Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cum sa construim un beci

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#1
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
Salutare tuturor.

Am deschis acest topic sa discutam in legatura cu realizarea / construirea unui beci in afara casei in sine. Am cautat pe forum si nu am gasit pre multe informatii.

Asadar asta este pozitia beciului in curte.
Attached File  Beci_pe_teren_1.jpg   246.55K   1585 downloadsAttached File  Beci_pe_teren_2.jpg   257.4K   1542 downloads

Realizarea cuprinde doua mari etape: Radier si Pereti 

A. Etapele radierului sunt urmatoarele:
1 Fundatie continua 30 cm x 20 cm;
2 Basa cu pompa plutitor;
3 Beton de egalizare ~ 5 cm;
4 Hidroizolatie orizontala formata din amorsa bituminoasa, 2 straturi de membrana bituminoasa;
5 Radier armat

B. Etapele peretilor sunt:
1. Stalpi pe cele 4 colturi 20 cm x 20 cm cu etrieri de fi8 pusi din 20 in 20 cm;
2. Peretii armati cu 2xSTNB fi6/10 turnati intre 2 cofraje de lemn ~ 20 cm;
3. Amorsa bituminoasa lipita pe exteriorul peretilor turnati;
4. 2 straturi de membrana bituminoasa;
5. Protectie hidroizolatie (caramida de protectie sau membrana HDPE);
6. Pamant compactat.

Hidroizolatia va fi realizata in mare parte ca in poza alaturata Attached File  Hidroizolatie.JPG   50.77K   1690 downloads

Acum am intampinat o problema destul de noasoala, nu stiu cum sa fac cu scarile si cu chepengul de acces.

Singura varianta acceptabila este urmatoarea:
- trepte de 25cm(h) x 25cm(l) x 60cm(L), pentru ca daca respectam standardul de confort 17cm(h) x 28cm(l) x 60cm(L) imi trebuia o gura de acces imensa;
- gura de acces 200cm x 60cm
Attached File  Beci__perete_pe_radier__1.jpg   201.6K   1303 downloadsAttached File  Beci__perete_pe_radier__2.jpg   227.71K   1108 downloads2.jpg]
Attached File  Beci__perete_pe_radier__3.jpg   299.79K   957 downloadsAttached File  Beci__perete_pe_radier__4.jpg   277.85K   878 downloads4.jpg]
Attached File  Beci__perete_pe_radier__5.jpg   232.87K   883 downloads

Peste placa de sus doresc sa pun un strat de pamant de 50 cm unde sa plantez niste flori, gazon sa.

Aveti o alta idee de scara de acces pe care poate cobara si urca si un om bine sanator dar si unu care are chef sa mai scoata o carafa de vin 


LE Teava albastra este putul care exista deja. Scara doresc sa fie in jurul acestul put astfel incat sub scara sa pot instala toate cele necasere functionarii putului (hidrofor, basa de scurgere cu plutitor sa)

Edited by dannastase, 04 April 2010 - 13:18.


#2
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 Intre timp am gasit un alt  topic, care face referire la partea de "usa" / chepeng. Dar dupa cum reiese si din poza de mai jos sunt ceva probleme si acolo in legatura cu inaltimea (distanta) dintre treapta 4 si marginea intrarii  Attached File  2A.jpg   387.97K   1089 downloads

#3
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.11.2006
Cea mai simpla solutie pentru o scara de beci pe care o folosesti de cateva ori pe saptamana e scara metalica, si ca sa scapi de probleme poti sa o faci cu inclinatie mare(cum sunt scarile exterioare metalice la vapoare). Mai mult ca sigur ca nu se situeaza in parametrii acceptabili ai indicilor de confort, insa cred ca e fezabila varianta.

#4
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Te felicit pt ideea avuta sa deschizi acest topic.La fel vreau sa fac si eu la put - loc pt uneltele necesare putului si beci.
Trebuie luat in calcul o gura de acces mai mare care trebuie sa fie  chiar deasupara putului pt a avea acces cu unelte pt remedierea unor eventuale probleme( de ex o denisipare).
O idee ar fi o scara metalica care se poate scoate si sub ea sa fie putul.
Cind vrei sa te apuci de lucrare?
Eu sper undeva prin vara.

#5
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Poate te ajuta .Asa poti inclina scara mai mult .

Cred ca este cel mai simplu cu o scara metalica.

Attached Files

  • Attached File  2A.jpg   97.31K   876 downloads


#6
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 mcbos, on 4th April 2010, 21:54, said:

Poate te ajuta .Asa poti inclina scara mai mult .

Cred ca este cel mai simplu cu o scara metalica.
Ai dreptate, decupajul insa ajuta doar la urcare, la coborare treapta ingusta e un dezavantaj. Doar daca se coboara cu spatele, in cazul acesta o scara cum sunt pe vase e varianta optima.
Foarte buna ideea acestui topic. Eu, pt. a reduce costurile casei am eliminat orice idee legata de subsol, demisol, beci sub casa. Terenul avand o mica panta, ma gandesc la un beci de 3-4 x 3-4, peste care sa fac un foisor. Asta, insa dupa ce casa si gardul sunt finalizate. Adica peste cativa anu buni!
Oricum, urmarim cu interes!
Bafta!

#7
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
  

 bani002, on 4th April 2010, 18:11, said:

Dupa cum am mai spus nu doresc sa fie o scara standard de 17x28 si nu neaparat din beton, dar nici una aproape imposibil de coborat cu un borcan sau un sac de legume in cârcă si revin, treaz ma duc fara probleme dar dupa primii 2-3 litri de vin sulea mai vede o scara cu trepte prea inguste   :eek:  plus ca mai are nevoie si partea feminina de o leguma ceva de acolo si sa nu ma astepte cu borsul nefacut ca nu a avut cine sa coboare pe scarile minune.
Varianta de 25cm(l) x 25cm(h) x 60cm(L) este prea abrupta sau prea ingusta? Nu am experienta scarilor decat prin prisma blocurilor comuniste si a casei ce o voi construi (17cmx28cm) asa ca aia de vapor habar nu am cum arata. Ceva dimensiuni se poate?

 GERULA2006, on 4th April 2010, 18:32, said:

Eu deja mam apucat de beci inainte de sarbatori dar numai ca mai trebuie largita gaura initiala pentru a avea 80 cm de jur in prejur loc sa am loc intre peretii de beton armati si pamant sa fac hidroizolatie cat mai buna (vezi in jurnalAttached File  N73_715.jpg   782.04K   945 downloads
Pentru acces la put voi lasa un alt chepeng (un tub KG de 200 cu dop) mm chiar deasupra putului, altfel zis voi turna placa folosing un "martir" pe langa teava putului care este destul de lunga in acest moment.
 

 portocaliul, on 4th April 2010, 21:22, said:

...Eu, pt. a reduce costurile casei am eliminat orice idee legata de subsol, demisol, beci sub casa...
Din acelasi motiv am scos si eu subsolul de sub casa dar imi este dor de beciul bunicilor cu de toate si atunci daca tot era nevoie sa fac un camin pentru put am zis sal mai maresc un pic 3,1m(l) x 3,4m(L) x 2m(h) cote interioare si sa bag niste vin, muraturi, legume, fructe si alte careturi. 

LE: Eventual daca aveti experiente cu diferite dimensiuni de trepte / scari imparatasiti cu noi care, ce si cum sunt functionale nu neaparat relaxante :thumbup: .

Edited by dannastase, 05 April 2010 - 00:36.


#8
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
[VAd ca nu ai geam pe peretele casei, deasupra beciului ! De ce nu incerci sa construiesti  casa scarii pentru beci pe langa peretele casei iar la exterior ii dai o forma si un aspect care sa- i ascunda adevarata destinatie. Util si frumos putea fi daca calculai totul de la inceput .

Edited by on_my_own, 05 April 2010 - 19:53.


#9
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am doua beciuri la tara, unul cu trepte normale si unul de-ti scoate sufletul...N-am masurat treptele dar sunt cu mult mai inalte decat o treapta normala.Mi-e frica sa cobor cu un sac de cartofi in spinare. Din proprie experienta pot sa-ti spun ca partea cea mai importanta a unui beci........sunt treptele Decat sa imi rup gatul, mai bine nu depozitez nimic in el.

#10
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 on_my_own, on 5th April 2010, 19:52, said:

Salutare. Nu am inteles cum zici tu cu scara aia pe langa peretele casei.Uite fatada casei unde vine beciul Attached File  12.jpg   288.77K   608 downloads
Cred ca daca dai un pic cu creionul rosu pe una din poze intelegem cu totii mai bine, stii vorba aia o poza face cat o mie de vorbe.

Edited by dannastase, 05 April 2010 - 22:52.


#11
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Mai omule, uite cum vad eu problema beciului :
1) anexa a constructieie, facuta ulterior (daca iti mai ramin bani, ca nu bagi banii in beci ca aopi sa stai fara acoperis 1 an, sa zicem, pentru 3 borcane cu mauraturi)
2) daca il construiesti ulterior, poti sa aduci un garaj prefabricat din beton, ca este f ieftin, ii aplici macalavizuri hidro si thermi samd, sapi o groapa, ii torni o fundatie si cu o macara pui cutia la locul ei;
3) peste garaj construiesti un foisor de lemn, pentru a avea loc de umbra vara, si adapost iarna, cind vrei sa cobori la muraturi;
4) nu detaliez in ordinea fireasca toate operatiunile logice de pregatire a operatiunilor ( pentru a iesi totul ca la carte), pentru ca imi este ... lene.

#12
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
In drumurile mele chiar am gasit un garaj prefabricat in Magurele. Daca te intereseaza, iti dau nr te telefon al omului ( daca nu l-a vandut)...

#13
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Ai varianta galbena pe langa casa venid din ,, fundul,, gradinii si ai varianta maro construita sub geamul ala de la parter. Verdele indica directia de acces in beci .

Attached Files


Edited by on_my_own, 08 April 2010 - 22:06.


#14
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 on_my_own, on 8th April 2010, 22:04, said:

Din pacate pica ambele variante deoarece nu am voie sa sap nimic pe langa casa la mai putin de un metru, sau mai bine zis am voie sa sap si sa astup dupa tasand foarte bine pamantul. Asta o spune undeva prin studio geo si am discutato deja pe jurnalul meu.

 

 Ca Castelul Bran, on 8th April 2010, 15:42, said:

"Nu e voie bre" sa sapam pe langa casa, mai mult de 1 m adancime, daca incepem sa bagam ziduri, planse si acoperisuri.
 Stiu ca sunt niste costuri pe care nu mi le permit dar decat sa nu am beci "deloc, niciodata" mai bine mai stau un an fara geamuri la casa  :naughty:

Edited by dannastase, 09 April 2010 - 08:34.


#15
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
Am reusit sa fac si un mic "proiect"
Attached File  Fundatie.jpg   106.25K   880 downloadsAttached File  Grinda.jpg   111.08K   914 downloads
Attached File  Stalp_1.jpg   98.25K   686 downloadsAttached File  Stalp_2.jpg   65.94K   564 downloads

Astept critici  :naughty:

Edited by dannastase, 09 April 2010 - 12:25.


#16
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Eu as incerca asta :

Attached Files



#17
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 mcbos, on 11th April 2010, 17:03, said:

Ai dreptate am gresit eu ceva. :thumbup: . Mersi de observatie.


Uite cam asta e modificarea. Faza este ca vreau un sant de dren, de jur imprejur atat pe interiorul cat si pe exteriorul beciului,  unde sa se scurga apa.Attached File  Grinda.jpg   118.46K   493 downloads

#18
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Asa arata mai bine.  Din grinda asta de fundare cu ce  fier (cum) pleci in peretii diafragma?

Faci  economie la sort si manopera cu figura de mai jos.

Drenul exterior comunica cu o groapa cimentata din beci in care poti introduce o pompa la nevoie pentru evacuarea apei colectata de dren ?

Attached Files


Edited by mcbos, 11 April 2010 - 20:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate