Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reforma in crestinism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#1
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Va invit sa vizitati si sa participati la dezbateri
Este un inceput timid ce si-a propus sa fie un inceput de reforma in crestinismul actual
Toti cei care doresc o trezire spirituala si nu mai sunteti multumiti de actuala stare din crestinism sunte-ti rugati sa veniti cu sugestii si propuneri de a schimba lucrurile
Ne intalnim pe forumul;
http://forum-crestin...-intalnirii.ro/

dar putem posta si discuta si aici

#2
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Prima rebeliune in crestinism a facut-o Lucifer. In rest nu exista notiunea de reforma in crestinism sau in Biserica. Ai cum sa-L corectezi pe Dumnezeu ?

#3
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 26.01.2007

View Postorlandosorin, on 4th November 2010, 20:13, said:

Prima rebeliune in crestinism a facut-o Lucifer.
Esti sigur ca stii despre ce vorbesti? Nu ca n-ar fi adevarat, dar cand s-a intamplat si unde scrie?

View Postorlandosorin, on 4th November 2010, 20:13, said:

In rest nu exista notiunea de reforma in crestinism sau in Biserica.

Da si tu o cautare "Reforma Protestantă" pe google si poate-ti vei schimba parerea.

View Postorlandosorin, on 4th November 2010, 20:13, said:

Ai cum sa-L corectezi pe Dumnezeu?
Nu, dar Biserica e formata din oameni si oamenii au inca muuuuulte de corectat.

#4
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
La prima nu am ce sa raspund. Citeste Biblia. Toata teologia crestina e de acord indiferent de culoare.

Poti sa dai o cautare despre orice. Dar cel mai clar este raspunsul lui Martin Luther mamei sale care l-a intrebat daca e bine sa se converteasca (cauta-l si invata-l ca e interesant). Inclusiv Luther si-a dat seama spre sfarsit de ceea ce facuse. Luther pe langa influenta curentului umanist a fost si dus de nas de catre rabinii evrei ca daca destabilizeaza Biserica rabinii ii vor crestina pe evrei. Normal ca targul nu putea fi onorat. Iuda a tradat tot cu buna intentie si tot din calcule si targuri facute cu autoritatile (credea ca daca Isus este Mesia si este arestat va produce o revolutie de natura politica - asta asteptau evreii un mesia - lider politic si asta asteapta si azi).
Biserica nu e formata din oameni ci din sfinti. Biserica Apostolica este formata numai din cei ridicati la cinstea altarelor. Asa mai dau si diavolii cate o raita pe la Biserica sa vada daca pot corupe cate ceva. Prin natura Ei apostolica si sfanta Biserica este perfecta.

Edited by orlandosorin, 05 November 2010 - 15:01.


#5
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 26.01.2007

View Postorlandosorin, on 5th November 2010, 14:59, said:

La prima nu am ce sa raspund. Citeste Biblia. Toata teologia crestina e de acord indiferent de culoare.
Fiule Orlando, razvratirea lui lucifer a avut loc cu muuuult timp inaine de aparitia crestinismului. Cam asta voiam sa intelegi.

View Postorlandosorin, on 5th November 2010, 14:59, said:

Luther pe langa influenta curentului umanist a fost si dus de nas de catre rabinii evrei ca daca destabilizeaza Biserica rabinii ii vor crestina pe evrei.
Sunt realmente uimit de forta si noutatea interpretarilor tale.
Deci, rabinii ii vor crestina pe evrei  :w00t: .
Nu prea inteleg cum vine asta, dar daca zici tu...

View Postorlandosorin, on 5th November 2010, 14:59, said:

Biserica nu e formata din oameni ci din sfinti. Biserica Apostolica este formata numai din cei ridicati la cinstea altarelor.Prin natura Ei apostolica si sfanta Biserica este perfecta.
Am doar doua intrebari pentru tine:
  • Tu faci parte din biserica?
    Raspunsul banuiesc ca este un previzibil: da. In acest caz urmeaza:
  • Tu esti om, sfant, perfect sau ridicat la cinstea altarelor?


#6
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Pai da. Cam asta recapituleaza sectele. Razvratirea lui Lucifer. Razvratirea impotriva Bisericii este exact acelasi lucru. Lupta este pe 3 planuri:
1. Impotriva lui Dumnezeu Tatal  - Lucifer cu armata lui;
2. Impotriva lui Isus - anticristul;
3. Impotriva Bisericii - ultima solutie deorece primele doua s-au dovedit ineficiente.

Da aia a fost promisiunea facuta lui Luther intrucat la ora aceea BC nu primea evrei si Luther a zis ca e el mai tare si ca evengheliza evreii si va veni astfel sfarsitul lumii. De restul e istorie. Ca orice profetie falsa nici previziunea lui Luther nu a avut nici o izbanda.

Da. Prin Botez ne sfintim. Prin spovada cresc in sfintenie. Iar prin penitenta la fel si mai ales este asigurata sfintenia in Biserica. Si trecand dincolo in Criostos (cu spovada si impartasanie prin care devenim una cu Cristos) ma voi ridica la inaltimea altarelor si voi fi imbracat in haina alba (in Cristos) a imacularii de la Sf.Botez cand voi intra pe poarta raiului. Nu este o credinta ci o certitudine. Altfel credinta crestina este in zadar intrucat ar insemna deznadejde ori deznadejdea este pacat capital inseamna pierderea definitiva a increderii in Cuvantul lui Dumnezeu inseamna sa-L faci mincinos (invatatura crestina apostolica). Si nu o spun numai teoretic ci am aproape periodic o multime de revelatii particulare si alte semne ale ocrotirii Divine.

#7
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 26.01.2007

View Postorlandosorin, on 6th November 2010, 01:29, said:

... am aproape periodic o multime de revelatii particulare...
Mda, asta lamureste o multime de chestii confuze postate de tine.

View Postorlandosorin, on 6th November 2010, 01:29, said:

... credinta crestina este in zadar...
Asta e o mostra de revelatie particulara, asa-i?


View Postorlandosorin, on 6th November 2010, 01:29, said:

Prin Botez ne sfintim. Prin spovada cresc in sfintenie. Iar prin penitenta la fel si mai ales este asigurata sfintenia in Biserica. Si trecand dincolo in Criostos (cu spovada si impartasanie prin care devenim una cu Cristos) ma voi ridica la inaltimea altarelor si voi fi imbracat in haina alba (in Cristos) a imacularii de la Sf.Botez cand voi intra pe poarta raiului.
OK Orlando, am inteles. Ne vedem la poarta raiului, atunci.
Mult spor pe drumul mantuirii!

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Biserica vazuta este moarta, la fel ca si sinagoga. La ce bun o alta biserica?

#9
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 6th November 2010, 19:34, said:

Biserica vazuta este moarta, la fel ca si sinagoga. La ce bun o alta biserica?

Ca de obicei cine vorbeste doar ce-i place nu tot CUVANTUL greseste , animat sa-si atinga tinta proprie .


Apocalipsa 3
3:1   Îngerului Bisericii din Sardes, scrie-i: Iată ce zice Cel ce are cele șapte Duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu faptele tale: că îți merge numele că trăiești, dar ești mort.

   3:4   Totuș ai în Sardes cîteva nume, cari nu și-au mînjit hainele. Ei vor umbla împreună cu Mine, îmbrăcați în alb, fiindcă sînt vrednici.

Aceasta se vede amice.

Edited by husand, 06 November 2010 - 19:57.


#10
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009

View Postzexelica, on 6th November 2010, 18:34, said:

Biserica vazuta este moarta, la fel ca si sinagoga. La ce bun o alta biserica?

Depinde cu ce fel de ochi te uiti. Pt. orbii spirituali Biserica nu exista. Este ca un morman de caramizi. A vedea are multe sensuri iar a nu vedea padurea din cauza copacilor este real.

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Orbirea se justifica, nu poti doar sa arunci o vorba. Putem proba: exista macar o biserica ce da 100% slava lui Dumnezeu si nu omului? Care nu propovaduieste liberul arbitru?
Va spun eu: NU EXISTA.

Iar, ignorarea versurilor care arata ca, la un moment dat, in biserica va conduce satan si Duhul cu credinciosii (adevarata biserica) vor sta departe, nu este o dovada de intelepciune si dorinta de corectie, care este roada Duhului.

#12
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 7th November 2010, 12:37, said:

Putem proba: exista macar o biserica ce da 100% slava lui Dumnezeu si nu omului? Care nu propovaduieste liberul arbitru?
Va spun eu: NU EXISTA.
Zexe, ma surprinzi cu ignoranta ta.
In lumea noastra sunt calvinisti rai de tot, mai Zexe. Nu esti tu singurul.
Sunt teologi si biserici care propovaduiesc 100% predestinarea.

Adica teologii se impart cam asa:
1. Arminieni - propovaduiesc liberul arbitru
2. Calvinisti moderati - propovaduiesc predestinarea la rai
3. Calvinisti extremisti - propovaduiesc si predestinarea la rai si predestinarea la iad.

Nu toti teologii crestini propovaduiesc liberul arbitru si exista biserici care sustin predestinarea.

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 8th November 2010, 13:05, said:

Zexe, ma surprinzi cu ignoranta ta.
In lumea noastra sunt calvinisti rai de tot, mai Zexe. Nu esti tu singurul.
Sunt teologi si biserici care propovaduiesc 100% predestinarea.

Adica teologii se impart cam asa:
1. Arminieni - propovaduiesc liberul arbitru
2. Calvinisti moderati - propovaduiesc predestinarea la rai
3. Calvinisti extremisti - propovaduiesc si predestinarea la rai si predestinarea la iad.

Nu toti teologii crestini propovaduiesc liberul arbitru si exista biserici care sustin predestinarea.
Stimabile, sincer, nu-i cunosc si n-am auzit de ei. Insa, daca ar fi fost macar unul, la fel ca in Sodoma, nu judeca Dumnezeu biserica. Iar Ierusalimul = biserica este echivalat cu Sodoma:

Apocalipsa 11

8Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` și ,,Egipt``, unde a fost răstignit și Domnul lor.

1 Peter 4

17For the time is come that judgment must begin at the house of God: and if it first begin at us, what shall the end be of them that obey not the gospel of God?

#14
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 7th November 2010, 13:37, said:

Orbirea se justifica, nu poti doar sa arunci o vorba. Putem proba: exista macar o biserica ce da 100% slava lui Dumnezeu si nu omului? Care nu propovaduieste liberul arbitru?
Va spun eu: NU EXISTA.


Tu esti obisnuit sa spui dupa teologi tai  care si-au corectat doctrina dar nu si ura. Rezultatul = 0



Duhul sfant are alt CUVANT.


2:19   Știu faptele tale, dragostea ta, credința ta, slujba ta, răbdarea ta și faptele tale depe urmă, că sînt mai multe decît cele dintîi.

2:20   Dar iată ce am împotriva ta: tu lași ca Iezabela, femeia aceea, care se zice proorociță, să învețe și să amăgească pe robii Mei să se dedea la curvie, și să mănînce din lucrurile jertfite idolilor.
    
2:21   I-am dat vreme să se pocăiască, dar nu vrea să se pocăiască de curvia ei!     

Husand, te-am rugat de zeci de ori sa fol;osesti dimensiuni standard. Versetul biblic nu iese mai bine in evidenta avand dimensiuni socante. crede-ma, este de ajuns un bold pentru a sublinia un pasaj. Este hidos si face o impresie penibila. Oamenii normali nu pot citi.
2:22   Iată că am s-o arunc bolnavă în pat; și celor ce preacurvesc cu ea, am să le trimet un necaz mare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
    

2:23   Voi lovi cu moartea pe copiii ei. Și toate Bisericile vor cunoaște că Eu sînt Cel ce cercetez rărunchii și inima: și voi răsplăti fiecăruia din voi după faptele lui.

2:24   Vouă, însă, tuturor celorlalți din Tiatira, cari nu aveți învățătura aceasta, și n-ați cunoscut adîncimile Satanei

cum le numesc ei, vă zic: Nu pun peste voi altă greutate.

2:25   Numai țineți cu tărie ce aveți, pînă voi veni!


Da o parte din ei nu vor se se pocaiasca , alta parte are alt Cuvant  "cari nu aveți învățătura aceasta, "


Nu se putea sa vezi tu ca exista

Deci CLAR  din biserica TIATIRA.

PUNCT

Edited by clara_spiele, 10 November 2010 - 09:15.


#15
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 8th November 2010, 14:06, said:

Stimabile, sincer, nu-i cunosc si n-am auzit de ei. Insa, daca ar fi fost macar unul, la fel ca in Sodoma, nu judeca Dumnezeu biserica.
Mai frate Zexe, faptul ca recunosti franc si barbateste este de apreciat.

Dar nu inseamna ca daca nu-i cunosti tu, nu exista.
Luther in nici un caz nu sustine liberul arbitru. In cartea lui "Despre Liberul Arbitru" el scrie:  „M-am exprimat rău când am spus că voința, înainte de a dobândi grația, este numai un nume gol. Ar fi trebuit mai degrabă să spun fără nici un ocol că voința liberă este de fapt o ficțiune".

Calvin a avut o doctrină despre alegere, asemănătoare cu cea a lui Luther, mergând mai departe decât acesta, susținând dubla alegere (predestinare dublă) adică Dumnezeu i-a ales pe unii pentru viață veșnică, iar pe alții pentru condamnare veșnică. Și de ce este așa? Dumnezeu nu este dator să dea socoteală nimănui de lucrul acesta.

Si astazi, in mod special in America, in protestantism si neoprotestantinsm sunt destul de multi teologi si biserici care nu sustin liberul arbitru.
Desigur, aceste biserici nu sunt moarte. Ele sustin Suveranitatea lui Dumnezeu in mantuire si nu dau slava omului.
Daca vrei iti dau si adresa a cel putin doua astfel de biserici romanesti.

#16
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Intuisem din altele dar Apocalipsa 11:8 prezentat mai sus nu vazusesem. Exact cum am mai zis ni se intampla sa nu vedem padurea din cauza copacilor. Merci pt. dovada, o cautam de mult.
In rest treaba cu predestinarea nu merge. Am stabilit e vb. de prestiinta Divina care nu inseamna predestinare. Liberul arbitru este garantat. Altfel omul nu mai gresea. E ca diferenta intre un dobitoc in grajdi si o praduitor salbatic predispus riscurilor. Daca ne uitam din elicopter la fara putem prevedea ce face dar praduitorul este liber in continuare.

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 8th November 2010, 19:19, said:

Daca vrei iti dau si adresa a cel putin doua astfel de biserici romanesti.
Stimabile, sunt convins si ca Ana profeteasa care a vazut pruncul si l-a recunoscut, nu propovaduia ceea ce imputa Isus fariseilor. Insa, dupa momentul crucii nu mai avea ce sa caute in sinagoga, desi poate sinagoga ei nu zicea ca restul fariseilor.
Ploaia tarzie, sarbatoarea Corturilor sunt dovada existentei unei periade de evanghelizare ULTERIOARE Cinzecimii, adica era bisericilor, whether you like it or not.
Insa, politica strutului a celor din biserici este deja stiuta.

#18
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 7th November 2010, 12:37, said:

Exista macar o biserica ce da 100% slava lui Dumnezeu si nu omului? Care nu propovaduieste liberul arbitru?
Va spun eu: NU EXISTA.

View PostSfantul Jakob, on 8th November 2010, 13:05, said:

Zexe, ma surprinzi cu ignoranta ta.
Sunt teologi si biserici care propovaduiesc 100% predestinarea.

View Postzexelica, on 8th November 2010, 14:06, said:

Stimabile, sincer, nu-i cunosc si n-am auzit de ei. Insa, daca ar fi fost macar unul...

View PostSfantul Jakob, on 8th November 2010, 19:19, said:

Luther in nici un caz nu sustine liberul arbitru.
Calvin a avut o doctrină despre alegere, asemănătoare cu cea a lui Luther, mergând mai departe decât acesta, susținând dubla alegere (predestinare dublă) adică Dumnezeu i-a ales pe unii pentru viață veșnică, iar pe alții pentru condamnare veșnică.

Si astazi, in mod special in America, in protestantism si neoprotestantinsm sunt destul de multi teologi si biserici care nu sustin liberul arbitru.
Daca vrei iti dau si adresa a cel putin doua astfel de biserici romanesti.

View Postzexelica, on 9th November 2010, 00:23, said:

Stimabile, sunt convins si ca Ana profeteasa ...
Insa, politica strutului a celor din biserici este deja stiuta.

Ana si Caiafa si Simeon...
De ce te-ai molipsit tu de la bisericosi si adopti politica strutului?
Te stiam baiat tanar, sportiv, fair play si deschis la minte.

Nu este vorba de Ana la sinagoga ci de faptul ca tu ai afirmat ca toate bisericile propovaduiesc liberul arbitru.
Hai sa te citez iar: "NU EXISTA o biserica in care sa nu se propovaduiasaca liberul arbitru. Va spun eu"

Nu am facut altceva decat sa iti spun: ba da, exista o multime. Chiar si in Romania.
Lasa-o pe Ana si strutii. Vorbim de biserici care sustin predestinarea 100%. Ele exista.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate