Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Vopseaua lavabila

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ovidium28

ovidium28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 28.12.2004
M-am gindit sa imi zugravesc apartamentul care este acum in var cu vopsea lavabila. Insa am auzit tot felul de pareri de la persoane care si-au zugravit cu vopsea lavabila si dupa aceea le-a aparut igrasie pe pereti. Deoarece inainte aveau apartamentul zugravit in var si nu le-a aparut igrasia, ei dau vina pe lavabila. Dimpotriva la alte persoane care si-au zugravit in lavabil nu au probleme cu igrasia. Poate exista cineva care sa imi dea niste sfaturi avizate referitor la aceasta problema. Este mare riscul ca dupa ce imi zugravesc in lavabil sa imi apara igrasie, mai ales ca acum nu am nici o problema cu igrasia. Doresc sa imi zugravesc in lavabil fiindca acum daca ma ating putin de pereti imediat se ia varul pe haine, maini, etc. Deasemenea datorita multitudinii de firme care comercializeaza vopsea lavabila, as vrea sa stiu care este cea mai buna.

#2
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
1. Din cate stiu eu, aparitia igrasiei nu are nici o legatura cu modul in care hotarasti sa iti colorezi peretii, ci cu izolarea lor fata de mediul extern, coroborata cu umezeala din interior. Nu sunt expert, dar am vazut pereti cu igrasie si din cei dati cu var si din cei dati cu lavabila. De aici am tras concluzia ca nu asta conteaza, ci modul in care este lucrat/reparat peretele respectiv(izolarea si alte cele).

2. Chiar in clipa asta imi renovez apartamentul si s-a ajuns la etapa vopsirii peretilor. Evident, "cea mai buna vopsea lavabila" este cu care lucreaza cel mai bine zugravul. Mie de exemplu, mi-a spus ca ar prefera Dyo. Eu am ales altceva, motiv pentru care a inceput sa comenteze ca nu prea e buna etc. L-am rugat insa sa combine vopseaua conform instructiunilor alora, asa ca pana la urma se pare ca e buna vopseaua.
Oricum, in general, fiecare zugrav iti va spune altceva, asta in mod cert. :D

#3
valy_al

valy_al

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.07.2005
Salutare,

Am si eu o intrebare. Am apartamentul zugravit cu vopsea lavabila.
Au trecut 6 ani de cand a fost zugravit si vreau sa reimprospatez vopseaua.
Este necesara spalarea vopselei existente sau se poate aplica noua vopsea peste cea veche ?
Mai este necesara folosirea amorsei inainte de a aplica vopseaua ?

Stiti vreo marca de vopsea de buna calitate ? Ce parere aveti de Danke de la Dufa ?

Multumesc

#4
ochi verzi

ochi verzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2005

valy_al, on Aug 14 2005, 15:42, said:

Salutare,

Am si eu o intrebare. Am apartamentul zugravit cu vopsea lavabila.
Au trecut 6 ani de cand a fost zugravit si vreau sa reimprospatez vopseaua.
Este necesara spalarea vopselei existente sau se poate aplica noua vopsea peste cea veche ?
Mai este necesara folosirea amorsei inainte de a aplica vopseaua ?

Stiti vreo marca de vopsea de buna calitate ? Ce parere aveti de Danke de la Dufa ?

Multumesc

<{POST_SNAPBACK}>



Eu am renovat ap anul trecut si pt zugravit am folosit lavabil SMALTO de care am fost foarte multumita. In hol am dat cu MURIVAL dar suprafata nu e f mare si a fost ok. Insa in restul ap am dat cu smalto. Eu am folosit  lavabil colorat pe care mi l-a amestecat cei de la magazin (formula facuta pe calculator - sfat : nu pune tot pigmentul din prima, 1/2 la inceput si vezi cum iese si mai adaugi ; amestecatul nu costa nimic, doar lavabilul alb si pigmentul).
Am si spalat o bucatica de perete si dupa ce s-a uscat nici nu s-a vazut dif fata de restul. Smalto mi s-a parut ca se intinde f bine , ai spor si ca pret e undeva pe la mijloc.
Parerea mea e ca nu trebuie sa dai cu amorsa pt un nou zugravit, cu conditia ca inainte sa fi fost tot lavabil. Daca e tare murdar poti sa il speli cu apa cu detergent, vezi cum iese. Eu si sora-mea am zugravit la ea  sufrageria si canera copilului (prima zugraveala a fost acum 5 ani) si nu am fol amorsa, direct cu lavabil - smalto - si a iesit f bine. Consulta-te cu baietii de la magazin , mesterii stiu una si buna. Eu nu am fol mesteri la partea de zugravit, am lucrat eu cu sorela (doua fete cucuiete). Spor la lucru.

#5
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Este f indicat sa folosesti amorsa ori de cate ori dai cu var pentru simplul motiv ca, cu o cutie de 50mii de amorsa economisesti o cantitate importanta de vopsea dar si sansele ca unele zone de pereti sa aiba alta nuanta (cu ajutorul amorsei se uniformizeaza coeficientul de absortie al peretilor)

@valy_al - parerea unor oameni avizati care vand vopsea ar fi ca nu este cea mai fericita alegere Danke.
Daca nu te uiti la pret poti incerca AplaLux sau Premio (nou aparuta pe piata) de la Atlas. Eu cu asa ceva (AplaLux) am zugravit garsoniera si mi-a placut modul in care adera la perete - are o densitate destul de mare...cam ca o vopsea alchidica (parca asa se numeste vopseaua de lemnarie)

Edited by cielo, 24 August 2005 - 15:53.


#6
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005
si eu sunt in curs de renovare acum, si m-am gandit ca nu e cazul sa arunc cu banii pe fereastra. asadar, m-am orientat la produsele cu preturi medii: glet Bauleiter ultra (la brico e 190.000 lei - 15kg) si vopsea lavabila Ecolor (facuta de policolor) 28kg - 560.000 lei. dupa prima camera terminata, ma declar multumit.

#7
Booboo81

Booboo81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.03.2005
Eu am terminat de renovat apartamentul si la inceput am folosit Sticky care vreau sa spun ca este chiar sticky. Diluezi la ea de iti vine albastru ca sa o poti folosi. Asa este de densa. Dupa aceea am continuat cu Innen Weiss care este avatajoasa din puct de vedere pret(550000/25kg) iar eu sunt foarte multumit de cum a iesit.

Edited by Booboo81, 25 August 2005 - 11:50.


#8
alayn004

alayn004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.10.2007

 valy_al, on Aug 14 2005, 18:42, said:

Salutare,

Am si eu o intrebare. Am apartamentul zugravit cu vopsea lavabila.
Au trecut 6 ani de cand a fost zugravit si vreau sa reimprospatez vopseaua.
Este necesara spalarea vopselei existente sau se poate aplica noua vopsea peste cea veche ?
Mai este necesara folosirea amorsei inainte de a aplica vopseaua ?

Stiti vreo marca de vopsea de buna calitate ? Ce parere aveti de Danke de la Dufa ?

Multumesc
uitate aici , pe mine m au ajutat mult http://vopsescsingur...epages.com/home

#9
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

 alayn004, on Oct 10 2007, 03:45, said:

uitate aici , pe mine m au ajutat mult http://vopsescsingur...epages.com/home
reclama.. :death:

#10
sinsila2

sinsila2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2008

 bogdy68, on Oct 10 2007, 03:02, said:

reclama.. :death:
Am auzit ca Savana cu teflon este foarte rezistenta la spalare dar ca nu lasa peretii sa respire datorita peliculei pe care o formeaza....Eu asta voiam sa cumpar dar ma tem sa nu fac igrasie.Cine-mi poate da un sfat, sa iau sau nu Savana cu teflon. Mentionez ca am copil mic care scrie pe pereti, deci vreau o lavabila care sa mearga spalata des.

#11
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Buna intrebarea de mai sus: daca peretii sunt cu lavabila roz si eu vreau sa-i fac albi, dau cu lavabila peste sau spal inainte ?

#12
miss.ingrid

miss.ingrid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2007
Daca vrei sa faci peretii albi,ii cureti doar de praf cu o laveta umeda,daca sunt murdari ii speli cu apa si putin detergent,faci eventuale reparatii,amorsezi(am folosit amorsa Policolor in proportie de 1/4 si o singura aplicare) si dai lavabila alba.Iti recomand DEKO 1 STRAT de la Policolor.Eu am acoperit rosu cu ea,albul este foarte alb si acopera dintr`o singura aplicare.Peretii respira,nu are textura Savanei cu teflon dar peretii pot fi curatati de ulterioare mazgalituri.15 kg in jur de 150 ron la magazinele Policolor.Eu am folosit`o aproape in toata casa si sunt f multumita de rezultat.Are textura mata.
Pentru vopsire in culori recomand DULUX - CULORILE LUMII(e nevoie de 2 straturi) 5 l a fost in jur de 90 ron de la Bricostore,culori frumoase si o textura mata. Spor la treaba !

#13
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 sinsila2, on Apr 4 2008, 21:30, said:

Am auzit ca Savana cu teflon este foarte rezistenta la spalare dar ca nu lasa peretii sa respire datorita peliculei pe care o formeaza....Eu asta voiam sa cumpar dar ma tem sa nu fac igrasie.Cine-mi poate da un sfat, sa iau sau nu Savana cu teflon. Mentionez ca am copil mic care scrie pe pereti, deci vreau o lavabila care sa mearga spalata des.
Singura vopsea lavabila care lasa peretii sa respire e cea care are rasina acrilica la baza, doar acrilul nu e peliculogen, o varianta pt  copii mici poate fi lavabila de exterior care are quarz ft fin in componenta (se aplica tot la trafalet), ori o vopsea texturata care are un quarz mai grosier, si care se aplica cu gletiera, iar apoi se niveleaza cu trafalet de burete. Acestea pot fi spalate cu peria de paie practic de mii de ori, si bineinteles lasa peretii sa respire daca sunt acrilice

pt ELFOS: peste o lavabila veche merge revopsit fara sa mai speli peretii, si fara amorsa
Pt amandoi : exista topic dedicat acestor probleme (casa / decoratiuni interioare)

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am cumparat un ap cu pereti roz, verzi etc eu vreau sa fac alb peste tot, ap a fost zugravit in 2009, ar merge sa sa spal totul cu burete/apa, amorsa si apoi lavabil alb sau pot da direct peste zugraveala alba ?

#15
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Merge si direct peste vechea zugraveala, bineinteles dupa ce cureti peretii de praf, pete, etc...
Poti face si un test: dai undeva putin, vezi cum prinde si iti dai seama de cate "maini" e nevoie - 2 sau 3.

#16
spike99

spike99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2009
Salutare,am renovat proaspat camera,apsolut tot,peretii din rugips cu tot cu tavan.Bineinteles dat cu glet la rosturi si  amorsa dupaceia.problema este ca am optat pentru un bej deschis,care desigur nu a iesit cu loare respectiva,tavanul l-am lasat la culoarea aceasta.Pe perecti  din camera am dorit sa schim nuanta si am adougat maro 2 sticle de colorant maro,a iesit un cocolatiu destul de frumos,toate bune si frumoase zugravim!Astazi a doua si cand intru sa vad cum este totul,la rosturi sunt pete,adica ma refer se vede  peste tot in camera nuante deschise si inchise adica culoare nu este la fel in toata camera,in unele locuri este mai inchis in altele mai deschis.

Oare ce am de facut?

multumesc, :rolleyes:

#17
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Trebuie lasati peretii sa se usuce bine, mai ales in locurile proaspat reparate.
Oricum, nu ai de ce sa-ti faci probleme, mai dai o data.
Din ce inteleg ieri ati dat prima data, e oarecum normal sa nu existe o acoperire uniforma avand in vedere ca primul strat se aplica foarte diluat si e mai mult pregatitor pentru cel final.

Edited by Mocebon, 21 April 2011 - 09:31.


#18
spike99

spike99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2009
Am dat in total 3 straturi,am inteles de la alte persoane ca trebuie lasat sa se usuce bine ca este umeda camera,ca ma turant sapa de beton,toate cele,am bagat un calorifer in camera peste noapte sper ca maine sa arate bine.
multumesc,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate