Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme credit BCR

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
jollyy

jollyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 12.06.2008
Salut,

am si eu o mica povestioara: am un credit la bcr cu o rata de 490euro/lunar si am solicitat cu adeverinte, copii carti de munca etc. ca mi-au scazut veniturile pe familie dramatic; am vb cu Directorul de la bcr si mi-au spus sa fac o cerere de restructurare prin care eu solicitam o suspendare de 6 luni la plata creditului; cei de la banca mi-au spus ca se rezolva fara probleme si am fost anuntat dupa cateva zile ca s-a aprobat; azi cand trebuia sa semnez actul aditional, am vazut ca de fapt ei nu-mi aprobasera suspendarea pe 6 luni, ci imi marisera perioada de rambursare cu 15 ani!!! si imi "scazuse" rata la 450euro/lunar...superb!!!(vorba lui Badea). nesimtirea de care au dat dovada mi se pare greu de inteles, cu toate ca stim ca in relatia cu bancile nu prea ai cum sa castigi; si sunt hotarat sa nu mai platesc nici un credit. Mentionez ca am ipotecat un teren. Ce as putea sa pierd sau sa risc in afara de a pierde acest teren? Mai am un apartament si 2terenuri in proprietate...are cineva vreo solutie?

multumesc anticipat

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
solutia e sa vinzi sau sa obtii pe celelate proprietati un alt credit ipotecar sau imobiliar refinantand primul imprumut.
sau pur si simplu sa vinzi si sa achiti

Edited by spare-me, 15 February 2010 - 21:43.


#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
inchizi creditul, platindu-l integral.
refinantezi
vinzi/inchiriezi alte proprietati si platesti ratele.

Edited by spare-me, 15 February 2010 - 21:43.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
@jollyy: legislatia romana e de partea bancii. daca nu-ti mai platesti creditul, banca poate scoate la licitatie garantia (terenul ipotecat). daca la licitatie se vinde terenul cu o suma mai mare decat era creditul, tu primesti diferenta. dar daca se vinde cu mai putin (cel mai probabil caz), tu o sa ramai in continuare dator bancii diferenta. si banca o sa-ti poata executa si alte bunuri, chiar daca nu le-ai ipotecat explicit pentru acest credit.

Edited by spare-me, 15 February 2010 - 21:43.


#5
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Daca nu platesti, banca scoate la licitatie terenul cu fix suma pe care o mai are de recuperat de la tine sau cu pretul zonei in urma unei evaluari (care din ele este mai mic) pentru a recupera banii repede. Daca in urma licitatiei nu se adjudeca bunul, pretul la urmatoarele licitatii scade pana se cumpara. Pentru diferenta de bani pe care o mai are banca de recuperat, esti bun de plata. Asa vei pati daca nu mai platesti creditul. Banca iti ia terenul si tu ramai cu o diferenta de rambursat. Adica nu mai platesti rate 25 de ani + terenul ramane al tau, vei plati rate 10 ani + terenul pierdut.

Am impresia ca daca renunti la platit creditul exista o procedura de insolventa ca si in cazul filmelor care isi declara falimentul ca sa beneficieze de protectie in fata creditorilor. Doar ca in cazul tau nu o sa fie administrator judiciar, ci vei avea poprire pe o parte din venituri pana se stinge creditul restant. Repet, nu sunt sigur de chestia asta, doar am auzit despre ea.

Edited by spare-me, 15 February 2010 - 21:44.
limbaj


#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
falimentul persoanelor fizice este in stadiul de proiect la noi si nu se aplica inca.

Edited by spare-me, 15 February 2010 - 21:44.


#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 jollyy, on 12th February 2010, 17:21, said:

Salut,
am si eu o mica povestioara..

Ce tip de dobanda ai in contract, fixa sau variabila?

Simpatizez cu situatia ta, zilnic vad oameni care sunt disperati la propriu de starea de fapt si nu am cum sa-i ajut. Solicitarile tale de restructurare a creditului sunt total de inteles, problema e ca datorita nivelului la care au ajuns dobanzile in ziua de astazi, absolut orice varianta oferita de banca va fi de neacceptat pentru tine. Asta cu marirea perioadei de gratie este gandita in SUA sau in UE unde dobanda este de 3 procente si unde un astfel de artificiu iti poate injumatati rata luneara.
Nu e cazul la noi, sub nicio forma acest lucru nu ajuta pe nimeni... astea sunt prostii importate si aplicate orbeste in RO, fara a se face studiu de impact. Consilierii BCR sunt frecati la cap sa faca aceasta restructurare pentru ca banca sa nu faca provizioane si sa le declare la BNR ca si restructurate... un mare bullshet.

Trebuie insa sa fiu sincer si sa-ti spun, ca varianta ta cu sase luni de gratie este deasemenea de neacceptat. Nu se poate face asa ceva... este pur si simplu un lucru care nu se face, cel putin cu persoanele fizice, gandeste-te ce s-ar intampla daca tota lumea va dori asa ceva....


 _Smiley_, on 13th February 2010, 07:42, said:

@jollyy: legislatia romana e de partea bancii.

Legislatia romana este corecta, din acest punct de vedere. Ca prin alte parti se poate si altfel, garantandu-se doar bunul ipotecat, e adevarat si la noi exista astfel de contracte.

Legea romana tine exact cu proprietarul, cand vine vorba de executie.
Stii ca daca eu am un apartament deja executat si daca nu vor muschii mei, eu nu las sa intre nimeni in el, pana cand nu vad un act de adjudecare? Asta inseamna ca banca nu poate duce pe nimeni acolo si eu, ca si nou cumparator, nu am nicio garantie ca totul va fi asa cum arata in pozele din raportul de evaluare. Din acest motiv bancile pierd bani si timp si asistam la anomalii incredibile, vin oamenii sa vada imobilul si proprietarul iese la poarta cu pistolul in mana...

Normal ar fi ca dupa ce exista o decizie judecatoreasca, banca sa poata prelua bunul si mai apoi sa-l comercializeze fara nicio restrictie.

Edited by spare-me, 15 February 2010 - 21:45.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 SPF, on 13th February 2010, 07:56, said:

Daca nu platesti, banca scoate la licitatie terenul cu fix suma pe care o mai are de recuperat de la tine sau cu pretul zonei in urma unei evaluari (care din ele este mai mic) pentru a recupera banii repede..............

te inseli.
intai se face o evaluare a terenului si licitatia incepe de la pretul stabilit de evaluator. e posibil ca in urma licitatiei sa se obtina o suma mai mare decat are de recuperat banca de la tine, caz in care diferenta   ajunge la tine (minus cheltuieli de organizare a licitatiei)

 floraur, on 13th February 2010, 13:18, said:

..........
Normal ar fi ca dupa ce exista o decizie judecatoreasca, banca sa poata prelua bunul si mai apoi sa-l comercializeze fara nicio restrictie.

nu se poate obtine in instanta evacuarea proprietarului?
sunt de acord, ar trebui sa existe un cadru legal mult mai clar referitor la executari.

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 _Smiley_, on 16th February 2010, 10:10, said:

nu se poate obtine in instanta evacuarea proprietarului?
sunt de acord, ar trebui sa existe un cadru legal mult mai clar referitor la executari.

Nu sunt jurist, insa din ceea ce vad eu cred ca este extrem de greu sa faci asta. Nu am vazut niciun apartament scos la licitatie, in care proprietarul sa fi fost evacuat. Am vazut apartamente goale parasite de proprietari, la care cheia nu a putut fi gasita si vanzarea s-a facut fara ca noii proprietari sa poata vedea cu ochii lor ce vor fi cumparat.

Am solicitat bancii sa gaseasca o modalitate in care sa se poata intra acolo. Executorul bancar nu a avut niciun fel de atributii in acest sens, iar executorul judecatoresc nu a putut actiona decat in momentul in care a avut in fata un certificat de adjudecare prin licitatie.

Legea in Romania e aiurea tare si cred ca acest aspect de mai sus nu a fost introdus in pretul creditului, precum nici procedura de insolventa a firmelor deasemenea nu a fost perceputa de nimeni ca fiind o sursa de risc (in fine... alt subiect).

 _Smiley_, on 16th February 2010, 10:10, said:

te inseli.
intai se face o evaluare a terenului si licitatia incepe de la pretul stabilit de evaluator. e posibil ca in urma licitatiei sa se obtina o suma mai mare decat are de recuperat banca de la tine, caz in care diferenta ajunge la tine (minus cheltuieli de organizare a licitatiei)

Se ia in considerare valoarea de evaluare initiala si cea prezenta si listeaza apartamentul la cea mai mica dintre acestea.

#10
jollyy

jollyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 12.06.2008

 floraur, on 13th February 2010, 13:18, said:

Ce tip de dobanda ai in contract, fixa sau variabila?

Simpatizez cu situatia ta, zilnic vad oameni care sunt disperati la propriu de starea de fapt si nu am cum sa-i ajut. Solicitarile tale de restructurare a creditului sunt total de inteles, problema e ca datorita nivelului la care au ajuns dobanzile in ziua de astazi, absolut orice varianta oferita de banca va fi de neacceptat pentru tine. Asta cu marirea perioadei de gratie este gandita in SUA sau in UE unde dobanda este de 3 procente si unde un astfel de artificiu iti poate injumatati rata luneara.
Nu e cazul la noi, sub nicio forma acest lucru nu ajuta pe nimeni... astea sunt prostii importate si aplicate orbeste in RO, fara a se face studiu de impact. Consilierii BCR sunt frecati la cap sa faca aceasta restructurare pentru ca banca sa nu faca provizioane si sa le declare la BNR ca si restructurate... un mare bullshet.

Trebuie insa sa fiu sincer si sa-ti spun, ca varianta ta cu sase luni de gratie este deasemenea de neacceptat. Nu se poate face asa ceva... este pur si simplu un lucru care nu se face, cel putin cu persoanele fizice, gandeste-te ce s-ar intampla daca tota lumea va dori asa ceva....




Legislatia romana este corecta, din acest punct de vedere. Ca prin alte parti se poate si altfel, garantandu-se doar bunul ipotecat, e adevarat si la noi exista astfel de contracte.

Legea romana tine exact cu proprietarul, cand vine vorba de executie.
Stii ca daca eu am un apartament deja executat si daca nu vor muschii mei, eu nu las sa intre nimeni in el, pana cand nu vad un act de adjudecare? Asta inseamna ca banca nu poate duce pe nimeni acolo si eu, ca si nou cumparator, nu am nicio garantie ca totul va fi asa cum arata in pozele din raportul de evaluare. Din acest motiv bancile pierd bani si timp si asistam la anomalii incredibile, vin oamenii sa vada imobilul si proprietarul iese la poarta cu pistolul in mana...

Normal ar fi ca dupa ce exista o decizie judecatoreasca, banca sa poata prelua bunul si mai apoi sa-l comercializeze fara nicio restrictie.
Trebuie sa fac cateva clarificari:

Terenul ipotecat este o mostenire, nu am luat bani pentru investitii sau mai stiu eu ce...

Am facut solicitarea de suspendare pe 6luni dupa discutii cu directorul sucursalei de la care am luat creditul si el a propus la un moment dat o restructurare, cu care eu nu am fost de acord si am specificat foarte clar ca nu ma intereseaza decat o suspendare pe 3-6luni..
In ianuarie ma chemat am facut cererea, a spus ca se aproba fara probleme, am dus actele necesare ca mie mi-au scazut veniturile cu 70% fata de momentul contractarii creditului, am dus adeverinta de la sotie ca sa suspendat contractul de munca pentru ca a intrat in concediul de crestere al copilului si banii de la stat vin cu intarziere de 3-4luni etc

Nu am scris aici pt compasiune,  nu pt ca nu stiu ce am de facut, il citez pe spare-me:vinde tot, inchiriaza, banca e ag comercial, astea le stie si un copil de 2ani.
Am scris aici pentru ca speram ca mai sunt situatii ca ale mele si poate pot gasi si alte solutii; oricum sunt hotarat ca dupa ce nu o sa mai am nimik pe numele meu sa nu le mai platesc nimik...

astept cu interes pareri noi si de la spare-me...

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Vezi tu, e cam aiurea pasul asta pe care vrei sa-l faci. Tu esti tanar si cred ca nu realizezi ce inseamna asta...
Sa stai o viata cu sabia lui Damocles deasupra capului, sa nu poti sa-ti cumperi niciodata o casa sau o masina? Apoi dupa ce te casatoresti, stii ca bunurile cumparate de sotia ta in timpul casatoriei vor fi bunuri comune, deci o companie de recuperari va putea sa te actioneze in justitie pentru recuperarea sumelor restante si sa te arunce in strada?

Sa stii ca sunt multi in tara asta, care au facut manevra asta cu terenuri, insa baietii destepti au apelat la societati comerciale... nu s-au riscat pe persoana fizica. Eu unul nu as intra in default, mai degraba as vinde terenul la ce pret pot, sa raman cu o rata mai mica. Astfel de prostii te fac sa te rasucesti si in mormant de ciuda ca le-ai facut...

#12
jollyy

jollyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 12.06.2008

 floraur, on 17th February 2010, 11:23, said:

Vezi tu, e cam aiurea pasul asta pe care vrei sa-l faci. Tu esti tanar si cred ca nu realizezi ce inseamna asta...
Sa stai o viata cu sabia lui Damocles deasupra capului, sa nu poti sa-ti cumperi niciodata o casa sau o masina? Apoi dupa ce te casatoresti, stii ca bunurile cumparate de sotia ta in timpul casatoriei vor fi bunuri comune, deci o companie de recuperari va putea sa te actioneze in justitie pentru recuperarea sumelor restante si sa te arunce in strada?

Sa stii ca sunt multi in tara asta, care au facut manevra asta cu terenuri, insa baietii destepti au apelat la societati comerciale... nu s-au riscat pe persoana fizica. Eu unul nu as intra in default, mai degraba as vinde terenul la ce pret pot, sa raman cu o rata mai mica. Astfel de prostii te fac sa te rasucesti si in mormant de ciuda ca le-ai facut...
Ai dreptate nu sunt inca hotarat sa fac pasul asta cel putin pana in toamna pt ca mai am un credit de consum pana in octombrie...si daca nu  mai platesti un credit intri in incidenta si cu celalalt pt ca banca iti pune proprie pe toate conturile existente.

multumesc oricum pentru sfaturi

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 jollyy, on 18th February 2010, 20:40, said:

si daca nu mai platesti un credit intri in incidenta si cu celalalt pt ca banca iti pune proprie pe toate conturile existente.

Nu, banca iti va vinde creditul pe care nu il platesti, celalalt nu cred ca va fi blocat. Numai ca nu vad de ce ai mai plati, atata vreme cat te duci in default?! Ori ca ai un credit nasol, ori ca ai doua... tot aceleasi probleme vei avea.

Edited by floraur, 19 February 2010 - 00:10.


#14
jollyy

jollyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 12.06.2008

 floraur, on 19th February 2010, 00:08, said:

Nu, banca iti va vinde creditul pe care nu il platesti, celalalt nu cred ca va fi blocat. Numai ca nu vad de ce ai mai plati, atata vreme cat te duci in default?! Ori ca ai un credit nasol, ori ca ai doua... tot aceleasi probleme vei avea.
Din ce am inteles de la un avocat avea un client care avea doua credite si la unul nu a mai platit, banca ia pus proprie pe toate conturile si el se ducea sa plateasca creditul si banii mergeau catre creditul restant si asa a intrat probleme cu amandoua...

#15
cris13

cris13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2010

 jollyy, on 16th February 2010, 22:12, said:

Trebuie sa fac cateva clarificari:

Terenul ipotecat este o mostenire, nu am luat bani pentru investitii sau mai stiu eu ce...

Am facut solicitarea de suspendare pe 6luni dupa discutii cu directorul sucursalei de la care am luat creditul si el a propus la un moment dat o restructurare, cu care eu nu am fost de acord si am specificat foarte clar ca nu ma intereseaza decat o suspendare pe 3-6luni..
In ianuarie ma chemat am facut cererea, a spus ca se aproba fara probleme, am dus actele necesare ca mie mi-au scazut veniturile cu 70% fata de momentul contractarii creditului, am dus adeverinta de la sotie ca sa suspendat contractul de munca pentru ca a intrat in concediul de crestere al copilului si banii de la stat vin cu intarziere de 3-4luni etc

Nu am scris aici pt compasiune,  nu pt ca nu stiu ce am de facut, il citez pe spare-me:vinde tot, inchiriaza, banca e ag comercial, astea le stie si un copil de 2ani.
Am scris aici pentru ca speram ca mai sunt situatii ca ale mele si poate pot gasi si alte solutii; oricum sunt hotarat ca dupa ce nu o sa mai am nimik pe numele meu sa nu le mai platesc nimik...

astept cu interes pareri noi si de la spare-me...


Ai putea sa accesezi un fond de economii cu care poti refinanta credite ipotecare, dar pentru asta cred ca este destul de greu deoarece nu poti suspenda creditul. Incearca sa transferi creditul la o alta banca la care sa nu incepi plata ratelor imediat.

#16
CristianZ

CristianZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 01.12.2006
Am impresia ca atata timp cat mai platesti la banca o suma oarecare, 50% din rata lunara de exemplu, nu-ti vinde creditul si, deci, nu ajungi la executare silita. E o impresie, o banuiala. Ce ziceti?
Poate te ajuta, intr-un fel. Cel putin sa prelungesti peioada pana cand bunul ipotecat ajunge la o valoare de piata mai mare.

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

 jollyy, on 19th February 2010, 19:24, said:

Din ce am inteles de la un avocat avea un client care avea doua credite si la unul nu a mai platit, banca ia pus proprie pe toate conturile si el se ducea sa plateasca creditul si banii mergeau catre creditul restant si asa a intrat probleme cu amandoua...
Si care e problema ? Ce ai de pierdut ? In plus odata ce ai un credit neplatit, cine te pune sa il mai platesti pe celalalt ? Ori totul ori nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate