Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#2269
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 Daniel_Florici, on 22 ianuarie 2013 - 19:42, said:

Am fost eu astazi la simpozion la Alcedo, a fost scurt tare, a prezentat doar pachete tehnologice si gata, maxim o ora si dupa valea. Va si anunt ce va da cadouri, ca doar ne plac astea. Va da un ghid practic pentru agricultori cu produse agrochimice, oferta lor pt seminte si toare restu si oferta de pachete tehnologice plus plus un PLUVIOMETRU, speram sa avem ce masura cu el daca nu o sa turnam apa de la rubinet sa nu se usuce la soare Posted Image
Daniel, te rog sa postezi daca ai oferta de pret de la pioneer[ma intereseaza hibrizii tardivi inclusiv cei de siloz].

#2270
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 tubicu, on 22 ianuarie 2013 - 23:55, said:

am si io o curiozitate pt cei di sud gen tulcea braila care aveti pamanturile cele mai bune din tara si fara dealuri prea inalte ca si la noi ,cam cat va costa pe voi efectiv lucrarile agricole cu utilaje ,eu sunt din Salaj si sunt incepator in al 3 lea an de agricultura in special pun porumb,am o arenda micuta de vreo 20 ha toata numai dealuri si pamant argilos si cu tota stradania si seminte de calitate + ingrasamaint nu reusesc in ani buni sa scot mai mult de 3500 kg la ha.Sincer ma compar  tot timpul cu cei din baragan sau carei sm care pe langa costuri care cred eu au mai mici au si productie mare.Mai sunte ti careva aici pe forum cu arende si productii asa mici?cineva di nv tari?
In ce comuna ai terenul?

#2271
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 NOSZTALGIA, on 23 ianuarie 2013 - 08:58, said:

Daniel, te rog sa postezi daca ai oferta de pret de la pioneer[ma intereseaza hibrizii tardivi inclusiv cei de siloz].
Colegu uite listuta cu preturi. Daca mai sunt doritori si pt alte informatii sunt la dispozitie.

Attached Files



#2272
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
salut,astazi am comandat si eu hibridul de la PIONEER AQUAMAX,FAO 320,P9175......ce parere aveti de acest hibrid?
Sunt din DOROHOI,BOTOSANI,cam intre ce perioada se seamana aici la noi in nordul moldovei....sincer niste prieteni nu prea m-au incurajat,fiind un hibrid nou

Edited by cucuruzovidiu, 23 January 2013 - 09:31.


#2273
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Multumim @Daniel_Florici

#2274
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

 cucuruzovidiu, on 23 ianuarie 2013 - 09:26, said:

salut,astazi am comandat si eu hibridul de la PIONEER AQUAMAX,FAO 320,P9175......ce parere aveti de acest hibrid?
Sunt din DOROHOI,BOTOSANI,cam intre ce perioada se seamana aici la noi in nordul moldovei....sincer niste prieteni nu prea m-au incurajat,fiind un hibrid nou

mai colega dupa cum spun astia care au inventat agricultura si au facut hartile cu zonele agricole noi aici in moldova cam sfirsitul lui april inceputu lu mai .
am un prieten care aluato rau intrun an a semanat porumb si a dat frigu si acu pina pe 10 mai poti sal omori nu mai seamana.

dar fiecare mai face si cum stie si cum vrea

#2275
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
asa spune teoria, dar cateodata se pot face si exceptii de la regula, doar daca e o primavara calduroasa. P9175 e un FAO 320 deci poti linistit sa.l sameni cum a zis colegu. Multi intra la semanat mai devreme ca sa evide caldurile toride din perioada polenizarii, dar cu riscul ca samanta sa stea in frig si sa moara!

#2276
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012

 Isaak, on 23 ianuarie 2013 - 08:16, said:

Multumesc de raspunsuri celor doi Daniel,
-Defapt de acuma ma apuc de agricultura si sapt. viitoare cumpar si utilajele, doua tractoare U650 cu plug, semanatoare & discuri iar pina la toamna vreau sa iau si-un culegator de porumb.
-Cit consuma un tractor de asta, chiar nu stiu...
-Mentionez ca terenul este in jud. Neamt linga Roman iar o alta parte linga Pascani, Iasi.Aveti idee cam ce fel de sol este in zonele astea?
Merci.
LE:
@daniel_tandara,
Am facut o medie la ce mi-ai spus, si ar rezulta asa (cu aproximatie, calculat pretul motorinei la 6 lei):
140 arat
65 discuit
35 semanat
170 erbicide
35 culegator
50 samanta
-----------------
Total = 495 lei/Ha (n-am pus in calcul combina).
Am calculat bine?

Cum sa fie samanta doar 50 lei, si culegatorul doar 35? Si ingrasaminte nu vrei sa folosesti? Cred ca ai iesit cam departe de pretul real...

Edited by paulpetrila, 23 January 2013 - 11:13.


#2277
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
cu siguranta a gresit la calcule

#2278
catachis

catachis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.02.2011
stimati colegi de "suferinta",
am o intrebare: am un tractor case cx 80...si acum doresc sa imi achizitionez un disc...mi-as lua un disc cu 9 talere pe baterie( acele discuri pentru tractoarele de 65 cp) imi spuneti va rog ce parere aveti? as avea nevoie de altfel de disc?

#2279
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Pai ce hibrid vrei sa semeni, care sa te ajunga 50 RON/ ha? Tu trebuie sa semeni cam 65.000 plante/ha, un sac de seminte are 80.000 de boabe si aproximativ 22 kg (masa unui sac variaza, in functie MBB-masa a o mie de boabe). In fine, cam 22 kg in cele mai intalnite cazuri, cantareste un sac de 80.000 de plante. Din astea 80.000, tu trebuie sa semeni 65.000 pe un ha, asta ar insemna cam 19-20 kg, si sa zicem ca un kg costa 20 RON. 20(RON)X20(Kg)=400 RON/ha.

#2280
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

 paulpetrila, on 23 ianuarie 2013 - 11:11, said:

Cum sa fie samanta doar 50 lei, si culegatorul doar 35? Si ingrasaminte nu vrei sa folosesti? Cred ca ai iesit cam departe de pretul real...

turda avindut anu trecut cu 8 lei gk de graunte deci 20gk/hax8lei= 160 ron .asta e realitatea .
numai daca nu a inventat cineva vreo tehnologie de semanat cu 5-6 kg de saminta la ha

#2281
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Scuze, n-am fost atent.
Cam care ar fi pretul ingrasamantului pe hectar?

#2282
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
porumb de samanta cu 8 lei/kg? cu certificat de calitate?

#2283
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012

 Isaak, on 23 ianuarie 2013 - 11:52, said:

Scuze, n-am fost atent.
Cam care ar fi pretul ingrasamantului pe hectar?
Depinde ce si cat vrei sa dai la hectar, pe mine de exemplu ma costa cam 900 lei.

#2284
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

 irimiaciprian1, on 23 ianuarie 2013 - 11:49, said:

turda avindut anu trecut cu 8 lei gk de graunte deci 20gk/hax8lei= 160 ron .asta e realitatea .
numai daca nu a inventat cineva vreo tehnologie de semanat cu 5-6 kg de saminta la ha

In legatura cu kilogramele la ha semanate, eu am dat un exemplu, sa poata calcula omul mai bine si mai usor, avand in vedere ca e incepator. Am incercat sa fiu pe intelesul lui. Turda n-am folosit niciodata, deci n-am idee de preturi. Eu am dat un exemplu. Cantitatea la ha la porumb si floare, se masoara in NUMAR DE PLANTE, in cazul porumbului, cam 65.000 de plante/ha.

#2285
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

 paulpetrila, on 23 ianuarie 2013 - 11:11, said:

Cum sa fie samanta doar 50 lei, si culegatorul doar 35? Si ingrasaminte nu vrei sa folosesti? Cred ca ai iesit cam departe de pretul real...

nu poti sa faci un consum standard la tractor terenu difera de la sola la sola cum a fost toamna sta numa consum nu sa chemat asta

#2286
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Isaak, cred ca Daniel Florici te poate informa cel mai bine ce fel de pamanturi sunt in zona Pascani. Din cate stiu eu, acolo e o zona deluroasa, dar mai multe nu stiu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate