Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#757
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 scorpyon82, on 24th April 2012, 14:01, said:

O precizare referitoare la cei care dati cu NICOSULFURON. Dupa cum stiti duce frunza ingusta la porumb. Cei care nu dati cu ACETOCLOR in preemergenta, adik la semanat, este foarte posibil sa va treziti cu destul de multa frunza ingusta (pir, mohor, costrei). Doza omologata a nicosulfuronului este 1 - 1,5 l/ha. Deci, cei care nu ati dat cu acetoclor la semanat, ar cam trebuii sa bagati 1,5 l/ha ca sa fiti siguri ca efectul va fi maxim. va asigur ca este diferenta mare.. Ce-i drept, va cam arde la pret, pt ca nicosulfuronul este aprox 160 ron/ha (tva inclus), dar daca nu ati dat cu acetoclor, trebuie sa dati 1,5 l/ha.
Va recomand deasmenea sa folositi nicosulfuron original (CREW, MISTRAL, NICOGAN). Din ce am mai auzit si vazut, Novapower nu isi face efectul prea bine, dar bineinteles nu e o regula, sunt si oameni multumiti de nicosulfuron indiferent de producator.
Cam atat! Spor la cultura!
Daca ai graminee perene (pir din rizomi, costrei din rizomi) erbicidarea in preemergenta cu produse pe baza de acetoclor este ineficienta. Nici Adengo, Merlin sau orice alta erbicidare preemergenta nu are efect la buruienile perene.
Asa ca ramane varianta erbicidarii pe vegetatie, pe care o poti face cu orice sulfonilureic, dozat cum trebuie ca sa fie eficient si sa nu fie fitotoxic pentru porumb... Poti merge si cu alte sulfonilureice nu doar cele cu nicosulfuron, de ex. TITUS, TITUS Plus,Principal, BASIS, Equip, Milagro la care ai nevoie de cateva gzeci de grame la hectar.
Daca ai suprapuneri, sau aparatul de erbicidat reglat aiurea nu are sens sa dai vina pe producator.

Edited by rand, 24 April 2012 - 13:25.


#758
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Am niste erbicid Principal ramas de anul trecut. Cum, cand si cat sa dau pe porumb?Cata apa trebuie pus pe ha si cata apa? Cum se regleaza masina de erbicidat?

#759
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Tu faci agricultura?

#760
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

 alexandrusas, on 24th April 2012, 19:58, said:

Cata apa trebuie pus pe ha si cata apa?

????

#761
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011

 alexandrusas, on 24th April 2012, 19:58, said:

Am niste erbicid Principal ramas de anul trecut. Cum, cand si cat sa dau pe porumb?Cata apa trebuie pus pe ha si cata apa? Cum se regleaza masina de erbicidat?
Uita-te aici

Attached Files


Edited by rhdghdhs, 25 April 2012 - 17:24.


#762
topyion

topyion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.08.2010
A incercat cineva daca erbicidul ASTRAL combinat cu SDMA da rezultate? Sunt  compatibile la cultura porumbului?Normal ,in dozele recomandate ,Astral 0.8-1.5 litri si Sdma 1 litru pe ha.

#763
scorpyon82

scorpyon82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.07.2007

 topyion, on 27th April 2012, 08:48, said:

A incercat cineva daca erbicidul ASTRAL combinat cu SDMA da rezultate? Sunt  compatibile la cultura porumbului?Normal ,in dozele recomandate ,Astral 0.8-1.5 litri si Sdma 1 litru pe ha.

Da rezultate, si sunt compatibile, chiar recomandate.. Astralul iti distruge buruienile cu frunza ingusta, iar sdmaul, cea mai mare parte a buruienilor cu frunza lata.. E combinatia perfecta pentru porumb in vegetatie

#764
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Buna ziua!
A semanat vreo cineva porumb "Oituz" in zona Moldovei? E bun de vreo ceva? Puteti da ceva date despre experienta avuta cu acest hibrid? Din cauza ca nu am primit la timp niste bani si omul cu tractorul s-a grabit cu semanatul am fost nevoit sa renunt la dorinta mea de a semana ceva calumea si sa seman acest hibrid care desi pe hartia cu descrierea data de cei care vand samanta arata foarte bine, mie nu imi inspira foarte multa incredere.  A avut un prieten anul trecut si, desi este laudat ca rezistent la seceta, a avut multe plante care nici nu aveau stiuleti din cauza secetei. Sunt curios daca a mai cultivat cineva asa ceva sa stiu cam la ce sa ma astept de la el. Am speranta ca va iesi macar cat productia medie avand in vedere ca pe terenul respectiv a fost lucerna, insa nu pot sa nu ma gandesc ce bine ar fi prins un hibrid bun dupa lucerna aia. Oricum, de-acum nu am decat sa il ingrijesc cum trebuie si sa ma rog sa ploua. :D

Numai bine!

#765
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

 scorpyon82, on 17th April 2012, 13:02, said:

Pentru culturi curate, va recomand urmatorul ''tratament'':
in PREEMERGENTA (maxim 5-6 zile de la semanat): ACETOCLOR (Guardian sau REGAL) ; 2 l/ha ; cost 70-80 ron / ha;
in VEGETATIE: SDMA (DICOPUR D = 30 ron/ha) sau SDMA+DICAMBA (DICOPUR TOP :50 RON/HA; daca aveti si rug/mur in cultura)
                    + NICOSULFURON (CREW =160 RON/HA), daca v-a iesit pir, mohor , costrei (din samanta) (asta se intampla daca nu ati dat cu ACETOCLOR in preemergenta, sau daca ati avut teren nelucrat pana atunci).
Nu este doar o "'formula '' din carte, ci testata de noi de ceva ani incoace, pe fermieri cu sute/ mii de hectare). Si ma refer la cel mai bun raport pret/calitate.

Anumiti fermieri merg pe varianta TITUS. TITUS-ul este un produs foarte bun, insa nu duce singur buruienile combatute de erbicidele de mai sus, necesitand ''ajutor (mai ales pt frunza lata), ajungand astfel ca si costuri ceva mai sus).

Spor la treaba si culturi bogate va doresc!

Se poate combina Dicopur TOP (acid 2.4 D din sare DMA 344 g/l + dicamba 120 g/l) cu Equip (foramsulfuron 22.5 g/l + isoxadifen etil 22.5 g), la porumb? Buruieni predominante (pe zone): palamida, mur, stevie, ceva pir, costrei. O parcela a fost erbicidata preemergent cu Adengo (nu a fost lucrata anul trecut), cealalta cu Guardian.

#766
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 Pelasg, on 3rd May 2012, 14:26, said:

Se poate combina Dicopur TOP (acid 2.4 D din sare DMA 344 g/l + dicamba 120 g/l) cu Equip (foramsulfuron 22.5 g/l + isoxadifen etil 22.5 g), la porumb? Buruieni predominante (pe zone): palamida, mur, stevie, ceva pir, costrei. O parcela a fost erbicidata preemergent cu Adengo (nu a fost lucrata anul trecut), cealalta cu Guardian.
Se poate, daca pretul nu e o problema.

#767
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Guardian preemergent si Titus Plus postemergent ce ziceti? Terenul n-a fost cultivat cam de 20 de ani, e pasune.

#768
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 paulpetrila, on 4th May 2012, 11:25, said:

Guardian preemergent si Titus Plus postemergent ce ziceti? Terenul n-a fost cultivat cam de 20 de ani, e pasune.
Daca ai graminee perene, merita Titus, altfel mai bine ceva SDMA/dicamba. Daca dai cu Titus ar trebi sa nu prasesti 3 saptamani. Streseaza putin porumbul...

Ati reusit semanatul? Eu am prins o fereastra buna, de duminica pana miercuri si am terminat, la mine si ceva prestari la altii. Am bagat si 200kg/ha de 20-20-0 . Joi mi-am erbicidat cu Guardian 7 din cele 10 ha. Un ha nu il erbicidez ca acolo e mult pir si dau cu sulfonilureice. La restul nu am ajuns, ca erau departe si s-a terminat ziua. De vineri au venit niste ploi bune... nu mai pot intra in teren pana rasare, asa ca la alea o sa folosesc doar erbicide pe vegetatie. Saupoate dau cu Merlin/Adengo pana ajung in 2 frunze... dar ma cam arde la buzunar.
Pana la urma anul asta am porumbul impartiti in 15 parcele, in 6 hotare diferite... dificil de umblat dintr-o parte in alta. Cea mai mica este 0.35ha, cea mai mare 3 ha.

Edited by rand, 05 May 2012 - 22:02.


#769
pbogdans

pbogdans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.04.2012
In urma discului au mai ramas cateva buruieni in picioare gen. palamida si altele ici-colo pentu ca aratura s-a imburuienat destul de tare in primavara asta. Preemergent vreau sa folosesc Adengo, le distruge pe astea aflate deja in vegetatie d aporx 10-15 cm? Sau trebuie sa il mai combin cu ceva, si daca da, cu ce? Porumbul abia e semanat.

#770
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 pbogdans, on 6th May 2012, 11:10, said:

In urma discului au mai ramas cateva buruieni in picioare gen. palamida si altele ici-colo pentu ca aratura s-a imburuienat destul de tare in primavara asta. Preemergent vreau sa folosesc Adengo, le distruge pe astea aflate deja in vegetatie d aporx 10-15 cm? Sau trebuie sa il mai combin cu ceva, si daca da, cu ce? Porumbul abia e semanat.
Daca porumbul nu e rasarit, poti da cu Roundup, sau orice alt erbicid total cu glyphosat. Eu am dat pe unele tarlale cu guardian + glyphos, pentru ca aratura din toamna a fost imburuienata.

Edited by rand, 06 May 2012 - 13:35.


#771
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
M-a luat prin surprindere porumbul si a rasarit in 5 zile... si n-am reusit sa dau cu guardian pe vreo 13 ha .De cand l-am semanat a primit ziua 28-30 de grade si noaptea ploaie. Oare un Adengo sau Merlin in vegetatie ar distruge toate buruienile?

#772
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Din ce am mai vazut pe-aici trebuie la porumb cam 220-240 kg azot la ha. Daca anii trecuti pe teren a fost lucerna mai scade aceasta cantitate de ingrasamant?
Multumesc!
Numai bine!

Edited by Andrei_Teslariu, 07 May 2012 - 00:09.


#773
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
2.4.6.2. Fertilizarea
Porumbul este o plantă mare consumatoare de elemente nutritive. Consumul specific pentru
realizarea a 100 kg boabe, plus producția corespunzătoare de tulpini și frunze, este de 1,8-2,6 kg N,
0,86-1,4 kg P2O5, 2,4-3,6 kg K2O (după Hera Cr., 1980).
Aplicarea îngrășămintelor minerale reprezintă un mijloc important de creștere a
producției la porumb. Fertilizarea cu azot și fosfor asigură sporuri semnificative de recoltă pe toate
tipurile de sol, iar fertilizarea cu potasiu asigură sporuri semnificative de recoltă pe solurile luvice,
pe cele nisipoase și în condiții de irigare.
Stabilirea dozelor de îngrășăminte se face în funcție de producția scontată, consumul
specific al plantei de porumb, rezerva solului în elemente nutritive  și apă, regimul precipitațiilor,
hibridul cultivat, planta premergătoare.
Doza de azot se stabilește cu ajutorul formulei următoare:
DN = 22 x Rs – Ns – Ngg ± Npr
unde: DN = doza de azot, în kg s.a./ha;
22 = consumul specific al culturii de porumb (22 kg N/t de boabe);
Rs = recolta scontată, în t boabe/ha;
Ns = aportul solului în azot, care se apreciază ca fiind:
- 20 kg/ha, pentru solurile sărace;
- 40 kg/ha, pentru solurile cu fertilitate mijlocie;
- 60 kg/ha, pentru solurile fertile;
Ngg = aportul în azot al gunoiului de grajd, care se apreciază ca fiind:  
- 2 kg N pentru fiecare tonă de gunoi de grajd administrat direct porumbului;  
- 1 kg N pentru fiecare tonă de gunoi de grajd aplicat plantei premergătoare.
Npr = corecția în funcție de planta premergătoare, care se face astfel:
- se scad 30 kg/ha atunci când planta premergătoare este o leguminoasă anuală sau
perenă
; 61
- se adaugă 15-25 kg/ha atunci când planta premergătoare este floarea-soarelui  și
porumb;
- se adaugă 25 kg/ha după cartofi târzii și în anul III de monocultură;  
- se adaugă 30 kg/ha după sfecla de zahăr.
Doza de azot este cuprinsă între 90 și 200 kg/ha.  
În condiții de neirigat, în funcție de precipitațiile din intervalul octombrie-februarie, doza de
azot se majorează cu 5 kg pentru fiecare10 mm precipitații peste medie  și se micșorează cu 5 kg
pentru fiecare10 mm precipitații sub medie.  
Pe solurile cu aport freatic, doza de azot se mărește cu 15-20 kg/ha.
Îngrășămintele cu azot se administrează integral la pregătirea patului germinativ sau se
fracționează astfel:
− 2/3 din doză la pregătirea patului germinativ sau semănat  și 1/3 concomitent cu prașilele
mecanice (prașila II sau III);
− 1/3 la pregătirea patului germinativ sau semănat, 1/3 concomitent cu prașila mecanică I și 1/3
concomitent cu prașila mecanică III.
Doza de fosfor, exprimă în substanță activă (P2O5), se calculează după următoarea formulă:
DP = 9 x Rs – Pgg  
unde: DP = doza de fosfor, în kg P2O5/ha;
9 = consumul specific al culturii de porumb (9 kg P2O5/t de boabe);
Rs = recolta scontată, în t/ha;
Pgg = aportul în P2O5 al gunoiului de grajd, care se apreciază ca fiind:  
- 1,2 kg P2O5 pentru fiecare tonă de gunoi de grajd administrat direct porumbului;  
- 0,8 kg P2O5 pentru fiecare tonă de gunoi de grajd aplicat plantei premergătoare.
Pe solurile cu un conținut mai mic de 6 mg P2O5/100 g sol, doza de fosfor se majorează cu
15 - 20 kg P2O5 pentru flecare mg în minus.  
Doza de fosfor este cuprinsă între 30  și 100 kg P2O5/ha. Un sol aprovizionat cu 8-10 mg
P2O5 la 100 g sol asigură o bună nutriție a plantelor de porumb, un conținut mai ridicat ducând la
apariția carenței de zinc.
Îngrășămintele simple cu fosfor de tip superfosfat se încorporează sub arătură.
Îngrășămintele complexe cu fosfor se pot aplica primăvara la pregătirea patului germinativ sau
concomitent cu semănatul (fertilizare starter).
Doza de potasiu este cuprinsă între 40-80 kg K2O/ha. Porumbul este bine aprovizionat cu
potasiu pe solurile cu un conținut de peste 20 mg K2O/100 g sol.
Îngrășămintele simple cu potasiu (sarea potasică) se încorporează sub arătură.
Îngrășămintele complexe cu potasiu se pot aplica primăvara la pregătirea patului germinativ sau
concomitent cu semănatul (fertilizare starter).
Aplicarea îngrășămintelor cu microelemente. Pe solurile cu un conținut ridicat de fosfor
și cu pH-ul peste 7 este necesară aplicarea preventivă a sulfatului de zinc, o dată la 4-6 ani, în
cantitate de 20-60 kg/ha.
Dacă în vegetație apar simptomele carenței de zinc, se recomandă efectuarea a 2-3 stropiri
cu o soluție de sulfat de zinc în concentrație de 0,2-0,4%, la intervale de 7-10 zile, începând cu faza
de 4-6 frunze.  
Aplicarea îngrășămintelor foliare constă în 1-2 administrări, prima în faza de 4-6 frunze,
iar a doua la un interval de cca. 2 săptămâni de la prima administrare. Se utilizează volume de
soluție cuprinse între 300-500 m
3
/ha, cu o concentrație de 1,0-1,5%.
Se utilizează îngrășăminte foliare de tip Elite Verde, F411, Folplant 411, Nutrileaf 20-20-20,
Polyfeed 19-19-19, Kristalon 18-18-18, Kristalon 13-40-13, Ferticare 22-8-19, Nitrophoska 20-19-
19, Polifag, Poliment, etc.
Fertilizarea foliară trebuie asociată cu combaterea chimică a buruienilor.
Se pot utiliza și îngrășăminte foliare numai cu azot, precum Last N, în doză de 11-22 l/ha,
aplicat în faza de 4-6 frunze, putându-se repeta tratamentul după 10-14 zile. 62
Trebuie subliniat faptul că fertilizarea foliară nu înlocuiește fertilizarea de bază, ci doar o
completează, atât cu macroelemente (N, P, K) cât mai ales cu microelemente.
Aplicarea îngrășămintelor organice. Gunoiul de grajd este indicat pentru porumb pe toate
tipurile de sol din țară. Dozele care se aplică sunt de 20-40 t/ha odată la 2-3 ani, dozele mai mari
fiind pe solurile erodate, luvisoluri și la culturile irigate.
Îngrășămintele verzi au un efect asemănător gunoiului de grajd.
Aplicarea amendamentelor calcaroase este necesară pe solurile acide, cu pH sub 5,9 și cu
gradul de saturație în baze mai mic de 75%. De regulă, se administrează 4-6 t/ha carbonat de calciu
(piatră de var, dolomit) o dată la 4-5 ani, care se împrăștie foarte uniform  și se încorporează sub
arătură

Edited by medelin992, 07 May 2012 - 00:58.


#774
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 paulpetrila, on 6th May 2012, 23:15, said:

M-a luat prin surprindere porumbul si a rasarit in 5 zile... si n-am reusit sa dau cu guardian pe vreo 13 ha .De cand l-am semanat a primit ziua 28-30 de grade si noaptea ploaie. Oare un Adengo sau Merlin in vegetatie ar distruge toate buruienile?

Orice erbicid preemergent sau postemergent timpuriu (Merlin, Adango, Guardian etc.) distrug doar buruienile in curs de rasarire sau rasarite. Si doar pe cele din SAMANTA.
Deci daca ai Soeghum, Agropyron, Cirsium, Convolvulus, Galeopsis,Equisetum sau alte balarii perene singura solutie este aplicarea pe vegetatie a unui erbicid adecvat.
Si eu am ramas cu 2-3 ha neerbicidate preemergent din cauza ploilor. Dar oricum aplic erbicid pe vegetatie, dar ar fi pacat sa dau sulfonilureice pentru mohor si iarba barboasa (setaria, echinochloa crus galli) sa stresez cultura, cand se pot combate eficient cu preemergent. Dar unde am pir, si am cam 2 ha infestate rau ca nu au fost lucrate de ani buni, acolo nu ma complic cu preemergent.

Edited by rand, 07 May 2012 - 10:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate