Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cresterea prepelitelor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#73
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Attached File  prepelita1.jpg   68.21K   300 downloads
Se pare ca este foarte rentabila aceasta afacere insa trebuie sa fi de la tara ca sa te pricepi, asa se pare ...

#74
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006

 GODvsEVIL, on 5th January 2012, 17:08, said:

Salut! As vrea si eu niste informatii an legatura cu cresterea prepelitelor. Daca este cineva care se ocupa cuasa ceva poate sa-mi spuna cat de rentabila este aceasta afacere?

Ai un tpoic intreg AICI

#75
lucianbejenaru

lucianbejenaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2012
Salutare! As avea si eu o intrebare. Am procurat si eu de curind 11 prepelite( mai exact 27 noiembrie 2011) aveau atunci doua saptamani deci acum au cam sapte saptamani si inca nu se oua, dar nu asta e problema cea mai mare. Am citit undeva ca ar fi bine daca prepelitele ar avea un locusor in cusca unde sa scurme asadar am introdus in cusca un vas nu foarte inalt cu putin nisip si putin rumegus deci le-am facut o surpriza placuta, dar s-au zgariat la picioruse vreo cateva pana am observat si am scos vasul cu pricina,dar zgarieturile nu s-au vindecat ci dinpotriva,am observat ca se cipesc de picioare. Sunt cumva atrase de sange? Ce as putea face. Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.

#76
1fLorES987

1fLorES987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2010

 GODvsEVIL, on 5th January 2012, 17:08, said:

Salut! As vrea si eu niste informatii an legatura cu cresterea prepelitelor. Daca este cineva care se ocupa cuasa ceva poate sa-mi spuna cat de rentabila este aceasta afacere?

Salut... eu am 200 de prepelite... am inceput cu 400, apoi s-au mai adaugat vreo 250 de pui, am sacrificat multe in vara pentru gratare, am vandut etc. Asa am ajuns acum la 200... nu am o experienta foarte mare in acest domeniu, doar 1 an, insa pot sa iti raspund destul de simplu la intrebarea ta: Ar fi o afacere "foarte rentabila" daca ai piata de desfacere pentru ceea ce produci(respectiv oua si carne)... ca sa explic, eu, la 400 nu am avut destula piata si am scazut pana la 200... pana prin decembrie m-am descurcat cu cele 200, am avut clienti cat de cat, insa luna aceasta este moarta... voi sacrifica multe si voi produce pui... poate ca isi va da drumul incetuc iar...

Depinde din ce zona a tarii esti, de oamenii de acolo etc. In zona mea oamenii trebuie invatati inca ce e aceea o prepelita etc. dar poate fi o "afacere" destul de profitabila(depinde ce intelegi si prin profitabil)... parerea mea...

PS Dupa calculele mele, practic, nu pe auzite, la aproximativ 1000 de prepelite ouatoare cu piata de desfacere pentru tot ceea ce produci(daca le furajezi bine si corect ai 99-100% procentaj de ouat chiar peste), fara sa dai la magazine la preturi de nimic, ci sa vinzi tu tot, scoti un salar foarte bun... chiar poti trai bine... PAREREA MEA!

 lucianbejenaru, on 14th January 2012, 13:03, said:

Salutare! As avea si eu o intrebare. Am procurat si eu de curind 11 prepelite( mai exact 27 noiembrie 2011) aveau atunci doua saptamani deci acum au cam sapte saptamani si inca nu se oua, dar nu asta e problema cea mai mare. Am citit undeva ca ar fi bine daca prepelitele ar avea un locusor in cusca unde sa scurme asadar am introdus in cusca un vas nu foarte inalt cu putin nisip si putin rumegus deci le-am facut o surpriza placuta, dar s-au zgariat la picioruse vreo cateva pana am observat si am scos vasul cu pricina,dar zgarieturile nu s-au vindecat ci dinpotriva,am observat ca se cipesc de picioare. Sunt cumva atrase de sange? Ce as putea face. Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.

Atentie la rani si mai ales la sange ;) ... Din mica mea experienta iti spun ca imediat ce o prepelita, fie femela fie mascul are o rana, zgarietura, trebuie separata de celelalte... si o tratezi... pe cat posibil sa nu vada sange... Iar daca vezi ca nu se vindeca, ca se agraveaza, singurul tratament ce il recomand e... tigaia... :P  Eu am o cusca speciala pregatita pentru cele ranite, iar daca isi revin le trec inapoi la celelalte, daca nu o las pana la urmatoarea sacrificare... de exemplu, dupa revelion am sacrificat vreo 20, toate prepelitele din cusca "de carantina", fie cu rani nevindecate, sau vindecate cum nu imi place mie, cu mici defecte etc. Mie imi place sa nu am prepelite cu defecte...

Sunt multe de discutat, insa se pot discuta... Sanatate!

#77
infirmierul

infirmierul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2012

 1fLorES987, on 18th January 2012, 21:06, said:

Salut... eu am 200 de prepelite... am inceput cu 400, apoi s-au mai adaugat vreo 250 de pui, am sacrificat multe in vara pentru gratare, am vandut etc. Asa am ajuns acum la 200... nu am o experienta foarte mare in acest domeniu, doar 1 an, insa pot sa iti raspund destul de simplu la intrebarea ta: Ar fi o afacere "foarte rentabila" daca ai piata de desfacere pentru ceea ce produci(respectiv oua si carne)... ca sa explic, eu, la 400 nu am avut destula piata si am scazut pana la 200... pana prin decembrie m-am descurcat cu cele 200, am avut clienti cat de cat, insa luna aceasta este moarta... voi sacrifica multe si voi produce pui... poate ca isi va da drumul incetuc iar...

Depinde din ce zona a tarii esti, de oamenii de acolo etc. In zona mea oamenii trebuie invatati inca ce e aceea o prepelita etc. dar poate fi o "afacere" destul de profitabila(depinde ce intelegi si prin profitabil)... parerea mea...

PS Dupa calculele mele, practic, nu pe auzite, la aproximativ 1000 de prepelite ouatoare cu piata de desfacere pentru tot ceea ce produci(daca le furajezi bine si corect ai 99-100% procentaj de ouat chiar peste), fara sa dai la magazine la preturi de nimic, ci sa vinzi tu tot, scoti un salar foarte bun... chiar poti trai bine... PAREREA MEA!



Atentie la rani si mai ales la sange ;) ... Din mica mea experienta iti spun ca imediat ce o prepelita, fie femela fie mascul are o rana, zgarietura, trebuie separata de celelalte... si o tratezi... pe cat posibil sa nu vada sange... Iar daca vezi ca nu se vindeca, ca se agraveaza, singurul tratament ce il recomand e... tigaia... :P  Eu am o cusca speciala pregatita pentru cele ranite, iar daca isi revin le trec inapoi la celelalte, daca nu o las pana la urmatoarea sacrificare... de exemplu, dupa revelion am sacrificat vreo 20, toate prepelitele din cusca "de carantina", fie cu rani nevindecate, sau vindecate cum nu imi place mie, cu mici defecte etc. Mie imi place sa nu am prepelite cu defecte...

Sunt multe de discutat, insa se pot discuta... Sanatate!
da de gandit


 infirmierul, on 31st January 2012, 20:15, said:

da de gandit
problema ramane intr-adevar piata de desfacere

#78
infirmierul

infirmierul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2012
si eu cresc prepelite dar am incercat sa caut piata de desfacere si nu reusesc sa gasesc  cam greu

#79
infirmierul

infirmierul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2012

 theslym, on 13th December 2011, 11:38, said:

Salutare,

A cumparat cineva oua de la www.ouaprepelite.com ? Mi i-a recomandat un prieten si urmeaza sa cumpar si eu de la ei.
o piata de desfacere pt oua stie cineva sau  o firma care colecteaza ouale?

#80
prepelitebv-ro

prepelitebv-ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.10.2011

 infirmierul, on 31st January 2012, 21:19, said:

si eu cresc prepelite dar am incercat sa caut piata de desfacere si nu reusesc sa gasesc  cam greu

Unii cresc prepelite, unii cresc si prepelite, si afaceri cu prepelite. Diferenta consta in planul de afaceri, in optimizarile costurilor de productie, in masurile de igiena si biosecuritate implementate, in calitatea cresterii (incl. furajare), in respectarea scalabilitatii afacerii si optimizarea planului investitional, in strategiile de vanzari si marketing si multe altele. Tradus altfel: noi avem deja programare pe urmatoarele 2.500 de oua si ne-ar trebui si noua alte 2.000 sa bagam la incubat si nu avem de unde (trebuie sa ne programam pe noi insine), altii au cateva sute si plang langa oua si nu au cui sa le dea. Nu dati vina pe zona geografica, fiind langa noi nu cred ca e vreo diferenta de zona.

Diferenta incepe si se termina cu tine. Valabil in orice business, nu doar cu prepelite. In business-ul cu prepelite singura diferenta e ca ai sanse mult mai mari sa reusesti decat in cam orice alt business, si nu trebuie super-buget de start. In rest...

#81
prepelitebv-ro

prepelitebv-ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.10.2011

 GODvsEVIL, on 5th January 2012, 18:08, said:

Salut! As vrea si eu niste informatii an legatura cu cresterea prepelitelor. Daca este cineva care se ocupa cuasa ceva poate sa-mi spuna cat de rentabila este aceasta afacere?

E cu atat mai rentabila cu cat o faci mai bine, cu pasiune pentru ceea ce faci si nu pentru bani, cu cat implicarea e mai mare si e facuta cu cap cu atat rezultatele vin. Regret ca nu m-am apucat de asta de mai mult timp... si ca nu am inceput cu o investitie care sa-mi permita sa prind viteza mai repede (am pierdut timp pretios). M-am lasat de serviciu si traiesc din asta... merita! :thumbup:

#82
1fLorES987

1fLorES987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2010
Mio... conteaza mult zona geografica, si mai mult de atat, oamenii! ;) ... Oricum ma bucur pentru voi si va doresc mult succes in continuare :OK: ... ne auzim!

#83
papysexy

papysexy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2011
salutare  baieti  o  intrebare  la  cei  care  cresc  prepelite  am  si  eu  nevoie  de ghidul acela  pt  cresterea  lor  si  fonduri  europene nerambursabile   dc  al  aveti  si  mil  puteti  trimite  s ama  documentez  o  s ama  intrebati  de  ce  nul  cumpar   pentru  ca  nus  sigur dc  e teapa  sau  mai  stiu    de  ec s a  mai  dau  banii  pe  cd
dc  ma  ajutati  va s fi  recunoscator  nu  am  servici e  orasul  mic  si  nam  ce  face va  rog

#84
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

 papysexy, on 26th February 2012, 21:31, said:

salutare  baieti  o  intrebare  la  cei  care  cresc  prepelite  am  si  eu  nevoie  de ghidul acela  pt  cresterea  lor  si  fonduri  europene nerambursabile   dc  al  aveti  si  mil  puteti  trimite  s ama  documentez  o  s ama  intrebati  de  ce  nul  cumpar   pentru  ca  nus  sigur dc  e teapa  sau  mai  stiu    de  ec s a  mai  dau  banii  pe  cd
dc  ma  ajutati  va s fi  recunoscator  nu  am  servici e  orasul  mic  si  nam  ce  face va  rog
nu cumva era o reclama pe forum legat de prepelite? ceva cu 1500 euro pe luna?

#85
Zbughy

Zbughy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2012
Salutare.  Am inceput sa cresc de curand cateva prepelite faraon iar de cateva zile fac oua. Doar ca astazi am gasit 2 oua care au coaja moale. Stiti cumva de ce sau care ar fi cauza?
Merci anticipat.

#86
catflo

catflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2006
Au o broblema cu calciul. trebuie sa le dati creta furajera in mancare (parca 3%) sau coji de oua de gaina pisate la blender tot in mancare...nu stiu sa va spun procentul...

#87
Marian72

Marian72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2010
stie cineva de unde pot cumpara custi metalice in Bucuresti sau pe langa...ceva asemanator cu cele fabricate de firma din Bistrita

#88
Tudor20

Tudor20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.11.2010
salut!
o intrebare am si eu !
cei care au oua de vanzare, de ce nu le vindeti in piete sau magazine?nu aveti voie?asi vrea si eu sa cresc prepelite dar vad ca sunt probleme serioase cu desfacerea!eu ma gandeam sa le duc la piata?ati incercat ? nu merge?

Edited by Tudor20, 06 April 2012 - 21:40.


#89
rrazvan14

rrazvan14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2008
Salutare,
Saptamana viitoare trebuie sa iasa si puiutii mei de prepelita(am pus 95 de oua).Puteti sa ma ajutati cu dimensiunile pe care trebuie sa le aiba maternitatea (banuiesc ca,in cel mai fericit caz vor ramene vreo 50 de pui).Mersi anticipat

#90
przlpn

przlpn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2012
buna seara
in primul rand vreau sa va multumesc pt ca sunteti asa amabili sa impartasiti din experienta voastra tuturor

as dori sa achizitionez  si eu 50 de prepelite japoneze mature ...sper ca practica sa nu ma omoare, deoarece la teorie eu cred ca ma descurc destul de bine..la capitolul achizitionarii de furaj stau mai rau...sunt din baia mare si nu am gasit de unde sa cumpar furaj pt prepelite gata preparat asa ca o sa le cumpar eu si o sa le amestec acasa...

deoarece amestecurile mai complicate  nu sunt recomandate incepatorilor, ma gandeam sa fac un amestec de faina furajera sau malai furajer cu concentrat pvm pt gaini ouatoare in proportie de 3:1. si eventual sa mai cumpar scrot de soia si floarea soarelui...ce imi recomandati?...

va multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate