Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

A fi afon

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
AFÓN, -Ă, afoni, -e, adj., s.m. ?i f. 1. (Persoană) care suferă de afonie. ** (Persoană) care nu poate cânta corect, care nu are voce. 2. (Lingv.; la f.) (Consoană) surdă. - Din fr. aphone.

Cu definiția m-am lămurit. Dar vreau să știu dacă acest cuvânt, "afon", are și un sens figurat. Spre exemplu, știu că se poate folosi "afon" în sensul de om care nu poate canta corect, dar se poate folosi "afon" și ca un om care nu poate face un anumit lucru corect? E corect sa spui "afon în modă"? Sau "afon în fotbal"?"Afon în matematică"?

Edited by bb_girl, 11 April 2010 - 20:50.


#2
Hordy

Hordy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 03.02.2007
Da da se folosește. Nu știu cât de corect e gramatical, dar în limba română e o asociere uzuală. A fi afon la ceva, a fi pe lângă la ceva. A nu te pricepe.

#3
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Se foloseste destul de des expresia :"Esti afon" , nu prea cred ca este corect gramatical , dar este folosita . Corect cred ca este amatematic sau afotbalist ,dar nu suna bine .

#4
sorstanciu

sorstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.01.2009

 Tutzzu, on 11th April 2010, 22:00, said:

Se foloseste destul de des expresia :"Esti afon" , nu prea cred ca este corect gramatical , dar este folosita . Corect cred ca este amatematic sau afotbalist ,dar nu suna bine .

Cum să nu sune bine? Sună perfect! Ia uite aici...

Tutzzu este adiacritic!

#5
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 bb_girl, on 11th April 2010, 21:49, said:

E corect sa spui "afon în modă"? Sau "afon în fotbal"?"Afon în matematică"?
"Corect" este o noțiune relativă, o convenție. Cert este că există acest sens figurat și este folosit, chiar dacă nu este menționat în dicționare.

#6
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 bb_girl, on 12th April 2010, 03:49, said:

Cu definiția m-am lămurit. Dar vreau să știu dacă acest cuvânt, "afon", are și un sens figurat. Spre exemplu, știu că se poate folosi "afon" în sensul de om care nu poate canta corect, dar se poate folosi "afon" și ca un om care nu poate face un anumit lucru corect? E corect sa spui "afon în modă"? Sau "afon în fotbal"?"Afon în matematică"?
Sigur că se poate folosi și cu sens figurat. Dicționarele sînt departe de a fi complete.

Aceeași întrebare i-a fost pusă și lui George Pruteanu. Iată întrebarea și răspunsul:

M, din Constanța: De ce majoritatea foloseste cuvintul "afon" pe post de "ageamiu"; spun asta pentru ca aud foarte des formulari gen: " nu le am cu matamatica, sunt afon"...

GP, la 25.04.2005: Pentru că afon, însemnînd "lipsit de simț muzical", poate fi folosit, prin extindere (metaforică), și în alte domenii decît muzica, cu sensul generic "lipsit de pricepere, de îndemînare, de vocație pentru..., ignorant într-ale..."


 Tutzzu, on 12th April 2010, 04:00, said:

Se foloseste destul de des expresia :"Esti afon" , nu prea cred ca este corect gramatical , dar este folosita . Corect cred ca este amatematic sau afotbalist ,dar nu suna bine .
Scuze, dar spuneți bazaconii. Aveți o înțelegere ciudată a ceea ce înseamnă „corect gramatical”. Apropo de corectitudine, expresia „cred că” nu are rolul de a vă proteja cînd spuneți prostii.

#7
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Pe mine ma intereseaza dpdv gramatical, nu dpdv al rației de folosire :)

#8
ravinescu

ravinescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 30.04.2009

 spare-me, on 12th April 2010, 14:15, said:

departe de a fi rau intentionat...de ce scrii folosind î din i ?

[...]

Oricum, treaba asta cu Î/Â și sînt/sunt s-a discutat pe larg în altă parte, tot pe acest forum:

http://forum.softped...howtopic=454379

Edited by LoveDemon, 15 April 2010 - 05:27.


#9
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Din cate stiu gramatica nu are nicio legatura cu folosirea corecta intr-un context a unui cuvant. Ca fapt divers.

Limba romana e foarte volatila. Atat timp cat te faci inteles nu este gresit sa-i spui unui tip care nu are talent la desen ca este afon. Posibil ca un profesor o sa se uite ciudat la tine, dar nu cred ca te intereseaza situatiile de genul asta din moment ce ai intrebat asa ceva. :)

#10
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Nu știu de ce aveam impresia că Ravinescu și Sorstanciu sînt una și aceeași persoană. Azi impresia s-a mai apropiat cu un pas de certitudine. Cred că moderatorii ar trebuie să le verifice IP-urile. Dacă îmi amintesc bine clonele nu sînt permise la Softpedia.

 icx, on 15th April 2010, 03:30, said:

Din cate stiu gramatica nu are nicio legatura cu folosirea corecta intr-un context a unui cuvant. Ca fapt divers.
Gramatica este mai largă decît am învățat noi la școală. Ca definiție e disciplina care studiază toate regularitățile limbii, nu doar din morfologie și sintaxă, ci și din fonetică, lexic, semantică, stilistică etc. Astfel dacă cuvîntul afon n-ar avea și un sens figurat și m-aș apuca eu să-l inventez acum, ar însemna că încalc una din regularitățile limbii, din felul cum e ea vorbită, deci aș face o greșeală. Din perspectiva asta scriitorii și poeții care creează expresii noi săvîrșesc greșeli de gramatică, dar pe astea le „iertăm” și chiar le adoptăm ca noi forme de exprimare, îmbogățind limba.

 icx, on 15th April 2010, 03:30, said:

Limba romana e foarte volatila.
Nici n-am terminat de vorbit că am și găsit ilustrarea ideală. Cum adică limba română e „volatilă”? Se evaporă ușor? Ați folosit cuvîntul cu un sens care nu există. Singurul sens figurat al lui volatil la care mă pot gîndi este cel din expresii ca situație volatilă, dar acolo sensul este de „instabil, gata să ia întorsături bruște”. Nu cred că la asta v-ați referit.

 icx, on 15th April 2010, 03:30, said:

Atat timp cat te faci inteles nu este gresit sa-i spui unui tip care nu are talent la desen ca este afon.
Nu. Atîta timp cît te faci înțeles înseamnă că scopul primar al limbii, și anume comunicarea, s-a împlinit. Dar nu înseamnă neapărat că exprimarea e corectă. Dacă eu vă spun că în coș e trei mere dumneavoastră ați înțeles cîte mere sînt în coș, dar exprimarea mea a fost greșită.

#11
nelu_mariuta

nelu_mariuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2009

 Tutzzu, on 11th April 2010, 22:00, said:

Se foloseste destul de des expresia :"Esti afon" , nu prea cred ca este corect gramatical , dar este folosita . Corect cred ca este amatematic sau afotbalist ,dar nu suna bine .


Gresit si la tine. Dupa logica ta ar trebui sa spui "atalent" despre cineva lipsit de talent, in loc de antitalent.

#12
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

 bb_girl, on 12th April 2010, 13:15, said:

Pe mine ma intereseaza dpdv gramatical, nu dpdv al rației de folosire :)
Ce e aia "rație de folosire"? Eu de ex am avut rații de ulei și de zahăr. Astea erau rații de folosire? că le foloseam.... Ai vrut să spui rațiune ?

 icx, on 14th April 2010, 20:30, said:

Din cate stiu gramatica nu are nicio legatura cu folosirea corecta intr-un context a unui cuvant. Ca fapt divers.

Limba romana e foarte volatila. Atat timp cat te faci inteles nu este gresit sa-i spui unui tip care nu are talent la desen ca este afon. Posibil ca un profesor o sa se uite ciudat la tine, dar nu cred ca te intereseaza situatiile de genul asta din moment ce ai intrebat asa ceva. :)
Vezi să nu ți se evapore de tot din cap, că după aia nu o să mai poți vorbi.

 nelu_mariuta, on 1st August 2011, 15:20, said:

Gresit si la tine. Dupa logica ta ar trebui sa spui "atalent" despre cineva lipsit de talent, in loc de antitalent.
da, cam asta e logica lui. mai bine spus decît  antitalent sînt: netalentat, lipsit de talent.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate