Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu masina spre ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#451
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
Am facut si treaba asta:
1. drumul fara autostrazi TM pana in Bibione (IT) prin Ungaria si Slovenia, dar de fapt GPS ul m a dus si o tura prin Croatia dar nu i bai. La Liubliana e un pod in reparatii si am mai ocolit cativa km ca sa intru in oras. plecat la 18:30 din Tm, iesit spre Szeged. DUpa Szeged spre Pecs din pacate pe langa ploaie, drumul e in reparatii cu semne de margine si restrictii dar am mers undeva pe la 80-90 in afara localitatilor. La 5 dimineata am oprit in Liubliana intr-un OMV si am dormit pana la 7 si apoi am continuat foarte bine pana la destinatie. Comentariu Crioatia: localitatile sunt insiruite la sosea care desi f buna ai parte aproape continuu de localitati cu mentiunea ca foarte multe localitati au 70 viteza permisa si doar la scoli si centre e 40-50. In Italia e asemanator prin faptul ca au f multe limitari de siguranta pe nationale la 70-80. Asta si poate pentru a convinge lumea sa circule pe autostrazi. Ajuns la destinatie cu consum de 6.4% iar viteza medie in Italia a scazut de la 68-70 la 64 de la orase si limitari. Era cam ora 10.00.
2. intoarcerea a fost prin Croatia - Serbia (dar tot am calcat si putin in Slovenia) iar in Croatia am mers o portiune pana la Zagreb pe autostrada (35 lei cu cardul pe cam 135 km) din cauza ploilor si serpentinelor puternice. Relax in Osiec pentru 40 min. Ajuns acasa cu 7.1% si vm 68 cred. 2 adulti, 2 copii, 4 biciclete in masina, bagaje... 2.0did

Venetia vizitata cu  masina parcata pt 21 euro in Torcheto (sau cum ii zice la intrare pe dreapta), o excursie din San Marco pe Murano, Burano si Torchello

Edited by rue_baree, 16 September 2014 - 21:51.


#452
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Buna ziua,
Daca a fost cineva cu masina in Italia (zona de nord spre Franta) pe traseul Chamonix Mont Blanc - Milano - Venezia, ma intereseaza care sunt costurile de autostrada. Am folost doua calculatoare, respectiv http://www.viamichelin.com (69,70 Eur) si http://www.autostrade.it (49,80 Eur), si imi rezulta costuri diferite. Daca a fost cineva in zona respectiva. orice informatii imi sunt de folos. Multumesc!

In plus, se poate plati cu cash la toate punctele toll gate sau este nevoie de card bancar?

Edited by newages, 25 July 2015 - 15:33.


#453
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ai pretul aici: http://www.dalnicni-znamky.com/en/ 5,5  euro/100 km, pot plati u cash sau card bancar, ai grija sa nu te ajsezi la ranurile unde se plateste doar cu card de autostrada gen telepass! sau poti calcula aici: http://www.autostrad...gis/percorso.do

Edited by scoty, 25 July 2015 - 22:20.


#454
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Buna,
Aveti idee daca statile de emisie receptie obisnuite, ordinare, sunt interzise pe autostrazile din Europe, in special in Italia?
Multumesc.

#455
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
In Italia nu sunt interzise, dar trebuie depus/trimis un formular completat si platita o taxa de 12 euro pe an.
Aici ai mai multe detalii (in limba italiana): http://goo.gl/ilAQDm

Nu am idee de controale, pot doar sa iti spun ca am vazut multe masini cu numar romanesc si cu antena pe acoperis.

#456
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Multumesc. Am folosit statiile, nu am avut probleme.

#457
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Dar parcari gratis sunt prin orasele din Italia? Sau oriunde ai lasa masina trebuie musai sa dai bani?
Si la limitarile de viteza de pe traseul buc-belgrad-zagreb-trieste..se poate merge cu maxim 9 km in plus? Daca scrie 130 poti merge cu 139?

#458
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Locurile de parcare delimitate cu linii albe sunt gratis, cele cu albastru sunt cu plata (duminica sunt gratis) iar cele cu galben sunt pentru persoane cu handicap sau pentru incarcare/descarcare de marfa. In unele orase au inceput sa apara si cu roz, pentru gravide.

La locurile cu albastru exista si perioade gratuite, de exemplu pe timpul noptii; sunt trecute pe indicatoarele din zona.

Edited by ecstrim, 12 February 2016 - 13:02.


#459
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010

View Postecstrim, on 12 februarie 2016 - 13:01, said:

Locurile de parcare delimitate cu linii albe sunt gratis, cele cu albastru sunt cu plata (duminica sunt gratis) iar cele cu galben sunt pentru persoane cu handicap sau pentru incarcare/descarcare de marfa. In unele orase au inceput sa apara si cu roz, pentru gravide.

La locurile cu albastru exista si perioade gratuite, de exemplu pe timpul noptii; sunt trecute pe indicatoarele din zona.
Mmm..multumesc frumos!
Asta-i o veste buna.. Mie imi place mersul pe jos asa ca, in principiu, tot ce-mi doresc e sa gasesc un loc de parcare Free oriunde in oras..pt o toyota aygo.
Dupa aia..ma descurc.

#460
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
estropy, in functie de orasele unde mergi, atentie la zona ztl! raspunsul lui ecstrim e corect, insa mai exista si exceptii. de ex., in florenta, locurile albe sunt numai pt rezidenti.

#461
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Nu reusesc sa ma hotarasc in privinta traseului spre Trieste cu masina. Ori pe PF1-Belgrad-Zagreb-Ljubliana ori pe Budapesta-Ljubliana..

Voi ce ma sfatuiti? S-o iau pe la sarbi ca-i mai scurt sau pe la unguri ca-i fara opriri la vami? Pare luung pe la unguri.., pe la sarbi e pitoresc presupun..portiunea cu dunarea..si nici n-am mai fost vreodata.
Stiu ca s-a discutat..am citit, dar ma gandesc acum proaspat..poate primesc vreun sfat.

#462
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Eu, din Bucureşti, prefer Serbia - Croaţia - Slovenia, e semnificativ mai scurt timpul.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 April 2016 - 23:01.


#463
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Da, plec din Bucuresti!
Deci sa dorm undeva pe la Belgrad o noapte si a doua zi ajung direct in Trieste!
Si renunt la ruta prin Budapesta

#464
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postestropy, on 05 aprilie 2016 - 06:56, said:

... Deci sa dorm undeva pe la Belgrad o noapte si a doua zi ajung direct in Trieste ...

Eu am venit de la Veneţia la Bucureşti dintr-o bucată (septembrie 2008). Am făcut mai multe opriri de cafea, ca să nu adorm (am plecat pe la 17.30 de la Veneţia şi abia pe la ora 13 a doua zi eram acasă). A fost ok, dar eram şi mai tânăr atunci.
Din centrul Bucureştiului sunt cam 5 ore până la Severin (mers legal) şi încă vreo 2 ore jumate' până intri pe autostradă la Pozarevac. Adică cca. 8 ore - 8 ore jumate' până la Belgrad. Dacă-ţi iei cazare o noapte, atunci e tocmai bine, poţi să faci mai multe opriri pe defileul Dunării, peisajul e superb. Sunt o groază de tuneluri şi multe puncte de belvedere pe malul sârbesc.


Sănătate şi tcb !

#465
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
O chestie relativ noua in Italia. Platitul amenzii radar odata cu plata autostrazii. Un sistem f misto, iti calculeaza timpul regulamentar intre 2 puncte de taxare, ai un timp mai mic, iti afiseaza amenda.
Rezultatul: colectare amenzi radar 100%, circulatie mai sigura, soferi italieni (plus restul) mult mai linistiti.

#466
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Interesant ! Mă întreb dacă se cunosc în timp real limitările sub 130 din diferitele zone şi dacă se ţine seama de ele la stabilirea vitezei.
Şi aş fi curios să ştiu valorile amenzilor (măcar ca ordin de mărime). Oare sistemul ăsta se aplică la toate autostrăzile italiene ?
Oricum, eu de multă vreme nu mai depăşesc 130 pe autostrăzi, însă e mai complicat cu viteza unde sunt limitări şi unde sunt tuneluri, unde deja se cere o viteză prea mică pentru şoferi.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 24 July 2016 - 21:06.


#467
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

View Postdenky, on 24 iulie 2016 - 08:49, said:

O chestie relativ noua in Italia. Platitul amenzii radar odata cu plata autostrazii. Un sistem f misto, iti calculeaza timpul regulamentar intre 2 puncte de taxare, ai un timp mai mic, iti afiseaza amenda.
Rezultatul: colectare amenzi radar 100%, circulatie mai sigura, soferi italieni (plus restul) mult mai linistiti.
Poti sa dai mai multe detalii despre asta? Eventual daca ai putea sa postezi o fotografie a bonului pe care presupun ca l-ai primit la iesire...
Pe internet nu gasesc absolut nimic care sa confirme ce spui tu.

Ma mira foarte mult sa aud asta, aici nu s-a auzit nimic despre asa ceva si m-as astepta sa fie publicizata chestia. Cand au introdus Tutor-ul (sistemul care iti calculeaza viteza medie pe anumite segmente) au jurat ca nu or sa considere in veci viteza medie intre punctul de intrare si cel de iesire de pe autostrada.

Edited by ecstrim, 26 July 2016 - 21:06.


#468
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Peste o săptămână vreau să fac următorul traseu:  Craiova - Calafat - Belgrad - Zagreb - Liubliana - Meolo (IT)
La întoarcere, Meolo - Balaton - Budapesta - Timișoara.

Ce spuneți, e OK? Mulțumesc anticipat pentru sfaturi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate