Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6704 replies to this topic

#1153
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cursa de reglare a acelei tije filetate(exterioare)pt reglarea ambreiajului se stabileste prin reglarea parghiilor  pe care calca rulmentul de presiune.Reglarea acestor parghii se poate face fara a ''rupe'' motorul de transmisie,la tractoarele care au capac e vizitare in dreapta(in zona de imbinarecutie/motor);de regula la cele cu 2 capace alaturate(unui paralel cu axul prizei si unul oblic fata de aceasta).
Citeste discutiile de pe aceasta arie si gasesti tot;inclusiv documentatie.
Pt verificarea stariide uzura a  motorului,foloseste un dispozitiv de masurat compresia ,care spune multe despre starea camasilor/cilindrilor/secmentilor.
Verifica presiunea de deschidere a injectoarelor si presiunea maxima a pompei de injectie;
Pt ca esti la inceput ,apeleaza la un pompagiu,care accepta sa stai langa el cand lucreaza la pompa si injectoareiar piesele [uzate] sa ti le returneze;altfel poti plati piese care nu au fost schimbate,sau schimbate degeaba.Pt testul de presiune cauta un mecanic nu un tractorist care ''le stie pe toate''.

Edited by gcom61, 01 September 2013 - 19:08.


#1154
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
stai linistit nu ai pierdut nic fai o revizie si dupa aia ai lucru tau ...asta e cu lucrurile second hand

#1155
dorindanescu

dorindanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.04.2007
Bine ca m-ati mai linistit un pic, deci sa nu fac o tragedie din asta, eu imi imaginam ca de banii astia am tractor in stare buna sa pot lucra imediat cu el...Consultand internetul am vazut ca  U 445 au preturi destul de mari nu stiu de ce , asta m-a derutat si pe mine .

#1156
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Salutare ! Am un fiat 450 (e facut la noi...u445) si nu am maneta pentru basculare...se poate face vreo modificare sau trebuie sa schimb chiuloasa monoblocului ? Va rog sa-mi dati niste sfaturi ...

#1157
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Se schimba capacul cu racordul de intrare ulei de la pompa IH, cu distribuitor de basculare, nu toata chiulasa.

#1158
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013

 tractoristindevenire, on 15 septembrie 2013 - 08:40, said:

Salutare ! Am un fiat 450 (e facut la noi...u445) si nu am maneta pentru basculare...se poate face vreo modificare sau trebuie sa schimb chiuloasa monoblocului ? Va rog sa-mi dati niste sfaturi ...

se poate sa ai lipsa doar maneta respectiva. daca se poate poza. am mai vazut asa...

#1159
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 gcom61, on 15 septembrie 2013 - 10:18, said:

Se schimba capacul cu racordul de intrare ulei de la pompa IH, cu distribuitor de basculare, nu toata chiulasa.

o sa pun o poza poate  imi explica cineva mai pe romaneste :D nu ma prea pricep tx oricum

#1160
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013

 tractoristindevenire, on 15 septembrie 2013 - 08:40, said:

Salutare ! Am un fiat 450 (e facut la noi...u445) si nu am maneta pentru basculare...se poate face vreo modificare sau trebuie sa schimb chiuloasa monoblocului ? Va rog sa-mi dati niste sfaturi ...

deci, unde intra conducta de presiune de la pompa h este distribuitorul, pe distribuitor trebe sa ai doua orificii astupate cu suruburi.unul orientat un pic inspre in jos si unul in sus. pe capat ieste un capac prins cu un surub, pui cheia pe surub si incerci sa culisezi sus/ jos. daca culiseaza si ai acele suruburi infiletate atunci ai basculare si trebe doar maneta care o poti prinde chiar de acel capac. sper ca tiam fost de ajutor

#1161
myrcea22

myrcea22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2013
Am o problema la capacul de la pompa de injectie la u445, curge motorina pe langa tija de la acceleratie si parca are joc in carcasa; se gaseste in comert capac pompa injectie?

#1162
topyion

topyion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.08.2010

 myrcea22, on 20 septembrie 2013 - 22:29, said:

Am o problema la capacul de la pompa de injectie la u445, curge motorina pe langa tija de la acceleratie si parca are joc in carcasa; se gaseste in comert capac pompa injectie?
Nu trebuie schimbat capacul .Se demonteaza capacul pompei si se inlocuiesc cele doua inele de cauciuc de pe axul tijei de acceleratie care etanseaza sa nu curga motorina,de la o pompa veche .

#1163
dorindanescu

dorindanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.04.2007
Si mie imi picura motorina pe la pompa de injectie , inca n-am reperat exact locul ...sa fie numai problema de garnituri?

#1164
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Buna ziua colegi imi poate spune si mie cineva la U445 DT unde iasa pinionul de atac afara din carcasa si cuplezi cardanul cu suruburi ce are acolo semering,pasla,garnitura 0,mentinez ca daca folosesc 4x4 sau fac drum mai lung incepe sa umezeasca usor acolo.Si ce ulei trebuie bagat acolo daca tot desfac sa schimb piesa defecta(valvolina,ulei+vaselina,T90,)Multumesc.Am sa mai pun cateva poze cu o inbunatatire.

Attached Files



#1165
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013

 TudorCJ, on 23 septembrie 2013 - 07:45, said:

Buna ziua colegi imi poate spune si mie cineva la U445 DT unde iasa pinionul de atac afara din carcasa si cuplezi cardanul cu suruburi ce are acolo semering,pasla,garnitura 0,mentinez ca daca folosesc 4x4 sau fac drum mai lung incepe sa umezeasca usor acolo.Si ce ulei trebuie bagat acolo daca tot desfac sa schimb piesa defecta(valvolina,ulei+vaselina,T90,)Multumesc.Am sa mai pun cateva poze cu o inbunatatire.

nam inteles prea bine unde la iesire de la cutie sau la iesire de la grupul fata. la ambele capete sint semeringuri. in grup fata bagi t90 sau un ulei ce ai scos din motor iar in spate unde cuplezi maneta isi face ungerea din cutie.

#1166
bbb123

bbb123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.10.2008

 ioansuciu82, on 23 septembrie 2013 - 16:18, said:

nam inteles prea bine unde la iesire de la cutie sau la iesire de la grupul fata. la ambele capete sint semeringuri. in grup fata bagi t90 sau un ulei ce ai scos din motor iar in spate unde cuplezi maneta isi face ungerea din cutie.

Ulei scos din motor la transmisie???

#1167
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Vorbesc din partea din fata unde ii si bulbul mare unde ii coroana cu pinionul de atac pe coroana.Nu bag ulei din motor acolo,mai bine bag T90+vaselina.

#1168
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
cum pot pune niste fotografii ca mi-am prins urechile... Posted Image !?

#1169
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
http://forum.softped...6#entry12889642

#1170
utb-445-dt

utb-445-dt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.09.2013
Buna ziua si bine v-am gasit. Am si eu o problema cu un 445 dt, daca leg o balotiera dupa el nu pot sa bag maneta de la priza de putere pe punctul "independent" ; apas maxim pedala de ambreaj dar cand dau de maneta in stanga,nu intra,doar "caraie" . Daca la priza de putere nu este legat nimic intra usor pe punctual "independent" si fara ambreaj. O alta intrebare ar fi : Stiti cumva cat costa o "rectificare" (schimbarea tuturor gariturilor) la pompa de injectie?(pe banc). Sper sa ma puteti ajuta multumesc anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

1 members, 4 guests, 0 anonymous users

gxgvalentin

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate