Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masina de batut porumb

- - - - -
  • Please log in to reply
607 replies to this topic

#1
znecula

znecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.06.2005
As dori sa fac una cu randament mare, nu din alea la care bagi stiuletii cu mana unul cate unul.
Din auzite stiu ca ar arata ca un cilindru in care se rotesc niste palete care lovesc stiuletii si boabele se desprind.
Dar nu am vazut una si nu as vrea sa ma apuc de experimentat.
Asa ca astept parerile binevoitorilor.

#2
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
O sa pun cand am timp niste poze cu masina mea de batut porumb.O sa masor si-ti dau toate detaliile de constructie si ce nu mi s-a parut in regula la a mea.Eu am cumparato cu 500 de lei dar sufera mult la capitolul executiei.Sincer,am una cu doua guri de la Flacara Ploiesti care are randament bun,cam 3 tone boabe la zi,si nu mi-am mai dat interesul pt. asta tip cilindru.Sparge cocenii si mai ies in boabe...decat sa pierd la pret,mai bine cu cealalta mai incet.

#3
znecula

znecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.06.2005

View Postcatalindinu23, on 12th April 2010, 20:54, said:

O sa pun cand am timp niste poze cu masina mea de batut porumb.O sa masor si-ti dau toate detaliile de constructie si ce nu mi s-a parut in regula la a mea.Eu am cumparato cu 500 de lei dar sufera mult la capitolul executiei.Sincer,am una cu doua guri de la Flacara Ploiesti care are randament bun,cam 3 tone boabe la zi,si nu mi-am mai dat interesul pt. asta tip cilindru.Sparge cocenii si mai ies in boabe...decat sa pierd la pret,mai bine cu cealalta mai incet.

Merci! Astept.
Cred ca ar fi interesant sa le vedem pe amandoua.
De preferat ar fi cea care separa bine boabele, chiar daca are randament mai mic.
Eu vreau sa o fac pentru casa.
Chiar daca ar fi mai complexa pentru mine nu e o problema deoarece am la dispozitie strunguri, freze, etc.

Stima.

Edited by znecula, 12 April 2010 - 22:21.


#4
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Sa te pun pe ganduri putin!
niste imagini in fuga....sunt piese turnate...crezi ca poti face acasa asa ceva?
Attached File  IMG_1637.JPG   1.82MB   1138 downloads
Attached File  IMG_1638.JPG   1.85MB   1125 downloads
Attached File  IMG_1641.JPG   1.56MB   1071 downloads
Asta-i de la Flacara...cealalta tip cilindru e simpla si chiar se poate face acasa daca ai scule dar n-am acces la ea din cauza unei remurci pusa taman in usa magaziei

Edited by catalindinu23, 15 April 2010 - 13:43.


#5
znecula

znecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.06.2005

Quote

Asta-i de la Flacara...cealalta tip cilindru e simpla si chiar se poate face acasa daca ai scule dar n-am acces la ea din cauza unei remurci pusa taman in usa magaziei


Multumesc  catalindinu23!
Aia tip cilindru ma intereseaza.

Stima.

Edited by horia66, 09 February 2011 - 23:17.


#6
david23

david23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2006
Am eu una o sa va pun niste poze intr-o si un filmulet video sa vedeti meserie dar intai sa le descarc...

#7
znecula

znecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.06.2005

View Postdavid23, on 12th May 2010, 18:59, said:

Am eu una o sa va pun niste poze intr-o si un filmulet video sa vedeti meserie dar intai sa le descarc...


Multumesc! Astept.

#8
lmma

lmma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2009

View Postdavid23, on 12th May 2010, 18:59, said:

Am eu una o sa va pun niste poze intr-o si un filmulet video sa vedeti meserie dar intai sa le descarc...
Salutare,
Ma intereseaza si pe mine o astfel de masina de curatat porumb tip cilindru,
am cautat pe internet si nu am gasit nimic despre constructia ei, astept si eu acele poze

Multumesc.

#9
znecula

znecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.06.2005

View Postlmma, on 20th May 2010, 21:55, said:

Salutare,
Ma intereseaza si pe mine o astfel de masina de curatat porumb tip cilindru,
am cautat pe internet si nu am gasit nimic despre constructia ei, astept si eu acele poze

Multumesc.


Inca mai astept si eu

#10
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Nu te-ai apucat de construit?

#11
blackwind

blackwind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2008
masina de batut porumb

http://www.micro-fer...tut_porumb.html

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@blackwind:
Din ce oras e firma?

#13
blackwind

blackwind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2008

View Postdorel232004, on 29th May 2010, 20:23, said:

@blackwind:
Din ce oras e firma?

Aproape de Ploiesti

Edited by blackwind, 29 May 2010 - 20:35.


#14
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postblackwind, on 29th May 2010, 21:31, said:

Aproape de Ploiesti
Vreun film cum functioneaza?

Edited by dorel232004, 29 May 2010 - 20:54.


#15
blackwind

blackwind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2008

View Postdorel232004, on 29th May 2010, 21:38, said:

Bine ca ai modificat! Vreun film cum functioneaza?

dai click aici si are si filmulet http://www.micro-fer...tut_porumb.html

daca nu merge cu firefox incearca cu internet explorer.
pentru alte info care nu se pot posta aici gasesti un nr de contact acolo sau ma poti contacta pe PM

#16
cos70c

cos70c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2009
Eu am una facuta din motor de masina de spalat si o rola de banda transportoare si merge de nare moarte,am batut cu ea tone de porumb dar cu conditia ca la 4 cosiuri sa-i mai cite-o pauza.pentru casa e numai buna.nu stiu sa pun foto ca va puneam.

#17
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
buna seara. am vazut mai de mult deschis acest subiect dar am vazut ca nu prea s-au mai dat detalii... asa ca mi-am luat inima in dinti si mi-am facut si eu o masina de batut porumb electrica cu un motor de 0,6 kw (380 v) motor de la masina de sulfilat prevazuta cu ambreiaj, nu am avut motor la 220 v . merge super . este facuta dintr-un bazin de la o masina de spalat, cu tot cu ax original, caseta cu rulmenti, o veche pinza de circular de la care i-am taiat dintii , am sudat o fulie in care sunt date 3 gauri filetate pentru surub de 8, pentru a putea sa o fixez de ax. apoi am gaurit pinza de circular din loc in loc si am infiletat suruburi de 8 , le-am taiat apoi de deasupra piulitei, am batut surubul in cap ca sa nu se desfileteze, am pus 3 picioare si in 3 zile a fost gata de munca , azi i-am facut proba ... am facut 2 saci de boabe, ramane ciucalaul curat fara un bob pe el... singurul incovenient- fulia de la motor este mai marisoara si are turatie mare si din cauza asta mai crapa din boabe . o sa ii pun o fulie mai mica si se rezolva sper. din cite am vazut pe net o masina de batut costa de la 700 de lei in sus ... la mine nu a costat decat curentul pt ca celelalte le-am avut de la o masina de spalat defecta nemteasca cu cuva groasain carne. poate daca este cineva interesant sa vada cum a iesit trasnaia si cata galagie face, o sa pun poze si filmulet daca este cazul. mai am multe in plan.....

#18
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postciprian_vladis, on 9th February 2011, 22:48, said:

buna seara. am vazut mai de mult deschis acest subiect dar am vazut ca nu prea s-au mai dat detalii... asa ca mi-am luat inima in dinti si mi-am facut si eu o masina de batut porumb electrica cu un motor de 0,6 kw (380 v) motor de la masina de sulfilat prevazuta cu ambreiaj, nu am avut motor la 220 v . merge super . este facuta dintr-un bazin de la o masina de spalat, cu tot cu ax original, caseta cu rulmenti, o veche pinza de circular de la care i-am taiat dintii , am sudat o fulie in care sunt date 3 gauri filetate pentru surub de 8, pentru a putea sa o fixez de ax. apoi am gaurit pinza de circular din loc in loc si am infiletat suruburi de 8 , le-am taiat apoi de deasupra piulitei, am batut surubul in cap ca sa nu se desfileteze, am pus 3 picioare si in 3 zile a fost gata de munca , azi i-am facut proba ... am facut 2 saci de boabe, ramane ciucalaul curat fara un bob pe el... singurul incovenient- fulia de la motor este mai marisoara si are turatie mare si din cauza asta mai crapa din boabe . o sa ii pun o fulie mai mica si se rezolva sper. din cite am vazut pe net o masina de batut costa de la 700 de lei in sus ... la mine nu a costat decat curentul pt ca celelalte le-am avut de la o masina de spalat defecta nemteasca cu cuva groasain carne. poate daca este cineva interesant sa vada cum a iesit trasnaia si cata galagie face, o sa pun poze si filmulet daca este cazul. mai am multe in plan.....

Felicitari ! Imi place cand aud astfel de povesti de la oameni inventivi !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate