Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Principele Nicolae al Romaniei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
308 replies to this topic

#19
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postduculeana, on 17th June 2010, 23:24, said:

Ca sa-si bata joc de-alde Boc pe la spatele lui si sa faca tot ce vor ei? Nu, mersi. Oricum, la noi asa s-ar intampla, ca la noi nu exista respect sau teama fata de un eventual monarh. Si atunci la ce bun, ce s-ar schimba? Doar ca am mai avea un neputincios in fruntea tarii care sa dea si el din umeri semn ca nu poate face nimic si sa se declare "invins de sistem"?

intr-un fel ai dreptate, in prima parte a mesajului tau. este adevarat ca Regele poate si va fi ignorat de clasa politica infecta care exista la noi. se vede ca este in mare masura ignorat si acum de clasa politica si probabil ar fi ignorat si in eventualitatea in care ar redeveni Suveran.

diferenta ar fi ca nu ar mai interfera cu puterea executiva si legislativa asa cum au facut toti presedintii Romaniei, ceea ce este foarte important. si in afara de asta ar fi un semnal pozitiv pentru elitele societatii, nepolitice. ar depolitiza o mare parte din sistemul social romanesc care acum este nepermis de politizat. pana si la piata de zarzavaturi se face politica la noi, ceea ce este absurd...

ca sa dau un exemplu, am fost la un festival de muzica clasica la ateneu organizat de ICR. in deschiderea unuia dintre concerte a vorbit insusi marele HR Patapievici. ce credeti ca a vorbit? POLITICA! a profitat de ocazie sa loveasca in guvernul liberal care era in functie la acea data. si nu lovea cu metafore fine ci direct cu fraze politice. asta sfideaza orice limita a bunului simt. un asemenea festival nu are nimic politic in el la fel cum nu ar trebui sa aiba nimic politic in el nici presedintele ICR. :puke:
cam aici s-a ajuns in Romania... pe culmile disperarii, ca sa il parafrazam pe Cioran.

in a doua parte a mesajului nu cred ca ai dreptate. el nu poate fi invins de sistem pentru ca nu face parte din sistem ci este deasupa lui, pentru ca el nu este ales politic ci este acolo prin drept ereditar. si Regele nu este pe o perioada determinata de timp cum este un presedinte astfel incat sa spuna la sfarsit de mandat "am fost invins de sistem" ci el promoveaza interesul national toata viata pentru ca asta ii este destinul.

intr-un cuvant, da, trebuie sa ne mai civilizam ca sa meritam o monarhie. -_-

Edited by Pollux, 17 June 2010 - 22:42.


#20
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

View Postlmk, on 17th June 2010, 20:18, said:

Regele este suveranul unui regat, Romania este republica deci peste ce regat este suveran dl Mihai Hohenzollern-Sigmaringen [imi recunosc ignoranta in ceea ce priveste numele de familie al acestuia, deci fie-mi iertata ignoranta daca l-am gresit] ?

Ce mă enervează acuma e că nu mai știu exact anul în care Mihai a dat în judecată România la Haga. 1988? O să mă ajute cineva sigur. În orice caz, acolo i s-a dat dreptate și i s-a spus că, într-adevăr, el e Rege de România și a fost îndepărtat abuziv de către comuniști. În fine, e o discuție celebră asta, iar părerile sunt împărțite. Haga nu poate însă să schimbe forma de organizare a unei țări, nu ne poate spune să fim monarhie, republică, adunătură de ciobani, etcetera. Însă titulatura îi aparține. Sigur, el e doar cu titulatura Rege de România.
Nu e vorba că el e Suveran sau că te afectează pe tine pe cine lasă el moștenitori sau ce mai învârte el p-acolo.

View Postclarity, on 17th June 2010, 20:21, said:

Imi poate spune si mie cineva, din ce fonduri se intretine fosta familie regala?

Afaceri, proprietăți...
Ori credeai că le dă statul bani? :lol:

#21
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
Cei care se entuziasmeaza vis a vis de printul Nicolae o fac in ciuda faptului ca nu stiu mai nimic despre el.
Cei care huiduie monarhia o fac pentru ca habar n-au de meritele acestei institutii in istoria noastra.

Simetria ignorantei.



View PostPollux, on 17th June 2010, 23:32, said:

el nu poate fi invins de sistem pentru ca nu face parte din sistem ci este deasupa lui, pentru ca el nu este ales politic ci este acolo prin drept ereditar. si Regele nu este pe o perioada determinata de timp cum este un presedinte astfel incat sa spuna la sfarsit de mandat "am fost invins de sistem" ci el promoveaza interesul national toata viata pentru ca asta ii este destinul.
te referi la monarh, in general, sau la unul anume? te intreb pentru ca daca te straduiesti sa judeci realist ai sa vezi ca vorbele el promoveaza interesul national toata viata pentru ca asta ii este destinul nu se prea potrivesc chiar pt toti regii.

View PostPollux, on 17th June 2010, 23:32, said:

intr-un cuvant, da, trebuie sa ne mai civilizam ca sa meritam o monarhie. -_-
ti-ai pus si problema invers: un rege merita intotdeauna sa fie monarhul unui popor?

#22
Cutareasca

Cutareasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.05.2010
De, Romania a avut parte de o casa regala cu vechime, cu prestanta, nu ca la degeneratii din Anglia, bunaoara, niste obscuri si niste plicticosi, cu o "casa" de unde nurorile fug impuscate.
Pe de alta parte, ce-i cu generatia asta de Hohenzollerni? Ma uitam la stiri, regele Mihai mai inalt si mai drept la varsta lui decat nepotu-sau, care arata ca o placinta cruda, sa-mi fie cu iertare ...

Cu politica nu ma impac, dar probabil ca e mai bine unde e monarhie, si o familie raspunde de ceea ce se intampla, decat intr-o tara bananiera si prezidentiala, unde presedintii vin pe tron cativa ani, isi ingrasa toata clica, apoi fug ca sobolanii; ce conteaza ca economia Romaniei e la pamant, ei au conturi mai mari decat ale lui Bill Gates, in Elvetia, ce conteaza ca aproape nu mai exista sistem sanitar, ei se opereaza la Viena.

Edited by Cutareasca, 18 June 2010 - 07:25.


#23
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postego_zenovius, on 18th June 2010, 00:25, said:

Cei care se entuziasmeaza vis a vis de printul Nicolae o fac in ciuda faptului ca nu stiu mai nimic despre el.
Cei care huiduie monarhia o fac pentru ca habar n-au de meritele acestei institutii in istoria noastra.

Simetria ignorantei.


te referi la monarh, in general, sau la unul anume? te intreb pentru ca daca te straduiesti sa judeci realist ai sa vezi ca vorbele el promoveaza interesul national toata viata pentru ca asta ii este destinul nu se prea potrivesc chiar pt toti regii.

da, vorbeam la modul general. :)

View Postego_zenovius, on 18th June 2010, 00:25, said:

ti-ai pus si problema invers: un rege merita intotdeauna sa fie monarhul unui popor?

Regele Mihai sigur merita sa fie monarhul acestui popor. ;)

NOTA: Acest topic este despre Principele Nicolae, cel putin asa intentionam cand l-am deschis. Este adevarat ca este greu sa vorbesti despre Familia Regala sau monarhie fara sa aduci vorba de Regele Mihai, dar topicul despre Monarhie in general este mai jos.

View PostCutareasca, on 18th June 2010, 08:21, said:

Pe de alta parte, ce-i cu generatia asta de Hohenzollerni? Ma uitam la stiri, regele Mihai mai inalt si mai drept la varsta lui decat nepotu-sau, care arata ca o placinta cruda, sa-mi fie cu iertare ...

ai si tu putina rabdare cu el. nu uita ca pana acum a dus o viata normala ca orice tanar de varsta noastra fara responsabilitatile unui principe. o sa invete sa stea si drept, are de la cine. :P

#24
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ce vreau eu sa intelegi e ca Principele Nicolae sau oricare alt membru al Casei Regale poate face bine Romaniei si o poate promova si din postura in care se afla acum, nu-i musai sa fie pe tron! Uita-te de exemplu la printul Andrew al Marii Britanii si fratii sai -copii reginei, verii sai primari etc., care desi nu vor ajunge niciodata pe tron, isi promoveaza tara peste hotare prin diferite actiuni de caritate, protocol etc.
Deci degeaba vorbim ca ar merita sau nu sa ajunga pe tron, asta nu se va intampla niciodata cata vreme Romania e republica, dar nu-i impiedica nimeni sa-si promoveze actiunile de lobby.

#25
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postduculeana, on 18th June 2010, 08:34, said:

Ce vreau eu sa intelegi e ca Principele Nicolae sau oricare alt membru al Casei Regale poate face bine Romaniei si o poate promova si din postura in care se afla acum, nu-i musai sa fie pe tron! Uita-te de exemplu la printul Andrew al Marii Britanii si fratii sai -copii reginei, verii sai primari etc., care desi nu vor ajunge niciodata pe tron, isi promoveaza tara peste hotare prin diferite actiuni de caritate, protocol etc.
Deci degeaba vorbim ca ar merita sau nu sa ajunga pe tron, asta nu se va intampla niciodata cata vreme Romania e republica, dar nu-i impiedica nimeni sa-si promoveze actiunile de lobby.

in primul rand nu accept sa mi se dea lectii, deci mai usor cu exprimarile de genul "ce vreau eu sa intelegi".
in al doilea rand sunt de acord cu ce spui, pot promova Romania si din postura in care sunt acum, si chiar o fac. :yes: insa mi se pare impertinenta gandirea asta pentru ca este un mod de a le acorda niste responsabilitati dar nu si de a le recunoaste niste drepturi.
e ca si cum as spune: ai indatorirea sa faci munca specifica meseriei tale, dar nu ai dreptul la recunoasterea meritelor tale. ceea ce este, evident, semn de mare ipocrizie.

iar ultima fraza este un truism. evident ca nu pot sa ajunga pe tron cat timp Romania este republica pentru ca republicile nu au tron. :harhar: (in schimb a avut sceptru sub Tovarasul Ceausescu - singura republica cu sceptru. ca sa vezi ce fascinatie exercita monarhia chiar si asupra celor mai infocati republicani. :roflmaofast: )

#26
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostAl1, on 18th June 2010, 00:12, said:

Ce mă enervează acuma e că nu mai știu exact anul în care Mihai a dat în judecată România la Haga. 1988? O să mă ajute cineva sigur. În orice caz, acolo i s-a dat dreptate și i s-a spus că, într-adevăr, el e Rege de România și a fost îndepărtat abuziv de către comuniști.
In '88 inca traiam sub regimul comunist insa in 1990 au fost primele alegeri "libere", in 1991 cand s-a scris Constitutia fara a se tine cont de legile internationale care spun ca in momentul in care un regim este rasturnat forma de guvernamant instaurata automat si imperativ este cea de dinaintea acestuia deci monarhia unde era Haga de n-a inetrvenit in lovitura de stat a neo-comunistilor de atunci?! Unde a fost societatea civila/autoritatile judecatoresti care sa impuna macar referendumul prin care sa se aleaga forma de guvernamant?!
In momentul de fata toate statele globului au recunoscut Romania ca fiind republica deci dl Mihai poate sa-si bage in fundul fundului decizia Tribunalului International de la Haga pentru ca nu are niciun drept sa foloseasca apelativul "de Romania" atat timp cat Romania nu este regat, poate folosi titulatura de print de Hohenzollern, print de Sinaia sau mai stiu eu ce domeniu poseda insa atat.

#27
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Si altii discuta despre tanarul Print:

http://forum.realita...ead.php?t=46947

#28
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Deocamdata monarhia nu ma convinge, dar asta se poate schimba, neh? Totusi : regele Mihai I a fost gonit din tara, sau a abdicat? (chiar si silit, nu conteaza deloc...) Pentru ca daca a abdicat, nu mai are dreptul sa foloseasca titlul de rege, nici Nicolae pe cel de print "de Romania". Daca a fost gonit insa, situatia este alta. Si mai este o vorba, foarte adevarata, cred eu : "fiecare popor are conducatorii pe care si-i merita"- Sir Winston Churchill

#29
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Pe principiul tara arde si baba se piaptana. Monarhia e o institutie perimata si mi se par cam penibile incercarile ei de a mai conta.

Edited by Thomas-, 21 June 2010 - 18:23.


#30
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostThomas-, on 21st June 2010, 19:23, said:

Pe principiul tara arde si baba se piaptana. Monarhia e o institutie perimata si mi se par cam penibile incercarile ei de a mai conta.

eu sunt de alt principiu: "nu iti place, nu mananci". :console: este foarte democratic si foarte "de dreapta". iti lasa posibilitatea de a alege. :)

Edited by Pollux, 21 June 2010 - 18:34.


#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbignuc, on 16th June 2010, 10:13, said:

Traiesc intr-un regat si n-am stiut pana acum?

Spre ghinionul tau traiesti intr-o republica de tip securisto-bolsevic impusa de un ocupant strain (rusii) in 1947.
In primii 42 de ani de existenta aceasta republica a fost pe fata stalinista si comunista, in ultimii 20 de ani s-a mafiotizat si cosmetizat.
Lucrurile astea le-ai stiut? Probabil ca nu...

#32
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
doamnelor si domnilor monarhisti, eu unul va inteleg si va respect optiunea monarhica. un lucru nu inteleg: de ce trebuie sa il "adoptati" cu atata graba si entuziasm pe tanarul print Nicolae despre care nu stiti practic nimic in afara de faptul ca e nepotul ilustrului sau bunic?
ii apreciati regelui Mihai calitatile dovedite in anii de domnie si in cei de dupa? e ok. dar ce va face sa credeti ca aceste calitati i s-au transmis si lui Nicolae? care din calitatile regelui Ferdinand si ale reginei Maria - doua personaje luminoase ale istoriei noastre - au fost mostenite de nevrednicul lor fiu Carol?

oricat ati fi de atasati ideii de monarhie, ar trebui - zic eu - sa fiti mai retinuti in ceea ce priveste persoanele.

#33
ce_vina_avea_sarmana_oaie

ce_vina_avea_sarmana_oaie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 17.03.2007

View Postvanitty, on 17th June 2010, 08:14, said:

eu nu sunt pro nici contra familiei regale (dar sunt impotriva pupincurismului de care a dat dovada fata de iliescu pana in 2004)

asa scrie in manualul de istorie scos de presedintele manelist? ca iliescu si Regele erau ca fratii?

Quote

3 aprilie 1990 - Dupa 43 de ani de exil, fostul suveran Mihai I a dorit sa se afle in tara cu ocazia sarbatorilor Pastelui. Pe 11 aprilie 1990, Guvernul Roman i-a propus lui Mihai I sa-si amine vizita dupa alegerile din 20 mai, afirmind ca prezenta fostului suveran ar putea tulbura echilibrul fragil al vietii politice.

25 decembrie 1990 - Pe aeroportul Otopeni au sosit cu o cursa charter fostul suveran al Romaniei si membrii familiei regale. Acestia sint invitati in salonul oficial, unde s-a constatat ca au pasapoarte diplomatice daneze, fara viza romana de intrare in tara. Cu acordul autoritatilor vamale dar fara cel al autoritatilor politice, familia regala s-a indreptat spre Curtea de Arges, unde voia sa asiste la o slujba religioasa. Intre timp, la TVR s-a anuntat ca ex-regele Romaniei a sosit clandestin in tara, iar prezenta lui este indezirabila. Pe autostrada Bucuresti - Pitesti, la km.110, s-a improvizat un baraj cu vehicule militare si tractoare pentru capturarea indezirabililor. Suita regala a fost somata, sub amenintarea cu arma, sa opreasca, fiind condusa apoi, tot sub amenintarea armelor, la aeroportul Otopeni.

26-29 aprilie 1992 - Cu ocazia sarbatorilor de Paste, fostul suveran Mihai I a facut o vizita in Romania, eveniment marcat de un semnificativ succes popular. Regele a fost intimpinat si aclamat in Capitala de sute de mii de persoane si oameni politici din opozitie. Ion Iliescu, presedinte al Romaniei la acea data, s-a declarat impotriva monarhiei. In legatura cu Mihai I, Iliescu a declarat ca "nu a plecat decit cu zece vagoane din tara, cu 3 automobile, adica un prapadit de cetatean. Sa ne amintim cu ce a venit Carol I in Romania si cu ce a plecat Carol al II-lea si cu ce a plecat Mihai I si acum vor sa revina."

decembrie 1992 - Fostul suveran Mihai I si-a exprimat dorinta de a-si petrece Craciunul in Romania. Ulterior, el renunta din cauza conditiilor impuse de partea romana. In 14 aprilie 1993, Mihai I a renuntat din nou la vizita programata in Romania (Timisoara), cu ocazia sarbatorilor de Paste, tot din cauza conditiilor autoritatilor.

noiembrie 1993 - PAC a propus invitarea oficiala a regelui Mihai la ceremoniile legate de sarbatorirea zilei nationale a Romaniei. In reactie, institutia prezidentiala a declarat oficial ca nu considera ca ar exista ratiuni speciale pentru prezenta Regelui in Romania de 1 decembrie. La mijlocul lunii noiembrie, MAE a refuzat sa acorde viza de intrare in Romania familiei regale deoarece pe pasapoartele lui Mihai I si al reginei Ana sta scris "Majestate Regala" ceea ce ar contraveni ordinii constitutionale a tarii. Intr-un comunicat, Regele afirma: "Regret gindindu-ma la viitorul tarii noastre ca acei care o conduc astazi n-au reutit inca sa paraseasca obiceiurile din timpul dictaturii comuniste, pe cind ocupau functiuni de mare raspundere publica."

aprilie 1994 - Mihai I, care dorea sa petreaca Pastele la Timisoara, a refuzat variantele propuse de Executiv, care a impus o vizita privata, cu garantarea linistii publice in tara, cu un control strict al duratei, itinerariului si programului vizitei.

7 octombrie 1994 - Mihai I vine in Romania, sperind ca va primi viza pe aeroport avind in vedere ca declarase intr-o scrisoare ca respecta prevederile constitutionale ale tarii. La aeroport regele nu a fost lasat sa paseasca pe pamintul Romaniei, Guvernul considerind ca regele "a fortat intrarea in tara".

11 noiembrie 1994 - PDSR a cerut MAE sa-l declare persona non grata pe rege. Presedintele Iliescu nu a considerat exclusa o masura legislativa care sa interzica intrarea Regelui in tara. Iliescu declara: "Ati vazut cum s-a purtat cu autoritatile in timpul vizitei sale in 1992: nici macar nu a dat buna ziua celor care i-au acordat viza".

13 noiembrie 1995 - Autoritatile romane au refuzat din nou regelui Mihai viza de intrare in tara.


#34
alexisa

alexisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.03.2010
Eu apreciez faptul ca la acest eveniment atat de important pentru Familia Regala au fost invitati membri ai Academiei Romane, oameni de stiinta si de cultura, cu  care ar trebui sa ne mandrim.

La evenimentele importante ale actualei clase politice se invita manelisti, oameni de afaceri dubiosi si se " cinstesc" cu mici si bere.


Remarc inca o data eleganta innascuta a Principesei Margareta!

#35
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postalexisa, on 22nd June 2010, 14:00, said:

Eu apreciez faptul ca la acest eveniment atat de important pentru Familia Regala au fost invitati membri ai Academiei Romane, oameni de stiinta si de cultura, cu  care ar trebui sa ne mandrim.

La evenimentele importante ale actualei clase politice se invita manelisti, oameni de afaceri dubiosi si se " cinstesc" cu mici si bere.


Remarc inca o data eleganta innascuta a Principesei Margareta!

la toate evenimentele Familiei Regale sunt prezenti reprezentanti ai Academiei, asociatiilor studentesti (de ex. LSRS sau ASER), reprezentanti ai Bisericii sau Armatei. intr-un cuvant Familia Regala incearca sa uneasca toate elitele tarii.

#36
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postego_zenovius, on 22nd June 2010, 10:26, said:

oricat ati fi de atasati ideii de monarhie, ar trebui - zic eu - sa fiti mai retinuti in ceea ce priveste persoanele.

eu personal mi-am exprimat curiozitatea.

in plus, din pozitia in care se afla Principele Nicolae poate sa faca bine, rau mai greu. daca se arata demn de numele pe care il poarta face bine intregii natiuni, daca nu, va fi pur si simplu ignorat de societate deci nu prea mai are cum sa faca rau.

daca Familia Regala ar fi fost suverana, intr-adevar ar fi existat si posibilitatea sa faca rau... dar cum nu e...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate