Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Noua Kia Sportage

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1337 replies to this topic

#523
Sportage

Sportage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.05.2011

View Postvladprobe, on 29th March 2012, 20:15, said:

ca poate nu ma credeti!Aveti grija ca dureaza cel putin 2 luni pana vine vinilinu' (dupa comanda inlocuire) !
Mda....am aceasi problema la scaunul soferului.....maine ma duc la reprezentanta(asta e nu ma asteptam sa fie perfecta).

#524
bcapraru

bcapraru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.12.2010

View PostSportage, on 11th April 2012, 19:35, said:

Mda....am aceasi problema la scaunul soferului.....maine ma duc la reprezentanta(asta e nu ma asteptam sa fie perfecta).

@sportage - de cat timp ai masina?

#525
Hifidor

Hifidor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.10.2007
Se pare ca nu o are de mult timp (vreo 6-7 luni). Problema este daca de vina e calitatea materialului (piele sau vinilin, ce-o fi) sau proiectarea scaunului, ce face ca anumite piese sa determine o uzura (frecare) accentuata in acea zona, ori poate ambele. Ar fi insa interesant de aflat (revin cu intrebarea) daca acelasi lucru se intampla si in cazul tapiteriei integral de stofa. Nu are nimeni o astfel de echipare?

#526
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Ar fi interesant si daca tapiteria se "roade" din exterior sau din interior..

#527
Sportage

Sportage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.05.2011

View Postmodream, on 12th April 2012, 11:52, said:

Ar fi interesant si daca tapiteria se "roade" din exterior sau din interior..
Problema vine de la constructia scaunului.......sunt curios ce rezolvare vor da cei de la Kia

#528
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Logic ca de la constructia scaunului, dar se roade dinspre interior sau de la plasticul din exterior?

#529
Sportage

Sportage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.05.2011

View Postmodream, on 12th April 2012, 22:37, said:

Logic ca de la constructia scaunului, dar se roade dinspre interior sau de la plasticul din exterior?
Dupa parerea mea ...cred ca este de la plasticul de la exterior.

#530
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Daca e din exterior, poate se poate "rezolva" de proprietar cu oaresce bricoaje, decat la fiecare cateva luni sa-ti schimbe scaunul

#531
Sportage

Sportage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.05.2011

View Postmodream, on 13th April 2012, 21:21, said:

Daca e din exterior, poate se poate "rezolva" de proprietar cu oaresce bricoaje, decat la fiecare cateva luni sa-ti schimbe scaunul
Sa fim seriosi ....am dat atat de multi bani ca sa-mi "rezolv" eu scaunul.Sper sa gaseasca cat mai curand solutii pe termen lung.

#532
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
E-adevarat ce spui, dar probabil va mai dura ceva pana se va intampla treaba asta. Daca nu te deranjeaza timpul pierdut cu ea mereu in service, cred ca s-ar putea rezolva "de mana" cu un minim efort...Cand va fi rechemarea (daca va fi)....

#533
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
@vladprobe: cum mai e, ai rezolvat ceva?
am citit ca s-ar putea sa fie de la reglajul ABS-ului, cel putin asa s-a rezolvat la cineva

bai nu stiu cum stati voi cu kuru pe scaun dar la mine dupa 1,5 ani nu da nici-un semn de rupere in zona aia   :huh:

Edited by zeroice, 16 April 2012 - 00:46.


#534
vladprobe

vladprobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.06.2007
Eame='zeroice' date='16th April 2012, 00:44' post='11366215']
@vladprobe: cum mai e, ai rezolvat ceva?
am citit ca s-ar putea sa fie de la reglajul ABS-ului, cel putin asa s-a rezolvat la cineva

bai nu stiu cum stati voi cu kuru pe scaun dar la mine dupa 1,5 ani nu da nici-un semn de rupere in zona aia   :huh:
[/quote]
au incercat si calibrarea senzorilor ABS etc. si degeaba.
Mai ai si tu rabdare cu scaunul, ce crezi ca scapi ! Eu raman dezamagit de masina  si de reprezentanta Kia (deja caut sa o vand, daca imi iau 20ooo pe ea, sunt super multumit)

#535
ciuchici

ciuchici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 29.11.2011

View Postvladprobe, on 16th April 2012, 11:31, said:

Eame='zeroice' date='16th April 2012, 00:44' post='11366215']
@vladprobe: cum mai e, ai rezolvat ceva?
am citit ca s-ar putea sa fie de la reglajul ABS-ului, cel putin asa s-a rezolvat la cineva

bai nu stiu cum stati voi cu kuru pe scaun dar la mine dupa 1,5 ani nu da nici-un semn de rupere in zona aia   :huh:

au incercat si calibrarea senzorilor ABS etc. si degeaba.
Mai ai si tu rabdare cu scaunul, ce crezi ca scapi ! Eu raman dezamagit de masina  si de reprezentanta Kia (deja caut sa o vand, daca imi iau 20ooo pe ea, sunt super multumit)
nu inteleg de ce v-ati pierdut toti entuziasmul, daca omul vrea sa vanda masina , asta e nu-i mai place, pentru o chestie relativ minora   nu poti generaliza , spunand ca masina e de kakat.
sa fim seriosi, sunt masini mult mai bine cotate, si evident mai scumpe  care au probleme mult mai grave.
mie imi place masina , sunt in cautarea uneia , noua, dar nu gasesc configuratia pe care o doresc.
bucurativa de viata!

#536
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Mai, n-ai inteles, este vorba de asteptarile pe care le ai :). Din cate observ, asteptarile au fost imense si orice cat de mica "hiba" e tratata ca un dezastru. Deasemenea se si refuza oricat de mica implicare personala in rezolvarea unor probleme (din comoditate sau ego prea umflat - vezi pielea care se taie la scaun, care, probabil se pot, daca nu ameliora, atunci rezolva personal destul de simplu, dar nu, prefer sa astept din 6 in 6 luni cate 2 luni si sa las masina in service 1-2 zile ca sa-mi schimbe tapiteria decat sa lucrez eu 2-3 ore - maxim , 1 data si s-o rezolv definitiv). Mentatitate de roman, spun asta fara sa incerc sa jignesc pe nimeni de pe-aici. Probabil ca ati crezut ca dand 20 si ceva de mii de eur pe o masina va garanteaza ca este "cea mai tare si cea mai buna". Nu uitati ca este totusi o Kia si nu o marca premium (gen audi, acura etc), desi si la astea mai pica una-alta (si pe ceva similar premium dadeati dublu la pret). E normal sa fii incantat de o masina noua, frumoasa, a ta, dar totusi, trebuie sa-ti vezi si "lungul nasului". Nu vreau sa scuz aici sub nici o forma proastele proiectari sau defecte aparute, dar sa ne facem intelesi: marca reflecta calitatea si calitatea se vede in micile defecte care pot aparea. Pe care ori putem incerca sa le rezolvam si singuri sau putem sa ne facem sange rau si sa ne deprimam inutil. Dar cu atitudinea ca "am dat o groaza de bani si mai bine o vand decat sa-mi pun 20 min capul la treaba si sa rezolv singur ce nu au fost aia de la kia sa gandeasca bine" nu ajungem nicaieri, decat sa vorbim apoi pe alte forumuri despre "ce proasta e kia". Chestiile gen scartateli, zgomote apar la toate marcile. Ori te obisnuiesti cu ele, ori stai numai in service aiurea, ori le rezolvi singur. Daca nu, o vinzi si iei alta care e posibil sa faca la fel.

#537
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Din pacate treaba cu mentalitatea de roman e cam pe dos.

Daca nu i-ar stresa pe cei de la reprezentata nu se va misca nimic in viitor si se vor face masinile la fel si de acum inainte.

Nu mai spun ca la Kia se baga in fata fix super garantia, lucru decisiv de multe ori la alegere. Sa si-o asume.

Pe de alta parte, pielea e cah in general iar mai nou gasesti naturala doar la marci premium si nici la aia nu stiu daca la toate modelele.

Edited by undercoverbrother, 23 April 2012 - 12:06.


#538
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Pielea in sine nu mi se pare nasoala, ci faptul ca plasticul ala o taie...la fel s-ar fi intamplat si daca ar fi fost naturala, poate putin mai greu.
Am scaun de piele artificiala acasa de multi ani si sunt f multumit (a ramas moale, e rezistenta, daca nu si-ar fi bagat fi-meu coltii in ea ar fi fost si ne-sfasiata :) ), nu tin neaparat sa fie naturala, oricum e mai practica decat textilul pt ca se curata mai usor si arata si mai bine

#539
monorath

monorath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.08.2006
Buna ziua fosti,actuali si viitori posesori de Sportage . Tocmai am comandat un 1.6 style techno orange cu interior gri (mi se pare ca arata genial) cu urmatoarele dotari in afara de echiparea de baza : xenon , trapa , pachet 3 (camera video , parbriz incalzit) volan cu comenzi si bluetooth si scaune incalzite . Dupa cum a zis cineva anterior si ii multumesc de sugestie personal , le-am propus sa-mi ofere un discount la achitarea integrala si l-am primit , mai precis 3% (nu sunt ~630 euro cine stie ce bani insa acopera jantele si cauciucurile de iarna :) ) . Deasemeni ei mentioneaza ca livrarea va avea loc in iulie si sper sa se tina de cuvant . Deasemeni as dori cat mai mult feedback despre acest motor de la owneri si cateva informatii despre casco - unde/daca aveti (desi nu stiu cata lume nu mai are la masini noi astazi insa nu ma mira nimic) si cam cat ajunge (la un calcul estimativ la astra ar fi ~500 euro si mi se pare chiar putin) .
:peacefingers:

#540
alexaan

alexaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.08.2010
In cautarea unei noi masini mi-a tras atentis si modelul Sportage, din ce in ce mai mult astfel incat miercuri merg la drive test...

Ma intereseaza 1.6 benzina sau 1.7 diesel insa in bucuresti pt drive test nu exista decat 2.0 diesel automata.. destul de departe de modelele care ma intereseaza... Dupa spusele Kia 1.7 exista pt drive test doar la arad si iasi iar motorul 1.6 zic ei ca nu exista nicaieri in romania.. momentan :(

Asadar, daca exista vreun suflet mare (care a trecut prin aceeasi problema eventual , si intelege situatia..) care poate sa ofere un "drive test" cu masina personala cu oricare dintre motoarele 1.6 sau 1.7 m-ar ajuta enorm. Desigur ca platesc tot deranjul (benzina/motorina/timp pierdut) sau dau o pizza sau o bere sau un tuns... :) Orice, numai sa am ocazia sa probez aceste motoare... E o alegere importanta cu efect pe termen lung (pt mine cel putin) si parca nu as cumpara chiar asa pe "neprobate".

Sper ca ma intelegeti si exista persoane care au timp si chef sa "piarda" 10-20 min pt un mic drive test cu sportage-ul lor...

PS: Ar fi ideal daca persoanele sunt din bucuresti, dar la o adica ma deplasez si 50-100 km daca nu exista alta varianta...

Astept cu sufletul la gura sa ma contactati aici sau pe PM.

O zi buna tuturor!

Edited by alexaan, 23 April 2012 - 17:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate