Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Averea B.O.R.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
409 replies to this topic

#181
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005
deci pe bune ca biserica nu ne lasa sa evoluam (financiar)

Edited by Navigatorul, 26 July 2010 - 13:29.


#182
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View PostSelam, on 26th July 2010, 11:24, said:

...

Si e cel putin hilar sa strangi bani de la 90% din populatie plus donatii de la firme plus din bugetul de stat sa iti asiguri anumite cheltuieli, si sa donezi doar 18%.


...

Quote

Personalul clerical musulman din România este format din: hatipi, imami, muezini. În prezent, cultul musulman are 35 de imami.
     Credincioºii musulmani din România sunt în numãr de circa 67.300, dintre care marea majoritate  trãiesc în judeþul Constanþa, o parte  în judeþul Tulcea, iar restul în diferite centre urbane, ca: Bucureºti, Brãila, Galaþi, Cãlãraºi, Giurgiu, Olteniþa, Turnu  Severin etc.
     Baza materialã a cultului se realizeazã prin contribuþii benevole de la credincioºi, donaþii ºi subvenþii acordate de stat ºi organizaþii religioase islamice internaþionale, taxe pentru serviciile religioase, vânzarea de pliante, broºuri, ilustrate, taxe de vizitare a unor monumente islamice, venituri de la diferite terenuri ºi imobile proprietate de cult etc.
     Cultul musulman are în proprietate 108 cimitire.


http://www.culte.ro/DocumenteHtml.aspx?id=1745

#183
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostBogdan R, on 26th July 2010, 13:27, said:

Penticostalii sunt cult neoprotestant.
Sunt crestini, asa cum sunt si ortodocsii, si catolicii, si toti cei din ramurile protestante si neoprotestante etc
Chestiile astea se discuta mai pe larg in aria dedicata...

Desigur, dar trebuie sa supui la nenumarate perversiuni notiunea de crestin ca sa acopere si penticostalii si mama dracului stie ce alt cult sau secta neoprotestanta.

Autoidentificarea nu este suficienta cum n-ar fi suficient ca Banel Nicolita sa zica ca-i blond.

#184
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMount_Yermom, on 26th July 2010, 16:21, said:

Desigur, dar trebuie sa supui la nenumarate perversiuni notiunea de crestin ca sa acopere si penticostalii si mama dracului stie ce alt cult sau secta neoprotestanta.
Parerea ta!
De care in Vest ar rade si curcile.
Ma rog, in lend of ciois poate parea normalitate...
Ca sa fiu clar: si mie imi displac penticostalii insa nu cad in extremisme.
Pana una alta topicul este despre B.O.R.

#185
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostPollux, on 26th July 2010, 14:12, said:

stii care e culmea? fiind cult recunoscut de stat si ei primesc o suma de la stat proportionala cu numarul de adepti declarati.
deci vreau sa te vad ca le faci si lor inventarul.
Simplu: sa nu mai primeasca nici ei nimic :)!

View Postlucifer76, on 26th July 2010, 14:26, said:

In Germania se plateste taxa pe culte care e 9% din taxa pe venit .
Tot in Germania, daca spui ca nu ai religie, cei 9% iti raman in buzunar pe cand in Romania, vrei, nu vrei, iti zboara.

View PostMount_Yermom, on 26th July 2010, 16:21, said:

Desigur, dar trebuie sa supui la nenumarate perversiuni notiunea de crestin ca sa acopere si penticostalii si mama dracului stie ce alt cult sau secta neoprotestanta.
Stii ca acelasi lucru pot spune catolicii despre ortodocsi, si, un catolic care gandeste la fel de obtuz ca tine, va folosi exact aceiasi termeni pentru a-ti caracteriza orientarea religioasa.

#186
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postlmk, on 26th July 2010, 20:41, said:

Tot in Germania, daca spui ca nu ai religie, cei 9% iti raman in buzunar pe cand in Romania, vrei, nu vrei, iti zboara.
In cazul asta , cati romani s-ar mai declara "adepti ai unei religii" ?  :devilred:

#187
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlucifer76, on 26th July 2010, 21:06, said:

In cazul asta , cati romani s-ar mai declara "adepti ai unei religii" ?  :devilred:

pentru 3 lei care le-ar ramane in buzunar? :huh:
zgarciti ii mai crezi tu pe romani... :console:

#188
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlucifer76, on 26th July 2010, 21:06, said:

In cazul asta , cati romani s-ar mai declara "adepti ai unei religii" ?  :devilred:

pentru 3 lei care le-ar ramane in buzunar? :huh:
zgarciti ii mai crezi tu pe romani... :console:

in afara de vreo 2-3 bucuresteni nu cred ca s-ar uita cineva la 9% din impozitul pe venit...

Edited by Pollux, 26 July 2010 - 20:11.


#189
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Vezi ca era un topic despre veniturile utilizatorilor SP unde procentul majoritar era la peste 8.000 lei ori la suma aia 8% inseamna vreun salariu minim pe economie :)!
Cand vine vorba de sustinerea cultelor eu m-as zgarci si la 1 leu vechi.

#190
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Fa tu un calcul si o sa vezi ca nu e doar 3 lei . Ideea e ca si BOR o sa pice rau , ca nu o sa mai aiba atatia enoriasi pe hartie .

#191
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlmk, on 26th July 2010, 21:14, said:

Vezi ca era un topic despre veniturile utilizatorilor SP unde procentul majoritar era la peste 8.000 lei ori la suma aia 8% inseamna vreun salariu minim pe economie :)!

tu chiar crezi ca topicul ala e pe bune? :roflmao: oricine este angajat si stie cum merge piata muncii in romania isi da seama ca acolo sunt o gramada de mincinosi. :P

si din cate am inteles eu din postarea de mai sus este vorba de 9% din impozitul pe venit. cum ar veni la noi 9% din 16%...


View Postlucifer76, on 26th July 2010, 21:15, said:

Fa tu un calcul si o sa vezi ca nu e doar 3 lei . Ideea e ca si BOR o sa pice rau , ca nu o sa mai aiba atatia enoriasi pe hartie .

daca le retrocedeaza alea 200.000 hectare de padure nici nu le mai trebuie subventii de la stat... :D that is big money!

#192
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostPollux, on 26th July 2010, 21:21, said:

daca le retrocedeaza alea 200.000 hectare de padure nici nu le mai trebuie subventii de la stat... :D that is big money!
Dar de la bobor tot o sa primeasca donatii , nu ?

#193
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostPollux, on 26th July 2010, 21:21, said:

tu chiar crezi ca topicul ala e pe bune? :roflmao: oricine este angajat si stie cum merge piata muncii in romania isi da seama ca acolo sunt o gramada de mincinosi. :P

si din cate am inteles eu din postarea de mai sus este vorba de 9% din impozitul pe venit. cum ar veni la noi 9% din 16%...

daca le retrocedeaza alea 200.000 hectare de padure nici nu le mai trebuie subventii de la stat... :D that is big money!
Sigur ca cifrele sunt mai mult decat absurde insa... :D
E vorba de 9% din venit nu din impozit, si acelasi mod de a trata cultele religioase se intalneste in mai multe state din Europa.
Eu sunt pentru retrocedarea tuturor terenurilor, cladirilor etc insa vreau inapoi cei 10% (zeciuiala) platiti de toti stramosii mei bisericii; ii convine?

Edited by lmk, 26 July 2010 - 20:32.


#194
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlucifer76, on 26th July 2010, 21:27, said:

Dar de la bobor tot o sa primeasca donatii , nu ?

aista iaste treaba boborului daca vre sa doneze au ba... ca doara nu vine popicu' cu kalasnikovu' din dotare sa ie zeciuiala de la bietul bobor. :P

View Postlmk, on 26th July 2010, 21:31, said:

Sigur ca cifrele sunt mai mult decat absurde insa... :D
E vorba de 9% din venit nu din impozit, si acelasi mod de a trata cultele religioase se intalneste in mai multe state din Europa.

mi se pare civilizat...
insa sunt si aici probleme. cum se stabileste quantumul asta? daca un cult vrea mai putin sau mai mult decat altul?

View Postlmk, on 26th July 2010, 21:31, said:

Eu sunt pentru retrocedarea tuturor terenurilor, cladirilor etc insa vreau inapoi cei 10% (zeciuiala) platiti de toti stramosii mei bisericii; ii convine?

nu cred ca asta ar pune vreo problema de ordin financiar pentru ca sunt extrem de putini cei care isi pot demonstra ascendenta mai jos de strabunici. :D

Edited by Pollux, 26 July 2010 - 20:44.


#195
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostPollux, on 26th July 2010, 21:43, said:

insa sunt si aici probleme. cum se stabileste quantumul asta? daca un cult vrea mai putin sau mai mult decat altul?
Simplu: daca te declari lutheran, 9% din venitul tau se duce in contul acelui cult.

View PostPollux, on 26th July 2010, 21:43, said:

nu cred ca asta ar pune vreo problema de ordin financiar pentru ca sunt extrem de putini cei care isi pot demonstra ascendenta mai jos de strabunici. :D
Ar fi suficiente 10 persoane cere pot - vezi urmasul lui Preda Buzescu - si nu le-ar ajunge 2 Romanii ca sa returneze beneficiile primite. Eu le-as lua macar suprafata unui judet si nu ajung decat in anii 1700 - si le-as lua-o fara sa ma gandesc de 2 ori, nu neaparat pentru valoarea pecuniara (care, recunosc, ar fi extrem de importanta) cat pentru ca pot si ma doare undeva de BOR si de ceea ce "reprezinta" - asa ca nu fi prea sigur ca biserica ar ramane macar cu sutanele de pe preoti daca indrazneste sa cracneasca ceva despre retrocedarile unor terenuri care nu i-au apartinut niciodata de drept :).

#196
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlmk, on 26th July 2010, 22:12, said:

Simplu: daca te declari lutheran, 9% din venitul tau se duce in contul acelui cult.

ma refeream la alta situatie:
cultul penticostal, avand averea mai mica o sa vrea un procent mai mare, sa zicem 15% din venit
cultul ortodox, avand gogeamitea averea nu ar avea nevoie decat de 1% din profit.
ipotetic... adica nu mi se pare normal sa obligi toate cultele sa fie la fel.

colecta se face tot de catre stat sau direct de culte?
mi se pare aberant ca statul sa mai aiba vreo treaba in afacerea asta.

daca tot gandim in termeni economici, trebuie liberalizata si piata asta... sa isi aleaga omul cultul care i se potriveste la buzunar cel mai bine. :naughty:

View Postlmk, on 26th July 2010, 22:12, said:

Ar fi suficiente 10 persoane cere pot - vezi urmasul lui Preda Buzescu - si nu le-ar ajunge 2 Romanii ca sa returneze beneficiile primite. Eu le-as lua macar suprafata unui judet si nu ajung decat in anii 1700 - si le-as lua-o fara sa ma gandesc de 2 ori, nu neaparat pentru valoarea pecuniara (care, recunosc, ar fi extrem de importanta) cat pentru ca pot si ma doare undeva de BOR si de ceea ce "reprezinta" - asa ca nu fi prea sigur ca biserica ar ramane macar cu sutanele de pe preoti daca indrazneste sa cracneasca ceva despre retrocedarile unor terenuri care nu i-au apartinut niciodata de drept :).

nu e chiar asa, in drept mai exista si alte concepte cum ar fi uzucapionea, uzufructul etc. nu stiu nici eu prea multe, dar in mod sigur nu ai scoate mai mult decat o despagubire modica.
mai ales ca mafiotii aia din clanu buzestilor erau scutiri de unele dijme si zeciuieli. erau si ei boiernasi doara...

Edited by Pollux, 26 July 2010 - 21:42.


#197
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPollux, on 26th July 2010, 22:16, said:

ma refeream la alta situatie:
cultul penticostal, avand averea mai mica o sa vrea un procent mai mare, sa zicem 15% din venit
cultul ortodox, avand gogeamitea averea nu ar avea nevoie decat de 1% din profit.
ipotetic... adica nu mi se pare normal sa obligi toate cultele sa fie la fel.

De exemplu in Finlanda statul ia 1% din veniturile credinciosilor pentru sustinerea bisericilor majoritare. E vorba de al doilea camp din calculatorul de impozitare on-line:  http://prosentti.ver...sp?language=ENG
Exista 5 optiuni, printre care si cea de neplatitor.

#198
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostPollux, on 26th July 2010, 22:16, said:

nu e chiar asa, in drept mai exista si alte concepte cum ar fi uzucapionea, uzufructul etc. nu stiu nici eu prea multe, dar in mod sigur nu ai scoate mai mult decat o despagubire modica.
Acele concepte se aplica si in cazul statului roman deci, daca eu nu obtin prea mult, bisericile vor trebui sa obtina la fel de mult ceea ce, pana la urma, devine oarecum echitabil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate