Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#847
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postcristimaluselu, on 12th January 2012, 17:24, said:

Avantajele policarbonatului fata de sticla ar fi greutatea si costul/mp
Policarbonat a folosit cineva pentru solar/sera ? cum se comporta in timp ?

Am vazut la sere aici la noi ceva policarbonat dublu; cam ca si un geam termopan, doar ca pacile de plastic erau mai alropiate intre ele, cred ca mai putin de 1cm intre ele.  Daca ai bani e cu mult mai tare decat folia si tine si mai mult.

View Posthot, on 12th January 2012, 19:44, said:

Valeu cu banii aia mananci de la solarul vecinului cativa ani buni si te mai si uti la el cum curata buruieni,cara gunoi,etc,etc...

Sti tu, unii prefera sa se uite mai putin la televizor si la meciuri si sa produca ceva. Acum nu mai stiu nici un nume de fotbalist roman. Am ajuns la concluzica ca nu merita sa-ti umpli memoria cu niste nume neimportante. Nu m-am mai uitat de ani buni la nici un meci, si nici la stiri, filme etc. Cand am timp ma uit doar la emisiuni unde invat ceva util.

Edited by dinpoplaca, 14 January 2012 - 19:02.


#848
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

Sti tu, unii prefera sa se uite mai putin la televizor si la meciuri si sa produca ceva. Acum nu mai stiu nici un nume de fotbalist roman. Am ajuns la concluzica ca nu merita sa-ti umpli memoria cu niste nume neimportante. Nu m-am mai uitat de ani buni la nici un meci, si nici la stiri, filme etc. Cand am timp ma uit doar la emisiuni unde invat ceva util.

Ma bucura foarte mult asta , mai exista oameni "culti" in tara asta

#849
manu8388

manu8388

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009

View Postmateimateimatei, on 14th January 2012, 19:21, said:

Ma bucura foarte mult asta , mai exista oameni "culti" in tara asta



si de ce pui  ghilimele bre? e mai cult ala care isi sparge capul cand pierde steaua si asculta manele in masina?

#850
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

View Postmanu8388, on 14th January 2012, 19:56, said:

si de ce pui  ghilimele bre? e mai cult ala care isi sparge capul cand pierde steaua si asculta manele in masina?


culturalizarea nu tine neaparat de faptul ca esti amator de sport in general sau asculti un anumit gen muzical.Marile personalitati culturale s-au implicat in dezvoltarea societatii nu au incercat sa se izoleze de  influentele negative , ci au incercat sa le combata si sunt exemple multe..

Ai habar de cine a fost inventat termenu de manea ? Anton Pann ,poet,compozitor de muzică religioasă,profesor ?i compozitor de muzică bizantină .Atunci ce vorbim Anton Pann era un incult ?? Ca respectivu gen muzical a suferit transformari textuale , si muzicale negative e alta ciorba..

Iar in legatura cu acele ghilimele fiecare interpreteaza cum vrea , eu am vrut sa exprim faptul ca daca nu te uiti la sport etccc.... nu inseamna neaparat ca restu  sunt inferiori din punct de vedere intelectual , ceea ce a vrut respectivul user sa exprime "Am fost si eu ca voi insa acum mam trezit si vreau sa ma culturalizez prin eliminarea toxinelor media"

Daca s-a simtit jignit de afirmatia mea , imi cer scuze

Edited by mateimateimatei, 15 January 2012 - 12:31.


#851
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postdinpoplaca, on 14th January 2012, 17:00, said:

Sti tu, unii prefera sa se uite mai putin la televizor si la meciuri si sa produca ceva. Acum nu mai stiu nici un nume de fotbalist roman. Am ajuns la concluzica ca nu merita sa-ti umpli memoria cu niste nume neimportante. Nu m-am mai uitat de ani buni la nici un meci, si nici la stiri, filme etc. Cand am timp ma uit doar la emisiuni unde invat ceva util.

Quote

Valeu cu banii aia mananci de la solarul  vecinului cativa ani buni si te mai si uti la el cum curata  buruieni,cara gunoi,etc,etc...

Bravo Dinule! Oare stii tu cum se pun problemele in tarisoara asta?!

#852
danpdg

danpdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.04.2010
cativa pasi din constructia unui solar...

Attached Files



#853
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Imi place ceea ce vad! Bravo tie!

Pare asa de simplu in poze....dar cata munca te asteapta....

Numai bine!

#854
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
frumos ,dar pui doar poze sa te dai mare?
spunene si noua ,ce latime si lungime au?,cum prinzi folia de sus in locul unde se imbina cu lateralele?cit cornier ai luat?cita teava ai luat?cit costa tot solarul?fa o fotografie locului unde se imbina arcada cu teva din capul stilpilor,ce soi de tomate cultivi?
multumim

#855
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postsilesax, on 17th January 2012, 07:15, said:

frumos ,dar pui doar poze sa te dai mare?
spunene si noua ,ce latime si lungime au?,cum prinzi folia de sus in locul unde se imbina cu lateralele?cit cornier ai luat?cita teava ai luat?cit costa tot solarul?fa o fotografie locului unde se imbina arcada cu teva din capul stilpilor,ce soi de tomate cultivi?
multumim
Un solar de 6x12 m pe metal integral totul cumparat plus instalatia de irigat prin picurare m-a costat aproximativ 50 milioane

#856
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pe domnul care a pus fotografiile l-am intrebat.
cit despre cit ai dat tu pe solar .......ai avut bani multi deoarece mi se pare foarte scump pentru 70 m patrati.poate totusi o fi profesional si o tine 100 de ani.dar in ziua de azi la ce preturi sint pe produsele din solare .....trebuie investit cit mai putin.

#857
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postsilesax, on 17th January 2012, 11:02, said:

pe domnul care a pus fotografiile l-am intrebat.
cit despre cit ai dat tu pe solar .......ai avut bani multi deoarece mi se pare foarte scump pentru 70 m patrati.poate totusi o fi profesional si o tine 100 de ani.dar in ziua de azi la ce preturi sint pe produsele din solare .....trebuie investit cit mai putin.
Metalul a fost foarte scump,l-am cumparat pe tot,munca aproximativ o luna nu se pune.

#858
danpdg

danpdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.04.2010

View Postsilesax, on 17th January 2012, 07:15, said:

frumos ,dar pui doar poze sa te dai mare?
spunene si noua ,ce latime si lungime au?,cum prinzi folia de sus in locul unde se imbina cu lateralele?cit cornier ai luat?cita teava ai luat?cit costa tot solarul?fa o fotografie locului unde se imbina arcada cu teva din capul stilpilor,ce soi de tomate cultivi?
multumim
nu le-am pus pentru a ma da mare,le-am pus ca model pentru cei care doresc sa-si faca un solar rezistent si durabil  :peacefingers:
Ca dimensiuni are 5,5m latime, 60m lungime, aproximativ4m inaltime.
Picioarele laterale au 1,30m de la suprafata pamantului si 40-50cm in pamant,pot fi din teava de minim 1,1/4 toli,teava rectangulara 40x40,sau cornier 50x50,60x60,etc
Distanta intre picioare este de 2m si au sudate deasupra teava de 3/4 toli pe tot perimetrul solarului,pe care se sudeaza 2 randuri de cuie din fier beton de 6 sau 8mm pentru prinderea foliei
Arcadele sunt facute din teava sudata pt. constructii de 3/4 toli si au inainte de indoire 6,70m.Se poate face si din teava de 6m dar va iesi mai stramt cu 0,5m,adica 5m latime
Pentru o arcada este nevoie de aproximativ 15m liniari de teava adica 2,5 tevi de 6m.
Ca pret in regie proprie in jur de 2000 euro / 300m2 la gata , cu materiale cumparate noi. De exemplu teava de 3/4 toli-6m 35 ron, 1,1/2 toli, 6m 66ron, sarma 2,5 mm 43ron, folie glia UV 0,10/7m latime 10 ron kg,electrozi rutilici 3,25mm 11ron etc
Am observat ca majoritatea vizitatorilor de pe forum incearca pentru inceput cu ceva mai mic asa ca va fac si un deviz pentru un solar de 55m2 adica 10m lungime si 5,5 latime
Pentru un solar de 10m lungime si 5,5m latime avem nevoie 6 arcade,adica 90m liniari(15 buc.) de teava,18 picioare la 1,70-1,80m si aproximativ 30m liniari (5 tevi)pentru contrafixele de la capete si pentru poarta.
Cam astea ar fii in mare dimensiunile.Mai trebuiesc 54 de sarme dispuse la 10cm una de alta pe coama si 15cm mai spre margine, in kg aproximativ 30kg  sarma de 2,0-2,2 , folie de 7m sau 7,20m 18kg,si de 2m 6kg pentru laterale.
Mai vorbim daca mai aveti nelamuriri
Attached File  05022009_003_.jpg   387.28K   341 downloads

Attached Files


Edited by danpdg, 17 January 2012 - 19:25.


#859
danpdg

danpdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.04.2010

View Postdanutz_2009, on 17th January 2012, 00:37, said:

Imi place ceea ce vad! Bravo tie!

Pare asa de simplu in poze....dar cata munca te asteapta....

Numai bine!
stai linistit cu munca suntem obisnuiti ca mai avem unul de 350m2, altfel nu mai de apucam de investit!
Cu munca a fost usor cu banii a fost mai greu!!!!

View Postsilesax, on 17th January 2012, 07:15, said:

frumos ,dar pui doar poze sa te dai mare?
cum prinzi folia de sus?
ai o poza despre cum se prinde folia!
randul de cuie de jos este pentru laterale iar cel de sus este pentru capacul solarului.
pentru imbinare arcadei cu teava laterala iti voi faca o poza zilele astea!!!

Attached Files


Edited by danpdg, 17 January 2012 - 20:16.


#860
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Interesant modul de prindere al foliei;in interiorul indoiturii foliei(ma refer la poza de detaliu cu cuiele) folosesti sarma intinsa pt a evita sfasierea sau rezista doar intepata fara intaritura?
Din poze,se pare ca tevile pt arcade le-ai sudat folosind sablonul , care are sudate si ceva ghidaje-sau ma insel?
Teava de 1/2 tzoli crezi ca rezista pt o asemenea constructie?

Edited by gcom61, 17 January 2012 - 20:19.


#861
danpdg

danpdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.04.2010

View Postgcom61, on 17th January 2012, 20:10, said:

Interesant modul de prindere al foliei;in interiorul indoiturii foliei(ma refer la poza de detaliu cu cuiele) folosesti sarma intinsa pt a evita sfasierea sau rezista doar intepata fara intaritura?
Din poze,se pare ca tevile pt arcade le-ai sudat folosind sablonul , care are sudate si ceva ghidaje-sau ma insel?
Teava de 1/2 tzoli crezi ca rezista pt o asemenea constructie?

Folia este indoia peste o sarma de 2,5mm intinsa foarte bine.
Cuiele au doar rolul de a fixa folia pe sarma .
La fel se prinde si folia de sus care vine si ea indoita peste o sarma de 2,5mm.
Practic sarma este agatata de fierul beton sudat pe teava pentru ca folia singura nu ar avea rezistenta necesara.
Exista si folii profesionale care au din fabrica un tiv (ca cel in care se introduce elasticul la pantaloni) prin care se introduce sarma sau cablu dar sunt foarte scumpe si se fac pe comanda daca solarul nu se incadreaza in dimensiunile lor standard.
Da ai dreptate, toate arcadele au fost sudate folosind un sablon .Am vrut ca toare arcadele sa fie identice sau aproape identice pentru ca folia sa fie intinsa perfect pentru ca apa sau zapada sa nu stea pe solar.
Nu cred ca va rezista teava de 1/2 . Cel putin nu la o vijelie ca cea de saptamana trecuta!
La asa ceva ar trebui sa reziste! :proud:

Attached Files


Edited by danpdg, 17 January 2012 - 23:05.


#862
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Nenea asta are niste solarii construite din lemn combinat cu teava. Isi creste rosiile in galeti si saci de plastic si are o gramada de videouri interesante. Si-a construit si o soba din butoaie de metal. Filmeaza toti tot ce face si da multe detalii.

http://www.youtube.c...u/1/2VLoeUMSjoM

#863
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Salutari tuturor!

Am achizitionat de curand un solar pe care trebuie sa il instalez. Cel de la care l-am cumparat m-a sfatuit sa nu montez sarme pe coama pentru sustinerea foliei pentru ca vor face mai rau, adica zapada nu va aluneca de pe solar. Am vazut pe forum multe poze cu solarii cu sarme sau benzi pp. A instalat cineva fara nici un fel de sarme?
Cum ar fi mai bine, date fiind si dimensiunile solarului?

Detaliile solarului:  
A costat 7600Ron(inclusiv transport)...cam cel mai mic pret pe care l-am gasit pe piata.
Are o suprafata de 360mp, cu deschidere 9m, inaltime 3,6m. Construit din arcade metalice teava neagra de 50mm puse la distanta de 2m.
Are aerisiri si usi la capete, bare de cultura, 3 traverse longitudinale(2 laterale, 1 coama).
Folie tratata de 150 microni.
Banda picurare +robineti Folie mulcire

Edited by nicoretro, 18 January 2012 - 07:20.


#864
kingmax

kingmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.07.2007

View Postnicoretro, on 18th January 2012, 07:06, said:

Salutari tuturor!

Am achizitionat de curand un solar pe care trebuie sa il instalez. Cel de la care l-am cumparat m-a sfatuit sa nu montez sarme pe coama pentru sustinerea foliei pentru ca vor face mai rau, adica zapada nu va aluneca de pe solar. Am vazut pe forum multe poze cu solarii cu sarme sau benzi pp. A instalat cineva fara nici un fel de sarme?
Cum ar fi mai bine, date fiind si dimensiunile solarului?

Detaliile solarului:  
A costat 7600Ron(inclusiv transport)...cam cel mai mic pret pe care l-am gasit pe piata.
Are o suprafata de 360mp, cu deschidere 9m, inaltime 3,6m. Construit din arcade metalice teava neagra de 50mm puse la distanta de 2m.
Are aerisiri si usi la capete, bare de cultura, 3 traverse longitudinale(2 laterale, 1 coama).
Folie tratata de 150 microni.
Banda picurare +robineti Folie mulcire
Salut!
Poti sa ne spui de unde l-ai luat?
Merci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate