Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Usa de EXTERIOR pentru CASA: ce...?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
Interneting

Interneting

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.06.2009
Buna ziua.
Imi trebuie o usa de exterior, care e expusa la Soare si ploi, pentru intrare intr-o casa; usa da direct afara, fiind "protejata" doar de streasina (aprox 0,6 m de la nivelul zidului, adica si al usii).

Cea mai buna ar fi din PVC, insa nu prea ai siguranta de la ea...(robustete etc).

Metalica mi s-ar parea cea mai buna, ca siguranta. Pt a nu rugini, am inteles (corect?) ca trebuie sa fie din tabla zincata, vopsita apoi (n-as opta pt autocolant).

Exista asa ceva? Bineinteles, m-ar interesa si la un pret...rezonabil.
MULTUMIRI anticipate  :worthy: !

#2
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009
ca rezistenta ...si durabilitate cred ca usa metalica e cea mai buna si la costuri destul de bune,iar metalul nici nu lucra asa mult la diferentele de temperatura

Edited by raduk, 17 May 2010 - 11:41.
citarea inutilă a postării precedente


#3
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
Dar o usa metalica, asigura etanseizarea termica precum o usa din PVC si geam termopan ?

Edited by raduk, 17 May 2010 - 11:41.
citarea inutilă a postării precedente


#4
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Majoritatea usilor metalice nu au vopsea rezistentă la ultraviolete. Merg puse doar la apartamente.
Problema usilor de exterior e o problema reala si o am si eu :(

#5
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
Si ce-mi recomanzi ? Metalica sau PVC ?

Edited by raduk, 17 May 2010 - 11:42.
citarea inutilă a postării precedente


#6
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Multa lume se pacaleste (sau se zgarceste ;), dupa caz..) cand are de luat o usa pentru exterior. Peste tot unde te duci gasesti usi "de exterior". In fapt insa, niste porcarii ordinare care nu merita luate in seama decat daca pur si simplu nu sunt finante sau se doreste ceva provizoriu.
Eu am vrut usa de exterior capabila la casa mea. Am vazut cum arata porcariile ordinare de pe toate drumurile dupa ce au stat 1-2 ani in soare si am zis ca nu am chef sa stau sa sparg tocuri si sa refac usi in ifecare an. Drept urmare am bagat niste bani (multi ce-i drept) intr-o usa calitativa.
Pentru cei care sunt interesati, fara sa fac reclama, eu recoamand doar 2 firme unde gasiti calitate: Waldeck si Maco.
Acum, ca si recomandari personale, as spune ca pentru cine doreste usa de apartament (fara a fi expusa exteriorului insa), Maco are cele mai bune oferte zic eu. Am asa ceva la o garsoniera (o usa in categoria de pret 1200-1300 RON) care este extraordinara. Pentru exterior (adica casa, intermperii, soare, etc..) trebuie sa ridicati stacheta la achizitia unei usi, adica as spune un min 2000 RON. W....ck are si usi metalice facute in Romania la care se pun sisteme de siguranta de tot felul la preturi mai accesibile (gasiti pe site), sau usi certificate anti-ce vreti voi :) la mai mult. Acestea din urma (de care am si eu) fac toti banii dupa mine. Eu am dat vreo 4200 RON pe usa cu sisteme de inchidere Ykon (foarte buna calitate) si nu imi pare rau (desi am avut niste probleme cu usa/tocul ei la inceput - am schimbat-o). Gasiti usor site-ul pe Net, aruncati o privire, mergeti la fata locului si vedeti, veti sesiza o IMENSA diferenta calitativa fata de porcariile de pe piata.
Si Maco face usi bune de exterior. Ca si preturi sunt tot pe acolo, una buna era pe la 3000+ RON parca...dar parerea mea ca sunt sub cele de mai sus. La Maco insa, daca nu va decideti pe una de pe stoc, ei zic (sau ma rog..ziceau) ca dureaza maxim 30 zile comanda...cam mult pentru o usa, dar nah...daca o faci din timp e ok poate.
Nu intru in detalii despre nici una din variante, ca nu ma platesc nici unii din ei pentru reclama :lol: - dar gasiti informatii suficiente si la ei pe site-uri.
Succes la alegere.

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
usile au placa de otel de 1mm in panel. astept raspuns de la producatorul de paneluri daca pot mari grosimea otelului la 2 sau 3 mm. garantia este de 8 ani

Attached Files



#8
Focusica

Focusica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2006
Exista si usi metalice care pot fi expuse la UV/Apa - mai greu de gasit si la un alt pret. Eu am mers pe PVC - fiindca la o casa - hotul nu se chinuie sa intre pe usa din fata. O alta variananta (mai scumpa) sunt usile din lemn. Au un aspect deosebit!

Edited by conu71, 17 May 2010 - 11:34.


#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
niciodata sa nu pui usa de lemn expusa la intemperii. mai repede pui usa chinezeasca de tabla pe care o poti placa cu lemn

Edited by conu71, 17 May 2010 - 11:36.


#10
Focusica

Focusica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2006
:huh: Fiecare cu parerea lui. Daca lemnul este tratat / intretinut corespunzator rezista la fel de mult ca si casa.

Edited by raduk, 17 May 2010 - 11:48.
citarea inutilă a postării precedente


#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
este o parere personala sau este parerea unui profesionist?

#12
Focusica

Focusica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2006
Nu vad relevanta intrebarii raportat la problema omului. Fapte: 95 % dintre usi geamuri in partea rurala (in partea de Vest a tarii) au fost confectionate din material lemnos masiv si rezista parte din ele de mai bine de 100 de ani la o casa intretinuta. Exista inca biserici de lemn de cateva sute de ani expuse intemperiilor. Ma rog s-au facut si corabii o data dar ca sa nu deviez - la tehnologia din ziua azi de confectionare a usilor din lemn si in urma discutiilor cu cei ce le produc sunt convins ca rezista in timp cel putin la fel de bine precum cele ale bunicilor nostri. Partea proasta este repet .. pretul - cam de 2 ori mai scumpe decat PVC. Si am sa ma opresc aici.

#13
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Asa este, rezista. Problema care se pune este insa si: in ce mod? Ca da, si noi stim cum era inainte cu geamuri si usi de lemn, am crescut si noi la tara sau pe vremea comunismului. Dar imi aduc aminte ca nu aratau extraordinar totusi. Si usile ordinare "de exteriror" "rezista" (ca doar nu s-or topi - desi cunosc pe cineva caruia i-a "explodat" o astfel de usa :lol: ), dar arata jalnic. Iar o usa dim lemn, supusa intemperiilor, trebuie intretinuta cu foarte mare grija (nu zic ca nu rezista) pentru ca se murdareste, sa zgarie, etc...e mai complicat zic eu..

#14
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postconu71, on 17th May 2010, 12:52, said:

este o parere personala sau este parerea unui profesionist?


parerea ta in ce categorie intra? personala sau a unui profesionist? Din cate stiu, nu esti profesionist in lemn, deci e una personala sau subiectiva.

In afara si in State se folosesc destul de mult usile de lemn. Impedimentul este ca sunt scumpe, trebuie intretinute mult mai atent ca altele si trebuie sa fie triplustratificate.

la usile de lemn de exterior se amplaseaza in partea de jos a usii o placa, brau metalic care protejeaza usa de stropii de ploaie care sar sau de zapada usor viscolita.

A exclude lemnul din categoria materialelor din care se poate confectiona o usa de exterior, nu este o pozitie corecta si echitabila.

#15
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
doamna lucia va rog sa va opriti din incercarea dvs de flame. nu a exclus nimeni nimic. nu va inteleg de ce sariti ca arsa? pur si simplu am pus intrebarea ca sa stiu cum ii raspund userului. ma doare la bascheti ce usa isi pune fiecare. mi-am expus decat parerea.


edit: acum am observat ca trebuie sa ne tutuim. imi cer scuze, nu o sa se mai repete


pa tu

View PostFocusica, on 17th May 2010, 12:48, said:

:huh: Fiecare cu parerea lui. Daca lemnul este tratat / intretinut corespunzator rezista la fel de mult ca si casa.


am schimbat o gramada de usi din lemn pana acum. stratificat sau nu. din pacate lemnul lucreaza rezultand o gramada de probleme: neetansare, decolorare, stejarul se curbeaza, umflare, etc.

dupa cum spuneam mai sus cea mai ieftina solutie este usa de metal placata cu lemn

Edited by conu71, 17 May 2010 - 20:40.


#16
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View Postconu71, on 17th May 2010, 20:39, said:

doamna lucia va rog sa va opriti din incercarea dvs de flame. nu a exclus nimeni nimic. nu va inteleg de ce sariti ca arsa? pur si simplu am pus intrebarea ca sa stiu cum ii raspund userului. ma doare la bascheti ce usa isi pune fiecare. mi-am expus decat parerea.


edit: acum am observat ca trebuie sa ne tutuim. imi cer scuze, nu o sa se mai repete


pa tu




am schimbat o gramada de usi din lemn pana acum. stratificat sau nu. din pacate lemnul lucreaza rezultand o gramada de probleme: neetansare, decolorare, stejarul se curbeaza, umflare, etc.

dupa cum spuneam mai sus cea mai ieftina solutie este usa de metal placata cu lemn
ai dreptate conule si eu schimb si montez usi foatre des si am gasit usi de lemn care erau ca noi dupa 30 de ani dar nu in tara... in romania inca nu am gasit o firma care sa produca ceva usi de lemn de calitate...si doar ceva firme care le importa..de pret nu are rost sa mai vorbim...sunt curios cum arata o usa deaceia ce se mai gaseste produse in tara,dupa ce bate soarele la 40 gr 2-3 zile....:))si apoi putina ploaie...

#17
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
stiu ca am dreptate ca doar nu is nebun sa spun ca am schimbat o gramada de usi de lemn si sa nu o fac. nu incerc sa fac reclama la termopan sau la altceva. doamna moderatoare a incercat doar sa ma atinga un pic

#18
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View Postconu71, on 17th May 2010, 22:28, said:

stiu ca am dreptate ca doar nu is nebun sa spun ca am schimbat o gramada de usi de lemn si sa nu o fac. nu incerc sa fac reclama la termopan sau la altceva. doamna moderatoare a incercat doar sa ma atinga un pic
ce usa frumoasa am montat odata... si era la un apartament nu la casa ,dar sa o fi vazut dupa numai patru lunii...
ce-i drept si eu caut o usa de lemn buna si faina...dar nu stiu unde o sa gasesc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate