Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#19
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
eu am dat 800.000 pe ml pt un put cu tuburi de beton, la a doua panza freatica, 35 m adancime, zona Mogosoaia.

#20
Redrick

Redrick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.08.2005
Foram, foram, dar cum determinam pozitia optima pentru forat intr-o curte (de exemplu). Trebuie sa cautam un nene priceput la radiestezie (ansa, crenguta sau alte alea)? :unsure:

#21
sorin1961

sorin1961

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.05.2006

View PostRedrick, on May 24 2006, 21:21, said:

Foram, foram, dar cum determinam pozitia optima pentru forat intr-o curte (de exemplu). Trebuie sa cautam un nene priceput la radiestezie (ansa, crenguta sau alte alea)? :unsure:


Astea erau metode medievale, mistocareli, bascalii, tzepe etc....
Iata cum se procedeaza in mileniul 3 intr-o tara pe cale de civilizare: Dupa foraj si inainte de tubaj, avem colaborare cu o firma de cercetare geofizica, se face utilizand aparatura germana ultraperformanta cecetare geofizica de sonda, carotaj electric, metoda rezistiva.
Rezulta o diagrafie in care nenea cu cercetarea geofizica ne spune cu exactitate unde sunt straturile de apa curate, bogate, fara mal foarte fin pe care nu putem sa-l scoatem la deznisipare, pentru ca acolo sa punem filtrele SCREEN+pietris margaritar de captare.

#22
sorin1961

sorin1961

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.05.2006

View Postiglu, on Aug 7 2005, 14:06, said:

La teava aia se fac niste fante laterale prin care intra apa. In dreptul lor se pun filtrele. Iar apa vine destula... Eu am scos 4000l/2ore si nu a dat semne de oboseala.

Nu ma pot abtine sa va iluminez:

Diferenta la forajul mecanizat (cu instalatii ultrausoare de foraj, dupa tehnologie americana, foraj rotativ hidraulic cu circulatie directa de fluid de foraj, cu tubaj PVC VALROM), fata de forajul manual, uscat, primitiv, medieval, cu crivac-ul, si cu tubaj de beton este:
-noi captam straturi mai adanci de 30m, nepoluate, bogate, se poate face deznisipare cu pompa mamut, captarea se face pe ADANCIME, se pun  aprox.20m de filtre SCREEN prin stratul acvifer si sub strat, se pune in spatiul inelar pietris margaritar, tot pe 20m pentru captare si filtrare.
-putzarii batrini si smecheri si tzepari, decat intzeapa putin stratul acvifer, ptr. ca ei nu pot sa se duca pe adancime, trebuie sa tubeze in timpul forajului tot timpul, se face cu burlan de urmarire, apar tot soiul de complicatii, nu pot sa faca deznisipare cu mamut-ul, nu pot sa puna filtre, desi la ei e diametrul mare la put D=300..350mm), fiind captarea pe adancime foarte mica, zona de captare este mult mai mica decat la noi, care punem tuburi VALROM cu filtre SCREEN D=140mm si captam apa pe adancimea de H=sn.
-Concluzia: puturile sapate manual si tubate cu beton, cu H<30m intr-un an seaca, colmateaza, se umple de noroi si nisip, ele nu ppt fi deznisipate cu pompa mamut. De evitat.

#23
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
nu stiu de ce zici tu ca seaca sau se colmateaza ca in zona au unii de peste 3 ani si au acelasi debit...
Plus ca nu beau apa din put, beau Fantana, cu cea din put doar ma spal si ud gradina.

#24
sorin1961

sorin1961

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.05.2006

View Postcdan, on May 25 2006, 13:02, said:

nu stiu de ce zici tu ca seaca sau se colmateaza ca in zona au unii de peste 3 ani si au acelasi debit...
Plus ca nu beau apa din put, beau Fantana, cu cea din put doar ma spal si ud gradina.

azi am chef de conversatie:
-depinde de zona, eu iti pot da alt exemplu, la Rosu, unde am avut un client foooarte perseverent, a sapat 3 puturi manual tubate cu beton si toate au colmatat, si s-au infundat, pana am venit noi si i-am forat cu instalatie ultrausoara de foraj un put H=60m D=230mm tubat PVC VALROM D=140mm, cu filtre SCREEN, deznisipat, etc., etc., are acum apa curata si la debit bun, omul este foarte multumit
-depinde de perioada cat poti sa scoti neuntrerupt apa din put fara sa sece stratul freatic: noi am luat apa de alimentare de la un put H=20m sapat manual si tubat cu beton, nu am putut sa scoatem apa mai mult de 1 ora, caci a secat putul si a trebuit sa astepam 4 ore sa se refaca stratul freatic; la putul facut de noi in zona aia, am scos apa timp de 4 zile in continuu, cu mamutul la deznisipare, i-am facut lu ala' inundatie acolo, si putul nu a dat semne de oboseala
-depinde cu ce scoti apa: poate scoti apa cu galeata, ca in evul mediu si ca in Africa;  indiferent daca bei sau nu apa din put, un put cu apa murdara si cu nisip distruge rapid pompa submersibila folosita; am impresia ca firme de prestigiu precum Grunfoss nici nu vor sa-ti vanda pompa submersibila daca te prind ca i-o bagi intr-o facatura plina de nisip si de noroi
-depinde ce intelegi printr-un put de apa: orice groapa de H=6m plina de nisip si noroi, fara filtre etc., pentru irigare numai, care la anu' colmateaza si se infunda,.... si pe urma faci alta poate fi ridicata la rang de put de apa. Esti ciumva din Popesti Leordeni, ca aia de acolo sunt celebrii pentru asa ceva....

#25
sorin1961

sorin1961

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.05.2006

View Postlmocanu, on Jul 28 2005, 13:13, said:

Exista astfel de utilaje.Sunt de provenienta americana.Pot fi folosite pe spatii mici.Am si eu nevoie de asa ceva,dar nu cunosc nici o firma care ar veni in zona in care locuiesc eu.

ba pardon...exista inventia mea (brevet de inventie ptr. republica romania), instalatia ultrausoara de foraj puturi de apa, am fabricat 8 bucati pana acum, avem 6 in fabricatie, exista o cerere enorma de piata pentru asa ceva, are cel mai bun raport pret/calitate de pe piata, poate sa rezolve criza profunda a resurselor de apa din repubica romania
Republica romania ocupa la capitolul acoperire pentru resurse de apa in zonele suburbane si rurale (aprox 45%..50%) ultimul loc din Europa, tari precum Bulgaria si republica Moldova sunt inaintea noastra la capitolul asta. O asemenea acoperire rusionoasa la resursele de apa pentru mediul suburban si rural se mai intalneste decat la tarile Africii.

#26
Redrick

Redrick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsorin1961, on May 25 2006, 12:27, said:

Astea erau metode medievale, mistocareli, bascalii, tzepe etc....
Iata cum se procedeaza in mileniul 3 intr-o tara pe cale de civilizare: Dupa foraj si inainte de tubaj, avem colaborare cu o firma de cercetare geofizica, se face utilizand aparatura germana ultraperformanta cecetare geofizica de sonda, carotaj electric, metoda rezistiva.
Rezulta o diagrafie in care nenea cu cercetarea geofizica ne spune cu exactitate unde sunt straturile de apa curate, bogate, fara mal foarte fin pe care nu putem sa-l scoatem la deznisipare, pentru ca acolo sa punem filtrele SCREEN+pietris margaritar de captare.

Cam cit ar costa operatiunea?

#27
iglu

iglu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.05.2005

View Postsorin1961, on Jul 27 2006, 10:36, said:

E frumos ca le faci reclama....dar am si eu niste nelamuriri aritmetice: cei indicati de tine zic pe pagina lor ca foreaza la Dmax=110...160mm; O pompa Submersibila sau un ejectoar standard au Dmax=100mm; nu poate sa intre decat in tub cu Dmax=125...140mm; Problema cea mare este ca, pentru o buna filtrare si o deznisipare a putului de apa, intre tub si putul forat trebuie sa existe un spatiu minim de 50...100 mm/raza, care se umple cu pietris margaritar, in zona de captare pe o adancime de H=10..20m (asa numitul filtru primar de captare din pietris margaritar).
Concluzia: la cei indicati de tine, Diamatrul putului este prea mic, nu se poate pune filtraj primar, putul colmateaza, se infunda si se innisipeaza.


Nu fac reclamă nimănui; iar dacă dai o căutare, acum un an, tot pe forumul ăsta, a mai fost postat linkul ăsta (de acolo îl știu). Și să vezi curiozitate: fac o gaură cu diametrul de vreo 500mm și apoi, în zona de captare, pun mărgăritar. De unde ai știut că așa se face?

Concluzia: nu mă pricep, dar mă documentez înainte să fac ceva. În plus, nu am bani de aruncat...

#28
sorin1961

sorin1961

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.05.2006

View PostX-plane, on Jul 27 2006, 20:55, said:

Hai sa fim seriosi. Putul bunicilor mei este facut in urma cu vreo 30-35 ani in urma. Da apa foarte bine.
Este forat manual (logic) la aproximativ 26 m si nu s-a colmatat in aceasta perioada. Sigur ca daca ai adancime mare este mult mai bine (calitate apa si debit, in cazul in care ai nevoie de aceste caracteristici).
Dar a spune ca un put forat manual e o groapa cu noroi mi se pare cu totul deplasat. Sau mai exact reclama ieftina, daca intelegi ce vreau sa spun.

Pai uite de unde am stiut despre foraje, foraj, forari puturi apa, fantana apa:


Chiar si concurenta ne cauta !!!!
Probleme:
-putul bunicilor in general se colmateaza, oricum nu poti sa scoti apa decat cu galeata, ca in Evul Mediu si ca in Africa, ca daca bagi pompa submersibila, seaca; ...acum, daca la vilele/casele care se construiesc in dusmanie in jurul Bucurestiului propui solutia de alimentare casnica cu hardaul...eu zic ca te inseli, se face put de apa 40...80m, dupa tehnologie americana, cu pompa submersibila cu hidrofor cu debit Q=80...100litri/min, debit continuu si stabil.
-la cei indicati in reclama de mai sus, ei au declarat acolo, pe pagina lor de net, sus si tare, ca au diametru maxim la put D=160mm; de aici nelamuririle mele aritmetice, nu mai e loc de tub in care sa bagi pompa submersibila D=100 si de filtru inelar de pietris margaritar, minim 50...100mm/raza; iarasi consluzia: se innoroieste si se innisipeaza datorita filtrului primar insuficient de gros.
Sa auzim numai de bine !!!!!

Edited by Kidu, 12 August 2006 - 16:08.


#29
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postsorin1961, on Jul 28 2006, 11:33, said:

Pai uite de unde am stiut despre foraje, foraj, forari puturi apa, fantana apa:


Chiar si concurenta ne cauta !!!!
Probleme:
-putul bunicilor in general se colmateaza, oricum nu poti sa scoti apa decat cu galeata, ca in Evul Mediu si ca in Africa, ca daca bagi pompa submersibila, seaca; ...acum, daca la vilele/casele care se construiesc in dusmanie in jurul Bucurestiului propui solutia de alimentare casnica cu hardaul...eu zic ca te inseli, se face put de apa 40...80m, dupa tehnologie americana, cu pompa submersibila cu hidrofor cu debit Q=80...100litri/min, debit continuu si stabil.
-la cei indicati in reclama de mai sus, ei au declarat acolo, pe pagina lor de net, sus si tare, ca au diametru maxim la put D=160mm; de aici nelamuririle mele aritmetice, nu mai e loc de tub in care sa bagi pompa submersibila D=100 si de filtru inelar de pietris margaritar, minim 50...100mm/raza; iarasi consluzia: se innoroieste si se innisipeaza datorita filtrului primar insuficient de gros.
Sa auzim numai de bine !!!!!



Daca tu spui... Dar oricum in felul in care abordezi problema nu vei gasi clienti pe aici.  :nonobad:

Tu stii ce vorbesti acolo? 100 l/min debit constant?

Asta inseamna 6000 l/h adica 144000 l/h. La ce folosesti cantitatea aceasta de apa?

Solutia ideala pentru o casa normala, pana la  6 persoane este:
- Put de mare adancime (dar nu neaparat, poti folosi si o groapa de noroi. cel mai bine faci analiza din apa unui vecin si vezi exact ce contine apa)
- pompa submersibila cu Q max= 2 mc/h protejata pentru lipsa apa
- Rezervor tampon minim 800 litri
- filtre, dupa nevoi ( in urma analizelor, nu dupa ureche)
- Hidrofor ( dupa caz, se dimensioneaza in cadrul proiectului de instalatii)

Exemplu concret: put la 70 metri langa lacul Floreasca. Apa  nu se putea consuma din cauaza nitratilor/nitritilor in cantitate extrem de mare.

Alt exemplu: put forat manual la 20 metri, pa buna de baut, doar cu un continut de Mg, Ca cam mare. Ieftin de rezolvat problema.

Edited by Kidu, 12 August 2006 - 16:09.


#30
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

View Postsorin1961, on Jul 27 2006, 10:36, said:

E frumos ca le faci reclama....dar am si eu niste nelamuriri aritmetice: cei indicati de tine zic pe pagina lor ca foreaza la Dmax=110...160mm; O pompa Submersibila sau un ejectoar standard au Dmax=100mm; nu poate sa intre decat in tub cu Dmax=125...140mm; Problema cea mare este ca, pentru o buna filtrare si o deznisipare a putului de apa, intre tub si putul forat trebuie sa existe un spatiu minim de 50...100 mm/raza, care se umple cu pietris margaritar, in zona de captare pe o adancime de H=10..20m (asa numitul filtru primar de captare din pietris margaritar).
Concluzia: la cei indicati de tine, Diamatrul putului este prea mic, nu se poate pune filtraj primar, putul colmateaza, se infunda si se innisipeaza.

si oare tu nu tot reclama faceai...?

#31
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Ma intere si pe mine filtre SCREEN ..cine le face , de unde se pot cumpara ???

#32
sorin1961

sorin1961

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.05.2006

View PostVODAFONUL, on Aug 4 2006, 13:21, said:

Ma intere si pe mine filtre SCREEN ..cine le face , de unde se pot cumpara ???

citeste si da mai departe....adresa mea de net de mai sus....si o sa te lamuresti

#33
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006
vad ca a murit discutia... se pare ca fiecare si-a rezolvat problemele. Bravo

Am si eu cateva intrebari

1. se pare ca instalatia pe care o am arata cam asa. Poate cineva sa-mi spuna la ce sa ma uit, sa am grija , consumabile, etc?. Putul cica e de 30m iar casa e in zona Pipera.

2. Vreau sa fac o analiza de apa. Unde si cine o face? (sa nu spuneti la centrul de analiza a apei, ok?). Cam cat costa? Obiectele sanitare arata o depunere accentuata de calcar. unii vecini beau apa din put dar cei mai multi, nu.

merci

#34
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006

View Postsorin1961, on Aug 7 2006, 11:08, said:

citeste si da mai departe....adresa mea de net de mai sus....si o sa te lamuresti
adresa ta e mascarita rau. Cica moderata. Se poate trimite pe PM?

am putz de 30m, la casa abia luata in Pipera si nu cunosc detalii despre calitatea apei. Atat doar ca e inodora,incolora.. si nu se bea. Detalii despre filtrare iar nu am.

Q: se poate merge pana la 50-70-100m in conditiile in care exista si alte panze freatice? Adica , folosi tehnologia de care spui (filtrele SCREEN+pietris margaritar de captare)? Sau trebuie refacuta intreaga lucrare

#35
pvictor

pvictor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.09.2006
Cine ma poate informa de unde pot cumpara echipament pt. forat fantani prin metoda canadiana,nu fac concurenta dar unde vreau eu sa sap nu vrea sa vina nimeni sa foreze la pret rezonabil.ma intereseaza mai ales mecanismul reductor

#36
dpop

dpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.02.2004
ma intere si pe mine sa-mi fac o fantana in zona cluj... stie cineva o firma prin zona?
diametrul la foraje e standard, sau pot sa-l aleg eu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Ghergutalex

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate