Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#667
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Multumesc, asta inseamna un sac plin de pamant. Eu aveam impresia ca jumatate de sac este suficient.

#668
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Poti incerca si in 10 l de turba.

#669
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Ma gandeam sa folosesc pamant de padure.

#670
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
10 l.

Si poti experimenta: 15 l, 20 l, 25 l, 30 l etc. La final compari rezultatele. Eu merg pe 10 l.

Edited by cxd, 18 March 2013 - 09:08.


#671
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Sacul de rafie netratat UV se face praf de la soare in cateva luni.

Eu cultiv in ghivece de 30 cm - 10 litri cu turba. Sunt rezistente, le muti unde vrei tu.

E necesara fertirigarea, intrucat volumul de pamant este destul de mic, dar plantele se dezvolta foarte bine.

Edited by jumborom, 18 March 2013 - 09:10.


#672
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Ma gandeam si eu la pamant de padure amestecat cu cel din sera, e bun si recomandat sau mai bine turba amestecata cu cel din sera , ce fel de turba este buna pentru rosii, ce PH trebuie sa aiba?

#673
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
@jumborom, cu UV-ul nu-i problema ca or sa stea in solar.

#674
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
O sa iti zambeasca soarele prin laterale ori usi deschise si o sa iti ciuruiasca sacii.

Perlitul meu curge prin anumite zone ale sacilor cu toate ca a fost depozitat in solar, langa usa.


Daca vrei foloseste sacii de plastic in care a fost turba, dar tot ghivecele sunt mai practice.


Mai exista solutia unor saci de rafie pentru pepiniere: 20 litri - 3.5 lei. Sunt tratati UV, sunt perforati pe unde trebuie, au manere pentru mutare.

#675
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ardei iute trandafir am pus eu in 10l de pamant si cu ingrasaminte periodic si nu au dat productia pe care ar fi dat-o in gradina. ardeiul asta e de talie cam cat o tomata de talie mica. in principiu o tomata tinuta pe acvaponie merge in 3l de bile ceramice, dar apa care se recircula e plina de nutrienti.

#676
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013

View Posthilla, on 18 martie 2013 - 09:10, said:

Ma gandeam si eu la pamant de padure amestecat cu cel din sera, e bun si recomandat sau mai bine turba amestecata cu cel din sera , ce fel de turba este buna pentru rosii, ce PH trebuie sa aiba?
O idee ceva?

#677
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View Posthilla, on 18 martie 2013 - 18:49, said:

O idee ceva?

eu am folosit anul trecut cand am repicat rosiile in pahare, pamant negru de padure in amestec cu pamant din solar. au crescut binisor rosiile in el, insa de la repicat pana la vanzare de 3 ori au trebuit plivite . Au iesit multe buruieni din pamantul ala de padure. Turba e pe bani, pamantul de padure, e gratis (daca ai cu ce-l transporta). Eu anul asta cred ca voi folosi turba cu pamant din solar.

#678
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013

View Postionutz_t, on 18 martie 2013 - 21:18, said:


eu am folosit anul trecut cand am repicat rosiile in pahare, pamant negru de padure in amestec cu pamant din solar. au crescut binisor rosiile in el, insa de la repicat pana la vanzare de 3 ori au trebuit plivite . Au iesit multe buruieni din pamantul ala de padure. Turba e pe bani, pamantul de padure, e gratis (daca ai cu ce-l transporta). Eu anul asta cred ca voi folosi turba cu pamant din solar.
Ok

Un pret bun la turba stie cineva pe undeva , cam care ar putea fi raportul de amestec tinand cont ca este scumputa turba , de care tip de turba cu ce Ph, la un solar de 600m2

#679
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Ce parere aveti de folia asta ?http://www.glia.ro/f.../glia-3-plus_6/ Ce folie imi recomandati pentru productie foarte timpurie la rosii, pret , producator , calitati?

#680
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
parerea mea este sa nu cumparati de la glia, da garantie doar 3 luni.
nu faceti prostia, ca nu pot sa-i spun altfel, eu care recomand la toata lumea altfel, care am facut-o eu, anul asta, ca pana acum nu m-am pacalit, sa cumpar de la ei.
poti cumpara o folie la acelasi pret ca al lor cu o garantie de cel putin 18 luni, iar prinsa cum trebuie tine cel putin 3 ani(am asa ceva, are 2 ani si nu are nimic, deci ma va tine 3)
si sa fie de la 150 microni in sus, cea de pe acoperis ca cea de pe margini poate fi fara probleme de la glia si de 100 microni, nu trebuie mai mult.

#681
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Pai ce alt vanzator de folie imi recomandati ? Legat de inbunatatirea calitati pamantului din sera cu turba ce sfat puteti sa-mi dati , zona unde il fac e pamant de gradina de ani de zile , cam saracit si muncit , ma gandesc ca intinerirea lui ar conta foarte mult .

Multumesc oricum de sfaturi !

#682
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
eu am cumparat de la agropataki folie S4N. Foarte buna, dar mai scumpa putin. Imbunatatirea calitatii pamantului din sera, pe cale cat mai naturala o rezolvi daca il amesteci cu gunoi de grajd.

#683
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Asta cu cat timp inainte de a planta rasadul nu e mai buna turba calitativ , ma uit si la cantitate nu doar calitate , nu fac doar pentru consum personal , fac si pentru vanzare deci as vrea sa stiu toate optiunile posibile, bio si ne bio

#684
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
@hilla
Turba e recomandata pentru imbunatatirea structurii solului,....altfel ea fiind un substrat destul de sarac. Substraturile din turba ce se gasesc pe piata cu destinatii diferite sunt "ingrasate" artificial si au ph controlat(turba pura e foarte acida ph 3-3.5)...Pt ingrasarea substratului de turba se folosesc fertilizanti(in special chimici....eu am cautat o turba fertilizata organic/bio si n-am reusit sa gasesc in RO la nimeni pe stoc ...comanda minima un palet=2000Litri). Deci nu are sens sa dai banii pe turba dupa parerea mea.

Daca te gandesti sa "ingrasi" pamantul ...foloseste gunoiul de grajd...cel mai bine e sa fie gata compostat(mranita). Era bine sa fie pus din toamna si acum sa fie inglobat in sol.

Din compost poti face si macerate pe care sa le aplici foliar si radicular pe parcursul perioadei de vegetatie...sunt retete pe net o gramada.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate