Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10761 replies to this topic

#1369
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View Postvalyshya, on 25 septembrie 2012 - 17:11, said:

Cum sa pun folia. cum e mai bine? Cum sa procedez? sa lipesc pe lungime doua role si ajung la o latime de 12 si sa o intind pe lungime serei ?

Cea mai buna varianta ar fi sa lipesti pe lungime 2 role. Dar, cum intentionezi sa o "lipesti" astfel incat sa tina ?

#1370
RaulYoTM

RaulYoTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 13.07.2008
[ http://i50.tinypic.com/2mfm1cn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cam cu asta ma ocup eu baietii, sau ma rog, o ocupatie secundara care sper sa-mi aduca profit.


Este vorba de un solar de 176 mp, construit dintr-un schelet metalic rezistent, cu folie dubla.


Acest "proiect" l-am inceput cu sotia, cumnata si socrul meu, ne-a costat ~ 8500 ron (solar + folie + furtune + sarma etc + seminte)

Am inceput cu fasole verde deoarece citisem pe net ca asta este recomandat incepatorilor. Socrul meu e om care a trait la tara, a mai avut solarii, dar niciunul asa de mare, si un alt aspect important - cultiva pt. consum propriu, deci nu era asa important sa scoti MAXIMul dintr-o cultura.

Ideea e ca aceasta cultura este prima pt. noi, am semanat fasolea in 1 septembrie si deja are floare. Ca si soi am folosit Aura de Bacau. 90% din munca noastra s-a bazat pe articolele si studiile de caz pe care le-am gasit pe internet (foarte folositoare) si 10% din ce stiam noi, sau mai exact socrul meu :)

Pentru a ne scoate investitia este clar vorba de minim 3-4 culturi, dar stim ca nimic nu e usor :)

Momentat pretul fasolei verde (cu pastaie lata - galbena) pe piata este 7 RON. Nici nu stim inca de ce ne vom izbi cand vom vrea sa vindem marfa, speram sa nu facem jumi-juma cu pietarii, pentru ca atunci practic munca noastra va fi pe gratis.

Noi ne-am gandit ca daca am scoate 400 kg fasole verde ar fi ok, dat fiind ca nu ne pricepem foarte bine si totusi, a fost o cultura experimentala.
Data viitoare cand vom pune fasole, o vom pune rasaduri, cate 3 rasaduri pe cuib.

Noi am pus boabele de fasole 3 / cuib, la distanta de 40 cm intre plante si 70 cm intre randuri, distanta pe care noi am considerat-o optima (am avut un material al unor profesori universitari de la Iasi care au facut un studiu de caz interesant).

Ideea e ca in 30% din solar au iesit cate 3 plante, cam in 40% cate 2 plante si 25% cate 1 planta. Au fost locuri unde nu a iesit nimic, acolo am replantat, dar probabil ca nu va ajunge la maturitate asa repede incat sa merite sa asteptam pt. cateva plante.


Ar fi ok daca ar posta cineva care are experienta cam cu cat se vinde fasolea, sau mai bine.. cat au adaos pietarii din pretul afisat de ei. Daca merg cu 100%, inseamna ca ar trebui sa le dau fasolea cu 3,5 ron.
La 400 de kg, in 80 de zile, ar insemna ca voi scoate o cifra de afaceri de 1400 ron. Semintele au costat cam 200 ron, le-am aplicat piatra vanata pt. arsura comuna si un ingrasamant foliar, care se recomanda a fi bio! Deci m-as duce undeva cu un profit de 1300 ron, fara a scadea cheltuieli cu apa si pretul solarului.

In cazul asta, nu s-ar mai merita nimic, si sincer, l-as face pt. uz propriu, si am avea in fiecare iarna verdeturi.

Salut!
PS: O sa fac un site cu mai multe poze, am vreo 40 din solar, de la inceput pana la sfarsit.

Edited by RaulYoTM, 14 October 2012 - 21:50.


#1371
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View PostRaulYoTM, on 14 octombrie 2012 - 21:37, said:

[ http://i50.tinypic.com/2mfm1cn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cam cu asta ma ocup eu baietii, sau ma rog, o ocupatie secundara care sper sa-mi aduca profit.


Este vorba de un solar de 176 mp, construit dintr-un schelet metalic rezistent, cu folie dubla.


Acest "proiect" l-am inceput cu sotia, cumnata si socrul meu, ne-a costat ~ 8500 ron (solar + folie + furtune + sarma etc + seminte)

Am inceput cu fasole verde deoarece citisem pe net ca asta este recomandat incepatorilor. Socrul meu e om care a trait la tara, a mai avut solarii, dar niciunul asa de mare, si un alt aspect important - cultiva pt. consum propriu, deci nu era asa important sa scoti MAXIMul dintr-o cultura.

Ideea e ca aceasta cultura este prima pt. noi, am semanat fasolea in 1 septembrie si deja are floare. Ca si soi am folosit Aura de Bacau. 90% din munca noastra s-a bazat pe articolele si studiile de caz pe care le-am gasit pe internet (foarte folositoare) si 10% din ce stiam noi, sau mai exact socrul meu Posted Image

Pentru a ne scoate investitia este clar vorba de minim 3-4 culturi, dar stim ca nimic nu e usor Posted Image

Momentat pretul fasolei verde (cu pastaie lata - galbena) pe piata este 7 RON. Nici nu stim inca de ce ne vom izbi cand vom vrea sa vindem marfa, speram sa nu facem jumi-juma cu pietarii, pentru ca atunci practic munca noastra va fi pe gratis.

Noi ne-am gandit ca daca am scoate 400 kg fasole verde ar fi ok, dat fiind ca nu ne pricepem foarte bine si totusi, a fost o cultura experimentala.
Data viitoare cand vom pune fasole, o vom pune rasaduri, cate 3 rasaduri pe cuib.

Noi am pus boabele de fasole 3 / cuib, la distanta de 40 cm intre plante si 70 cm intre randuri, distanta pe care noi am considerat-o optima (am avut un material al unor profesori universitari de la Iasi care au facut un studiu de caz interesant).

Ideea e ca in 30% din solar au iesit cate 3 plante, cam in 40% cate 2 plante si 25% cate 1 planta. Au fost locuri unde nu a iesit nimic, acolo am replantat, dar probabil ca nu va ajunge la maturitate asa repede incat sa merite sa asteptam pt. cateva plante.


Ar fi ok daca ar posta cineva care are experienta cam cu cat se vinde fasolea, sau mai bine.. cat au adaos pietarii din pretul afisat de ei. Daca merg cu 100%, inseamna ca ar trebui sa le dau fasolea cu 3,5 ron.
La 400 de kg, in 80 de zile, ar insemna ca voi scoate o cifra de afaceri de 1400 ron. Semintele au costat cam 200 ron, le-am aplicat piatra vanata pt. arsura comuna si un ingrasamant foliar, care se recomanda a fi bio! Deci m-as duce undeva cu un profit de 1300 ron, fara a scadea cheltuieli cu apa si pretul solarului.

In cazul asta, nu s-ar mai merita nimic, si sincer, l-as face pt. uz propriu, si am avea in fiecare iarna verdeturi.

Salut!
PS: O sa fac un site cu mai multe poze, am vreo 40 din solar, de la inceput pana la sfarsit.

depinde cat de repede vine gerul colegule...ca daca mai consumi si ceva lemne chiar ca ai pus-o ..

#1372
RaulYoTM

RaulYoTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 13.07.2008

View Postvasiuca, on 15 octombrie 2012 - 06:04, said:

depinde cat de repede vine gerul colegule...ca daca mai consumi si ceva lemne chiar ca ai pus-o ..


Pt ce lemne? nu am incalzire in el ... Eu stiu doar ca intr-un solar nu scade niciodata temperatura sub 2 grade. Daca-l tii inchis si ai parte de soare, uzi putin si ajungi in 10 grade... asta in timpul zilei. Si-l tii inchis permanent

#1373
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,613
  • Înscris: 25.11.2007
Raul, daca afara vor fi minus 6 grade Celsius (13 noiembrie 2011, Timisoara, vezi aici) , tu cate grade speri sa fie in solarul tau neincalzit ?

#1374
RaulYoTM

RaulYoTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 13.07.2008

View Postjumborom, on 15 octombrie 2012 - 20:57, said:

Raul, daca afara vor fi minus 6 grade Celsius (13 noiembrie 2011, Timisoara, vezi aici) , tu cate grade speri sa fie in solarul tau neincalzit ?



Eu SPER ca va fi cu plus! Habar n-am! Avem solarul de 3 luni de zile :) Incercam marea cu sarea.
Cum incalzim solarul daca nu avem evacuare?

#1375
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View PostRaulYoTM, on 15 octombrie 2012 - 20:45, said:

Pt ce lemne? nu am incalzire in el ... Eu stiu doar ca intr-un solar nu scade niciodata temperatura sub 2 grade. Daca-l tii inchis si ai parte de soare, uzi putin si ajungi in 10 grade... asta in timpul zilei. Si-l tii inchis permanent
Posted Image colegule esti tare ...la mine anul trecut au inghetzat 2 solarii de rosii.. si erau numai -7 grade poate ma inveti si pe mine cum faci alea 2 grade .. sunt tare curios ..
si inca ceva daca inca nu au pastai cam pe ce data vrei sa recoltezi?

Edited by vasiuca, 16 October 2012 - 18:26.


#1376
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 21.02.2006
Probabil de craciun.

#1377
RaulYoTM

RaulYoTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 13.07.2008

View Postvasiuca, on 16 octombrie 2012 - 18:25, said:

Posted Image colegule esti tare ...la mine anul trecut au inghetzat 2 solarii de rosii.. si erau numai -7 grade poate ma inveti si pe mine cum faci alea 2 grade .. sunt tare curios ..
si inca ceva daca inca nu au pastai cam pe ce data vrei sa recoltezi?


Peste 2 saptamani sunt sigur ca o sa culeg fasole verde din solar! Ma repet, e prima cultura, a fost ceva experimental si am inceput f. tarziu pt. ca a trebuit sa scoatem cartofii de pe spatiul acela, dar nu puteam sa-i scoatem prea devreme!!! In 1 septembrie am semanat fasolea!

#1378
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,425
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa o luam 'stiintific'...
In afara de ridichile de luna, care au nevoie de minimum 28zile de la samanta la cules, nu exista leguma mai timpurie de 52-58zile pt acelasi lucru...si asta la cultura de vara, cand toti factorii de mediu sunt 'optimi'...
La cultura de toamna se adauga 7-10zile in plus intre insamantare si cules...
Asta ar insemna ca-ti trebuie minim 60-70zile pana sa pui ceva in cos...deci daca ai pus samanta pe 1septembrie cel mai devreme pe 1noiembrie...
Ai avantajul ca perioada asta a fost mai degraba vara decat toamna si prognoza meteo pana la sfarsitul lunii zice ca pana pe 1nov nu vine frigul si temperaturile vor fi tot peste medie...
Asta inseamna ca cel putin 'o mana' de pastai tot vei obtine, iar daca ai noroc, poate si pe a doua...totusi tine cont ca fasolea e planta de vreme calda, orice scadere de temperatura te va pune 'pe butuci'...
Mai bine puneai fasolica oloaga, e mai timpurie...
Eu, de exemplu, am pus fasole lata galbena urcatoare la inceput de iunie si primele pastai le-am cules la inceput de august si inca mai culeg pastai de pe ele si acum...pt ca fasolea urcatoare produce pastai pe masura ce creste si nu totul deodata ca la fasolea oloaga...
Concluzia mea:
Ai riscat enorm, dar cel putin pentru moment ai castigat, daca tine si D-zeu cu tine probabil te scoti...dar data viitoare trebuie sa respecti calendarul, ulciorul nu merge de multe ori la apa doar asa la 'plezneala'...
Nu stiu in ce zona climatica te afli, dar aici in sud, de regula, pe 20 octombrie e prima zi de inghet la sol (First Frost Date), care 'omoara tot', iar anul asta a fost la inceputul lunii (!!!) o saptamana cu nopti reci, aproape de zero Celsius...e drept ca in solar, cel putin scapi de zilele astea de pericol de inceput de octombrie...
Oricum ai da-o, n-ai sa scoti la capacitatea maxima pt simplul motiv ca ai semanat muuult, muuult prea tarziu!
Bafta!!!

Edited by subway_guru, 17 October 2012 - 20:45.


#1379
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 21.02.2006

View PostRaulYoTM, on 16 octombrie 2012 - 23:01, said:

Peste 2 saptamani sunt sigur ca o sa culeg fasole verde din solar!
Din ce vad eu in poze, fasolea ta nu are flori si tare mie ca nici mana aia de fasole de care pomenea subway_guru nu o sa culegi.

Edited by pufarin, 18 October 2012 - 19:17.


#1380
danpdg

danpdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.04.2010
@prepelitzu
teava a fost roluita de mine...
dimensiunile tevii inainte de roluire au fost de 6073mm iar dupa roluire arcada are 5500 mm si aproximativ 1700 / 1800mm inaltime

Edited by danpdg, 20 October 2012 - 20:15.


#1381
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna dimineata la toti forumistii. Locuiesc de vreo 15 ani, la 10 km de Bucuresti, fiind proprietarul unui teren de 4000mp. Avem (aveam) o livada de 102 pomi fructiferi, din care 32 de meri, plantati pe spalieri. In luna februarie, acest an, datorita iernii grele, merii au fost atacati  masiv de iepuri (au scapat doar 5 pomi, cei din rasa golden auriu), fiindu-le roasa coaja, pana la al doilea rand de sarme. Merii au inflorit, au fructificat, dar nu ajungeau la maturizare, cadeau fructele. Le-am vandut, unui crescator de porci,vreo 300 de kg,  cu 0,5 ron kg. Pomii au inceput sa se usuce prin luna august. Toata familia eram foarte dezamagiti. Ne-am hotarat, in urma sugestiei sotiei, sa facem un solarel in acel loc.  Am inceput de la litera ,,a'', documentarea necesara construirii acestuia. De obicei cand facem un lucru de la inceput, avem doua variante: ori bine, ori deloc. Am fost sa vedem mai multe solarii in zona, dar nu prea ne-au incantat cum aratau, localnicii de aici nu au ca principala ocupatie cresterea plantelor in solar. Atunci am trecut la faza informarii de pe net. Dupa vreo  saptamani de accesari a diferitelor site-uri de profil in acest domeniu, am intrat pe softpedia, la sectiunea ,,Sera, solar si alte adaposturi''. Atunci am zis ,,evrika''. Dupa citirea celor 77 de pagini, ne-am hotarat sa construim solarul. Mii de multumiri celui care a deschis acest topic, precum si celor care au postat, date reale, informatii, preturi, cote si moduri de construire a solarului.
  De asemenea imaginile au fost foarte graitoare si va asigur ca o parte din acest solar va apartine, adica va regasiti in permanenta in el. Am trecut la construirea lui pe data de 08 10 2012. Dupa cateva greutati inerente, prin care ati trecut si voi,  ieri dupa amiaza, pe la ora 17,00, chiar daca a fost dumunica, l-am finalizat. Bucuria noastra a fost mare si datorita faptului ca am dus cu brio, zic eu,la finalizare, ceeace ne-am propus. Am avut inca odata certificarea sintagmei ca ,,daca vrei cu adevarat, nimic nu este imposibil''.
  De ieri, 21-10 2012, am intrat si noi in lumea solaristilor. dar dupa mine greul abia acum incepe. Primul lucru pe care l-a facut sotia a fost sa puna o iconita cu Maica Domnului, ea va fii de acum incolo ocrotitoarea solarului si a noastra cand ne aflam in el. Va rog sa ma iertati daca am fost putin off topic, dar va rog sa ma credeti ca am pus foarte mult suflet si energie in ceea ce am facut. Am incercat sa pun imagini cu diferite etape parcurse, dar nu reusesc. Va rog ajutat-ma cu sfaturi in legatura cu postarea imaginilor, Va asigur ca sunt graitoare in ceeace prveste acest topic.
   In final va doresc multa,multa, sanatate si tot binele din lume sa fie cu noi.

  IUBITI NATURA,MERITA !!!

#1382
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Pentru postarea imaginilor in dreapta jos click pe "Mai multe optiuni de raspuns" dupa care ai in stanga jos "Ataseaza fisiere". Bafta!

#1383
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara. Asa cum am promis revin cu imagini , care sper sunt graitoare. Solarelul are dimensiunile de 6x22m=132mp. Astazi l-am botezat. Se numeste ,,colt de rai'', sper ca asa va fii. Am vrut sa denumesc imaginile postate, dar fiind novice in ale pc-ului, nu reusesc. Am decis sa indentificati imaginile prin insiruirea lor in ordinea atasamentului.
  Taiat pomi, scos radacini, sapat cazma (vroiam sa folosim suprafata respectiva pentru cultura in aer liber), fixat tevi pentru suport arcade, fixare arcade, montat longitudinale rezistenta, sant fixare folie, vopsit dupa grunduire, o mica pauza, montat folie, final exterior, final interior, motiv de bucurie si satisfactie, pauza pentru sotie, solar spate.
  poadol, iti multumesc pentru informatie si iti doresc toate cele bune.


  IUBITI NATURA, MERITA!!!

Attached Files


Edited by 1orgu, 22 October 2012 - 22:15.


#1384
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 30.07.2003
Superb :) se vede treaba ca ai vrut sa faci lucru sanatos.
Acum sa vedem ce zic criticii.

#1385
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Post1orgu, on 22 octombrie 2012 - 22:01, said:

Buna seara. Asa cum am promis revin cu imagini , care sper sunt graitoare. Solarelul are dimensiunile de 6x22m=132mp......
Salutari! Felicitari pt noua constructie! Stiu ca si eu eram la fel de entuziasmat dupa ce l-am pus pe picioare. Voiam sa va intreb cum ati indoit tevile pt arcade? Ma gandesc pe viitor sa imi mai fac niste solarii si caut metode alternative, simple si eficiente de a construi.
Recolte bogate!

#1386
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009
Foarte Frumos solarul! Felicitari! O singura observatie: Folia vad ca este dintr-o singura bucata si ingropata pe margini; aerisirea cum  o faceti?

Edited by janete, 23 October 2012 - 06:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate