Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Motorola Milestone XT720

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
[ http://mobile.softpedia.com/images/phones/3483_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Motorola ROI va fi lansat in urmatoarea perioada si in Europa sub numele de Motorola Milestone XT720.

Specificatiile sunt asemanatoare cu cele ale variantei asiatice (cu mici diferente) :

Android OS 2.1 Eclair with MOTOBLUR
3.7" capacitive touch screen, 480 x 854, 240 dpi, 16M (multi-touch support)
CPU TI OMAP3430 600MHz (ARM Cortex A8)
256 MB + 512 ROM
150 MB internal memory + 8GB microSD card (expandable up to 32GB)  

8 megapixel sensor, Xenon Flash
Autofocus, Geo-tagging, Face and Smile detection
Video recording HD 1280 x 720@24fps

HDMI 1.4 (cable in box)
microUSB 2.0
Bluetooth 2.1 + A2DP + EDR
3.5 mm headset jack
Wifi, EDGE, HSDPA 10,2 Mbps, HSUPA 5,76Mbps
Accelerometer \ Proximity Sensor \ Ambient Light Sensor \ Magnetometer
Stereo FM Radio
AGPS with digital compass
Google Maps, MOTONAV

Li-Po 1400 mAh
9 h of talk time
320 h of standby time

116 x 60.9 x 10.9 mm \ 160 g

Edited by Rangerul, 07 June 2010 - 14:40.


#2
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Deocamdata e confirmat doar in Marea Britanie si Europa de Nord.

Dupa cum ne-a obisnuit, Motorola foloseste procesoare fabricate de Texas Instruments si nu de Qualcomm (Snapdragon) asa cum folosesc majoritatea producatorilor. Milestone XT720 va folosi acelasi procesor ca si Milestone, modelul - OMAP3430, bazat pe ARM Cortex A8 si tactat original la 600 MHz.

"OMAP3430 - 600 MHz ARM Cortex A8 + PowerVR SGX 530 GPU + 430MHz C64x+ DSP + ISP (Image Signal Processor)"

Chiar daca procesorul pare slabut, telefonul ruleaza excelent Android 2.1 si reda continut HD impecabil :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PaZwfqvRLf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.viddler.c...ideos/1500/3.52
http://www.viddler.c...videos/1501/1.2

Edited by antinVidia, 07 June 2010 - 16:02.


#3
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Specificatiile finale tocmai au fost publicate pe site-ul Motorola si sunt mici modificari (importante) :

TI OMAP3440  Processor 720 MHz
512 MB RAM
256 MB internal memory

Video Recording 1280 x 720 (720p HD) @ 24fps
Video Playback  1280 x 720 (720p HD) @24fps

#4
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
Merita cumparat! :P

#5
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Greutate e "buba" lui din punctul meu de vedere.

Ar fi fost mai bine daca puneau si ei un ercan Amoled/Super Amoled. Nu pot sa incheie un parteneriat cu un producator de ecrane de ex. Samsung,LG, Sharp, Philips etc ?

Edited by Just_Cavalli, 09 June 2010 - 19:43.


#6
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009

View PostJust_Cavalli, on 9th June 2010, 20:42, said:

Greutate e "buba" lui din punctul meu de vedere.

Ar fi fost mai bine daca puneau si ei un ercan Amoled/Super Amoled. Nu pot sa incheie un parteneriat cu un producator de ecrane de ex. Samsung,LG, Sharp, Philips etc ?


Dar colaboreaza cu Sharp, poate in curind o sa dispuna si de display-uri AMOLED sau  IPS.

#7
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Milestone XT720 a ajuns si la noi - 1.999 lei.

Una peste alta e un model mai performant decat Milestone, cu camera mai performanta, capabilitati HD 720p, port HDMI, Radio FM si o greutate ceva mai mica.
Marele regret sunt cei doar 256MB de memorie RAM :(.

Pentru bani mai putini (1.800 lei), vad cau au adus si modelul inrudit cu XT720 - Motorola XT701.

Cele doau modele sunt foarte asemanatoare ca specificatii si design, difera doar culorile si partea de camera foto\video:
camera are doar 5MP, nu are port HDMI, reda si inregistreaza video doar la calitate DVD (720 x 480).
Fata de XT720, XT701 are insa un mare avantaj: ruleaza Android 2.1 stock (fara interfata proprietara Blur).

Edited by antinVidia, 16 July 2010 - 16:57.


#8
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View PostantinVidia, on 16th July 2010, 17:49, said:

Milestone XT720 a ajuns si la noi - 1.999 lei.
Scump rau pentru ceea ce stie sa faca.

Samsung Galaxy S il bate la "fundul" gol la fel si HTC Desire.

#9
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 16th July 2010, 18:35, said:

Scump rau pentru ceea ce stie sa faca.

Samsung Galaxy S il bate la "fundul" gol la fel si HTC Desire.

De Desire nu sunt sigur, dar Galaxy il bate sigur.
Desire nici macar nu stie HD si nu are nici Xenon.

#10
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View PostantinVidia, on 16th July 2010, 18:39, said:

De Desire nu sunt sigur, dar Galaxy il bate sigur.
Desire nici macar nu stie HD si nu are nici Xenon.
Hai sa facem o mica comparatie.

Plusurile lui HTC Desire :

- mai ieftin cu 250 de lei
- ecran AMOLED (culori mai vii,contrast mai bun si un consum de enrgie mai mic)
- mai usor cu 25 de grame(asa reiese de pe GsmArena, daca ma insel corecteaza-ma)
- design mai reusit(mi se pare ciudata forma pe care o are XT720)
-  576 MB RAM fata de 256 cat are Motorola
- Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz processor
- interfata Sense (mult mai placut din punctul meu de vedere)
- Android 2.2

Android 2.2 Gets Ported to HTC Desire, 720p HD Recording Included (Video) http://www.gsmdome.c...ded-video_17091

Plusurile lui Motorola XT720

- HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps (este un avantaj pe hartie ca in realitate nu te ajuta cu nimica)
- camera de 8 MP
- Xenon flash
- DLNA

Eu unul daca ar fi sa aleg intre cele 2 modele as opta pentru HTC Desire.

Motorola dezamageste prin preturi (mari), greutate(mare) si faptul ca modele lor ajung cu greutate pe alte piete (in afara S.U.A).
Oricum ma bucur ca au revenit pe piata pentru ca este un competitor in plus.

Lupta pe piata smartphoneurilor se da intre Samsung, Apple, HTC si Motorola, mai misca ceva Sony-Ericsson dar slabut.

Edited by Just_Cavalli, 16 July 2010 - 18:01.


#11
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 16th July 2010, 18:57, said:

Hai sa facem o mica comparatie.

Eu vad lucrurile altfel. Designul nu mi se pare deloc ciudat.
Pe langa asta daca faci o comparatie intre materialele folosite la Desire si cele folosite la XT720, Milestone-ul castiga clar.
NU poti compara coaja aia de carcasa cu corpul metalic si display-ul acoperit cu sticla Gorilla Glass al lui XT720.
Ca design, comparatia intre cele doua modele e ceva de genul Maserati (XT720) vs. Peugeot (Desire). Poate vad eu pe dos, dar asa am senzatia cand compar cele 2 modele.

Snapdragon-urile sunt praf mai ales la grafica. Uite la ultimul test sa vezi cat de jalnic ruleaza Nexus-ul Asphalt 5.
Iti garantez eu ca procesorul lui XT720 e cel putin la fel de bun ca cel de pe Nexus, iar la grafica e si mai bun.

Android 2.2 va veni si XT720. Ai uitat sa treci la plusurile lui XT720 si portul HDMI.

SenseUI, ecarnul AMOLED si RAM-ul mai mult ar fi plusurile lui Desire.

Pretul pentru XT720 este intradevar cam ridicat, dar sunt sigur ca va mai scadea. Cei de la telefonultau au promis ca de luni il vor aduce pe stock si atunci vom avea pretul final + un video review cat de curand.

#12
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Am uitat  intradevar de  portul HDMI.

In ceea ce priveste finisaje ai dreptate dar totusi pentru mine nu este suficient ca sa incline balanta in favoarea lui XT720.
Am vazut testul acela procesor/grafica si nu cred ca procesorul de pe HTC Desire este la acelasi nivel cu cel de pe Motorola XT720.

Maserati este marca mea preferata de automobile si in mod special modelul GranTurismo. :wub:

Edited by Just_Cavalli, 16 July 2010 - 18:33.


#13
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 16th July 2010, 19:33, said:

Am uitat  intradevar de  portul HDMI.

In ceea ce priveste finisaje ai dreptate dar totusi pentru mine nu este suficient ca sa incline balanta in favoarea lui XT720.
Am vazut testul acela procesor/grafica si nu cred ca procesorul de pe HTC Desire este la acelasi nivel cu cel de pe Motorola XT720.

Maserati este marca mea preferata de automobile si in mod special modelul GranTurismo. :wub:

Poate nu e chiar la acelasi nivel, dar nici diferenta mare nu e. Se stie ca Snapdragon-urile sunt mai slabe, daca se pun in lupta cu TI OMAP3xxx, la aceeasi frecventa.
Dar pana la urma XT720 isi face treaba corect, Android-ul ruleaza perfect, continut HD perfect, nu vad care e problema. Sper doar ca pretul sa mai scada.

#14
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostantinVidia, on 16th July 2010, 21:24, said:

Poate nu e chiar la acelasi nivel, dar nici diferenta mare nu e. Se stie ca Snapdragon-urile sunt mai slabe, daca se pun in lupta cu TI OMAP3xxx, la aceeasi frecventa.
Dar pana la urma XT720 isi face treaba corect, Android-ul ruleaza perfect, continut HD perfect, nu vad care e problema. Sper doar ca pretul sa mai scada.
Vad ca ai schimbat logoul, deci sa inteleg ca a cam disparut din placerea de a avea un smartphone Motorola? :lol:

Doar comparand Desire cu Galaxy S vezi diferenta intre un Snapdragon, cam vechi deja, si unul mai nou, gandit altfel. Si felul cum "agata" Desire in jocuri de 3D intens este vizibil.

Pretul va scadea, dar nu cred ca mai are rost daca apare prin iarna.

#15
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostDheus, on 20th July 2010, 22:05, said:

Vad ca ai schimbat logoul, deci sa inteleg ca a cam disparut din placerea de a avea un smartphone Motorola? :lol:

Cred ca glumesti :). Cu Motorola am inceput, cu Motorola termin.

Milestone XT720 e deja in stoc la telfonultau si cu review. 1999 lei deocamdata. Cam scump :(.
In review-ul facut de ei, se confirma procesorul TI OMAP3440 720MHz (default are 800MHz), 512MB RAM si 512MB ROM, card de 8GB la pachet.

Edited by antinVidia, 21 July 2010 - 17:06.


#16
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Motorola XT720 Review phandroid

Un lucru interesant de stiut pentru posibilii cumparatori:

"It appears that the video performance could suffer due to the performance of the microSD card, not the camera sensor itself.  As ‘Memory Card Man’ in the comments section points out, the speed class of your storage card could determine the quality of the video you record with it. The phone comes with a Class 2 8GB microSD card, so be sure to go out and grab yourself a Class 6 or higher (but Class 6 should be enough) if you plan on using this for video quite often."

Concluzie : daca nu sunteti multumiti de performanta video a camerei, cardul e de vina. Cumparati-va unul de Clasa 6 sau mai mare.

Attached File  2010_08_14_09_36_36_86.jpg   1.67MB   50 downloads Attached File  201dark.jpg   1.12MB   50 downloads

Poza 2 e facuta pe intuneric folosind falsh-ul Xenon.

Edited by antinVidia, 20 August 2010 - 09:09.


#17
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Asta si Milestone 2 sunt doua telefoane pt care cred ca ma duc la Motorola. Imi place designul la asta, dar cam gros si puteau sa faca altfel designul spatelui.

Si tot ca detaliu de design, parca arata mai bine daca ecranul este la limita telefonului.

#18
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostDheus, on 20th August 2010, 21:18, said:

Asta si Milestone 2 sunt doua telefoane pt care cred ca ma duc la Motorola. Imi place designul la asta, dar cam gros si puteau sa faca altfel designul spatelui.

Intradevar fata si spatele parca nu sunt de la acelasi telefon.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate