Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum construiesc un Deplumator

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
nicusor62

nicusor62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2010
As dori sa construesc un deplumator capacitate mica.Poate cineva sa ma ajute cu o schema, ceva. Nu am nici o idee.  :peacefingers:

#2
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 nicusor62, on 28th February 2010, 13:08, said:

As dori sa construesc un deplumator capacitate mica.Poate cineva sa ma ajute cu o schema, ceva. Nu am nici o idee.  :peacefingers:

Deplumatorul care il stiu eu este cel vechi (ceausist) , era mare dar  randamentul pe masura(60 pui/min).
Ca sa te ajut sa-ti faci o ideie o sa incerc sa descriu utilajul.Era format din doua subasamble identice postate unul in fata celuilant printre care trecea puiul.Actionarea  era facuta de un motor electric care printrun sistem de roti dintate actiona niste suporti cu degete de cauciuc .Degetele de caucic sunt piese care pintro miscare de rotatie angreneaza penele si se realizeasa deplumarea.
Acest utilaj poate fi redus cat este necesar dar reduce si rentabilitatea ,timpul de expunere v-a creste invers proportional  cu marimea  lui.Acel deplumator avea in jur de 80 de suporti a cate 12 degete fiecare,reducera se poate face pana la 8 suporti parerea mea.
Secretele reusitei sta si in operatia premergatoare adica oparirea care trebuie sa fie optima pentru timpul de expunere in deplumator.
Este greu pentru cineva care nu a vazut sa inteleaga dar in principiu este un utilaj simplu,greutatea mea este in a trimite mai multe detalii,chiar si schite pentru ca sunt incepator in utilizarea calculatorului.
Daca cineva mai eficient nu te ajuta te pot consilia in continuare  la realizarea lui dar tolerand statutul de incepator al meu in tainile internetului.

#3
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cred ca am vazut asa ceva pe animal planet. Era o firma mica, cred ca in Anglia care era asezata pe langa un fond de vanatoare, iar in sezon, vanatorii veneau cu ratele impuscate la ei si contra unei sume de bani, acestia le "pregateau" trofeele. Adica gata sa le bagi in cuptor! Poate o mai da in reluare!

#4
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 dorel232004, on 28th February 2010, 19:41, said:

Cred ca am vazut asa ceva pe animal planet. Era o firma mica, cred ca in Anglia care era asezata pe langa un fond de vanatoare, iar in sezon, vanatorii veneau cu ratele impuscate la ei si contra unei sume de bani, acestia le "pregateau" trofeele. Adica gata sa le bagi in cuptor! Poate o mai da in reluare!

Nu stiu ce ai vazut dar daca curata pasarile de pene este deplumator,si este posibil sa fie  ceia ce doreste nicusor62.

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Exact, de pene! Si semana cu ce zici tu! Bine, acolo le facea tot tacamul!

Edited by dorel232004, 28 February 2010 - 22:59.


#6
cipriani123

cipriani123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.02.2008
pe youtube sunt video-uri cu deplumatoare facute acasa,degetele de cauciuc le poti cumpara de pe ebay pentru ca nu prea merg sa le confectionezi acasa.restul e destul de usor!
pretul pentru 100 degete e in jur de 50 euro,parca ;)

#7
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
cauta pe google/youtube "Whizbang Chicken Plucker"
;)

#8
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 katilinus, on 28th February 2010, 20:23, said:

cauta pe google/youtube "Whizbang Chicken Plucker"
;)

De admirat ce reuseste omul sa faca. :OK:

#9
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 ROOEG, on 1st March 2010, 23:38, said:

De admirat ce reuseste omul sa faca. :OK:

De unde facem si noi rost de niste degetele d'alea de cauciuc ?
Restul nu e mare filozofie.

#10
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 masterd6ib6, on 2nd March 2010, 16:23, said:

De unde facem si noi rost de niste degetele d'alea de cauciuc ?
Restul nu e mare filozofie.

La vremea la care ma refeream eu (inainte de 1990) degetele erau turnate de catre ateliere a Cooperativelor mestesugaresti.Acum nu stiu furnizori dar poti adapta alte piese de caucic numai ca prinderea trebuie sa fie solida iar cauciucul maleabil(cel rigid se rupe).Daca gasesti ceva da-mi si mie de stire. :thumbup:

#11
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
EBAY.
sunt vanzatori care fac livrare internationala.
cauta "plucker"... si vezi ca se vand la set de 25/50/125bucati
;)

#12
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

 nicusor62, on 28th February 2010, 16:08, said:

As dori sa construesc un deplumator capacitate mica.Poate cineva sa ma ajute cu o schema, ceva. Nu am nici o idee.  :peacefingers:


intra pe http://www.e-oferta....in-cauciuc.html cred ca aici se gasesc degete pentru depumator nu pe saitu celor de la EBAY PLUCKER au niste preturi

#13
catalina_c

catalina_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.07.2009
am gasit eu de cumparat pe site-ul unei firme din romania, parca cu 4 lei "degetul" si avea 2 marimi. problema e restul aparatului, degetele si butoiul se confectioneaza usor. ma intereseaza asa ceva ca o sa am in curand treaba cu el. am gasit in china deplumator cu 200-300 usd bucata, dar trebuie sa cumperi minim 2-5 buc., transportul se face cu vaporul si se ridica din constanta.

#14
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

 catalina_c, on 3rd March 2010, 15:13, said:

am gasit eu de cumparat pe site-ul unei firme din romania, parca cu 4 lei "degetul" si avea 2 marimi. problema e restul aparatului, degetele si butoiul se confectioneaza usor. ma intereseaza asa ceva ca o sa am in curand treaba cu el. am gasit in china deplumator cu 200-300 usd bucata, dar trebuie sa cumperi minim 2-5 buc., transportul se face cu vaporul si se ridica din constanta.

ai gasit vreo firma in romania care aduce din china? cat costa transportu si in cate zile ajunge si plata cum se face se da ceva in avans la cat ajunge in total
este modelu butoi

Edited by boss77, 03 March 2010 - 16:41.


#15
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

 boss77, on 3rd March 2010, 14:47, said:

intra pe http://www.e-oferta....in-cauciuc.html cred ca aici se gasesc degete pentru depumator nu pe saitu celor de la EBAY PLUCKER au niste preturi

nenea....
1.eu incercam sa ajut
2.nu exista site EBAY PLUCKER
3. daca te-ai fi chinuit sa scrii macar "ebay plucker" pe google ai fi dat de linkul asta (tot pe ebay), care iti arata ca poti cumpara 125 de degete deplumatoare la 65$.
4.4*125 = 500 lei. nu mai bine le cumperi de pe ebay?

.

#16
catalina_c

catalina_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.07.2009
nu e o firma din romania. am scris direct in china. costurile de transport nu le stiu exact. problema era ca trebuia sa iau mai multe bucati.

#17
nicusor62

nicusor62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2010
Va multumesc tuturor care ati avut amabilitatea de a scrie despre acest subiect. M-am lamurit despre ce este vorba si despre diferitele tipuri de deplumatoare. Eu as dori sa-l folosesc impreuna cu prietenii mei cand venim de la vanatoare. Inca odata va multumesc si astept sa il realizez sa va trmit si fotografii.

 ROOEG, on 28th February 2010, 22:34, said:

Deplumatorul care il stiu eu este cel vechi (ceausist) , era mare dar  randamentul pe masura(60 pui/min).
Ca sa te ajut sa-ti faci o ideie o sa incerc sa descriu utilajul.Era format din doua subasamble identice postate unul in fata celuilant printre care trecea puiul.Actionarea  era facuta de un motor electric care printrun sistem de roti dintate actiona niste suporti cu degete de cauciuc .Degetele de caucic sunt piese care pintro miscare de rotatie angreneaza penele si se realizeasa deplumarea.
Acest utilaj poate fi redus cat este necesar dar reduce si rentabilitatea ,timpul de expunere v-a creste invers proportional  cu marimea  lui.Acel deplumator avea in jur de 80 de suporti a cate 12 degete fiecare,reducera se poate face pana la 8 suporti parerea mea.
Secretele reusitei sta si in operatia premergatoare adica oparirea care trebuie sa fie optima pentru timpul de expunere in deplumator.
Este greu pentru cineva care nu a vazut sa inteleaga dar in principiu este un utilaj simplu,greutatea mea este in a trimite mai multe detalii,chiar si schite pentru ca sunt incepator in utilizarea calculatorului.
Daca cineva mai eficient nu te ajuta te pot consilia in continuare  la realizarea lui dar tolerand statutul de incepator al meu in tainile internetului.

Se pare ca asa cum il descrieti dvs. nu am vazut acest tip de deplumator (sau nu imi dau seama). Poate totusi reusiti o schita sau o descriere mai amanuntita (daca nu va deranjez prea mult), vad ca degete deplumatoare se gasesc.

#18
nicusor62

nicusor62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2010

 catalina_c, on 3rd March 2010, 23:55, said:

nu e o firma din romania. am scris direct in china. costurile de transport nu le stiu exact. problema era ca trebuia sa iau mai multe bucati.
Se poate sa nu se gaseasca si in Romania, chinezii aduc de toate. Cred ca trebuie cautat prin angrourile Niro, Doraly etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate