Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum pun doua harduri pe calculator ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
robytor

robytor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.01.2010
Am un calculator configuratie IDE , placa de baza Gigabyte ,video Nvidia FX5500, memorie DDR1 Geil, HDD Hitachi, sursa 450W . Vreau sa upgradez acest calculator cu un hard SATA dar nu stiu cum sa procedez .Am cumparat un adaptor SATA to IDE si invers dar nu permite spatiul (vezi imagine).Am sa postez si imaginea cu adaptorul .
Rezista aceasta sursa pentru doua harduri plus coolere suplimentare ? Poate sa ma ajute cineva ?
Va multumesc anticipat .

Edited by robytor, 15 March 2010 - 22:04.


#2
robytor

robytor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.01.2010
Am revenit cu imaginea de adaptor Gembird , se pare ca m-am grabit si am luat exact ce nu trebuia .
Primul nu este bun , al doilea da (de la stanga la dreapta).

Edited by robytor, 15 March 2010 - 22:46.


#3
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postrobytor, on 15th March 2010, 21:57, said:

Am un calculator configuratie IDE , placa de baza Gigabyte ,video Nvidia FX5500, memorie DDR1 Geil, HDD Hitachi, sursa 450W . Vreau sa upgradez acest calculator cu un hard SATA dar nu stiu cum sa procedez .Am cumparat un adaptor SATA to IDE si invers dar nu permite spatiul (vezi imagine).Am sa postez si imaginea cu adaptorul .
Rezista aceasta sursa pentru doua harduri plus coolere suplimentare ? Poate sa ma ajute cineva ?
Va multumesc anticipat .
Rezista sursa la cei cativa watt in plus.

Legat de prima ta intrebare, muta unitatea optica pe acelasi cablu cu hardul din sistem si foloseste-l pe celalalt pentru adaptor.
Sa ti cont de configurarea master si slave pentru cele doua device-uri puse pe aceeasi panglica.

#4
robytor

robytor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.01.2010
Nu stiam ce tensiune de alimentare are DVDROM-ul si hardul( trebuia sa citesc pe amandoua tensiunea de alimentare)si nu vreau sa ard hardul nou. Ma pricep putin la partea de software si putin la hardware , nu sunt electronist .
De 3 ani repar si intretin(aspir praful ,schimb pasta termoconductoare la procesor, pun vasilina la coolere,am montat 3 ventilatoare)  singur acest calculator , ma informez in legatura cu defectul si remediez problema.
In urma cu 4 ani am avut un defect la el si am fost la un service de calculatoare ,acolo cel care trebuia sa repare mai rau a stricat .Ca sa demonteze coolerul de pe procesor s-a chinuit 15 minute omul ,era plin de apa si bineinteles ca a ciobit procesorul .In cele din urma a constatat ca este arsa placa video, procesorul,memoria, sursa si placa de baza .Eram foarte nervos ca am stat doua ore ca sa spuna ca este ars tot calculatorul si a uitat sa puna la loc usb-ul de la imprimanta .Cand  am intrebat unde este  a zis ca nu stie de el si i-am spus eu unde este,asta dupa ce a pus suruburile pe capace .Nu am vrut sa-l las acolo si am plecat acasa .
Intre timp am vorbit cu un prieten si mi-a recomandat pe cineva , am vorbit cu electronistul si a reparat calculatorul , a avut defect decat placa video si un condensator de pe placa de baza .
Ce vreau sa spun este ca primul era cu capul in nori iar al doilea a fost super meserias .
Vreau sa multumesc tuturor celor care m-au  ajutat pe acest forum , am invatat multe aici .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate