Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

bariera de infrarosu cu senzorii dintr-un mouse

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Cine ma poate ajuta si pe mine cu ceva ?
as vrea sa fac o bariera de infrarosu cu un senzor dintr-un mouse si in momentul in care in fata senzorului apare un obiect (obiectul sa fie la o distanta mica)sa imi declanseze ceva ex:o alarma gata facuta ,sau orice alceva
Va rog sa ma ajutati .
O informatie cat de mica este de mare folos!!!!!
Multumesc si astept raspunsuri!!!!

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Nu poti din mouse sa faci o astfel de bariera si asta pentru ca distanta este mica, ar fi un maxim 4 cm in cazul unor mouse.
Detaliza un pic ce intentionezi sa faci,poate iti indica cineva o alta solutie mult mai buna.

Edited by Header, 21 March 2010 - 13:48.


#3
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Asta spuneam si eu ca nu conteaza distanta chiar daca ar fi sa se atinga obiectul respectiv de senzorul din mouse
Am dat un exemplu cand senzorul va detecta ceva sa imi declanseze o alarma !!!
Multumesc

Deci eu vreau o bara infrarosu (mam gandit sa folosesc cea din mouse)sa imi declanseze o alarma
Cum fac ?????

Edited by mister_rf, 21 March 2010 - 15:51.
Raspunde fara sa citezi textul anterior!


#4
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Bun,la ce montezi,poarta,use ?
Mai exact unde vrei sa implementezi asta ?

#5
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
da asata as vrea sa o montez la usa nush vad io cum dar in momentul in care intra cineva in casa sa imi declanseze o alarma

#6
ovy_pas

ovy_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.01.2009
E scop didactic bariera optica si e musai sa rezolvi cu bariera?. Daca tot nu te deranjeaza faptul ca bariera are o distanta de actiune mica adica folosesti o parghie atastat de usa care trece prin  fata senzorului. Ai putea rezolva elegant cu un microintrerupator NC cand usa e inchisa  si 2 fire pana la alarma. Se produce alarma cand se deschide usa sau se rup firele.
Te complici, la mouse am vazut ca tre sa alimentezi atat emitatorul cat si receptorul si ai nevoie de vreo 4 fire si probabil ai nevoie sa trimiti si un semnal codificat sa nu interfere cu alte surse infrarosii din jur.
Daca era vorba de o bariera prin care trebuia sa treaca persoana si sa dea alarma nu mai postam era alta treaba.

#7
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Am atasat o imagine ca sa va dati seama cam despre ce e vorba
Am cautat si pe google dar nu am gasit doar un topic pe forumul electronistilor dar nu mam lamurit si acolo nu am cont si nici nu vreau sami fac
M-am gandit ca voi sunteti oameni de care am nevoie !!!
Multumesc

Attached Files

  • Attached File  dddd.JPG   22.92K   510 downloads


#8
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Hai sa facem altfel,cat stai sa faci o alimentare pentru ce vrei si inca una pretentioasa,de ce nu folosesti o banala sonerie fara fir care are un pret cam cat a unui mouse obisnuit optic.

Daca ai astea,revenim si gasim si-o solutie pentru a face in asa fel incat la deschiderea usii sa-ti sune soneria,ce spui ?

#9
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
daca desfaci soarecul vei gasi in el macar o pereche de fototranzistor + LED IR care sunt folosite pentru a traduce miscarea rotitei in impulsuri electrice. Chestia asta o gasesti si in soarecii vechi cu bila , cu putin noroc intr-un soarec cu bila poti gasi 3 perechi ( celelalte 2 traduc miscarea bilei pe cele 2 axe ). Cred ca e mai usor sa faci cu ele o bariera optica decat cu un soarec intreg.

#10
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009

View PostHeader, on 21st March 2010, 20:59, said:

Hai sa facem altfel,cat stai sa faci o alimentare pentru ce vrei si inca una pretentioasa,de ce nu folosesti o banala sonerie fara fir care are un pret cam cat a unui mouse obisnuit optic.

Daca ai astea,revenim si gasim si-o solutie pentru a face in asa fel incat la deschiderea usii sa-ti sune soneria,ce spui ?

nu e vorba de o sonerie si  eu vreau sa fac neaparat !!!
Un prieten are ceva asemenator tot cu alarma dar este ceva mecanic in momentul in care deschide cineva usa i se declanseaza o alarma ....eu vreau ca in momentul in care detecteaza miscare sa sune alarma (ca sa fiu mai ingenios ca el:P)



Eu mam gandit la chestia asta  cu senzori dintrun mouse deoarece am un mouse stricat si mno
cred ca sar putea face si cu senzori inductivi dar eu nu am asa ceva  :notangel:

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Practic este mai simplu cu un  senzor PIR.
Au aparut si modele  alimentate de la doua baterii de 1.5V,  ce comanda cateva LED-uri, dar care pot fi usor modificate pentru actionarea unui releu sau a unei sonerii... :D

#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Ar mai fi brelocurile laser.. Mai o foto-dioda/rezistenta/tranzistor si gata ciorba.
Ca sa nu umbli cu fire, pui o oglinda pana unde vrei sa fie bariera si ai si emitatorul si senzorul in acelasi loc.
In general, lumina laserului din breloc o observi cand e pe tine, asa ca nu e musai sa fie infrarosie :)

#13
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Am si breloc laser ai putea sa imi dai niste amanunte cum se face poate si o schema
Multumesc

#14
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
link cu exemple fotosenzor
Pui si tu senzorul intr-o cutiuta opaca, dai o gaura la cutiuta, senzorul undeva pe directia gauricii, circuitul tot p-acolo etc.

De partea cealalta a usii pui o oglinda pe care o reglezi astfel incat sa nimeri centrul gauricii din cutiuta. Apoi, reglajul fin il faci plimband cutiuta pana baga de seama raza laser.

Te descurci cu atata info ?

#15
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Nu stiu daca vorbim de acelasi lucru ...
Eu vreau ca in momentul in care raza laser de la mouse sau de la breloc detecteaza un obiect sa se declanseze o alarma
Si daca la asta te-ai referit si tu nu ma descurc cu atata inf.:D
DEci raza laser vreau sa o folosesc pe post de intrerupator care imi inchide si deschide un circuit de alarma:P
Multumesc

#16
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Ce nu intelegi de pe linku ala ?

#17
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Pai acolo era vorba de o dioda  nush  de care caer functiona me post de intrerupator cand se insera eu vreau ca in momentul in care apare un obiect in fata sa se declanseze alarma !!!

#18
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Circuitul e acelasi, cand se intrerupe raza laser se considera ca se insereaza.
Altfel, laseru lumineaza senzorul nonstop.

Anyway, daca ai atat de putine cunostinte si rabdare de asimilat cunostinte noi, poate ca amicul tau e mai ingenios ca tine si n-are rost sa te chinui degeaba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate