Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Adevarata Energie Libera

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Ar fi crezut cineva acum doar 200 de ani, ca daca arunci o galeata cu apa, poti obtine din ea, lumina in casa. Bine, trebuie sa arunci continuu. :rolleyes:
cam asa e cu perpetuum mobile.
Spuneam pe undeva ca e posibil un perpe....dar conditia e sa iei energie din altceva, alta dimensiune, alt mediu, substante cu reactii necunoscute. Si da impresia de perpe....

Edited by NASTYPRIMUL, 02 July 2012 - 06:10.


#74
fcovei

fcovei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.06.2011
Salut Baieti!
Iata o idee de constructie a unei surse de energie fara consum de combustibili. Am publicat-o pe saitul energiialternative.net. Nu am nevoie de glorie, si nici de bani. Care va puteti permite si aveti cunostinte in domeniu incercati sa o faceti! Eu inca nu am reusit sa o fac, nu am bani suficienti inca.Se bazeaza pe transformarea caldurii mediului ambiant in curent electric. Caldura aerului sau a apei dintr-un put este gratuita, inca nu ni se cere bani si pe asta!

http://www.energiial...colab/fcov1.htm

Edited by fcovei, 21 September 2012 - 13:23.


#75
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
... pompa termica...
Definitie energie libera: forma de energie care isi duce viata unde nu te astepti, nu poate fi domesticita pentru ca nu poate fi prinsa, nu poate fi prinsa pentru ca nu poate fi vazuta. Doar inventatorii "romantici" cred ca o vad din cind in cind si se indragostesc pe viata de ea, atunci cind cred ca au vazut-o. Foarte multi incearca s-o prinda dar, scapa de fiecare data pentru ca se strcoara prin tot ce atinge, in urma lasa "romanticul" cu buza umflata, buzunarul gol si timpul irosit.Posted Image
Va rog contribuiti la elaborarea unei definitii cit mai corecte!

#76
fcovei

fcovei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.06.2011

View Postbarbu78, on 23 septembrie 2012 - 09:35, said:

... pompa termica...
Definitie energie libera: forma de energie care isi duce viata unde nu te astepti, nu poate fi domesticita pentru ca nu poate fi prinsa, nu poate fi prinsa pentru ca nu poate fi vazuta. Doar inventatorii "romantici" cred ca o vad din cind in cind si se indragostesc pe viata de ea, atunci cind cred ca au vazut-o. Foarte multi incearca s-o prinda dar, scapa de fiecare data pentru ca se strcoara prin tot ce atinge, in urma lasa "romanticul" cu buza umflata, buzunarul gol si timpul irosit.Posted Image
Va rog contribuiti la elaborarea unei definitii cit mai corecte!

Daca cercetati cu atentie principiul de functionare al acestei pompe termice va veti da seama ca exista o posibilitate de a beneficia de avantajele unei surse de energie ce nu necesita arderea unor combustibili fosili. Este vorba de caldura mediului ce ne inconjoara (a aerului sau a apei dintr-un put). Pentru acest sistem, orice temperatura cu valoarea mai mare decat temperatura de fierbere a unui freon la presiunea atmosferica (sau o presiune aleasa) inseamna caldura ce poate fi exploatata de aceasta instalatie. Este un convertor energetic ca oricare altul.
Energie libera in adevaratul sens al cuvantului nu cred ca exista, depinde cum vedem fiecare lucrurile. Orice instalatie sau masinarie construita de om necesita intretinere.
Energia solara o putem obtine numai ziua si doar cat avem soarele sus pe cer fara nori.
Energia eoliana o avem doar cand bate vantul si depinde cum bate si acesta.
Hidroenergia o avem atat timp cat exista apa in lacurile de acumulare.
Energia pe care o poate da aceasta pompa termica o putem avea atata timp cat temperatura aerului (daca am ales aerul ca sursa de caldura) nu scade sub -30 grade Celsius (aceasta valoare este valabila daca alegem presiunea din vaporizatorul pompei de caldura la 1 bar). In cazul folosirii apei conditia este ca aceasta sa nu inghete, se intelege, pentru a putea circula prin conductele instalatiei si, bineinteles, sa existe in cantitatea necesara, adica sa nu sece putul ce ne deserveste. Este putin probabil sa avem de-a face cu secete atat de mari incat sa sece puturile de mare adancime! Totusi, nimic nu este imposibil la un moment dat...
Eu, personal, prin energie libera inteleg energia obtinuta in ce cantitate vrem noi, la orice ora vrem noi si fara ardere de combustibili fosili.

Edited by fcovei, 27 September 2012 - 10:16.


#77
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postfcovei, on 27 septembrie 2012 - 10:10, said:

.......
Eu, personal, prin energie libera inteleg energia obtinuta in ce cantitate vrem noi, la orice ora vrem noi si fara ardere de combustibili fosili.
Energia produsa prin fisiune, fuziune cind se va putea, conform celor spuse mai sus, trebuie sa fie energie libera (nu este obtinuta din combustibili fosili).

Noi folosim energie domesticita, energia libera ar trebui sa acea forma de energie care isi duce viata dupa bunul plac in mediul ei natural. In acest moment, energie libera ar trebui sa fie o sursa de energie inca nedescoperita sau inca nefolosita, energia obtinuta prin fuziune, probabil, nu va mai fi energie libera. Totusi, energia obtinuta prin fuziune naturala o folosim de ceva timp.

Este diferenta intre energia gratuita sau ieftina si energia libera, in inteles strict al cuvintelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate