Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DirectDrive LG

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#217
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
Sa zic si eu ceva de detergentii astia:  pana acum, cel mai eficient mi se pare a fi cel lichid.

La pernute am avut de cateva ori surpriza sa mi se intepeneasca in garnitura usii si sa ramana acolo pana s-au topit (insa lichidul nu a iesit din partea de jos a acelei garnituri si a ramas acolo ca intr-un sant).  :-(  
Le-am bagat sub rufe si tot au iesit singure, la inceputul programului, de la miscarea tamburului. Nu de fiecare data, cam 3-4 din 10.
Cum sa fac - sa le bag intr-un buzunar au vreunei haine si poate asa n-or mai iesi?  Dar daca le fac asa, mai iese detergentul ala de acolo sa se amestece cu apa?  Daca-l gasesc facut gel in acel buzunar?  Eu spal in majoritatea cazurilor la programul scurt de 30 minute (in care timpul efectiv de spalare este de 20 minute)...

Am luat tablete (Persil), un fel de detergent pudra sub forma de pastile...alea intai s-au sfaramat si pe urma au ajuns tot in garnitura usii (asa pe bucatele)...  :-(
In plus, la programul de 30 minute am vazut ca nici nu apuca sa se topeasca bucatelele alea ramase in garnitura de sub hublou.

Cea mai eficienta mi se pare varianta turnarii masurii de detergent lichid in compartimentul detergentului pudra atunci cand isi ia apa, iar urmatoare metoda ok - ar fi bagarea acelei masuri speciale cu tot cu detergentul lichid in cuva si apoi dat drumul repede la program, ca sa vina apa si sa nu intre lichidul doar intr-o rufa.

Dar cu pernutele si tabletele m-am cam lamurit....azi cand ma uitam in Carrefour-Orhideea la detergenti, a venit un promoter si a inceput sa-mi laude pernitele de la Ariel. I-am spus ca nu vreau, ca am avut niste probleme cu ele - si fara sa apuc sa-i povestesc mai multe, mi-a zis:  "mai raman blocate sub geam pe interior" ?   :-) :-)

Ca sa nu fiu off topic, pot spune ca singura nemultumire de pana acum fata de LGul meu cu DD, ar fi ca la programul de 30 minute, nu i se activeaza clatirea suplimentara (vechiul LG fara DD stia sa faca asta).
Asa ca dau drumul al programul ala rapid, ii pun optiunea sa nu stoarca, programul se termina dupa ce clateste, apoi ii dau drumul la programul de clatire + stoarcere (trebuie asadar sa stai dupa ea, sa vezi cand termina primul program, ca sa faci urmatoarea mutare), ceea ce uneori este enervant.  :-(

Edited by Workman, 24 February 2013 - 20:41.


#218
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 CLARION, on 10 aprilie 2010 - 10:54, said:

Ori nu prea au avut succes aceste masini,ori nu sunt probleme cu ele Posted Image Posted Image

Mecanic si acustic nu am nimic de reprosat lui 1068QD. Dar atentie mare cu apa de spalare. Baga putina, mai ales daca presiunea de alimentare este mica. Iar daca incerci sa bagi "manual" o scuipa instantaneu.

#219
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Pai tocmai d'aia DeLux parca, recomanda pe acest topic sa se foloseasca programul "patura" pentru ca baga mai multa apa si spala mai bine.

#220
mih79

mih79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.08.2009
Buna seara. Am achizitionat si eu modelul F1091QD 7kg si maine vreau s-o pun la treaba. Am citit din manualul de utilizare si specifica sa se faca un ciclu cu cuva goala. E obligatoriu? As vrea daca se poate sa-mi mai dati sfaturi despre programele ideale pe care sa le folosesc. Multumesc anticipat.

#221
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
E bine sa faci acel ciclu, cu detergent, fara haine. Eu folosesc programul Blanket si Cotton Quick. Astea cel mai mult. La Blanket baga mai multa apa si spala mai bine iar durata e cam 70 min.

#222
mih79

mih79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.08.2009

 Angelitto, on 01 aprilie 2013 - 01:35, said:

E bine sa faci acel ciclu, cu detergent, fara haine. Eu folosesc programul Blanket si Cotton Quick. Astea cel mai mult. La Blanket baga mai multa apa si spala mai bine iar durata e cam 70 min.

Multumesc mult si daca poti mai spune-mi si alte "chichite" ale masinii.

Edited by mih79, 01 April 2013 - 15:11.


#223
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Daca o sa citesti cateva pagini inapoi o sa afli multe informatii interesante. Sa ai grija daca incarci mult masina, mai ales daca speli paturi voluminoase sau cuverturi mari de pat. Exista sansa sa-ti plece masina prin camera :) Eu am patit-o odata, si o trebuit sa stau langa ea sa o tin ca altfel pleca la plimbare :) Doar o data am patit, la o cuvertura mare de pat. In rest sunt foarte multumit cum spala.

#224
mih79

mih79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.08.2009

 Angelitto, on 01 aprilie 2013 - 17:41, said:

Daca o sa citesti cateva pagini inapoi o sa afli multe informatii interesante. Sa ai grija daca incarci mult masina, mai ales daca speli paturi voluminoase sau cuverturi mari de pat. Exista sansa sa-ti plece masina prin camera Posted Image Eu am patit-o odata, si o trebuit sa stau langa ea sa o tin ca altfel pleca la plimbare Posted Image Doar o data am patit, la o cuvertura mare de pat. In rest sunt foarte multumit cum spala.

Am dat drumul la ciclul in gol si se aude o vibratie usoara in interior in timp ce se roteste. Am incercat sa o misc sa vad daca sunetul dispare si nimic, iar cand incepe sa stoarca parca ar fi o motocicleta care accelereaza puternic. Ce sa fie oare?

Edited by mih79, 01 April 2013 - 21:03.


#225
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Ai scos din spate alea 4 suruburi necesare pentru transport?

#226
mih79

mih79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.08.2009

 Angelitto, on 01 aprilie 2013 - 22:46, said:

Ai scos din spate alea 4 suruburi necesare pentru transport?

bineinteles. De cum am scos-o din cutie. Oare sa fie din boloboc ca nu am si am asezat-o doar ca sa nu se miste.

#227
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Ar fii bine sa o calibrezi cu bolobocul si daca tot asa face, atunci e o problema. Ar trebui sa fie silentioasa.

#228
mih79

mih79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.08.2009

 Angelitto, on 02 aprilie 2013 - 01:40, said:

Ar fii bine sa o calibrezi cu bolobocul si daca tot asa face, atunci e o problema. Ar trebui sa fie silentioasa.

Azi am echilibrat-o cu bolobocul si era fata mai jos cu cca 2cm fata de spate. Am mai dat o tura in gol si tot asa. La tine nu suna chiar nimic, numai se invarte cuva?

Edited by mih79, 02 April 2013 - 22:37.


#229
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Se aude chiar ceva dar putin de tot. La mine se aude mai tare apa care intra in cuva in rest nu am probleme. Spala o data si cu haine si daca tot asa face, trebuie sa suni la garantie sau o returnezi si iei alta.

#230
mih79

mih79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.08.2009

 Angelitto, on 02 aprilie 2013 - 22:45, said:

Se aude chiar ceva dar putin de tot. La mine se aude mai tare apa care intra in cuva in rest nu am probleme. Spala o data si cu haine si daca tot asa face, trebuie sa suni la garantie sau o returnezi si iei alta.

La mine ce nu mi-e in clar   e cand incepe sa invarta cuva se aude parca un motoras de genul "crrrrrr"...., iar cand se oproste nu se mai aude nimic. Poate asa trebuie sa se auda si ma astept eu sa nu sune nimic cand se invarte. Cand stoarce sunetul, de intensitati mici, se aude parca se accelereaza tot mai tarein functie de turatia cuvei, asemanator unui motor de motocicleta. Doar daca as mai auzi unca una o sa-mi dau seama daca e ceva problema la a mea.

#231
mih79

mih79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.08.2009
Am spalat si haine, dar tot nu pot sa-mi dau seama daca acel sunet e normal. In rest pot spune ca spala bine, dar in special le stoarce foarte bine la turatia de 800. Ati incercat la turatie maxima de 1000 la modelul meu? E recomandat sau s-o folosesc doar la 800?

#232
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Eu nu am modelul tau. Am F1281ND. Eu storc doar pe 800. La 1000 le cam sifoneaza. Si la mine se aude cand ambaleaza la stoarcere, dar se aude destul de incet. Adica nu e deranjant deloc sunetul. Cred ca poti dormi langa ea ca nu te trezeste :)

#233
mih79

mih79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.08.2009
Am gasit in sfarsit acel sunet pe net. Sper sa poti vedea imaginile si sa te pronunti daca e ok sau nu. Asculta doar de la secunda 27 incolo. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5DxmNgefxHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#234
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Aici se aude foarte urat. La mine e mult mai silentioasa. Se aude totusi cand stoarce, ca si cum accelereaza dar mult mai incet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate