Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Curcani de carne

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
As vrea sa stiu ce surse pentru livrarea puilor de curcani de carne propuneti. Pe mine m-ar interesa zona Bucuresti - Ialomita - Buzau dar pot fi propuse surse si pentru celelalte zone ale tarii, pentru alti doritori.
Bineinteles, de preferat sa se respecte condițiile corespunzătoare de biosecuritate.
Anul trecut socrii mei au avut surpriza sa constate ca din 20 de bucati, procentul femelelor a fost de 100% (eu banuiesc ca au fost selectati masculii de femele si vanduti separat). De altfel, au luat in greutate foarte bine. Au fost cumparati din Buzau si am inteles ca tara de provenienta ar fi fost Ungaria (neverificat).
Multumesc si toate bune!

#2
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

View Postcvi, on 1st February 2010, 15:31, said:

As vrea sa stiu ce surse pentru livrarea puilor de curcani de carne propuneti. Pe mine m-ar interesa zona Bucuresti - Ialomita - Buzau dar pot fi propuse surse si pentru celelalte zone ale tarii, pentru alti doritori.
Bineinteles, de preferat sa se respecte condițiile corespunzătoare de biosecuritate.
Anul trecut socrii mei au avut surpriza sa constate ca din 20 de bucati, procentul femelelor a fost de 100% (eu banuiesc ca au fost selectati masculii de femele si vanduti separat). De altfel, au luat in greutate foarte bine. Au fost cumparati din Buzau si am inteles ca tara de provenienta ar fi fost Ungaria (neverificat).
Multumesc si toate bune!

Nu prea am inteles, ai curcani si vrei sa-i vinzi si nu stii ruta? "surse pt livrare"?? Eu stiu ca sursa e aia de unde te aprovizionezi si livrarea e aia unde vinzi...
Daca vrei sa cumperi iti dau eu sursa, bani sa ai, daca vrei sa vinzi iti dau clienti, curci sa ai. Deci ce vrei sa faci?

Sau esti altul cu cont facut pt aruncat anunturi?

Edited by IDC, 03 February 2010 - 21:07.


#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Mhmm, vrea sa va^nda achizitiona^nd si vrea sa cumpere livra^nd... clar, ce mai ...

#4
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Din titlul topicului eu cred ca reiese clar ca vreau sa cumpar, tocmai de aceea am precizat si zonele respective. Dar nu-i nici o problema, poate continutul a fost mai alambicat. Pe viitor poate ma gandesc serios si la chestia cu vandutul, ispitit de clientii de la dvs, bineinteles. (Imi puteti trimite in privat lista doritorilor si daca pot, voi satisface din nevoile dumnealor.)
Toate bune!

#5
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

View Postcvi, on 4th February 2010, 08:52, said:

Din titlul topicului eu cred ca reiese clar ca vreau sa cumpar, tocmai de aceea am precizat si zonele respective. Dar nu-i nici o problema, poate continutul a fost mai alambicat. Pe viitor poate ma gandesc serios si la chestia cu vandutul, ispitit de clientii de la dvs, bineinteles. (Imi puteti trimite in privat lista doritorilor si daca pot, voi satisface din nevoile dumnealor.)
Toate bune!

Bine, acum ca ne-am lamurit, vezi ca e un italian cu o ferma langa Caracal care vinde pui de curca origine Germania. Am fost si am vazut, mi se par ok si parerile celor care au cumparat anul trecut au fost de bine.
De pret nu stiu pt ca nu m-a interesat.
Italagriprod se cheama, vezi cu Gogu, daca nu gasesti da un semn pe privat.
Buc, Buzau si Ialomita ma indoiesc sa gasesti dar depinde cati iti trebuie.

#6
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010
curcani se gasesc si in zona Brasovului curcani de carne care ajung la 25 kg curcanul intra pe www.gabriel77.sunphoto.ro curcani sunt adusi din ungaria au fost si curcani si curci

voi avea de vanzare prin luna aprilie cand vor avea 600-800g si sunt si vaccinati, iar la toamna voi avea curcani la 15kg astept potentiali clienti

Edited by boss77, 15 February 2010 - 17:43.


#7
cionel_again

cionel_again

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.02.2010
in principiu m-ar interesa si pe mine niste curcani si niste pui (de fiecare sub 10 buc) , as fi in zona ta (Brasov) undeva prin 30 aprilie.
as vrea sa tinem legatura, pana atunci o sa imi zici si pret, daca i-ai vaccinat, daca mai ai :) si daca vinzi asa cantit mici , etc...

cu bine,
ionel.

#8
kcs08

kcs08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.02.2010

View Postcionel_again, on 25th February 2010, 14:10, said:

in principiu m-ar interesa si pe mine niste curcani si niste pui (de fiecare sub 10 buc) , as fi in zona ta (Brasov) undeva prin 30 aprilie.
as vrea sa tinem legatura, pana atunci o sa imi zici si pret, daca i-ai vaccinat, daca mai ai :) si daca vinzi asa cantit mici , etc...

cu bine,
ionel.

Este  o ferma de pui de gaini de carne si de oua in Sfantu Gheorghe, care puii de gaini vinde din productia proprie , dar se ocupa si de vanzarea puilor de curca de carne provenind de la o ferma din Miercure Ciuc.
Toti puii se vand prin programare telefonica , adica te inscrii si spune exact ziua cand vi dupa marfa fiindca sunt pui de o zi . Anul trecut puii de gaina de oua si de carne era la 2.4, iar cel de curca 11.5 , si vinde si furaje toate etapele.
Eu am luat si rata era cam 50% si la gaini si la curci gaini-cocos
Curca cea mai mare la mine era de  19.5kg net cu un piept de 6.2kg carne macra, recordul aici e detinut la ocunostinta de o curca de 36 kg(nu la-m vazut da-l cred). 3-4curci=1porcusor si nu are atat os si alta calitate de carne. :thumbup:
Eu zic ca merita , pt cine vraa pot sa dau si adresa nr tel.

#9
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
dar pe langa Iasi, vinde cineva curci/curcani? m-ar interesa si pe mine un pret (pt. 20-30 bucati).

#10
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

View Postcionel_again, on 25th February 2010, 14:10, said:

in principiu m-ar interesa si pe mine niste curcani si niste pui (de fiecare sub 10 buc) , as fi in zona ta (Brasov) undeva prin 30 aprilie.
as vrea sa tinem legatura, pana atunci o sa imi zici si pret, daca i-ai vaccinat, daca mai ai :) si daca vinzi asa cantit mici , etc...

cu bine,
ionel.
  
eu ma ocup mai mult cu puii zburati de carne cand au 300g sunt de vanzare la puii nu i-am vaccinat  dar nu au fost probleme, iar la puii de rasa mixta la fel am gaini de anul trecut si nu au avut probleme le-a facut un tratament preventiv cu antibiotice
puii de curca ii tin pana la varsta de 21 de zile cand le-am facut un vaccin pentru pseudopesta si un tratament cu antibiotice
pui de carne este ross 308 sau cobb 500, pui de curca big 6

Edited by boss77, 26 February 2010 - 20:52.


#11
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

View Postboss77, on 26th February 2010, 20:50, said:

eu ma ocup mai mult cu puii zburati de carne cand au 300g sunt de vanzare la puii nu i-am vaccinat  dar nu au fost probleme, iar la puii de rasa mixta la fel am gaini de anul trecut si nu au avut probleme le-a facut un tratament preventiv cu antibiotice
puii de curca ii tin pana la varsta de 21 de zile cand le-am facut un vaccin pentru pseudopesta si un tratament cu antibiotice
pui de carne este ross 308 sau cobb 500, pui de curca big 6

La pui de ce nu faci macar prima pseudopesta? N-ai avut inca probleme dar se poate intampla si o sa-ti para tare rau si tie si cei carora le vinzi puii, mai ales ca un flacon de 2000 doze costa vreo 5 RON asa ca nu-i o avere ca sa stai linistit.

#12
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View Postcvi, on 1st February 2010, 15:31, said:

As vrea sa stiu ce surse pentru livrarea puilor de curcani de carne propuneti. Pe mine m-ar interesa zona Bucuresti - Ialomita - Buzau dar pot fi propuse surse si pentru celelalte zone ale tarii, pentru alti doritori.
Bineinteles, de preferat sa se respecte condițiile corespunzătoare de biosecuritate.
Anul trecut socrii mei au avut surpriza sa constate ca din 20 de bucati, procentul femelelor a fost de 100% (eu banuiesc ca au fost selectati masculii de femele si vanduti separat). De altfel, au luat in greutate foarte bine. Au fost cumparati din Buzau si am inteles ca tara de provenienta ar fi fost Ungaria (neverificat).
Multumesc si toate bune!
asta e simplu, se gasesc destul de des, era mai greu daca vroiai CURCANI de oua!!! ca aia se dau pe sub mana!

#13
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Ai un simt al umorului debordant. M-ai dat pe spate.
PS: daca taceai filozof ramaneai!

#14
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Deci, gasesc si eu sa cumpar pui de curca in zona Giurgiu-Teleorman? Si la ce pret?

#15
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Cumparat azi din Buzau, zona Garii, pui albi de curca de o zi, dupa o prealabila inscriere pe liste (nu vindeau decat celor inscrisi). Pret: 13 lei per bucata.
Probabil ca de acum voi urmari cu mare atentie topicul  "cresterea curcanilor de carne, intrebari". Multumesc pe aceasta cale initiatorului si celor care vor posta sfaturi utile.
Sa auzim de bine!

Edited by cvi, 18 March 2010 - 11:24.


#16
alinworm

alinworm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.06.2008

View Postcvi, on 18th March 2010, 12:21, said:

Cumparat azi din Buzau, zona Garii, pui albi de curca de o zi, dupa o prealabila inscriere pe liste (nu vindeau decat celor inscrisi). Pret: 13 lei per bucata.
Probabil ca de acum voi urmari cu mare atentie topicul  "cresterea curcanilor de carne, intrebari". Multumesc pe aceasta cale initiatorului si celor care vor posta sfaturi utile.
Sa auzim de bine!


Sunt si eu din buzau si as dori sa cumpar vreo 10 buc! as dori sa stiu daca exista o rasa anume de curcani. Am auzit ceva de BIG 6, BIG 12....care e diferenta?
multumesc

#17
nicusor62

nicusor62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2010
De unde pot cumpara Big6 in zona Bucuresti- Giurgiu? Multumesc.

#18
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
De la Agroland. 12.5 ron bucata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate