Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

violare de domiciliu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
denisapop

denisapop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.09.2010
in dimineata zilei de 16.09.2010 cinci angajati ai Serviciului de Ecarisaj Baia Mare au venit in urma unor reclamatii dupa cainele faimiliei. A fost prima data cand s-a depus o plangere si nu a mai existat nici un avertisment. Au injectat cainele cu tranchilizant,iar animalul s-a adapostit apoi in casa. In acel moment am intervenit si le-am interzis patrunderea pe spatiul privat,dar medicul veterinar reprezentat insotit de inca un angajat m-au dat la o parte si au patruns mai departe lunad cainele si parasind domiciliul. Le-am cerut sa lase animalul deoarece au violat domiciliul ,iar domnul doctor sustinea ca ei au acest drept si au chemat politia,care precizez ca nu a fost chemata prin serviciul 112. Politistii au venit ,au confirmat ca e spatiu privat ,dar nu au facut nici o constatare. Nici o persoana din cele enumerate mai sus nu s-a legitimat, cu exceptia mea. Am depus o plangere la politie si mi s-a spus ca urmeaza actionarea in instanta. Ca martori sunt prietenul meu si bunica. Precizez ca, cainele nu este violent si nu a agresat persoanele de pe strada, abaterile fiind lipsa zgardei si libertatea pe domeniul public(strada). As vrea sa stiu daca am sanse de castig avand in vedere ca exista ca si probe doar martorii si ridicarea cainelui.

#2
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
ce rasa e cainele?
cat de agresiv este cu ceilalti caini, dar cu oamenii?
personal, fost proprietar de caini rasa boxer, recomand folosirea lesei si a zgarzii la orice parasire a domiciliului

#3
denisapop

denisapop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.09.2010
cainele e metis de lup alb.nu e agresiv si mai mult de latrat nu cred ca a deranjat practic pe cineva. Inteleg orice demers daca cainele ar fi fost ridicat de pe strada,dar el practic a fost ridicat de pe o proprietate privata si fara acordul vreunui proprietar,din contra.

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
1. Nu iti mai lasa cainele NICIODATA liber pe strazi si nici poarta deschisa cu cainele in curte dar dezlegat! S-au intamplat tragedii din chestia asta, in plus e un comportament de epoca de piatra! Nici la tara nu se practica asa ceva!
2. Ai sanse de castig 100%!

#5
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
avand in vedere ca nu intra la una dintre categoriile de caini periculosi sau agresivi, cei care l-au luat au abuzat de puterea de care dispun, ai toate sansele sa castigi procesul.
puteau sa intre fortat la tine in curte, fara a mai fi nevoie de mandat de perchezitie/ridicare sau orice alt document, daca nu era ingrijit sau daca a atacat pe cineva (animal sau om) pe strada.
dupa ce ti-l recuperezi, de fiecare data cand pleci de acasa, pune-i zgarda si lesa si nu o sa mai ai probleme.

sau.... poate aia au dreptate sa ti-l ia din moment ce deranjeaza linistea publica si latra cand ti-e lumea mai draga, nu o fi putut sa doarma vre-unu din cauza lui, a facut plangere si asta e. exista zgarzi anti-latrat pt genul asta de caini.
nimeni de pe site nu poate spune sigur 100% ce o sa fie la proces, din mom ce nu aflam si opinia celui care a facut plangerea.

Edited by boxerbull, 19 September 2010 - 19:34.


#6
denisapop

denisapop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.09.2010
ei au intrat in casa, in curte doar l-au injectat. Imi recunosc partea de vina si daca dansii imi explicau care e procedura si ce trebuie sa fac pentru a nu se mai intampla asa ceva era alta situatie. Prima data nu ar trebui dat un avertisment?

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Poti sa ai si un tigru,nu au voie pe proprietate privata fara acordul tau sau hotarare judecatoreasca.
  Consulta un avocat,cred ca poti cere despagubiri.Plangere penala.

#8
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postalexa32, on 19th September 2010, 20:43, said:

Poti sa ai si un tigru,nu au voie pe proprietate privata fara acordul tau sau hotarare judecatoreasca.
  Consulta un avocat,cred ca poti cere despagubiri.Plangere penala.
pai si tu ce ai pazit...pur si simplu i luai de gat si ii scoteai din curte in pumni si picioare...nu au nici un drept sa intre la tn in curte,daca il lua de pe strada era cu totu alta treaba dar nu din curtenu,dute cu ei in tribunal,da-le o lectie

#9
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Mi se pare incredibil ce spui ! Da-i in judecata ASAP ! Si nu mai lasa cainele pe-afara neinsotit si fara zgarda, multa bafta si sa ne tii la curent.

#10
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Pe procesul verbal intocmit ar trebui sa scrie si cine l-a scris (numele unuia dintre maimutoii aia zis si politisti) DAR eu nu inteleg cum de nu ai gasit nici o ranga sa le dai la cap :| Daca aveai arma aveai dreptul ca dupa ce ti-au anesteziat cainele sa-i impusti (nu mortal doar asa sa-i chinui) pe simplul motiv "am crezut ca vor sa vina sa ma omoare cand au anesteziat cainele si am zis sa nu risc"
Da-i in judecata si vezi poate intre timp ti se fura si cate ceva valoros din curte ;) sper ca stii la ce ma refer

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate