Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

asigurare pe bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
dogarustfn

dogarustfn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 01.07.2007
am un Fiat bravo si este inmatriculat pe bg,am lovit o masina si tr sa ii dau asigurarea
am fost la o firma de asigurari care lucreaza cu firma de asigurari din bg si mia cerut procura pe numele meu.
Eu am procura bucurestenului+actul de vanzare cumparare
pot sa rezolv cu procura lui????????

Edited by dogarustfn, 07 May 2010 - 18:49.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
care bucurestean?

#3
dogarustfn

dogarustfn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 01.07.2007
unu din bucuresti,tr numele lui

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu!
Teoretic ai putea să te prezinți în numele lui... dar, având în vedere că mașina este deja înmatriculată pe numele unui cetățean bulgar, dar este folosită de un cetățean român (adică tu) care este împuternicit de altul, căruia bulgarul i-a făcut procură pentru mașina lui....deja sunt prea multe persoane și rezultă o babilonie!!!!!
Nu vreau să-ți par răutăcios, dar... cam ce ai avut în cap când te-ai hotărât să te bagi într-o astfel de poveste a poveștilor???  :eek:

#5
dogarustfn

dogarustfn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 01.07.2007
in numele bucuresteanului nu pot sa ma prezint pt k mia cerut o copie de pe permis(eu st din br)actele leam depus dar st curios dak o sa maraie ceva pt l la asigurari kuta numele meu pe procura,bucuresteanu a luato de la bg eu de la bucurestean si am actu de vanzare cumparare dintre mine si Bucurestean+procura kre este pe numele lui

Edited by dogarustfn, 07 May 2010 - 19:35.


#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu știu...
Nu vreau să te dezamăgesc, dar cred că vei avea probleme!  :confuzzled:

#7
dogarustfn

dogarustfn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 01.07.2007
acum as putea sa il bun pe bucurestean sa sp k a facut el accident???????
actele leam depus pe numele meu...........

Edited by dogarustfn, 07 May 2010 - 19:39.


#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Voi intelegeti ceva? Vorbeste ma omule clar, romaneste fara limbaj de mess ca sa intelegem si noi ceva sa vedem daca te putem ajuta!

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdogarustfn, on 7th May 2010, 20:39, said:

acum as putea sa il bun pe bucurestean sa sp k a facut el accident???????
actele leam depus pe numele meu...........


Cel mai bine așa ar fi trebuit!
Acum, așteaptă să vezi ce spun cei de la asigurări... dacă-ți fac probleme, vorbești cu proprietaru inițial și îl pui pe el să facă declarațiile, pentru că, în final interesul este asigurarea! :thumbup:

#10
dogarustfn

dogarustfn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 01.07.2007
asa trebuia de la inceput

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTLGTLC, on 7th May 2010, 20:43, said:

Voi intelegeti ceva? Vorbeste ma omule clar, romaneste fara limbaj de mess ca sa intelegem si noi ceva sa vedem daca te putem ajuta!


pe scurt, un bucurestean si-a inmatriculat masina in bulgaria, pe numele unui cetatean bulgar care i-a dat o procura (de obicei asta ii da voie sa foloseasca si sa instraineze masina).
dupa ceva timp, bucuresteanul a vandut masina lui dogarustfn, care n-a mai binevoit sa o inmatriculeze pe numele lui si a continuat sa circule cu ea.

practic, asigurarea facuta in bulgaria nu mai este valabila, intrucat trebuie facuta pe numele proprietarului.
cat timp masina era la bucurestean, totul era in regula, deoarece proprietarul era bulgarul. dupa ce bucuresteanul a vandut masina, proprietar a devenit dogarustfn, deci asigurarea facuta pe numele bulgarului nu mai poate fi folosita in caz de accident.

#12
dogarustfn

dogarustfn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 01.07.2007
dak as face o procura pe numele meu pe naspa siar da seama astia de la asigurare?actele am inteles k lea trimis la bulgari
sau sa imi fac una pe bune?bucuresteanu mia sp sa ma duc cu el la bulgar sa imi fak procura

Edited by dogarustfn, 07 May 2010 - 22:11.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
bucuresteanul pare la fel de priceput ca si tine :). bulgarul nu mai are nici o treaba, nu mai e proprietarul masinii ca sa-ti poata face procura. tu esti acum proprietarul.

tu te gandesti sa-i fraieresti pe cei de la asigurari intr-un mod atat de pueril acum, cand suntem in criza si toata lumea se plange ca firmele de asigurari cauta orice chichita sa nu plateasca? :). daca ai apucat sa le dai vreun act (sau sa faci vreo declaratie) din care sa reiasa ca tu esti proprietarul masinii, poti sa-ti iei adio de la asigurare si sa incepi sa te gandesti cum sa platesti pagubele.

#14
dogarustfn

dogarustfn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 01.07.2007
dar sa imi fak procura bucuresteanul pe numele meu
adik sa imi cedeze procura sau cv de genul acesta??????????

#15
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Asta trebuia sa iti faca de la bun inceput, dar daca nu i-ai cerut probabil ca nu s-a chinuit sa-ti explice.
In procura pe care a primit-o el, ar trebui sa scrie ca si el la randul lui are dreptul de a imputernici pe altcineva.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdogarustfn, on 8th May 2010, 13:45, said:

dar sa imi fak procura bucuresteanul pe numele meu
adik sa imi cedeze procura sau cv de genul acesta??????????


procura la care te referi tu e un act prin care proprietarul unui bun ii da cuiva dreptul sa foloseasca sau sa vanda acel bun.
in momentul in care ai facut actul de V/C cu bucuresteanul, ai devenit tu proprietarul. nici bucuresteanul nici bulgarul nu mai au treaba cu masina (deci nu-ti mai pot da procuri sau altceva), masina e numai si numai a ta.

din situatia asta tu ai 2 iesiri:
-fie platesti paguba din buzunarul tau
-fie faci "pierdut" contractul de vanzare-cumparare a masinii, astfel incat bulgarul sa fie in continuare proprietar si asigurarea (incheiata pe numele lui) sa fie valabila si sa poata fi folosita pentru acoperirea pagubelor

varianta a 2-a merge doar in functie de ce le-ai spus pana acum celor de la asigurari.

#17
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
De curiozitate, despre ce masina este vorba? BMW pisicuta?

#18
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
zice in primul post , Fiat bravo (cam singura chestie care am inteles-o din toate posturile lui :) )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate