Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Samsung 40C530

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Am vazut ca a aparut un nou tv de la Samsung seria C530 dar deocamdata nu sunt prea multe specificatii
M-ar interesa, daca a cumparat cineva, daca are codec DTS si DVB-C

Aici e site-ul producatorului
http://www.samsung.c...mp;tab=features

Aici manualul, unde scrie ca ar avea DTS si DVB-C si ca poti vedea filme mkv pe USB
http://downloadcente...-00Eng_0223.pdf

Si aici unele review-uri nu prea bune pentru cei care vor jocuri pe tv
http://astore.amazon...tail/B0036WT3JI

Daca stiti ceva despre tv-urile care se comercializeaza la noi in tara va rog sa postati aici

Multumesc

#2
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007
Eu m-am uitat la caracteristicile lui 32C530 ºi acolo scrie cã decodeazã DTSºi cã îl redã în format 2.0. Pentru mai multe cãi, îl dã pe ieºirea digitalã.

#3
-bogdan-

-bogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.03.2010
Putine informatii despre acest model, deocamdata. M-ar interesa foarte mult un review amanuntit pentru ca diferenta de pret fata de Lg 32SL8000, pe care vreau sa-l cumpar, e destul de mare. Samsungul costa mai putin, iar daca stie si DTS primeste inca o bila alba. Pentru mine e vital sa stiu in primul rand, insa, daca televizorul  pe care dau banii face un upscaling decent de la SD.

#4
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Am cumparat unu in final, LE40C530F1
Nu prea am avut timp sa butonez mult, ce pot sa spun la prima vedere e ca decodeaza DTS, scrie si pe fata lui stanga jos.
Se vede mai bine un film (Avatar) tras pe un hard WD passport decat direct din laptop via hdmi, nu reusesc sa vad diacritice la subtitrare.
Subtitrarea trebuie sa fie separata.

Un dezavantaj, energy saver nu poate fi butonat daca esti pe mediaplayer. Televizorul este in dormitor si seara inainte de culcare il las pe energy saver high, pentru ca are luminozitate sczuta si nu este deranjant la somn. De, unii adorm cu tv aprins.... Iar a doua zi uit ca este setat asa, intru in film, se vede naspa, nu stiu de ce, imi aduc aminte, revin pe tv, fac setarea pe automat sau dinamic si pe urma se vede perfect. Chiar perfect, nimic de zis.

Vreo doua mkv nu le-a vazut, codec video inexistent.
Vede wmv, desi la un film a sacadat.

Parca in general merge mai bine de pe hard decat de pe un stick corsair de 8 giga

Semnal tv am pe UPC cu stb digital, se vede de la foarte bine in sus, in special discovery. Luna aceasta trec pe RDS, sunt curios daca prind digital cu dvb-c inclus.
Daca aveti intrebari despre setari sau alte lucruri sa-mi spuneti ce vreti sa fac
Laptopul este legat prin cablu hdmi-hdmi, nu joc, nu pot sa va spun ceva anume decat daca imi cereti in mod specific. Placa video e geforce 8600 cu 512 mega.
A vazut imediat tv ca al doilea monitor, a setat rezolutia pe full hd, in schimb la sonor de fiecare data intru in realtek si dau hdmi default, asta ca sa am sonor pe tv, apoi cand ma decuplez de la tv trebuie sa trec iar pe speakers default. Nu stiu de ce nu se duce si sonoru automat pe tv.

Am prins tv pe perete, dar daca uitati sa atasati cablurile dinainte, pe urma devine aproape imposibil. Cu exceptia celor laterale.
Poate ma lamureste si pe mine cineva cum pot sa vad diacritice, ca la encodare nu are eastern european.

#5
selo

selo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.09.2007
Salut poti sa testezi  nist jocuri cu scene de miscare sa vezi daca are lag sau blur ? Apropo filmele de pe laptom cum se vad ai observat un defect vizibil ? sunetul de la pc la tv e de calitate prin hdmi ?

#6
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Scuze, nu prea am avut timp, plus ca am trecut pe rds si am probleme cu netu.
De jucat nu prea ma joc, mai ales pe tv, dar daca imi dati un ex de joc il incarc si spun cum se vede. Presupun ca un shooter.
M-am uitat un pic pe digi sport hd, era un meci, nu se vede deloc fluid, in special cand camera urmareste mingea. Daca imaginea e cat de cat statica se vad ridurile jucatorilor (in prim plan), cum se misca un pic zici ca au fata de bebelus. Poate ca stau si destul de aproape de tv, are diagonala de 102 cm si vizionez de la maxim 3 metri.
In legatura cu sunetul, este bun, in masura in care atat poate televizorul, depinde si de asteptari. In nici un caz pt muzica, iar daca se doreste 5.1, tv are iesire optica. Oricum, de pe laptop sonorul este transmis prin hdmi la tv fara alterari si fara niciun fel de probleme.
Iar filmele full hd se vad oglinda.
Ca imagine pe partea de televiziune, se vad mai bine programele cu tunerul dvb-c incorporat decat cu stb de la rds.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostCuto, on 7th May 2010, 06:20, said:

M-am uitat un pic pe digi sport hd, era un meci, nu se vede deloc fluid, in special cand camera urmareste mingea. Daca imaginea e cat de cat statica se vad ridurile jucatorilor (in prim plan), cum se misca un pic zici ca au fata de bebelus. Poate ca stau si destul de aproape de tv, are diagonala de 102 cm si vizionez de la maxim 3 metri.
Nu stai aproape, este distanta ok. Ce vezi tu este compresie nesimtita. Furnizorul de cablu are o compresie mai mare (pentru a inghesui cat mai multe canale) si imaginile in miscare sunt la rezolutie jalnica. Ca dovada este ca de pe un disc bluray nu se vede asa. Acum... nu stiu cu ce compresie primesc feed-ul din satelit. Dar de... cine nu vede (pentru ca sta la 4-5 metri si are TV de 80cm) este multumit ca are semnal "HD".

#8
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Aha, presupun ca asa e, pentru ca pe filme de pe stick nu am observat sa fie asa de rau, din contra se vad foarte bine.

#9
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Am rezolvat si cu diacriticile la subtitrari, am facut update de firmware de aici

http://www.samsung.c...p;menu=download

#10
selo

selo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.09.2007
Cel mai bine ar fi sa pui cod4 sau cod6 sa vezi dar ar merge si un Counter Strike cu boti sau pe net si vezi sigur daca e blure sau lag .
Daca vrei unul din ele poti sa trimiti mesaj si vorbim :D
cod=call of duty

#11
rep

rep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.01.2004
E o problema cu codecurile banuiesc, am vreo 4 filme in mkv care pe b651 merg perfect, iar pe c530 imi da "codec inexistent"... cumva s-a remediat la voi dupa update de firmware? sau suporta mai putine codecuri fiind din gama inferioara seriei 6 ?

#12
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Aici apar niste diferente la formatele de codecuri SD/HD intre cele 2 modele : http://www.lcd-compa...;SAMLE40B651=on
Eventual incearca o conversie din SD in HD sau invers , chiar daca pierzi din calitate ( SD la HD ) da te convingi de ce scrie pe acel site

#13
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
De cand am facut upgrade am vazut tot ce am pus, in special mkv 1920x1080, nu a mai fost niciun film la care sa arate cod inexistent, poate e intamplare
Daca poti, trimite un sample de cativa mega dintr-un film pe care nu ti-l deschide
Dar cel mai bine fa un upgrade...
Cu jocurile, chiar n-am avut timp, imi pare rau, oricum s-ar putea sa fie o parere foarte subiectiva...

#14
benji

benji

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2008
Salut . Vreau si eu sa imi cumpar samsung 40C530 si am fost la carrefour si am testat 2 fisiere .mkv de 720p respectiv 1080p pe usb  si nu mi-a vazut niciunu scria ceva de genu 'video codec inexistent ' tzin sa precizez ca versiunea de firmware era din 26 martie 2010 . Sa fie asta problema ? Daca fac update de pe site la ei o sa imi mearga? ca altfel nu las lua . mersi anticipat

Edited by CristianAdrian, 16 June 2010 - 20:11.
scos citat inutil


#15
myx99

myx99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.05.2009
la ce pret e ?

Edited by CristianAdrian, 16 June 2010 - 20:11.
scos citat inutil


#16
benji

benji

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2008
era vreo 29 de milioane de 37 inch (f. scump), sincer am fost doar sa testez daca merg mkv-urile pe usb , dar este pe alte site-uri pe la 29 30 milioane de
40 inch , oricum eu stau in Arad si trag o fuga in ungaria la szeged si il iau cu 23 de mil de 40 inch, sunt mult mai ieftine la ei tv-urile.

Edited by CristianAdrian, 16 June 2010 - 20:12.
scos citat inutil


#17
rep

rep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.01.2004
am prins la emag luna trecuta la 2450 ron un 40c530, acu intradevar e 2900. Am treaba in weekend cu un 40b530 si parca se vede mai binisor  c-ul. Arata si mai bine ca are rama mai ingusta decat cel de anul trecut si spatele tv-ului e din metal, nu din plastic.

#18
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
Ma intereseaza pt dormitor un lcd(preferabil 32'diag) care sa stie dts si sa aibe player hd inclus(usb).
I-mi puteti spune(cei care au acest model sau stiu f precis) daca lcd-ul samsung c530 are si player usb inclus pt fime hd(sa stie mkv,dvix hd si daca se poate chiar si m2ts)?
Din specificatiile afisate nu i-mi dau seama.
Daca nu , de la care model din seria c au inclus si playerul hd?
multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate