Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Ce am voie sa imi pun in bagaj la calatoria cu avionul?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
xilofag

xilofag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2010
Probabil ca sunt multi de pe acest forum care circula cu avionul. Poate ma puteti ajuta si pe mine cu niste intrebari. Voi pleca pentru o perioada mai lunga din tara si nu stiu ce am voie sa imi pun in bagaj. Stiu ca am voie la un bagaj de cala (20 kg) si unul de mana (7 kg). Am voie sa iau in bagaj parfum..pasta de dinti..crema..detergent???daca da in care dintre bagaje? Trusa de unghii am voie? este din metal. trebuie sa o declar?am multe haine care contin obiecte metalice. pot trece cu ele? Ma intereseaza in primul rand obiecte electonice si electocasnice (aparat foto, uscator de par de voiaj, blender....sanwish maker..bla bla). Banuiesc ca intra in bagajul de cala :huh: ...dar le declar sau cum??? platesc vreo taxa pentru ele?...Hellp me plssssss :peacefingers:

#2
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Cred ca ai voie , daca nu depaseste limita nu platesti in plus , dar daca depaseste vei plati .

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
la cala poti pune orice mai putin material explozibil
da, sunt 20+7 KG, dar mie nu mi-a cantarit nicio data bagajul de mana, asa ca ce era mai greu acolo s-a dus!

NU ai voie in bagajul de mana lichide (doar 100ml), chestii ascutite, chestii toxice...etc

#4
xilofag

xilofag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2010

View Postlex404, on 22nd January 2010, 21:44, said:

la cala poti pune orice mai putin material explozibil
da, sunt 20+7 KG, dar mie nu mi-a cantarit nicio data bagajul de mana, asa ca ce era mai greu acolo s-a dus!

NU ai voie in bagajul de mana lichide (doar 100ml), chestii ascutite, chestii toxice...etc


Ms de raspuns. Asadar in bagajul de cala pot pune chestii din metal.  10X God :worthy:

#5
Olteniteanu

Olteniteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.06.2008

View Postxilofag, on 22nd January 2010, 21:30, said:

Am voie sa iau in bagaj parfum..pasta de dinti..crema..detergent???daca da in care dintre bagaje? Trusa de unghii am voie? este din metal. trebuie sa o declar?am multe haine care contin obiecte metalice. pot trece cu ele? Ma intereseaza in primul rand obiecte electonice si electocasnice (aparat foto, uscator de par de voiaj, blender....sanwish maker..bla bla). Banuiesc ca intra in bagajul de cala :huh: ...dar le declar sau cum??? platesc vreo taxa pentru ele?...Hellp me plssssss :peacefingers:

In bagajul de cala ai voie sa iei orice din ce ai citat si, in general, aproape orice fara sa trebuiasca declarat. Ai grija la lucrurile pe care le pui in bagajul de cala ... daca sunt mici si valoroase ... pot sa dispara. Daca valiza e incuiata sau infasurata in folie (exista in aeroport serviciul asta) e cel mai sigur.
Taxele suplimentare sa platesc daca depasesti cele 20 kg permise.

#6
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

Quote

Voi pleca pentru o perioada mai lunga din tara si nu stiu ce am voie sa imi pun in bagaj.
Droguri, arme, materiale puternic inflamabile, explozive, etc.

Quote

Stiu ca am voie la un bagaj de cala (20 kg) si unul de mana (7 kg).
bagajul de mana, de obicei nu este cantarit. Conteaza volumul si poate fi chiar un troler mic.

Quote

Am voie sa iau in bagaj parfum..pasta de dinti..crema..detergent???daca da in care dintre bagaje?
In principiu lichidele sunt permise doar in bagajul de cala. Pot fi luate in cabina cantitati limitate (<100mll cred) care se prezinta la check in si se sigileaza in pungi speciale. Nu poti sa-ti iei, de exemplu, o sticla de apa de 250ml.

Quote

Trusa de unghii am voie? este din metal. trebuie sa o declar?
Trusa de unghii contine obiecte ascutite care pot fi considerate "arme albe". Prin urmare, doar la bagajul de cala. Altfel o "donezi" intr-o pubela la controiul bagajelor de mana.

Quote

am multe haine care contin obiecte metalice, pot trece cu ele?.
Nu sunt probleme cu ele in bagaje. Evita sa le porti la imbarcare pentru ca te vor "deranja" la controlul corporal. "Anyway" la control trebuie sa dai jos de pe tine cam tot ce este metal - ceas, monede, curea cu catarama metalica, etc.

Quote

Ma intereseaza in primul rand obiecte electonice si electocasnice (aparat foto, uscator de par de voiaj, blender....sanwish maker..bla bla). Banuiesc ca intra in bagajul de cala :huh: ...dar le declar sau cum??? platesc vreo taxa pentru ele
Nu sunt restrictii la imbarcare cu obiecte electronice. Pozar, telefon, poti sa le iei cu tine in cabina - restrictii sunt la utilizare in timpul decolarii, aterizarii. Daca ai laptop vei fi invitat sa-l prezinti separat de bagaje - posibil sa fii solicitat sa arati ca functioneaza. Nu este cazul sa platesti vreo taxa.

Edited by yetiro, 22 January 2010 - 22:02.


#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View PostOlteniteanu, on 22nd January 2010, 21:50, said:

Ai grija la lucrurile pe care le pui in bagajul de cala ... daca sunt mici si valoroase ... pot sa dispara. Daca valiza e incuiata sau infasurata in folie (exista in aeroport serviciul asta) e cel mai sigur.
Subscriu! E 3 euro si gasesti masinarii in sala de asteptare exterioara care ti le inveleste! Pastreaza bonul ca in caz ca la destinatie gasesti valiza desfacuta faci plangere si spui ca ti s-a furat ce ti s-a furat + un telefon mobil Vertu de 10.000 coco!  :naughty:
In rest in bagaj poti sa bagi orice in afara de obiecte de genul arme, droguri, sabii, grenade, dinamita, oameni transati, etc. Eu am trecut si cu lichide si cu tigari peste limita admisa si nu mi-au zis nimic la nici o vama!

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
daca vrei sa n-ai probleme, bagi lichide in cala. pasta de dinti, spray-uri idem. trusa de unghii la fel. io zbor de cca 6 ori pe an si fac asa. n-am avut probleme.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdan84, on 22nd January 2010, 22:06, said:

In rest in bagaj poti sa bagi orice in afara de obiecte de genul arme, droguri, sabii,
Sabii cica e voie sa bagi, s-a discutat aici: http://forum.softped...t...=558147&hl=

#10
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,547
  • Înscris: 02.10.2009
Cele spuse mai sus sunt adevarate in cea mai mare parte dar este foarte important sa intrati pe site-ul companiei aeriene cu care veti calatori si cautati informatiile exacte si actualizate, inclusiv greutatea si dimmensiunile bagajelor, ce voie si ce nu, precum si multe alte lucruri. Vedeti si daca acea companie aeriana lucreaza in colaborare cu alta pentru traseul respectiv, calalta comnpanie poate avea propriile reguli. Acolo veti gasi informatii despre cum trebuie sa ambalati lichidele, ce obiecte au voie si ce nu precum si reguli de comportare. Nu va jucati cu vorbele si nu faceti glume nevinovate ca ramaneti acasa cu tinichea de coada.
Toate acesea sunt informatii pretioase si nu se face sa aveti probleme sau sa ramaneti la sol doar pentru ca cineva, bine intentionat de altfel, v-a indus in eroare.
In ultima vreme s-a strans un pic surubul la controale (ptr. US s-a strans chiar bine de tot) si este bine sa evitati complicatiile pe cat se poate. Daca credeti ca ceva "nu merge" lasati-l acasa sa puneti pachet prin posta (si acolo sunt restrictii la inflamabile de exemplu).

#11
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postxilofag, on 22nd January 2010, 21:30, said:

Probabil ca sunt multi de pe acest forum care circula cu avionul. Poate ma puteti ajuta si pe mine cu niste intrebari. Voi pleca pentru o perioada mai lunga din tara si nu stiu ce am voie sa imi pun in bagaj. Stiu ca am voie la un bagaj de cala (20 kg) si unul de mana (7 kg). Am voie sa iau in bagaj parfum..pasta de dinti..crema..detergent???daca da in care dintre bagaje? Trusa de unghii am voie? este din metal. trebuie sa o declar?am multe haine care contin obiecte metalice. pot trece cu ele? Ma intereseaza in primul rand obiecte electonice si electocasnice (aparat foto, uscator de par de voiaj, blender....sanwish maker..bla bla). Banuiesc ca intra in bagajul de cala :huh: ...dar le declar sau cum??? platesc vreo taxa pentru ele?...Hellp me plssssss :peacefingers:
Legat de dimensiunile maxime ale bagajelor....pt cel de cala e 20kg cind pleci din Romania dar e 15 cind vii din UK iar la bagajul de mina conteaza dimensiunile nu neaparat cit cintareste....(este dat si kg maxim da nu ti-l cintareste nimeni) cel mai sigur e sa citesti pe sit-ul companiei aeriene caci depinde de la o companie la alta , eu am vorbit de wizz , comp. cea mai utilizata spre UK,

#12
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postdan84, on 22nd January 2010, 23:06, said:

Subscriu! E 3 euro si gasesti masinarii in sala de asteptare exterioara care ti le inveleste! Pastreaza bonul ca in caz ca la destinatie gasesti valiza desfacuta faci plangere si spui ca ti s-a furat ce ti s-a furat + un telefon mobil Vertu de 10.000 coco!  :naughty:
Poate doar daca valiza goala a costat vreo 400 de euro si vrei s-o protejezi de zgarieturi. :D Sa fim seriosi, mai mare chinul cu desfolierea dup-aia, plus ca prapadesti o gramada de plastice - deloc ecologic.

#13
xilofag

xilofag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2010
norocul meu ca nu's ecologista :D

#14
matrix79

matrix79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2009
Am si eu o mare intrebare
Plec de paste in afara(in UE) cu sotia in vacanta si de acolo imi achizitionez unul sau 2 Laptopuri este vreo problema va vamu cu ele si in ce bagaj sa le pun de mana sau cala.
Imi trebuiesc actele la ele.

#15
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmatrix79, on 22nd March 2010, 09:45, said:

Am si eu o mare intrebare
Plec de paste in afara(in UE) cu sotia in vacanta si de acolo imi achizitionez unul sau 2 Laptopuri este vreo problema va vamu cu ele si in ce bagaj sa le pun de mana sau cala.
Imi trebuiesc actele la ele.

Un laptop il pui in bagajul de mana al sotiei, iar celalalt in bagajul tau de mana. Nu le pune in bagajul de cala, s-ar putea sa se strice de la felul in care sunt manevrate bagajele, si nici nu cred ca e voie sa le pui acolo. Nu trebuie niciun act la ele, nu le cere nimeni. Nu va fi nicio problema la vama.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate