Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#1729
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Ca termostat recomand si eu Computherm Q3 fie varianta cu fir (mai ieftin, dar necesita sa tragi fir pana in casa si evident cam va avea un loc fix) sau varianta Q3 RF (fara fir, mai scump pe la 150 lei, dar nu mai trebuie fir in casa si il poti muta unde vrei).
Personal folosesc un Q3 RF.

#1730
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
am facut lista. Multumesc!
Am facut o socoteala, cu preturi de pe net, pagini din zona mea, 175 de lei aprox, toata treaba. O sa pun exact produsele si preturile cand le cumpar si pentru ceilalti care sunt interesati.

Edited by robylup, 28 August 2013 - 21:28.


#1731
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Azi noapte am primit un PM cu un sfat, sa pun vana cu 3 cai de amestec in loc de puffer. Cred ca a fost sarcastic domnul, nu?

#1732
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu, nu a fost sarcastic. Este si asta una dintre solutii.

Ca sa poti monta o vana cu 3 cai de amestec este de preferat sa montezi o BEP (butelie de egalizare a presiunilor) care sa tina locul pufferului. Una dintre pompe va invirti apa intre cazan si BEP comandata de un T45 montat pe cazan. Celelalte 2 pompe vor lua apa din BEP si o vor trimite fie in casa fie in boiler comandate de un T60 montat pe BEP. Intre BEP si PI (pompa de incalzire) vine montata vana de amestec pe care o reglezi sa zicem pe ~60grd. Astfel tu in cazan si BEP ai apa de 70-80grd si in casa trimiti apa de doar 60grd si atunci nu se face chiar asa de cald in casa si tu iei din cazn doar o parte din energie, deci creste autonomia. Si in varianta asta poti monta TA (termostat de ambient) si in cazul asta mai ai nevoie de un T90 montat pe BEP.

#1733
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Florine, in cazul montarii unei vane de amestec (VM), nu exista riscul sa se supraincalzeasca centrala ?...Stii ca am discutat aceasta pb cu tine referitor si la instalatia mea. Ma interesa in special in perioada de toamna/primavara cand nu are rost (ca sa nu mai zic de disconfort) sa trimiti in calorifere apa la 60-70 grade, cand la 40-50 ar fi deajuns. Si astfel ar fi fost si centrala mai mult timp calda (dupa un singur foc sa zicem mediu). Chiar si iarna daca nu eger, apa la 60 grade in calorifere e de ajuns (mai ales ca am caloriferele supradimensionate)
Dar, cu VM, daca sa zicem o fixezi pe 60 grade si deja caloriferele sunt calde si automat returul destul de cald, cand ajunge apa in centrala la 82-90 grade si pleaca automat pompele pt a o raci, exista riscul ca VM sa nu deschida prea mult turul dinspre centrala si astfel nu se mai asigura racirea corespunzatoare.

PS. Culmea e ca in manualul centralei, apar si scheme de montaj cu VM.

Edited by SYL, 29 August 2013 - 10:06.


#1734
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Nici aceasta metoda nu ar foarte costisitoare zic eum 100-150 de ron vana si in jur de 300 de ron butelia. Iar o ntrebare de copil: Daca aceste metoda exista, de ce nu sunt puse in practica de catre instalatori cand fac instalatia? Eu de exemplu nu le.am dat o suma in care sa se incadreze si am luat componentele de mijloc sa zicem, nici cele mai ieftine, nici cele scumpe, dar o astfel de suma nu mi se parea deloc mare, daca aparea pe devizul final.

#1735
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
@robylup de unde ai luat preturile la vana si la BEP (butelie egalizare presiune) ?...ca mi se par f mici.
In general instalatorii (pe langa faptul ca multi dintre ei habar nu au cu ce se manaca o instalatie la o centrala pe lemne) vor sa faca munca cat mai putina, sa fie montajul cat mai simplu si sa ia cat mai multi bani...

Edited by SYL, 29 August 2013 - 11:31.


#1736
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Baetii care mi.au facut instalatia chiar aveau bun simt, mi.au explicat tot ce trebuia sa stiu, mi.au dat sfaturi,au facut curetenie  unde lucrau, mi.au spus ca termina in 3 zile si asa au terminat. Chiar am sa le dau un telefon si sa ii intreb daca au mai facu asa ceva, pareau foarte profi. Preturile alea le.am gasit la o simpla cautare pe google. Vana am gasit intre 90 si 300 de lei  si vreo 300 de lei butelia pentru cazan de 25 kw, deci un pic mai mare ca al meu.

Edited by robylup, 29 August 2013 - 11:40.


#1737
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Te rog da-mi si mie linkurile, eventual pe privat daca nu vrei sa faci reclama...Spre exemplu BEP am gasit cel mai ieftin pe la 600 si ceva de lei...Deasemena conteaza modelul (cate intrari si cate iesiri are).

#1738
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
http://instaltermica...e-centrala-lemn
http://www.arenainst...ai-c153-p0.html

astea sunt, de pe nea gogu luate. Sper sa nu se considere reclama!

#1739
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
@robylup in general la centralele sub un 50 - 100 kw nu se prea monteaza si BEP. Pe urma dupa cum spunea si @SYL in Ro majoritatea incearca sa faca instalatia cit mai ieftina cu putinta ca sa nu piarda clienti. Sint foarte multi care se uita la bani si este greu sa le explici de ce instalatia lui costa dublu fata de a vecinului. Fireste, in timp o sa afle, insa prima data se uita la pret si-l alege pe instalatorul ce da pretul cel mai mic. Deaia instalatori au deja format reflexul de a merge pe un pret minim si nu se mai chinuie sa povesteasca prea mult. Sint prea multe variante de a lega o centrala si este prea mult de explicat clientului cum se comporta fiecare ca sa aleaga el varianta care crede ca-i cea mai buna pentru el.
Am clienti la care initial le-am prezentat 2 oferte si au ales oferta cea mai mica ca ulterior dupa 1-2 ierni sa ma cheme sa le modific instalatia.

@SYL, intradevar, cu VM exista riscul de supratemperatura. Deaia si recomand sa se monteze obligatoriu si TA ca sa stea mai mult radiatoarele reci. La tine, in momentul de fata,  toamna si primavara casa se incalzeste doar de la "injectiile" date de termostatul de supratemperatura cu o apa foarte fierbinte. Daca ai avea VM tot cu "injecti" o sa te incalzesti insa vor fi de 60-70grd si pompa va merge mai mult. I casa tot atitea grade o sa ai, insa nu mai "obosesti" tevile si robineti radiatoarelor cu temperatura aia de 80-90grd.

#1740
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Eu cred ca defapt asa ceva ar trebui, nu vana cu 3 cai: http://www.arenainst...ec-c257-p0.html

Referitor la butelia de egalizare, cred ca ar trebui una cu mai multe racorduri; adica spre cazan 2 (un tur si un retur), dar in "partea opusa" 4 racorduri (poate 3), adica tur spre boiler si tur spre calorifere si la fel retururile.

Florine, ce parere ai ?

#1741
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Si vana cred ca defapt e asta....
http://www.calorserv...-dn-25-CALVTC51

#1742
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Nu e buna, pt ca nu se poate regla temperatura de amestec, este o valoare fixa. Trebuie una care se poate regla intervalul de temepratura (pt ca evident toamna/primavara vei trimite apa mai rece in calorifere decat iarna).
Ceva de genul acesta: http://www.calorserv...22-1-ESBVTA5221
sau asa ceva: http://www.calorserv...-4-ESBVTA572114

L.E.  La genul asta de BEP ma refeream:
https://www.google.r...CN.html;615;461

Edited by SYL, 29 August 2013 - 12:49.


#1743
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012

View PostSYL, on 29 august 2013 - 12:37, said:

Da, ai dreptate, nu citisem suficient de atent datele problemei.\
Scuze.

#1744
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Si eu m-am tot gindit daca in loc de VM nu ar fi mai bine sa montam o VCT cum sugereaza @ramadoss sau o vana antioparire cum sugereaza @SYL. Inca nu stiu raspunsul la problema asta ca nu am studiat suficient problema. Daca este VCT este clar ca daca se reuseste montarea exista o temperatura fixa de 60grd. Daca montan o vana antioparire avem problema ca este reglabila pina in 60grd si pina la urma vom ajunge sa o tinem la maxim, adica pe 60grd.
In fine, parca tot mai precisa este o vana de amestec cu motoras si cu un controler euroster.

Butelia intradevar trebuie facuta ca aia din poza, ca altfel posibil sa strice in loc sa ajute. Daca tot o faci macar sa o calculezi si sa o faci cit mai aproape de realitate decit sa cumperi tot soiul de inventi numite "separator hidraulic".

#1745
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 24.07.2009
Vad ca se discuta de butelii de egalizare BEP ,pe topicul de buffere ...Eu am inteles de fapt,ceea ce se doreste in acest caz , daca nu exista posibilitatea montarii unui puffer corect dimensionat si automatizare ,atunci...... dupa parerea mea trebuie o butelie de egalizare corect dimensionata,calculata si o vana de amestec cu 3 cai(@robylup a gasit-o corect) ,in niciun caz termostatica antioparire ,trebuie cu servomotor ,pompa si vana de amestec comandate de un controler electronic care permit conectarea unui termostat de ambient si o sonda externa de temperatura,asa vei optimiza dupa cum vrei temperatura din casa ,in functie si de temperaturile externe,mai ales in perioade de tranzitie toamna-iarna ,iarna-primavara.Ceva de genu:

Attached Files


Edited by CAZANE, 29 August 2013 - 20:07.


#1746
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
@CAZANE, cit costa halatul asta ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate