Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Ciuperci

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am gasit cateva articole, pentru cei interesati, despre ciuperci si anume:
Cultura ciupercilor de balegar
http://www.ferentari...ar_sau_de_strat
Cultura buretilor pleurotus
http://www.ferentari...r_pleurotus_spp
Alte ciuperci comestibile
http://www.ferentari...rci_comestibile

#2
valyvas

valyvas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.11.2009
buna
m ar interesa sa cumpar niste spori pentru cultura in gospodarie. am inteles ca se gasesc saci de cumparat cu asa ceva cu tot cu compost. ma poate ajuta cineva?

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 27.06.2007
Si pe mine ma intereseaza! Acum niste ani un prieten a cumparat 2 saci, i-a pus in magazie si i-a udat. Cand au aparut ciupercile au fost atat de multe incat a trebuit sa dea si prin vecini. Ne poate da cineva o relatie?

#4
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 09.01.2010

View PostTLGTLC, on 15th February 2011, 20:10, said:

Si pe mine ma intereseaza! Acum niste ani un prieten a cumparat 2 saci, i-a pus in magazie si i-a udat. Cand au aparut ciupercile au fost atat de multe incat a trebuit sa dea si prin vecini. Ne poate da cineva o relatie?



anul trecut m-ia adus cineva din ungaria,nu stiu exact de unde dar ma interesez :peacefingers:

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 27.06.2007
Am inteles ca pe la Iasi ar fi o firma care produce miceliu, tipul de care vorbeam mai sus de acolo i-ar fi luat dar intre timp a plecat din tara si nu am de unde sa-l iau. Marele avantaj pe langa cantitatea mare de ciuperci obtinuta la un cost redus a fost calitatea. Ciupercile erau carnoase, aveau gust intens si nu erau pline de apa ca cele din import la care ai senzatia ca manaci iarba. Mai fac si eu sapaturi dar haideti sa aflam pentru ca se merita!

#6
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Si pe mine ma intereseaza miceliu pt. produs ciuperci in gospodarie, pentru casa.

Cine stie poate ne da si noua niste ponturi. :)

#7
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Aici ati incercat?
www.semilandia.it

#8
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View PostTLGTLC, on 15th February 2011, 18:10, said:

Si pe mine ma intereseaza! Acum niste ani un prieten a cumparat 2 saci, i-a pus in magazie si i-a udat. Cand au aparut ciupercile au fost atat de multe incat a trebuit sa dea si prin vecini. Ne poate da cineva o relatie?

Bun ii vinu, nu-i ca berea! Hai in crama la racoare / sa punem de-o degustare / sa cadem jos din picioare / ca-mi placu sa te cetesc / pa topic sa te urmaresc / tare mult ma intristai / cind afacerea-o cedai / la noroc si la mai mare/ in noua ta cautare!

#9
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postomnitera, on 18th February 2011, 22:43, said:

Bun ii vinu, nu-i ca berea! Hai in crama la racoare / sa punem de-o degustare / sa cadem jos din picioare / ca-mi placu sa te cetesc / pa topic sa te urmaresc / tare mult ma intristai / cind afacerea-o cedai / la noroc si la mai mare/ in noua ta cautare!

Eu stiam invers: Buna-i berea nu-i ca vinu' dar nici laba ca vaginu' :thumbup:
Noi trebuie sa ne vedem la o bere odata, avem multe de invatat unul de la altul :D

#10
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View PostAkomar, on 21st February 2011, 18:21, said:

Eu stiam invers: Buna-i berea nu-i ca vinu' dar nici laba ca vaginu' :thumbup:
Noi trebuie sa ne vedem la o bere odata, avem multe de invatat unul de la altul :D

OK! Why not?!

#11
woody86

woody86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2011
salut la toata lumea am deschis acest subiect  ca sa adun niste info. de la cei ce cunosc si deja au o ferma de ciuperci ,m ar interesa niste puncte cheie sa zicem

1 ce spatiu este necesar de inceput?

2 cu o suma de 3000 E pot sa incep o mica ferma ?

3 cam cum ar trebuii sa arate o ferma de ciuperci suprapusa(un desen o schita)

4 teren (substrat) compozitie

5 daca eu si sotia mea am putea realiza lucrul acesta

sper sa nu fiu prea pisalog, iar daca nu am pus postul unde trebuia rog moderatorii sa l mute unde cred de cuviinta

      VA MULTUMESC

#12
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010

View Postwoody86, on 23rd August 2011, 13:13, said:

salut la toata lumea am deschis acest subiect  ca sa adun niste info. de la cei ce cunosc si deja au o ferma de ciuperci ,m ar interesa niste puncte cheie sa zicem

1 ce spatiu este necesar de inceput?

2 cu o suma de 3000 E pot sa incep o mica ferma ?

3 cam cum ar trebuii sa arate o ferma de ciuperci suprapusa(un desen o schita)

4 teren (substrat) compozitie

5 daca eu si sotia mea am putea realiza lucrul acesta

sper sa nu fiu prea pisalog, iar daca nu am pus postul unde trebuia rog moderatorii sa l mute unde cred de cuviinta

      VA MULTUMESC


sincer, si eu-s curios, dar nu la modul grosier sa zic asa, ci doar pt familie.
is curios, de unde spori pt ciuperci.  samanta, de unde ?

vb odata cu cineva si-mi spunea ca ala cultiva ciuperci doar pt el, dar in beci, ca era cald si statea cu geamul permanent deschis.   avea cativa saci umpluti cu un amestec de pamant si rumegus/putregai, Dumnezeu stie.   iar sacul era crestat pe lateral, iar pe acolo ieseau ciupercile.  si le uda.  atat. si avea ciuperci pt familie si pt vecini.  
acuma, daca tu vrei sa faci o afacere, banuiesc ca trebuie crescute ciupercile in alt mod.  

o sa urmaresc topicul tau cu interes  :)

#13
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara

Daca vrei sa cultivi pentru familie si vecini, Pleurotus poti si in saci cum s-a descris mai inainte, in beci sau in solar, nu-s asa de pretantiosi. Pentru Agaricus sau Champignon trebuie conditii mai stricte de temperatura si umiditate. Daca vrei afacere cred ca-i cam tirziu, costurile cu halele fara fonduri europene nu cred sa ai sanse....dar eu nu stiu ce porti dumneata prin portmoneu.

Au fost si ciupercile, acum ani, un fel de bula agricola, cam la fel cum e acum cu caprele !

#14
Adryanow

Adryanow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2009
de unde pot cumpara miceliu? Am cautat peste tot si nu am gasit nimic

#15
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View PostAdryanow, on 4th January 2012, 08:51, said:

de unde pot cumpara miceliu? Am cautat peste tot si nu am gasit nimic

Din Ungaria poti sa cumperi compost gata insamantat(compost faza III). Nu stiu preturi
Daca afli preturi la compost si miceliu ,dane si noua orientativ.

Sanatate

#16
CRSS1q

CRSS1q

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.12.2011
Salutare tuturor,
Daca este cineva intradevar interesat de cultivarea ciupercilor, va pot pune la dispozitie urmatorul forum  :thumbup:  http://totalmush.com...x.php?board=1.0

A nu se intelege ca le fac publicitate in vreun fel... pe respectivul forum nu vinde nimeni nimik , am cautat de curand informatii in domeniu si aici gasiti raspunsul oricarei intrebari despre cultivarea ciupercilor ... oamenii astia sunt cu adevarat pasionati de ciuperci... doar trebe timp si dispozitie sa cautati  :OK:

Personal ma interesa cultivarea cuipercilor pleurotus pt ca la cele agaricus este mult mai greu de facut compostul si asa cum s-a mai scris si anterior sunt si mai pretentioase in ceea ce priveste asigurarea conditiilor optime de incubare-fructificare (stiti voi ... temperatura + umiditate + ventilatie)

Cat despre a cumpara miceliu gasiti la varu google raspunsul sunt si producatori autohtoni de miceliu si compost cu rezultate bune si foarte bune ...

Spor! :OK:

#17
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Vad ca se vorbeste aici, in privinta pleurotus, de cultiverea la saci.

Merge cultivat si pe lemn? Pe trunchi de copac (taiat,desigur). A cultivat cineva astfel?
Ma refer la cultivarea pt.consum propriu.

#18
my23ro

my23ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2012
Pe pamantul din tavitele de rasaduri a aparut o ciuperca verde.
Vi s-a intamplat si voua asa ceva? Crede-ti ca este din cauza udatului?
Multumesc .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate