Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

INFO Trafic in banda PMR446

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#1
Matrics

Matrics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 17.02.2004
Avand in vedere problemele legate de propagare (perturbatii sporadice de la statii indepartate) care apar tot mai des in banda de 27MHz, si tinand cont ca maximul activitatii solare se apropie (2012) iar situatia se va inrautati, vin cu o propunere de adoptare a unui canal din banda PMR 446MHz pentru informatii trafic.
Acest lucru presupunand un alt echipament, monitorizarea in continuare a canalului 22 nu e afectata. Echipamentul nu e scump si probabil multi dintre noi il si folosim deja in alte activitati. Singurul inconvenient ar fi aria de acoperire care se reduce binisor, dar care poate fi suficienta in cazul schimbarii abordarii corespondentului. Eventual se pot folosi antene exterioare care ar fi cu mult mai mici decat ML-ul :).
Asadar, provocarea e lansata  B) !

Edited by Matrics, 26 May 2010 - 12:01.


#2
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Desi nu ar fi o idee rea, nu cred ca o sa se concretizeze niciodata prea curand

#3
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Hmmmm....
Mi se pare mie doar, sau in PMR e nitel interzisa utilizarea unei antene exterioare, si o putere mai mare de 0.5w?
Pentru ca, antena originala, plus puterea stock, da cu virgula rau de tot...

Off:
Am incercat cu cineva in PMR, dar cu portabila Wouxun, la 5w, si antena cat de cat mai rasarita, si am obtinut cam 6km raza de actiune, dar in conditii de ilegalitate...

#4
Matrics

Matrics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 17.02.2004
Puterea maxima sigur e limitata la 0.5W, legat de antena exterioara... ma documentez.
Puterea mica nu trebuie sa sperie, zgomotul din aceasta banda este cu mult mai mic decat in 27MHz, si distanta de acoperire ar creste. Cu 5W in mobil se obtine o raza de actiune putin mai mica decat in 22, dar este ilegal.
Eu am reusit o legatura la 8km, dar avnd vizibilitate optica directa si din pozitie fixa. In mobil se schimba treaba ... , eu estimez un 2km in conditii favorabile, fara obstacole majore.
Cei cu experienta mai mare in domeniul asta de frecventa ne pot ajuta cu o parere :)!

#5
cricri51

cricri51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 30.07.2008

View PostMatrics, on 26th May 2010, 13:38, said:

Puterea maxima sigur e limitata la 0.5W, legat de antena exterioara... ma documentez.
Puterea mica nu trebuie sa sperie, zgomotul din aceasta banda este cu mult mai mic decat in 27MHz, si distanta de acoperire ar creste. Cu 5W in mobil se obtine o raza de actiune putin mai mica decat in 22, dar este ilegal.
Eu am reusit o legatura la 8km, dar avnd vizibilitate optica directa si din pozitie fixa. In mobil se schimba treaba ... , eu estimez un 2km in conditii favorabile, fara obstacole majore.
Cei cu experienta mai mare in domeniul asta de frecventa ne pot ajuta cu o parere :)!
Mers in grup, echipament normal, cam 1km! Asadar....

#6
yo3ihg

yo3ihg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 08.03.2010
in pmr este interzis sa modifici echipamentul cu care lucrezi, nu ai voie sa maresti puterea sau sa lungesti antena.
la pmr-urile comercializate e cam nerentabil sa modifici statia, la 0.5w ce pierzi pe cablu coaxial pana sus pe masina, castigi cu antena exterioara. plus ca in mobil frecventa asta e influentata de tot ce te inconjoara, cladiri, copaci, la viteza o sa se auda cu mari intreruperi si cu fasaiala, suparator la urechi.
mai este si varianta wouxun la care se poate pune usor o antena exterioara, e maxim de 20cm lungime in uhf.

#7
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
pe cutiile de la prm-urile mele scria ca bat cam 5 km. bina, asa scrie pe toate, si am vazut pe forum multe povesti de genu deal-campie, vedere 100%, cam 6km(personal, nu am incercat asa ceva). din cate am inteles, ar fi canalul 8 echivalentul celui 22 din cb, acuma depinde si de zona in care te aflii

#8
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Ciudat...
De cate ori am scanat cu Wouxun-ul, sau cu Motorola, nu am prins absolut nimic in canalul 8 PMR...
Si in general, foarte slab traficul in banda asta.

#9
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
pai se folosesc in general pt comunicatii intre grup/uri, f rar ca si infotrafic.

#10
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

View Postcalinkgb, on 26th May 2010, 13:26, said:

Off:
Am incercat cu cineva in PMR, dar cu portabila Wouxun, la 5w, si antena cat de cat mai rasarita, si am obtinut cam 6km raza de actiune, dar in conditii de ilegalitate...
Cine a fost nesimtitul? Sa i se taie capul!
Oare nu ai incercat si pe Low power si v-ati auzit si atunci, cu mici bruiaje?

View Postyo3ihg, on 26th May 2010, 17:30, said:

mai este si varianta wouxun la care se poate pune usor o antena exterioara, e maxim de 20cm lungime in uhf.
Fara indicativ, nu prea as vedea cum poti justifica statia la un eventual control (Desi nu cred ca o sa se faca curand asmenea controale, dar na....)
VHF- nu poti vb fara indicativ
UHF este ilegal sa o folosesti pentru PMR deoarece incalca regulile cu 0,5w si antena nedemontabila.
Poti incerca sa convingi oamenii ca o folosesti sa asculti radio cu ea sau pe post de lanterna (ca are si deastea)

#11
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
si o sa-l creada tata mare.
stiu un tip care are un pmr din asta mai performant, la care i se scoate antena, mi-a zis ca la controlul politiei, nu i-a zis nimeni nimic din mom ce nu intrii peste ei

#12
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Art. 33. Interceptarea intenționată a mesajelor transmise de stații aparținînd altor servicii
decît cel de amator este interzisă.
În cazul în care interceptarea are loc în mod accidental, radioamatorii sînt obligați să nu
divulge existența și conținutul mesajelor recepționate, să nu le publice și să nu le folosească sub
nici o formă.
Fac excepție de la cele de mai sus și de la prevederile art. 32 cazurile în care este vorba
de calamități naturale, de situații care primejduiesc vieți omenești precum și de situații care au
legatură cu securitatea statului. În aceste cazuri, radioamatorii trebuie să aducă aportul lor la
rezolvarea situației facînd uz de toate posibilitățile de care dispun.
Totodată, ei sînt obligați a aduce la cunoștiința Inspectoratului General al Comunicațiilor aceste
cazuri.

#13
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View PostIuliutz, on 26th May 2010, 22:50, said:

Cine a fost nesimtitul? Sa i se taie capul!
Oare nu ai incercat si pe Low power si v-ati auzit si atunci, cu mici bruiaje?

Sefu' imi fac autocritica, nu o sa se mai intample......
De incercat am incercat pe toate setarile de putere, da' parca te doare sufletul sa ai 4w si sa dai cu 0.5, nu?

Dar si aici e ca in CB, nu poti incurca tot traficul local, ca vrei tu sa te auzi bine..

#14
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View PostIuliutz, on 26th May 2010, 23:05, said:

Art. 33. Interceptarea intenționată a mesajelor transmise de stații aparținînd altor servicii
decît cel de amator este interzisă.
În cazul în care interceptarea are loc în mod accidental, radioamatorii sînt obligați să nu
divulge existența și conținutul mesajelor recepționate, să nu le publice și să nu le folosească sub
nici o formă.
Fac excepție de la cele de mai sus și de la prevederile art. 32 cazurile în care este vorba
de calamități naturale, de situații care primejduiesc vieți omenești precum și de situații care au
legatură cu securitatea statului. În aceste cazuri, radioamatorii trebuie să aducă aportul lor la
rezolvarea situației facînd uz de toate posibilitățile de care dispun.
Totodată, ei sînt obligați a aduce la cunoștiința Inspectoratului General al Comunicațiilor aceste
cazuri.
Cine naiba,si aici ma refer la capetele de creta ca de obicei aia te opresc mai mereu,o sa te intrebe la ce e buna statia aia cand multi dintre ei de-abia "stie sa socoteste"....Cred ca poti pune si antena de 5 m si sa stai si cu ea deschisa ca nu stiu ce face statia aia....Parerea mea e ca in romania legea s-a cam dus de mult.Atata timp cat nu incurci pe nimeni si nu faci galagie sau sa vb urat nu te intreaba nimeni nimic.Doar ca eu nu vad rostul la o astfel de investitie atata timp cat am cb si mai ales ca pmr-ul nu se apropie de cb ca preformante....Hai sa zicem ca vb la un pmr in conditii mai mult sau mai putin legale 5-10 km....Pai cu cb vorbesti oricand distanta aia indiferent ca e sau nu propagare sau mai stiu eu ce....

Edited by george_eu25, 26 May 2010 - 22:31.


#15
yo3ihg

yo3ihg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 08.03.2010
nu te intreaba nimeni de sanatate, nici cu yaesu sau icom, gaborii zic ca sunt walky talky si nu le pasa, vad ei acolo multe butoane, beculete, display, dar nu se pricep.
la motorola se schimba situatia, ca statiile le sunt cunoscute (au si ei) si te cam salta pe motivu ca ar fi furata, si cum majoritatea sunt cumparate din targuri la sh cum dovedesti provenienta.

#16
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

View Postgeorge_eu25, on 26th May 2010, 23:28, said:

Hai sa zicem ca vb la un pmr in conditii mai mult sau mai putin legale 5-10 km....Pai cu cb vorbesti oricand distanta aia indiferent ca e sau nu propagare sau mai stiu eu ce....

Vezi, aici te inseli. PMR este limitat de cei 0,5 w si de antenele alea minuscule, facute cu arcuri de pix.
Fa un test
Ia un wouxun UVD1P si emite cu cei 4w cat ii are in uhf intr-o antena dedicata pentru UHF
In paralel ia o statie CB cu 4w si emite intr-o antena Sirio 5000.  O sa ramai dezamagit probabil de CB si te vei intreba cu siguranta de ce nu a au alocat astia pentru CB frecvente pe la 446 MHZ

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcalinkgb, on 26th May 2010, 21:16, said:

Ciudat...
De cate ori am scanat cu Wouxun-ul, sau cu Motorola, nu am prins absolut nimic in canalul 8 PMR...
Si in general, foarte slab traficul in banda asta.

pai eu de exemplu, pe ale mele (PT558. programabile doar din calculator) am CTCSS-urile activate pe toate canalele de la 3 la 16. Folosesc canalele, in functie de destinatie...6 cu ATV-istii...8 sau 9 cu prietenii mei...dar niciodata fara coduri. Probabil, majoritatea seteaza coduri pe canale, pentru ca le folosesc in grupul lor si nu vor sa fie interferati de altii.

#18
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Sa stii ca se pot decoda si codurile respective, daca emiti destul cat sa aiba tipul timp sa caute codul cu care sunt codate.
Respectivul aude conversatie, insa nu intelege. Daca vorbiti mai mult intre voi poate decoda conversatia.
Am patit si eu, insa respectivii emiteau scurt si nu am avut timp sa decodez

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate