorientezi.nu e cum vezi in filme!! desi tu nu ai liceul sunt unii subofiteri din armata mult sub inteligenta ta, crede-ma.
a vrei sa plecin irak?stai linistit pt ca acolo pleaca doar cei cu pile sau daca dai spaga cam 30 la suta din salarul tau lunar(cel putin)
lasa-l pe copilul tau sa faca asta cand pe atunci vor disparea probabil analfabetii din armata.
ce vezi tu in pozele alea postate sunt niste amarati care dau spaga in stanga si in dreapta sa poata acasa sa isi construiasca o casa sau sa isi cumpere o masina cat de cat.du-te tinere oriunde!! dar nu iti distruge tineretea!ai o viata in fata,traieste-o,nu iti bate joc de ea
stiu ce spun cand postez asa ceva,am 38 de ani sunt trecut prin astea!du-te ia-ti zborul nu te plafona .

Adica... sa vad daca am inteles corespunzator ceea ce tocmai ai spus:
Dai spaga pentru a te lasa sa pleci in Irak(de exemplu), unde risti sa iei un glont in cap, unde dormi in corturi si mananci conserve, cu scopul ca din salariul pe care il iei sa-ti faci o casa ? Unde mai pui ca in functie de indeplinirea acelor misiuni este cotata armata romana, unde mai pui faptul ca noi trimitem voluntar atatea contingente pentru a vedea Nato cat de loiali suntem ?  
Cu alte cuvinte, mi se pare absurd ceea ce spui. Stiu ca Romania este o tara in care pute coruptia, dar aici nu isi mai are locul.

Daca nu orice soldat poate ajunge in aceste misiuni militare, asta nu inseamnca ca acolo se duc doar cei cu relatii. Acolo se duc doar cei pregatiti cu adevarat. Si a fi pregatit nu inseamna numai sa stii sa tragi cu arma, si sa tipi ca indienii la atac...

Ontopic:

Nu cred ca primesc fara liceu in aceste conditii, in care avem o armata profesionista.
Cariera militara este frumoasa, daca esti facut pentru ea.

#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 coolboy_sebi, on 22nd September 2010, 23:46, said:

Am terminat profesionala si m-am hotarat sa nu mai fac liceul , sunt nerabdator sa ma duc in armata ...
M-am informat si eu cat am putut despre centrul de recrutare , eu nu am sanse sa intru in armata fara bac ... dar m-am gandit ca este o posibilitate , sa fac armata ce era pe vremuri obligatorie (daca mai este varianta aceea de armata ) si dupa aceea sa ma duc la armata ca la serviciu , sa fiu platit ...
Deci pe scurt ! Ce trebuie sa fac sa lucru in armata fara bac sau liceul militar ?
Daca ma duc in armata , trebuie sa stau un an sau doi ani acolo ? Sau trebuie sa platesc pentru chirie , mancare ... ?
Am trecut de 18 ani cu 6 luni .
Va multumesc.
La centrul de recrutare nu ti-au spus ca acum exista armata profesionista si numai aia ?! Valabil pentru toate structurile care compun sistemul de aparare al Romaniei.
Ca sa devii militar angajat iti trebuie liceul. Punct.
Conditiile le gasesti pe site-ul MApN.

#11
kondratov

kondratov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 13.07.2009

 SkeTches, on 23rd September 2010, 22:56, said:

Adica... sa vad daca am inteles corespunzator ceea ce tocmai ai spus:
Dai spaga pentru a te lasa sa pleci in Irak(de exemplu), unde risti sa iei un glont in cap, unde dormi in corturi si mananci conserve, cu scopul ca din salariul pe care il iei sa-ti faci o casa ? Unde mai pui ca in functie de indeplinirea acelor misiuni este cotata armata romana, unde mai pui faptul ca noi trimitem voluntar atatea contingente pentru a vedea Nato cat de loiali suntem ?  
Cu alte cuvinte, mi se pare absurd ceea ce spui. Stiu ca Romania este o tara in care pute coruptia, dar aici nu isi mai are locul.

Daca nu orice soldat poate ajunge in aceste misiuni militare, asta nu inseamnca ca acolo se duc doar cei cu relatii. Acolo se duc doar cei pregatiti cu adevarat. Si a fi pregatit nu inseamna numai sa stii sa tragi cu arma, si sa tipi ca indienii la atac...

Ontopic:

Nu cred ca primesc fara liceu in aceste conditii, in care avem o armata profesionista.
Cariera militara este frumoasa, daca esti facut pentru ea.
domnule! cunosc cel putin 2 persoane care au dat 2000 de euro sa ajunga in afganistan!(fiecare 2000) altii care nu au bani de spaga dau cota din salar!! eu cred ca traiesti pe alta lume!! unii umbla pe la pile luni in sir sa prinda un loc in razboi!!cand le vine randul sa plece sunt in al noualea cer de bucurie!!majoritatea au liceul la fara frecventa!
Eu zic sa te documentezi mai bine! eu cred ca nu ar mai trebui sa le zicem soldati ci carne de tun(cine are ghinion) :naughty:

 kondratov, on 24th September 2010, 14:13, said:

domnule! cunosc cel putin 2 persoane care au dat 2000 de euro sa ajunga in afganistan!(fiecare 2000) altii care nu au bani de spaga dau cota din salar!! eu cred ca traiesti pe alta lume!! unii umbla pe la pile luni in sir sa prinda un loc in razboi!!cand le vine randul sa plece sunt in al noualea cer de bucurie!!majoritatea au liceul la fara frecventa!
Eu zic sa te documentezi mai bine! eu cred ca nu ar mai trebui sa le zicem soldati ci carne de tun(cine are ghinion) :naughty:
un amic cand a plecat era f bucuros!! se gandea numai la ce o sa faca el cu banii dupa ce se intoarce!(nu iti spun cum a rezolvat diploma de bac ca nu are rost!)

#12
razboinicul

razboinicul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 252
  • Înscris: 27.07.2008
degeaba vrei sa dai la armata daca nu sunt locuri disponibile..da-i la jalea de hoti

#13
@lyg@t0r

@lyg@t0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 23.08.2007

 SkeTches, on 23rd September 2010, 23:56, said:

Adica... sa vad daca am inteles corespunzator ceea ce tocmai ai spus:
Dai spaga pentru a te lasa sa pleci in Irak(de exemplu), unde risti sa iei un glont in cap, unde dormi in corturi si mananci conserve, cu scopul ca din salariul pe care il iei sa-ti faci o casa ? Unde mai pui ca in functie de indeplinirea acelor misiuni este cotata armata romana, unde mai pui faptul ca noi trimitem voluntar atatea contingente pentru a vedea Nato cat de loiali suntem ?  
Cu alte cuvinte, mi se pare absurd ceea ce spui. Stiu ca Romania este o tara in care pute coruptia, dar aici nu isi mai are locul.

Daca nu orice soldat poate ajunge in aceste misiuni militare, asta nu inseamnca ca acolo se duc doar cei cu relatii. Acolo se duc doar cei pregatiti cu adevarat. Si a fi pregatit nu inseamna numai sa stii sa tragi cu arma, si sa tipi ca indienii la atac...

Ontopic:

Nu cred ca primesc fara liceu in aceste conditii, in care avem o armata profesionista.
Cariera militara este frumoasa, daca esti facut pentru ea.
NU e deloc absurd ce spune,ba chiar foarte corect,cunosc MULTE persoane care pentru a pleca intr-o misiune au fost nevoiti sa dea bani grei si in jur de 80% din cei care au plecat in misiuni din 2000 pana acum au dat SPAGA si au avut PILE. Stiu ca pana la urma daca te gandesti e absurd sa dai bani pentru a pleca intr-un loc din care risti sa vii intre 4 scanduri,dar nevoia de bani isi spune cuvantul.
Sfat pentru tanarul aspirant : acum NU se merita sa te angajezi in armata,salariile au scazut pana la un nivel sub mediocru,nici daca reusesti sa prinzi misiuni nu mai este rentabil. Deocamdata termina liceul,intre timp informeaza-te bine de tot si nu te grabi in a lua o decizie.

#14
SpikeMaster

SpikeMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 14.01.2009
Si eu mai am doi ani de scoala dupa care s-ar putea sa dau la maistri militari sau ofiteri sau de ce nu, subofiteri dar mai este pana atunci!
Ma rog acum sa iau bacul pe urma o sa vad ce o sa fac!

Armata te face barbat si cu putin noroc poti face o cariera frumoasa din asta!
Este nevoie de soldati cu sange`n _|_ care sa tina piept la orice. Razboie sunt si vor mai fi ;)

PS: poate ne vedem pe front  :gunsmilie:

Edited by SpikeMaster, 27 September 2010 - 18:52.


#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 SpikeMaster, on 27th September 2010, 19:48, said:

Si eu mai am doi ani de scoala dupa care s-ar putea sa dau la maistri militari sau ofiteri sau de ce nu, subofiteri dar mai este pana atunci!
Ma rog acum sa iau bacul pe urma o sa vad ce o sa fac!

Armata te face barbat si cu putin noroc poti face o cariera frumoasa din asta!
Este nevoie de soldati cu sange`n _|_ care sa tina piept la orice. Razboie sunt si vor mai fi ;)

PS: poate ne vedem pe front  :gunsmilie:
Pai fa niste teste simple.
Du-te pe un camp de ala noroios cu un rucsac in spate si baga un cros de 12 minute.
P-orma c-o lopata fa-ti un adapost individual in max 11 min. P-orma mai baga un cros si pe urma gandeste-te ca asa vei face in fiecare dimineata.

Daca insisti fa acelasi lucru noaptea. pune ceasul sa sune la 02.30 iesi afara si mai comite treaba asta

#16
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Care mai e rostul gropilor si transeelor cand inamicul te omoara din drona ( si ala de o controleaza e la mii de km departare )  ?

#17
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Am un prieten care a calcat cu jeep-ul pe o mina in Afganistan si de 1 un si jumatate sta tot prin spitale cu jumatate de fata paralizata. El s-a dus in armata din pasiune si acum e nasol rau.

#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 kosty91, on 27th September 2010, 21:52, said:

Care mai e rostul gropilor si transeelor cand inamicul te omoara din drona ( si ala de o controleaza e la mii de km departare )  ?
Imagineaza-ti ca esti infanterist. Esti intr-un pluton de infanterie compus din trei grupe a cate 15 soldati. BTW, cifrele nu sunt absolute. In fiecare grupa exista o pusca mitraliera, un AG-7, un complex aerian CA 94, s-ar putea si un mortier depinde de situatie. Asta ar fi armamentul greu al grupei. Inmulteste cu trei si ai armamentul plutonului incluzand aici si o miraliera pe afet. Plutonul nu merge pe jos ci in TAB (transportor amfibiu blindat) sau in MLI (masina de lupta a infanteriei). Asta inseamna cel putin o mitraliera grea, un tun antiaerian, rachete maliutka sau Spike si inca un o rezerva pentru ce ti-am enumerat mai sus. Plutonul tau se deplaseaza utlizandu-si sau nu armamentul. La un moment primesti ordinul stop. Atunci nu ne intindem pe iarba si cantam o doina ci ne adapostim si camuflam. Fiecare soldat isi sapa adapost individual (in max 11 minute). Pui o foaie de sfecla plina de noroi deasupra si nu te vede nici mama tehnologiei. Soldatul nu sta dupa ce si-a terminat adapostul ci seapa in continuare pana cand adapostul lui se uneste cu cel al vecin ului si se formeaza un transeu. Pamantul se pune in fata formandu-se un meterez iar camuflajul devine si mai sofisticat. Mai trec cateva ore. Adaposturile s-au unit a fost ingropat si blindatul s-au creat transee de legatura, adapost. Mai trece o zi si au aparut incaperi spital , comandament transmisiuni, depozite de armament si munitii.
Vine inamicu cu drona. E greu sa distingi un adapost sau un transeu camuflat. Dar insista inamicul. Atunci din nemarginirea campului plin de noroi si cu vegetatie pleaca cu viteza sunetului un proiectil spre drona. Intr-o secunda drona e distrusa..


La manualul de tactica se repeta cu obstinatie ca impotriva infanteriei in transee se utlizeaza atacul de blindate cu acoperire aeriana si de artilerie. Pentru ca o infanterie pregatita si dotata chiar mai prost ca-n exepmlul meu de mai sus va tine la respect pe oricine.

Nu mai luati ca punct de reper ce face superdotatul soldat NATO cu descultii de talibani sau cu insurgentii din Irak. Studiati luptele din bocage-ul normand in 1944 si vedeti cat de eficienti poti fi niste infanteristi care utlizeaza cum trebuie terenul. Daca infanteristii astia sunt si bine aprovizionati atunci pot tine linia multa vreme

Edited by Kokoshmare, 28 September 2010 - 11:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate