Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#397
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
@ginaro- spune-i sa-si faca putin curaj. Inceputul e greu, este adevarat, nu-ti vine sa crezi ce faci, dar si daca salveaza purceaua o sa vada ce satisfactii are :). Nu se compara cu nimic. Si daca nu, chiar nu se gaseste un medic veterinar in zona ?

#398
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristinaptudor, on 01 aprilie 2013 - 19:55, said:

Macar sa fie ei murdari si grasi dar inteleg de la @ZDNEJ ca ar fi "fibrosi" asa ca dau din una in alta. Economisesc timp (bani) la curatenie si scade porcul in greutate
Stai linistita, ca nu scade. Ca doar nu le dai drumu' in padure primavara, sa se descurce cu ce-or gasi, si sa-i "colectezi" toamna tarziu... Era aceasta metoda la taranii din Delta, dadeau drumu' primavara la 3-4 grasuni (la 25-30 de kile) si toamna tarziu se duceau cu pusca si-si luau un nr. echivalent de ... ce gaseau (scroafa, vier...). Ca le mirosea carnea a peste si a ma^l nu se mai punea la socoteala (ca se hraneau cu tot felul de animale si pasari acvatice, cadavre etc.), se mai acoperea mirosul de vier.

La tine nu vor fi deloc fibrosi (ca doar nu le schimbi alimentatia si nu-i flamanzesti), plus ca nu vor avea mii de metri patrati la dispozitie. Ba dimpotriva, carnea va fi mai dulce, ca vor manca mai multa iarba. Si scheletul se va dezvolta mai armonios, ca vor sta la soare si vor sintetiza natural vitamina D.

Quote

Si ultima problema , credeti ca mistretii pot fi incantati de scroafele mele? Risc sa vrea sa sara gardul?
Asta poate fi o problema, daca vei avea scroafe in calduri, nici un vier pe langa ele si cainii nu vor "patrula" catre exteriorul fermei, catre padure, adica intre animalele tale si padure. Ai avut mistreti aproape de casa, anul trecut ? Ar trebui sa te protejezi cumva, ca-ti distrug gradinile ...

 cristinaptudor, on 02 aprilie 2013 - 07:51, said:

...si daca salveaza purceaua o sa vada ce satisfactii are Posted Image. Nu se compara cu nimic.

Revin cu o mica povestioara, pentru imbarbatarea celor care vor ajunge vreodata in situatia asta: cand nevasta-mea avea vreo 17 ani, o scroafa a lui socru-meu a avut probleme la fatare. Au chemat o tehniciana veterinara si aceasta (secondata de nevasta-mea) a bagat mana in scroafa si i-a scos cativa purcei morti. Nu avea unguente cu antibiotice dar a rezolvat rapid: doua linguri de untura si un flacon de streptomicina pulbere, amestecata bine cu untura. Unsa bine mana exploratoare si... tot inainte ca pionierul. Nevasta-mea a vrut si ea sa "vada ce e inauntru" si ghidata de tehniciana, a introdus si ea mana si a explorat zona. Ca urmare a acestei proceduri, scroafa a scapat de fetusii morti si si-a revenit rapid, iar nevasta-mea a luat serios in consideratie cariera de medic veterinar (ca pana atunci o batea gandul catre ASE ...) - ceea ce s-a si intamplat.

Femeile pot face mult mai bine acesta operatiune la scroafa / oaie / capra, pentru ca au mainile mult mai mici decat noi barbatii. Noi, cu "cazmalele" noastre, mai ales daca avem o varsta si degetele precum caltabosii, riscam sa traumatizam sarmanul animal. De aceea, @ginaro, chiar daca  as fi fost de fata la scroafa cu pricina, poate ca nu as fi bagat eu mana in ea. Tot pe respectiva doamna o instruiam "ce si cum", in caz ca nu aveam pe langa mine o asistenta cu mana micuta si degetele fine ...

#399
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 horia66, on 02 aprilie 2013 - 08:40, said:

Asta poate fi o problema, daca vei avea scroafe in calduri, nici un vier pe langa ele si cainii nu vor "patrula" catre exteriorul fermei, catre padure, adica intre animalele tale si padure. Ai avut mistreti aproape de casa, anul trecut ? Ar trebui sa te protejezi cumva, ca-ti distrug gradinile ...

Anul trecut au venit pana langa casa, cautau pe la toti nucii. Spre dimineata s-a intamplat sa si dea peste gardul electric si ne-a trezit din somn, asa urat facea. La prins si la intrare si la iesire. Bine ca nu a rupt gardul. Dar doar o data s-a intamplat, cred ca s-a lecuit. Din pacate e greu sa imprejmuiesc 14ha (costuri ffff mari) iar ei pe aici coboara spre sat. Acum , si daca intra civilizat si-si fac treaba, nu cred ca mi-ar parea rau. E buna carnea de mistret, mai primim de la vanatorii care vaneaza in padure la noi si-mi place :)

#400
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

 budalanic, on 01 aprilie 2013 - 21:03, said:

intramuscular la gat,nu?

Da. Vezi sa nu-i faci in slanina, ii dai undeva mai  in muschi. Agita flaconul inainte.

 ginaro, on 02 aprilie 2013 - 06:50, said:

Inca ii mai fac antibiotic, dar se plangea ca nu prea mananca (e o namila de scroafa), deja purcelusilor le da supliment cu lapte de vaca.

Daca nu a scos si placenta, e foarte posibil sa mai aiba porci inauntru, si o sa moara scroafa daca nu ii scoate curand. Baga mana si vezi care-i treaba, daca se simte ceva, altfel nu face nimic. Zi-i sa nu-i mai dea mancare, mai rau ii face. Doar sa o ridice in picioare sa bea apa.

Edited by wiseguy76, 02 April 2013 - 13:55.


#401
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 wiseguy76, on 02 aprilie 2013 - 13:53, said:

Da. Vezi sa nu-i faci in slanina, ii dai undeva mai  in muschi. Agita flaconul inainte.

Domn' director, in caz de endometrita subclinica are nevoie sa ajunga cu antibioticul direct pe endometru, nu merge cu tratament injectabil.

#402
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Am uitat sa intreb si ce suprafata vor avea porci,si cum vor fi furajati.
Daca sunt lasati liberi, si mentinuta reteta de furajare vor avea un spor mai mic,daca reduci furajarea din considerente economice, atunci vor ajunge la greutatea de sacrificare mai tarziu.
M-am gandit la faptul ca exista padurea, si mult teren,de unde si ideea de a fi lasati liberi.

Perfect de acord cu ce spune Domnul Doctor,chiar ma gandeam daca le faceti o curte, de exemplu:1000~2000 mp,si delimitata in mai multe sectoare pentru a nu intra in tot odata.

Porci mistreti sunt purtatori de diferite boli,ar fi bine sa Ii tineti departe de ferma.Exemplu se pot pune clopoturi in copaci,sperietori acustice.Plus ca sunt distrugatori.

Edited by ZDNEJ, 02 April 2013 - 16:06.


#403
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Singurii copaci sunt nucii care sunt pe langa casa. Restul arbusti :(. Reteta de furajare va fi ca in grajd. Singurul motiv pt care vreau sa fac schimbarea era ca scapam de curatenia din grajd care ia o groaza de timp si sa-i poata hrani toata lumea (inclusiv eu daca as vrea). Astazi am decis sa facem niste adaposturi modulare anul acesta si vom aplica metoda de la anul (cea cu gardul electric)
Multumesc ,

#404
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Purceaua se ridica, bea apa, mananca, dar putin.
Eu le-am transmis sfaturile pe care le-am primit pe forum (multumesc pentru ele), ce-or face mai departe............ treaba lor.
Sa bage mana.......... nu cred ca are cine, din pacate.
Purceusilor le da lapte de vaca intr-un jgheab micut si bietii de ei au invatat sa manance de acolo (instinctul de supravietuire i-a invatat).

#405
sheron

sheron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.03.2012
salut, am o problema urgenta, de 3 zile mi-au fatat 4 scrofite, toate 4 azi nu mai dau lapte, purcei sunt flamanzi, veterinarul n-o ajuns, precizez ca au ugerul tare si cald. Ce pot face sa salvez purcei? va rog ajutatima cu un sfat urgent

#406
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ii alaptezi la biberon, cu lapte de vaca din comert (3.5%), incalzit, ca pe bebelusi.

Scroafele n-au uger, au doar mameloane. Daca mameloanele sunt fierbinti, inseamna ca au febra. Insista sa vina vet-ul, ca e posibil sa fie ceva serios...

#407
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
seara buna
o intrebare: stiti cumva de ce se da caramida farmata la porci. in 1997 , la un IAS spargeam toata ziua caramizi si le dadeam la porci sa le manance, de fapt la scroafe.

#408
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

 sheron, on 04 aprilie 2013 - 14:33, said:

salut, am o problema urgenta, de 3 zile mi-au fatat 4 scrofite, toate 4 azi nu mai dau lapte, purcei sunt flamanzi, veterinarul n-o ajuns, precizez ca au ugerul tare si cald. Ce pot face sa salvez purcei? va rog ajutatima cu un sfat urgent

Pai tre' sa le faca ceva de genu, si sa nu le mai dai foarte multa mancare, mai ales daca sunt la prima fatare.

#409
rauta75

rauta75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.01.2012
Domnul Horia se poate face Proliz la o scroafa care nu intra in calduri sau are caldurile sterse ? Scroafa are cam 200 de kg

Edited by rauta75, 23 April 2013 - 08:17.


#410
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Proliz-ul se foloseste la scroafe doar pt. a se provoca fatarea, cand se doreste sincronizarea acestora (cu sincronizarea mai departe a intarcarii purceilor etc.). Nu se foloseste Proliz la scroafe in anestru sau calduri linistite. Pentru asa ceva se foloseste PG600.

#411
rauta75

rauta75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.01.2012
PG600 se gaseste in comert?

#412
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In principiu, da. E fabricat de Intervet (acum MSD).

#413
rauta75

rauta75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.01.2012
In prospect scrie ca se administreaza la scrofite sau la scroafe sterile.Scroafa mea a fatat o data dar tot asa am avut probleme cu observarea caldurilor,singura sansa a fost sa o las cu vierul pana a gasito el in momentul optim . Acum nu mai am vierul meu si nu mai pot face treaba asta .As vrea sa o pot insamanta artificial .dar daca nu o vad cand intra in calduri este foarte greu

#414
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Unde ați mai găsit Proliz, mie mi-au zis că nu se mai face!

 horia66, on 23 aprilie 2013 - 10:54, said:

In principiu, da. E fabricat de Intervet (acum MSD).
Și mai e un produs similar Sergon PG 400+200, făcut de Bioveta, dar nu prea dau toți distribuitorii hormonale la orice farmacie, unii dau doar la cabinete.

Sunt și echivalente pt Proliz, poate mai bune, dar la prețuri mai mari și tot la fel de greu de obținut, fiind tot hormonale

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate