Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

[AT] emigrare austria

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
furinpufurin

furinpufurin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2010
ce stiti despre emigrare in austria,in conditiile in care am banii sa-mi cumpar o casa acolo?multumesc

#2
murtzunel

murtzunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.08.2006
dar emigrare austria pe un job de specialitate (IT - web developer), cu studii superioare? se poate aduce si familia dupa (sotia adica)?

Edited by murtzunel, 15 February 2010 - 17:53.


#3
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006

 murtzunel, on 15th February 2010, 17:52, said:

dar emigrare austria pe un job de specialitate (IT - web developer), cu studii superioare? se poate aduce si familia dupa (sotia adica)?

Sotia nu primeste automat drept de munca daca si tu l-ai primit.
Din cate stiu Austria inca mentine restrictii pe piata muncii.

#4
silverhawk

silverhawk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.06.2010

 murtzunel, on 15th February 2010, 17:52, said:

dar emigrare austria pe un job de specialitate (IT - web developer), cu studii superioare? se poate aduce si familia dupa (sotia adica)?


Poti aduce familia cu tine. Recomandabil sa ai un contract de munca si sa nu vii la ghici! Daca-ti cumperi casa sau stai in chirie nu conteaza, dreptul de a primii un loc de munca este cu Permis de Munca accordat de AMS. O procedura nu deloc usoara in conditiile de astazi. Trebuie sa vb. germana, altfel... Austriecii sunt mai reci, aici nu e Italia sau Spania. Studii superioare, hmmm, un austriac cu scoala medie+ucenicie (fara liceu!) valoreaza aici mai mult decat un est-european cu 2 diplome de licenta.
Viel Glück!

#5
scaraoschi

scaraoschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.04.2011
Eu de 10 ani prestey muncā in tara asta si de abia acum am reusit sa i-mi fac ceva acte,am drept de lucru din iunie 2010 pina in iunie 2011, 1 zi pe sāptāminā, dacā mā tin de contractul āsta atuci iau dreptul de lucru la implinirea unui an din precedentul contract,este f. greu intradevar, dar mie i-mi place aici, acum am gāsit o firma si am actele bagate deja inainte de implinirea anului respectiv, sunt in așsteptare sā vedem ce spune AMS-ul, dar am sanse dupā cit m/am interesat, apropos de sotie, ea nu are drept de lucru daca si eu am, dar dupa implinirea unui an de stat alaturi de mine, pot la ams sa ii bag si ei actele cu meldețetul, adicā sā fac dovada cum cā a stat aici cu mine un an de zile, cā doar nu o sa stea la nesfirsit farā muncā. Cu alte info va mai pot sta la dispozitie atit cit ma pricep, in rest bafta si putere de muncā la toti...

#6
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007

 scaraoschi, on 15th May 2011, 15:06, said:

Eu de 10 ani prestey muncā in tara asta si de abia acum am reusit sa i-mi fac ceva acte,am drept de lucru din iunie 2010 pina in iunie 2011, 1 zi pe sāptāminā, dacā mā tin de contractul āsta atuci iau dreptul de lucru la implinirea unui an din precedentul contract,este f. greu intradevar, dar mie i-mi place aici, acum am gāsit o firma si am actele bagate deja inainte de implinirea anului respectiv, sunt in așsteptare sā vedem ce spune AMS-ul, dar am sanse dupā cit m/am interesat, apropos de sotie, ea nu are drept de lucru daca si eu am, dar dupa implinirea unui an de stat alaturi de mine, pot la ams sa ii bag si ei actele cu meldețetul, adicā sā fac dovada cum cā a stat aici cu mine un an de zile, cā doar nu o sa stea la nesfirsit farā muncā. Cu alte info va mai pot sta la dispozitie atit cit ma pricep, in rest bafta si putere de muncā la toti...
Erau ceva stiri in presa in 2008 cum ca austria da dreptul la munca (romani si bulgari)in constructii ,restaurante .M-am uitat pe ams (versiunea engleza)dar nu am gasit nimic.Stii ceva despre treaba asta sau au fost stiri eronate.

#7
SOLLER

SOLLER

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2012

 scaraoschi, on 15th May 2011, 15:06, said:

Eu de 10 ani prestey muncā in tara asta si de abia acum am reusit sa i-mi fac ceva acte,am drept de lucru din iunie 2010 pina in iunie 2011, 1 zi pe sāptāminā, dacā mā tin de contractul āsta atuci iau dreptul de lucru la implinirea unui an din precedentul contract,este f. greu intradevar, dar mie i-mi place aici, acum am gāsit o firma si am actele bagate deja inainte de implinirea anului respectiv, sunt in așsteptare sā vedem ce spune AMS-ul, dar am sanse dupā cit m/am interesat, apropos de sotie, ea nu are drept de lucru daca si eu am, dar dupa implinirea unui an de stat alaturi de mine, pot la ams sa ii bag si ei actele cu meldețetul, adicā sā fac dovada cum cā a stat aici cu mine un an de zile, cā doar nu o sa stea la nesfirsit farā muncā. Cu alte info va mai pot sta la dispozitie atit cit ma pricep, in rest bafta si putere de muncā la toti...
buna ziua,
Eu am o propunere sa ma mut la Viena la munca. Mi se ofera 1700 euro net oficial cu contract de munca pe termen lung. Credeti ca merita relocarea pt aceasta suma acolo ? cat de scumpa este viata in viena ? Cat min tb sa primesc ca sa acopar necesarul unei familii cu 2 copii mici (1.6 si 4 ani)? merci anticipat pt un sfat bun.

#8
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
In functie de standardul de viata pe care il aveai aici poate fi bine sau poate fi extrem de rau. Chiriile civilizate in Viena incep de pe la 500e (1-2 camere)...

#9
kozmadi

kozmadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.12.2011
De ce trebuie neaparat permis de munca? :mellow:  Am un cumnat care lucreaza in Viene pe baza unui fel de PFA facut acolo. :excl:

#10
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
nu trebuie neaparat dar e bun in cazul in care ai nevoie de protectie sociala - somaj, ajutor social, cursuri de recalificare platite etc.
ca PFA cand s-a terminat contractul ura si la gara daca nu mai gasesti rapid altul

#11
miras

miras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.02.2010
ieri am ascultat la tv, cum ca piata muncii se deschide pentru romani din 2014.

#12
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
Eu vreau sa stiu daca Contractul de munca se face doar pe baza pasaportului sau la fel de bine se poate face si pe baza cartii de identitate. Presupun ca ar trebui sa se poata face si doar cu CI, din moment ce dispui de Meldezettel, dar cred ca si aici tine de cine te lovesti la ghiseu si cat de bine stie noile reglementari europene si evident cat de tare vrea sa te ajute.

in caz ca are cineva habar, astept raspuns

#13
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

 miras, on 12th January 2012, 18:52, said:

ieri am ascultat la tv, cum ca piata muncii se deschide pentru romani din 2014.
Daaaaaaaa si in 2014 o sa gaseasca alt motiv ca si cu Schengenul cum ca "nu suntem pregatiti" sa ne mai amane 3-4 ani,UE -ul e varza totul e bla,bla,bla

#14
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 zobarr69, on 7th May 2012, 00:10, said:

Daaaaaaaa si in 2014 o sa gaseasca alt motiv ca si cu Schengenul cum ca "nu suntem pregatiti" sa ne mai amane 3-4 ani,UE -ul e varza totul e bla,bla,bla

Dupa cum merg acum lucrurile, mai ales in domeniul economic, care de regula influenteaza politicul, sunt sanse foarte mari ca in anul 2014 , U.E. sa aiba alte reguli, sau sa nu mai fie in actuala forma.Daca tarile membre U.E. nu vor avea cel putin aceeasi politica fiscala si comerciala(de exemplu Franta, Italia si Spania nu vor acest lucru), este foarte posibil ca U.E. sa aiba soarta URSS.Sper sa nu se ajunga aici.

Edited by fredy2007, 09 May 2012 - 11:16.


#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
cu drepturile de munca este mai greu, nu ti-l dau asa de usor, din 2014 (sau chiar incepand cu 2012) au voie romanii si bulgarii sa munceasca in Austria. Sa iti cumperi casa nu e greu, este posibil, dar asta nu inseamna ca primesti imediat drept de munca, trebuie sa te interesezi. Daca arati ca stii limba si chiar iti doresti poti sa ai noroc si primesti rapid ;)

m-am interesat pentru toti romanii care vor sa munceasca in Austria incepand cu 1 Ianuarie 2013 nu mai este nevoie de asa zisa "Arbeitserlaubnis" adica pot munci in Austria liber fara dreptul de munca de la AMS.

Edited by business11, 10 July 2012 - 22:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate