Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Cosmote pierde clienti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Crestere unde?   la pierderi de -22 milioane euro?  O sa fie in crestere cand o sa fie pe plus. Pana atunci corect ar fi sa spunem  "Au scazut pierderile". Asta nu este crestere.

Edited by PanaramaFlavia, 07 March 2010 - 18:56.


#20
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Cresterea veniturilor ....

#21
lindab

lindab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 17.06.2009
Si eu am fost client Cosmote. Lumea sa cam scarbit de ei.
DT a cumparat Romtelecom de la OTE.  Oricum la Zapp se da afara pe capete. Cam asa reduc ei cheltuielile.  

Eu sunt la Vodafone. Am mai zis-o. Daca nu era Cosmote mai vb si acum cu +20 centi /min in alte retele. Tot oferte jenante aveam. Asa ca pt asta pot sa le multumesc.

#22
fotonic1

fotonic1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 26.02.2010

View Postlindab, on 7th March 2010, 20:17, said:

. Daca nu era Cosmote mai vb si acum cu +20 centi /min in alte retele. Tot oferte jenante aveam
eronat; vorbeai cu 20 centi pe minut in retea la unele abonamente si planuri tarifare la cartela...

Edited by fotonic1, 07 March 2010 - 21:04.


#23
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Eu si maine as fi renuntat la Cosmote daca nu erau prietenii/rudele pe reteaua asta.


E imposibil ca la 5 km de Bucuresti sa am probleme cu semnalul, acolo unde cu Vodafone am semnal maxim.


De asemenea si la facultate am probleme cu semnalul, in timp ce pe Vodafone la fel, semnal maxim.


Si multi renunta la Cosmote din cauza calitatii inferioare a convorbiri.

S-a dus avantul de la inceput. Miercuri voi trece pe Orange.

Bye Bye Cosmote

#24
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View Postlindab, on 7th March 2010, 20:17, said:

Si eu am fost client Cosmote. Lumea sa cam scarbit de ei.
DT a cumparat Romtelecom de la OTE.  Oricum la Zapp se da afara pe capete. Cam asa reduc ei cheltuielile.  

Eu sunt la Vodafone. Am mai zis-o. Daca nu era Cosmote mai vb si acum cu +20 centi /min in alte retele. Tot oferte jenante aveam. Asa ca pt asta pot sa le multumesc.

in ce judet este ' lumea ' ta?
ca eu in jurul meu vad din ce in ce mai multi care se aboneaza la ei. si nu inteleg, de ce.
adica, ma rog, fiecare cu nevoile lui de comunicare, dar eu cred ca la momentul actual la cosmote e mai rentabil cu prepay. sau cel putin pentru mine.
daca merg in magazin la germanos sigur gasesc 3 persoane care isi fac abonament. prin ' lumea mea ', acoperirea e buna si desi mi-am renegociat abonamentul de vodafone nu mai consum nici un sfert din minutele alocate, ca majoritatea au al 2 -lea nr pe cosmote. la relatii clienti, cred ca am sunat de 4-5 ori din 2008 de cand am cartela si in afara de faptul ca nu au vrut sa-mi dea un shortcut sa vb mai repede cu ei ( a trebuit sa sun de pe alt telefon ca nu gaseam in meniu ), nu prea as avea ce sa reprosez. in linii mari, e ok. 1 cent in retea, platesc cat vorbesc si in afara retelei ai tarife mai mici decat alti operatori in propriile retele. unde-s cei scarbiti si mai ales cati sunt?
cu tarifele asa este,  :peacefingers: i-a obligat si pe ceilalti sa le scada.

#25
D-O-G

D-O-G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 26.01.2010

View Postlindab, on 7th March 2010, 20:17, said:

Daca nu era Cosmote mai vb si acum cu +20 centi /min in alte retele. Tot oferte jenante aveam. Asa ca pt asta pot sa le multumesc.
Io nu cred. Dacă în locul Cosmote se lansa la vremea aia RDS sau Zapp (care era încă în neclar cu acționariatul), ziceai acum despre ei treaba asta.
Mie unuia mi se rupe dacă există sau nu Cosmote.

View Postqwayke, on 7th March 2010, 21:10, said:

Eu si maine as fi renuntat la Cosmote daca nu erau prietenii/rudele pe reteaua asta.
Prefer un abonament la concurență cu tarife naționale ieftine decât o rețea în care o convorbire înseamnă Pic_Poinc_pauză_a_ă_apel-întrerupt. Și cine are nevoie de mine mă caută și mă găsește pe orice rețea aș fi.

Cosmote încă mai are ceva clienți fentați cu contracte pe 2 ani, le urmează și lor rândul la scăderi. Și la ei chiar nu se mai întoarce nimeni înapoi.

Edited by D-O-G, 07 March 2010 - 22:42.


#26
mmc6124

mmc6124

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 10.02.2010
in dolj sunt gramada pe cosmote
dar eu nu m as muta definitiv pe cosmote pt ca nu au calitate a vocii
oricum cea mai buna "voce" o are vodafoneul
am 700 min si 70 nat la 5 euro
ca la cosmote asa ca de ce sa aleg cosmote doar ca sa ma sune un cocalar care nu are cu cine sa isi consume minutele?
cred ca luna asta va fi ultima reincarcare a simului cosmote

#27
D-O-G

D-O-G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 26.01.2010
Aici cam ai dreptate, majoritatea clienților lor sunt "cocalari" care încarcă din an în paște, și care oricum se cară la prima ofertă mai bună. Clienți de față se exclud, evident.
Trebuie să facă ceva în ceea ce privește calitatea dacă vor să adune și ceva clianți de top. Dar pentru asta trebuie să lucreze la rețea și la abordarea clienților. Nu este normal ca în shopuri să dai clienți business afară cu multă rupere de [...], incompetența fiind la ea acasă.

Edited by D-O-G, 08 March 2010 - 00:18.


#28
Go.go.man

Go.go.man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 29.12.2005
eu am ab de 2 ani si ceva la ei, din decembrie s-a terminat contractul si nu am prelungit. chestia e ca nu as renunta la 2000 min/msg si 130 min nationale care daca nu le folosesc pe mi-i se reporteaza (aici fiind vb de cele nationale), dar in acelasi timp nici nu as mai semna pt inca 2 ani. astept sa vad ce oferta vin de pasti, conexiunea 3G.

calitatea sonorului, aici sunt impartial. mi-i s-a intamplat ca si pe voda sa faca figuri, dar parca pe cosmote mai mult....

am CFO vechi...iar noile abonamente sunt ok, dar faza ca minutele nationale care nu se reporteaza nu-mi place...oricum, sunt sanse de 70-80% ca din vara sa ma transfer la oranj

#29
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Intr-adevar calitatea vocii este o problema la Cosmote. La fel de adevarat este ca totul depinde de zona si chiar de ora. Eu astept sa vad daca lansarea 3G-ului si, implicit, descongestionarea GSM-ului va rezolva aceasta problema. Daca nu.. naspa. :)

#30
lindab

lindab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 17.06.2009

View Postsorrell, on 7th March 2010, 21:17, said:

in ce judet este ' lumea ' ta?
ca eu in jurul meu vad din ce in ce mai multi care se aboneaza la ei. si nu inteleg, de ce.
adica, ma rog, fiecare cu nevoile lui de comunicare, dar eu cred ca la momentul actual la cosmote e mai rentabil cu prepay. sau cel putin pentru mine.
daca merg in magazin la germanos sigur gasesc 3 persoane care isi fac abonament. prin ' lumea mea ', acoperirea e buna si desi mi-am renegociat abonamentul de vodafone nu mai consum nici un sfert din minutele alocate, ca majoritatea au al 2 -lea nr pe cosmote. la relatii clienti, cred ca am sunat de 4-5 ori din 2008 de cand am cartela si in afara de faptul ca nu au vrut sa-mi dea un shortcut sa vb mai repede cu ei ( a trebuit sa sun de pe alt telefon ca nu gaseam in meniu ), nu prea as avea ce sa reprosez. in linii mari, e ok. 1 cent in retea, platesc cat vorbesc si in afara retelei ai tarife mai mici decat alti operatori in propriile retele. unde-s cei scarbiti si mai ales cati sunt?
cu tarifele asa este,  :peacefingers: i-a obligat si pe ceilalti sa le scada.


Omule eu sunt din Bucuresti.

In primul rand aveam 4 prieteni/rude pe Cosmote si acum nu mai am decat unul. Am Vodafone un abonament si o cartela cu optiunea Young+Extraoptiune. Am o gramada de minute in afara retelei si internet pe mobil. Verific mailul de 5 ori pe zi.  Adica am nevoie de el nu pierd aiurea timpul. Iar la laptop am internet prin RDS. De ei pot spune ca au cele mai ieftine tarife, nu Comote. Bine,stiu, nu au acoperire.

Lauda si tu cosmote cu intrnet pe mobil. Este la un pret astronomic.  Plus gluma aia proasta cu 150 min nationale.

Edited by lindab, 08 March 2010 - 23:32.


#31
D-O-G

D-O-G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 26.01.2010
Am mari dubii că WCDMA-ul va rezolva situația, vezi cum sunt tratați clienții de ei, cred că problema nu e doar tehnică, ci și de mentalitate.
Nu mai vorbim de oferte cu tarifare la 3 minute, ei care se băteau cu cărămida în piept că n-au "glume" de-astea.
Clar, nu există ceva ce oferă ei și nu oferă concurența, mai ales că acum Vodafone are WVDMA acoperire națională. Și cu niște clienți pe cartelă care aduc maxim 2-3€ lunar nu faci mare lucru.

#32
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Subscriu. In plus, dupa cum am mai atras atentia si cu alta ocazie, observ o moda anti-cosmote pe acest forum. Probleme lor nu sunt noi, dimpotriva, unele chiar s-au rezolvat intre timp. Evident, altele nu. Parerea mea este ca vor merge inainte. Timpul ne va spune daca am avut dreptate sau nu.

Scuze pentru off.

Edited by horia.popescu, 09 March 2010 - 11:19.


#33
D-O-G

D-O-G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 26.01.2010

View Postcallo13, on 9th March 2010, 08:42, said:

off: ma minunez de ce aberatii pot scrie unii pe acest forum....
unde are vodafone acoperire nationala pe 3g? ai testat personal? ai umblat toata tara cu un telefon 3g pe 900 mhz si ai vazut ca are acoperire nationala?
sau ai aflat stirea ''pe surse''?
Da, am testat personal, să moară dușmanii de la Cosmote! :P Dacă ai să citești pe aria Vodafone, ai să vezi. Nici în mitologia greacă nu văd în curând așa acoperire la Cosmote.

View Postcallo13, on 9th March 2010, 08:42, said:

eu zic sa va bagati mintile in cap si sa terminati cu presupunerile
Dar e bine că noi măcar avem minte..!

View Postcallo13, on 9th March 2010, 08:42, said:

trebuie sa se faca curatenie pe acest forum, trebuie ca moderatorii (fie vorba intre noi unii, dintre ei sunt atehnici) sa ia atitudine, trebuie ca userii inainte sa posteze sa se informeze, etc
Să se informeze din ce, din comunicatele aburitoare OTE aka cincinalul eșuat? Păi noi suntem mai obiectivi așa, ne place să testăm pe bune, nu ne bazăm pe zeii voievozi de la Atena..

View Postcallo13, on 9th March 2010, 08:42, said:

probabil ca moderatorul sa imi dea ban, imi asum acest risc...
o zi buna tuturor....
Păi dacă o cauți cu lumânarea! :nonobad:
Mai bagă și tu o înjurătură un "băi [...]* de ce vă luați băi de rețeaua cea mai tare? Unde la * pui un invectiv beton și măcar scapi de o grijă :console:
PS: tot ce recomand e mult calm, dacă te enervezi, pocnesc vene!

View Posthoria.popescu, on 9th March 2010, 11:17, said:

Subscriu. In plus, dupa cum am mai atras atentia si cu alta ocazie, observ o moda anti-cosmote pe acest forum. Probleme lor nu sunt noi, dimpotriva, unele chiar s-au rezolvat intre timp. Evident, altele nu. Parerea mea este ca vor merge inainte. Timpul ne va spune daca am avut dreptate sau nu.

Scuze pentru off.
Păi eu zic că dacă tot e la modă ca angajații să citească forumurile, să mai arunce și un ochi la critici, că nu strică. În fond, noi nu avem nimic cu ei pănă la urmă, doar să fie sinceri și să nu ne ducă cu zăhărelul.
Și dacă zici că unele chestii s-au rezolvat, care sunt acelea? A, remember, cost controlul implementat acum câțiva ani după chinuri seculare, de aia îmi aduc aminte. Next..?
Și cred că unii au drept deplin la critici, mai ales când sunt trecuți cu japca la Cosmote. Și, mai mult, cum unii au și ceva experiențe anterioare cu ei, cu atât mai mult!

Edited by D-O-G, 09 March 2010 - 11:31.


#34
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
@D-O-G: ce incrancenat esti. Care e problema, nu-ti mai da Cosmote 2 miliarde de minute cu 2 euro? :) Relax. Iti place Vodafone? Perfect. Foloseste Vodafone sanatos, bucura-te de viata... Exact cum recomanzi si tu. Muuuult caaaaalm. :) Si ceva obiectivitate, daca tot ai pretentii sa fii luat in serios.

Si apropo de probleme rezolvate... Crede-ma ca folosesc mult si orange. Vrei sa-ti spun ce probleme au rezolvat ei in ultimul timp? Nici una. Aceleasi probleme cu mesageria vocala la cartela care apare dezactivata dar NU e, cu semnalul care lasa de dorit in Bucuresti etc. Dupa 7 ani de abonament la ei, cu facturi maricele, n-am putut sa-mi iau un iPhone 3G la fidelizare, ca muschiu' lor vroia sa-l dea doar la abonament nou. Dupa ce mi l-am luat din alta parte, l-au bagat si ei la fidelizare. Too late. Au optiuni care trebuie pastrate pe abonament minim 3 luni (mai nou), dar nu-ti spun asta nici cand le activezi, nici cand vrei sa le dezactivezi.. te lasa sa te intrebi de ce Doamne iarta-ma ai in continuare optiunea X activa pe cont desi tu ai vorbit altceva cu ei. Au externalizat serviciul de relatii cu clientii si mi-au raspuns niste unii care habar n-aveau de nimic.. nici macar de limba romana. Asa ca hai sa fim obiectivi: fiecare operator are plusurile si minusurile lui. Hai sa discutam civilizat si sa incercam sa ne oferim reciproc informatii UTILE, asa cum se intampla odata pe acest forum, nu sa ne dam unii altora in cap.

Si on: asta e un topic sortit de la bun inceput off-ului si flame-urilor, fiind bazat pe niste informatii, dupa cum s-a demonstrat, deloc precise. Eu unul l-as sterge.

Cele bune.

Edited by horia.popescu, 09 March 2010 - 11:41.


#35
D-O-G

D-O-G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 26.01.2010

View Posthoria.popescu, on 9th March 2010, 11:31, said:

@D-O-G: ce incrancenat esti. Care e problema, nu-ti mai da Cosmote 2 miliarde de minute cu 2 euro? :) Relax. Iti place Vodafone? Perfect. Foloseste Vodafone sanatos, bucura-te de viata... Exact cum recomanzi si tu. Muuuult caaaaalm. :) Si ceva obiectivitate, daca tot ai pretentii sa fii luat in serios.

Cele bune.
Păi mie nu-mi trebuie miliarde de minute la 2€, am deja nelimitat la 2€. Mie nu îmi place Vodafone, dar îi respect pentru că au investit mult în rețeaua de date și pe mine aia mă interesează.
Și pe Cosmote îi lăudam la început chiar dacă începuse să mearcă prost, asta ca să nu ziceți că sunt imparțial. Am apreciat că au telefoane necodate, rețea mare de distribuție, că au extins acoperirea pe voce cât Org/Vdf (dar nu mai mult, cum insinuează unii pe aici), faptul că au oferte simple (aveau la vremea aia, acum au băgat steluțe ici colo), ce mai, la vremea aia Cosmote avea o scuză că mergea mai prost, iaca.

Edited by D-O-G, 09 March 2010 - 11:36.


#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mi-am luat cartelă "Cosmote" pentru că în trecut vorbeam cu anumite persoane mult. Acum nu prea mai vorbesc cu nimeni în "Cosmote" și rămân cu minutele :down:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate