Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noutati Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Miranda

Miranda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 07.01.2005
Tocmai m-am intors din Bulgaria.
Drumul dus intors pe ruta Bucuresti Giurgiu Ruse Sumen Varna Albena.
Impresii:
1. Drumurile in Romania sunt mai bune decat cele din Bulgaria. partea buna insa la ei este ca desi drumurile sunt mai proaste sunt mult mai goale, traficul nu se compara cu cea din Romania.
2. Taxa de pod 25 lei la Giurgiu. La intoarcere era 12 Leva.
3. Vigneta la Bulgaria: asta-i partea interesanta. La vama din Ruse nu exista vigneta, si automat te directioneaza catra primul peco. Acolo surpriza! Vigneta la Bulgaria pe 7 zile costa...50 LEI! Euro nu accecpta decat la 5km distanta la benzinaria Shell. Ajuns la shell vigneta costa 7 Euro (nu 5 cum a fost pana acum) insa nu se da chitanta pentru banii incasati doar o hartie completat de mana si abtibildul. Toti romanii stateau la coada aici pentru vigneta de 7 Euro.
4. Drumul era liber, cu toate ca anul trecut era mult mai liber fata de anul asta.
5. Pe autostrada intre Sumen si Varna la un moment dat te directioneza pe o varianta, pentru ca pe autostrada se lucreaza. Dar... in ritmul in care se lucreaza la ei, reparatiile vor dura muuuult si bine de acum inainte. Pe sens invers inapoi, nu te redirectioneza ci vii direct.
6. Eu am ales sa intru in Varna si de aici catre Albena, cu toate ca se putea si altfel, dar diferenta de timp nu este semnificativa, iar in Varna mai vezi ceva.
7. Ajuns la hotel la ora 13.20. La receptie te pune sa astepti pana la 14.00, dar cu un pic de insistenta am luat bratara la 13.45. Ceea ce inseamna ca am prins si pranzul care se da numai pana la ora 14.00
8. Complexul Orhideja are 2 hoteluri: Orhideja si Orhideja Park. Diferenta este ca Orhideja este net superior fata de Orhideja Park, la acelasi pret.
Noi am prins etaj 2 cu vedere la mare...fara ciubuc!
9. Ceea ce nu vor sa spuna este: pe ce criterii se impart turistii intre Orhideja si Orhideja Park. Anul trecut stateam la Orhideja Park si stiu cum era acolo.
10. Program de animatie zilnic, la piscina, la amfiteatru si la piscina hotel Magnolia (este peste drum)
11.Nu era program la restaurantul a la carte.
12. Romani erau mai multi fata de anul trecut cand predominau rusii. Si acum erau rusii majoritari, dar numarul romanilor a crescut.
13. 3 lucruri care NU mi-au placut in acest an:
    - Este afisat ca bratara all inclusive este proprietatea hotelului si daca pierzi platesti 20 leva. Totodata in secunda in care ai predat cheile de la camera, ti-au taiat bratara pe loc. Anul trecut am venit cu ea acasa. Banuiesc ca multi au mai stat la mese, si de aceea.
    - intradevar au sezlonguri si umbrele la plaja marii dar... plaja lui Orhideja este... la capatul statiunii dupa Kaliakra, dupa Arabella. deci distanta e foarte mare, mai bine ne-am lipsit de sezlongurile lor si m-am dus unde am vrut la plaja. Primul autobuz care te duce acolo pleaca de la 9.30, si nu la 9.00 cum era anul trecut.
    - La masa lipsea in totalitate: baconul de la micul dejun, Pizza nu era deloc, cirese deloc. In schimb au bagat engros cartofi pai la cina si hamsii zilnic (ce nu era anul trecut deloc). Cu toate acestea era varietate la mese, aveai unde alege, dar dupa un timp te saturi de acelasi feluri de mancari.
14. Copii sub 12 ani care intre gratis, nu primesc bratara.
15. M-am interesat de 2 familii, care m-au rugat si totul era OK pentru ei, erau in baza da date. Cand am intrebat , la ce hotel vor fi cazati, raspunsul a fost: deocamdata la Orhideja. Am intrebat daca se poate schimba pe parcurs (in sensul ca sa fie la Orhideja Park) si a raspuns cu DA. Cand am intrebat de ce, raspunsul a fost: asta nu poate discuta.

Edited by Miranda, 06 July 2010 - 12:50.


#2
camy02

camy02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.07.2009
Miranda,bine ai revenit si multumim mult pt. detalii!Deci,sa inteleg ca rezervarile noastre sunt in regula,despre ele era vorba,nu?
La hotel ai platit cu cardul sau trebuie sa schimbam in leva si sa platim cash? Sunt mai bune camerele de la Orhidea decat la Park in sensul ca sunt mai mari sau mai bine pozitionate?Autobuzul pana la plaja cat costa,am auzit ca n-ar mai fi gratis ?Cu ce se mai poate ocupa timpul prin statiune in zilele cand e vremea mai urata sau esti prea prajit si nu ai chef de stat in soare? Ati prins vreme buna? Sper sa nu te deranjeze ca ti-am pus atatea intrebari dar chiar te asteptam cu nerabdare...  :P

Edited by camy02, 06 July 2010 - 16:27.


#3
Miranda

Miranda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 07.01.2005

View Postcamy02, on 6th July 2010, 17:22, said:

Miranda,bine ai revenit si multumim mult pt. detalii!Deci,sa inteleg ca rezervarile noastre sunt in regula,despre ele era vorba,nu?
La hotel ai platit cu cardul sau trebuie sa schimbam in leva si sa platim cash? Sunt mai bune camerele de la Orhidea decat la Park in sensul ca sunt mai mari sau mai bine pozitionate?Autobuzul pana la plaja cat costa,am auzit ca n-ar mai fi gratis ?Cu ce se mai poate ocupa timpul prin statiune in zilele cand e vremea mai urata sau esti prea prajit si nu ai chef de stat in soare? Ati prins vreme buna? Sper sa nu te deranjeze ca ti-am pus atatea intrebari dar chiar te asteptam cu nerabdare...  :P

Da, rezervarile voastre sunt OK. Mergeti linistiti.
Eu am platit in martie in contul lor la BRD, iar rezervarea am facut la www.albena.bg. Am inteles ca voi aveti rezervarea prin booking.com. Inseamna ca va trebui sa platiti la hotel. Eu cred ca cardul este suficient, pentru asta nu trebuie schimbat. Dar daca vreti sa schimbati banii in albena luati 1.88 leva pe Euro, si 0.40 pe lei. In Varna am luat 1.94 pe Euro si 0.44 pe lei.

Sa stii ca ai avut dreptate! Am ramas surprins dar in camera noastra earu intr-adevar 3 paturi! Unul dublu matrimonial, unul single si un fotoliu rabatabil. camera era mai mare decat in park, vederea incomparabil, daca luati etajul 2 aveti vederea la mare, dar de la Park, nu conteaza etajul ca oricum nu se vede marea de acolo, curatenie zilnic si schimb de prosoape zilnic se facea, dincolo cam la 2 zile.
Autobuzul pana la plaja e gratis, in all inclusive, unii sau plimbat cu ea numai cand ploua. Este trenulet ieftin doar 2.50 leva adult si 1 leva per copil. Magazine destule, parcuri de joaca la fel. per ansamblu am avut vreme destul de buna in doua zile a plouat, dar acolo poate sa ploua la 12 si peste o ora sa te arda soarele.
Animatorii erau excelenti, in fiecare seara de la 21.30 era program, muzica, dansuri, comedie, spectacol!

Eu sunt iritat de faptul ca daca ai all inclusive cu bratara de ce ti se impune unde exact trebuie sa faci plaja, daca vrei sezlong si umbrela. asta pentru ca se stie ca in Albena toate hotelurile apartin aceluiasi conduceri. Cu toate acestea ori te duci la plaja alocata Orhideja la capatul lumii, ori te duci unde vrei fara sezlong, iar daca vrei si sezlong poti fi sculat...

Nu exista apa minerala in statiune, doar apa plata. Sau cel putin eu n-am vazut nicaieri.
Daca mai aveti si alte intrebari, va raspund cu placere.

Edited by Miranda, 06 July 2010 - 20:48.


#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
3. Vigneta la Bulgaria: asta-i partea interesanta. La vama din Ruse nu exista vigneta, si automat te directioneaza catra primul peco. Acolo surpriza! Vigneta la Bulgaria pe 7 zile costa...50 LEI! Euro nu accecpta decat la 5km distanta la benzinaria Shell. Ajuns la shell vigneta costa 7 Euro (nu 5 cum a fost pana acum) insa nu se da chitanta pentru banii incasati doar o hartie completat de mana si abtibildul. Toti romanii stateau la coada aici pentru vigneta de 7 Euro.





Am gasit de fiecare data vigneta, la pretul oficial, dar daca nu as gasi in aceste conditii, as pleca fara! :D
Iar pe drum, ma descurc eu!

#5
allnatural

allnatural

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.06.2010
noi am platit 35 de lei pe vigneta, dar pe chitanta scria doar 6leva

#6
tufanica

tufanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 08.04.2008

View PostMiranda, on 6th July 2010, 21:47, said:

Daca mai aveti si alte intrebari, va raspund cu placere.

Si noi plecam la Orhideea la mijlocul lui august.
In apropiere de hotel e vreun magazin unde sa gasim lapte?
Am inteles ca in camera nu este frigider. Stii cumva daca il poti inchiria de la receptie?
Pentru copii in interiorul hotelului sunt locuri de joaca?
Unde gasim cel mai apropiat bancomat de hotel?

#7
Talyda

Talyda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.06.2010
Exista vreun supermarket in statiune? Am o fetita de 10 luni si cu siguranta va fi nevoie sa-i mai iau cate ceva de pe la Smkt.

#8
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008

Quote

Eu sunt iritat de faptul ca daca ai all inclusive cu bratara de ce ti se impune unde exact trebuie sa faci plaja, daca vrei sezlong si umbrela. asta pentru ca se stie ca in Albena toate hotelurile apartin aceluiasi conduceri. Cu toate acestea ori te duci la plaja alocata Orhideja la capatul lumii, ori te duci unde vrei fara sezlong, iar daca vrei si sezlong poti fi sculat...

Eu nu m-am dus dupa Kaliakra la plaja ci chiar langa barul ala de pe plaja unde au umbrele galbene si chiar am vazut f multi de la Orhideya care stateau acolo la plaja si am beneficiat in fiecare zi de sezlonguri si umbrela fara ca cineva sa vina sa ma scoata de acolo si sa ma trimita in capatul statiunii.

View PostTalyda, on 6th July 2010, 23:32, said:

Exista vreun supermarket in statiune? Am o fetita de 10 luni si cu siguranta va fi nevoie sa-i mai iau cate ceva de pe la Smkt.
Exista chiar mai multe dar cel mai apropiat de Orhideya se afla la vreo 200m mai la vale e pe langa Hotel Panorama.

View Postrustic, on 7th July 2010, 11:10, said:

Eu nu m-am dus dupa Kaliakra la plaja ci chiar langa barul ala de pe plaja unde au umbrele galbene si chiar am vazut f multi de la Orhideya care stateau acolo la plaja si am beneficiat in fiecare zi de sezlonguri si umbrela fara ca cineva sa vina sa ma scoata de acolo si sa ma trimita in capatul statiunii.


Exista chiar mai multe dar cel mai apropiat de Orhideya se afla la vreo 200m mai la vale e pe langa Hotel Panorama.

Quote

Vigneta la Bulgaria: asta-i partea interesanta. La vama din Ruse nu exista vigneta, si automat te directioneaza catra primul peco. Acolo surpriza! Vigneta la Bulgaria pe 7 zile costa...50 LEI! Euro nu accecpta decat la 5km distanta la benzinaria Shell. Ajuns la shell vigneta costa 7 Euro (nu 5 cum a fost pana acum) insa nu se da chitanta pentru banii incasati doar o hartie completat de mana si abtibildul. Toti romanii stateau la coada aici pentru vigneta de 7 Euro.
Eu am intrat prin Vama Veche si in vama bulgara am gasit vignieta cu 5 euro /7zile

Pentru cine nu are mofturi si ifose Hotel Orhideya e locul ideal pentru a petrece un concediu placut la un raport calitate /pret foarte bun,asta comparativ cu multe hoteluri din Albena.

Edited by rustic, 07 July 2010 - 10:15.


#9
grandvitara1

grandvitara1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 25.05.2009
eu ieri am facut iar drumul ploiesti-sunny beach dupa doua zile si deimineata la 6.30nu era in ghereta la vignete din vama decat o femeie de serviciu,asa ca m-am dus pana la lukoil si am luat cu cardul,10leva pe 7 zile asa ca nu trebuiie sa incurajam specula celort din jurul vamii.

#10
Miranda

Miranda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 07.01.2005

View Postgrandvitara1, on 7th July 2010, 11:20, said:

eu ieri am facut iar drumul ploiesti-sunny beach dupa doua zile si deimineata la 6.30nu era in ghereta la vignete din vama decat o femeie de serviciu,asa ca m-am dus pana la lukoil si am luat cu cardul,10leva pe 7 zile asa ca nu trebuiie sa incurajam specula celort din jurul vamii.
Cu cardul e cel mai bine, adica esti cel mai avantajos. dar cine nu are cardul cu el... asta e.

View Postrustic, on 7th July 2010, 11:19, said:

Eu nu m-am dus dupa Kaliakra la plaja ci chiar langa barul ala de pe plaja unde au umbrele galbene si chiar am vazut f multi de la Orhideya care stateau acolo la plaja si am beneficiat in fiecare zi de sezlonguri si umbrela fara ca cineva sa vina sa ma scoata de acolo si sa ma trimita in capatul statiunii.


Exista chiar mai multe dar cel mai apropiat de Orhideya se afla la vreo 200m mai la vale e pe langa Hotel Panorama.




Eu am intrat prin Vama Veche si in vama bulgara am gasit vignieta cu 5 euro /7zile

Pentru cine nu are mofturi si ifose Hotel Orhideya e locul ideal pentru a petrece un concediu placut la un raport calitate /pret foarte bun,asta comparativ cu multe hoteluri din Albena.
Daca citeai cu atentie vedea ca am vorbit de vama Giugiu-Ruse. Si 2 pentru 2 Euro in plus nu merita sa caut benzinarie dupa benzinarie...
Asa este Orhideja este un loc bun, mai ales piscinele!

View PostTalyda, on 6th July 2010, 23:32, said:

Exista vreun supermarket in statiune? Am o fetita de 10 luni si cu siguranta va fi nevoie sa-i mai iau cate ceva de pe la Smkt.
Da sunt destule in statiune.

View Posttufanica, on 6th July 2010, 22:32, said:

Si noi plecam la Orhideea la mijlocul lui august.
In apropiere de hotel e vreun magazin unde sa gasim lapte?
Am inteles ca in camera nu este frigider. Stii cumva daca il poti inchiria de la receptie?
Pentru copii in interiorul hotelului sunt locuri de joaca?
Unde gasim cel mai apropiat bancomat de hotel?
1. Da este. Dar este lapte si in restaurantul propriu. Intr-adevar gustul e discutabil.
2. Corect. Nu stiu sa se poate fi inchiriat
3. Da este.
4. Nu sunt sigur, dar cred ca are Societe Generale (BRD la noi) spre centru.

Edited by Miranda, 07 July 2010 - 14:30.


#11
cristina30

cristina30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.08.2009

View PostMiranda, on 7th July 2010, 15:28, said:

Cu cardul e cel mai bine, adica esti cel mai avantajos. dar cine nu are cardul cu el... asta e.


Daca citeai cu atentie vedea ca am vorbit de vama Giugiu-Ruse. Si 2 pentru 2 Euro in plus nu merita sa caut benzinarie dupa benzinarie...
Asa este Orhideja este un loc bun, mai ales piscinele!


Da sunt destule in statiune.


1. Da este. Dar este lapte si in restaurantul propriu. Intr-adevar gustul e discutabil.
2. Corect. Nu stiu sa se poate fi inchiriat
3. Da este.
4. Nu sunt sigur, dar cred ca are Societe Generale (BRD la noi) spre centru.
Am si eu o intrebare- se rezolva camera cu vedere la mare cu o spaga, tipic romaneasca?Daca ai putea sa detaliezi putin informatiile despre mancare Cereale sunt la micul dejun, cum este cafeaua, ce bauturi sunt mai bune. Nu nte supara pe noi, dar murim de curiozitate si vom ajunge acolo in august.

#12
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008

View Postcristina30, on 8th July 2010, 12:54, said:

Am si eu o intrebare- se rezolva camera cu vedere la mare cu o spaga, tipic romaneasca?Daca ai putea sa detaliezi putin informatiile despre mancare Cereale sunt la micul dejun, cum este cafeaua, ce bauturi sunt mai bune. Nu nte supara pe noi, dar murim de curiozitate si vom ajunge acolo in august.
Cereale sunt pe indestulate la micul dejun iar de la automat ai si lapte, exista si cafea dar mie nu prea mi-a placut, dupa gust mi s-a parut a fi cafea din cereale ,ceva de genul (inka) cum se gaseste in comert deci nu mi s-a parut a fi cafea adevarata,ai zahar alb,zahar brun si indulcitor.Bauturi alcoolice ai cam de toate sortimentele,mie unul mi-a placut foarte mult bere (Ledenika),era rece de la dozator si foarte buna,pentru copii au sucuri de mere si de portocale dar gasesti si Mirinda,Pepsi si 7up.

#13
Miranda

Miranda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 07.01.2005

View Postcristina30, on 8th July 2010, 12:54, said:

Am si eu o intrebare- se rezolva camera cu vedere la mare cu o spaga, tipic romaneasca?Daca ai putea sa detaliezi putin informatiile despre mancare Cereale sunt la micul dejun, cum este cafeaua, ce bauturi sunt mai bune. Nu nte supara pe noi, dar murim de curiozitate si vom ajunge acolo in august.
Sincer, eu n-am dat ciubuc nimanui si am primit camera cu vedere la mare. Dar cred ca se poate incerca si cu ciubucul daca e nevoie.
Un lucru interesant, in secunda in care am ajuns la hotel mi s-a spus unde voi fi cazat, adica la care hotel, ce etaj, ce numar ... totul era pregatit dinainte. Numai ca fiind un pic prea devreme au zis sa revin mai tarziu la check in.
Partea cu cerealele ti-a detaliat rustic.
Un mic amanunt: cafeaua la dozator nu ne-a placut nici noua, in schimb era o cafea foarte buna la barul de la piscina, care trebuie sa ceri de la barman.

#14
cristina30

cristina30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.08.2009
As vrea sa stiu daca ati luat masuri exceptionale pentru securitatea masinii, stiti ca avem toti acest of cu masina prin Bulgaria. Ati auzit cat ati stat pe acolo de masini furate sau cum ne sfatuiti sa procedam(precizez ca sunt masini de 10000 de euro, nu sa atraga neaparat atentia).Multumesc pentru sfaturi.

#15
Miranda

Miranda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 07.01.2005

View Postcristina30, on 9th July 2010, 20:12, said:

As vrea sa stiu daca ati luat masuri exceptionale pentru securitatea masinii, stiti ca avem toti acest of cu masina prin Bulgaria. Ati auzit cat ati stat pe acolo de masini furate sau cum ne sfatuiti sa procedam(precizez ca sunt masini de 10000 de euro, nu sa atraga neaparat atentia).Multumesc pentru sfaturi.
Sa sti ca in Albena n-am auzit niciodata de masini furate. E drept masina mea nu valoreza 10000 euro, dar am pus alarma, incuiat si n-am lasat nimic la vedere, cam atat. Am parcat la marginea drumului cum parcheaza toti ceilalti. Trebuie sa stii ca locul de parcare pentru Orhideja propriu zis e foarte mica, si tocmai de aceea se parcheaza pe partea dreapta a soselii in preajma hotelului, si de altfel la majoritatea hotelurilor e cam la fel.
Poate mai zice si rustic ceva...
Mergeti linistiti, fara griji!

#16
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008

View Postcristina30, on 9th July 2010, 20:12, said:

As vrea sa stiu daca ati luat masuri exceptionale pentru securitatea masinii, stiti ca avem toti acest of cu masina prin Bulgaria. Ati auzit cat ati stat pe acolo de masini furate sau cum ne sfatuiti sa procedam(precizez ca sunt masini de 10000 de euro, nu sa atraga neaparat atentia).Multumesc pentru sfaturi.
Sa nu iti faci probleme in legatura cu masina, ceea ce se aude despre furturi de masini sunt doar speculatii ca sa denigreze turismul din Bulgaria.Cel putin in Albena nu se fura masini.La intrare in statiune dupa sensul giratoriu exista o bariera ,trebuie sa apesi pe un buton de culoare rosu si iti va elibera un tichet cu care mergi la hotel si platesti 5 leva taxa de parcare pentru o saptamana,la iesirea din statiune inapoiezi acelasi tichet in aparatul care ti la emis si se ridica bariera pentru a putea pleca din statiune.In ghereta de la bariera exista si camere video care inregistreaza tipul masinii,nr de inmatriculare si soferul masinii.

#17
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009

View Postrustic, on 10th July 2010, 18:42, said:

Sa nu iti faci probleme in legatura cu masina, ceea ce se aude despre furturi de masini sunt doar speculatii ca sa denigreze turismul din Bulgaria.Cel putin in Albena nu se fura masini.La intrare in statiune dupa sensul giratoriu exista o bariera ,trebuie sa apesi pe un buton de culoare rosu si iti va elibera un tichet cu care mergi la hotel si platesti 5 leva taxa de parcare pentru o saptamana,la iesirea din statiune inapoiezi acelasi tichet in aparatul care ti la emis si se ridica bariera pentru a putea pleca din statiune.In ghereta de la bariera exista si camere video care inregistreaza tipul masinii,nr de inmatriculare si soferul masinii.
pai si eu daca ies de mai multe ori din statiune plates de fieare data cite 5 leva?... sau cum e?in timpul sejurului am de gind sa ies din statiune...iti da hotelul vreun card cu care sa intri ca mi se pare cam aiurea sa platesti cite 5 leva la fiecare intrare in statiune

#18
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postflorinetzul, on 10th July 2010, 22:10, said:

pai si eu daca ies de mai multe ori din statiune plates de fieare data cite 5 leva?... sau cum e?in timpul sejurului am de gind sa ies din statiune...iti da hotelul vreun card cu care sa intri ca mi se pare cam aiurea sa platesti cite 5 leva la fiecare intrare in statiune

Ceri la receptie un tichet pe care se scrie nr masinii si nu platesti nimic la fiecare iesire . Se plateste o singura data si e de preferat la inceput, la hotel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate