Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

pilire dinte

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
am un molar imbracat in ceramica si cel de jos loveste in el (adica simt cind mestec ca se ciocneste de el). medicul a zis ca vrea sa mai ia putin din cel de jos (natural) dar ma intreb daca asta poate avea repercursiuni in timp (in momentul acesta nu are nici macar o carie). ce credeti?

#2
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

 elisado, on 29th December 2009, 20:22, said:

am un molar imbracat in ceramica si cel de jos loveste in el (adica simt cind mestec ca se ciocneste de el). medicul a zis ca vrea sa mai ia putin din cel de jos (natural) dar ma intreb daca asta poate avea repercursiuni in timp (in momentul acesta nu are nici macar o carie). ce credeti?
de ce nu-i spuneti sa ia din coroana de ceramica?!
...multi dentisti procedeaza din pacate asa, aici, daca pacientul isi mai stie drepturile, poate sa il dea in judecata pe medic pentru "lezare corporala" - pe cand asta si la noi?....
repercursiuni in timp nu are, dar de ce sa ia dintr-un dinte sanatos, care n-a "gresit" cu nimik, ca (pardon de cacofonie) tehnicianul si medicul nu lucreaza precis....

#3
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
multumesc pt raspuns, asa ma gindeam si eu, dar e deja cimentat, deci nu mai poate fi trimis tehnicianului. faptul ca o sa pileasca din ceramica acum cind e in forma finala ar putea crea probleme? (ma intreb daca se poate sparge mai usor - desi nu maninc oase...:huh)

Edited by elisado, 29 December 2009 - 22:55.


#4
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

 elisado, on 29th December 2009, 22:54, said:

multumesc pt raspuns, asa ma gindeam si eu, dar e deja cimentat, deci nu mai poate fi trimis tehnicianului. faptul ca o sa pileasca din ceramica acum cind e in forma finala ar putea crea probleme? (ma intreb daca se poate sparge mai usor - desi nu maninc oase...:huh)
coroana nu trebuie neaparat trimisa inapoi la laborator; se poate corecta si asa.
Daca lucreaza cu grija, nu prea are cum sa se intample mare lucru. Si la sfarsit, trebuie sa o lustruiasca cu o guma speciala pentru portelan!
Daca inalta insa foarte foarte mult, atunci ar trebui sa ia mai mult din ceramica, si atunci s-ar putea distruge ; in cazul asta, ar trebui trimisa inapoi...

#5
abbiom

abbiom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2010
daca ia foarte putin din dinte nu are nimic,dar ar putea sa ia si din dintele de ceramica si sa-l finiseze cu o freza speciala.dak tot nu se imbunatateste nimic acesta treb repetat de tehnician(fara sa mai platesti tu nimic,normal) :)

#6
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 abbiom, on 13th January 2010, 14:14, said:

daca ia foarte putin din dinte nu are nimic
Si asta cine  hotareste ? Doamna asistenta ? Cine raspunde pt nimicul asta ?
Poate pacientul se duce la cabinet cu lectia invatata, ca i-a zis o asistenta pe un forum ca se poate.

Explica-ne si noua ce v-au invatat la scoala de asistente, de recomanzi tu atat de nonsalant ca nu are nimic daca infige freza intr-un dinte integru.

Edited by Ana_Karr, 13 January 2010 - 15:44.


#7
cccriss

cccriss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2008
Buna seara.Am o problema.Din pacate dintii mei nu sunt foarte rezistenti,chiar daca ma spal pe dinti si folosesc si ata dentara si am si o dieta.Al 2-lea premolar(jos) ii scos,urmeaza acum si al 3-lea premolar.Din pacate primi premolari din partea de sus mi-au cazut,era carie inauntru,nu era vizibila si m-am trezit fara ei in timp ce mancam bomboane.Nu complet ci doar partea din fata,mi-am pus coroana acrilat,una s-a spart,e slaba stiu,dar nu-mi permit momentan,fiind inca eleva sa-mi fac o coroana din ceramica.Mi-am schimbat si Incisivul lateral sus,acum urmeaza si celalalt.Tot cu coroana acrilat si cum dentista a spus ca dintele nu a putut fii salvat deloc mi-a pus un cuiut de metal.Peste cativa ani,cand o sa am un venit primul lucru pe care il fac o sa fie asta,sa-mi schimb coronitele cu unele din portelan sau ceramica.Dar intamplarea a fost ca acum cateva zile fiind la scoala in pauza mi-am permis sa mananc un corn moale(proaspat)si m-am trezit cu dintele de acrilat ca a cazut.Presupun ca nu a fost lipit bine,cuiutul neavand nici o problema.Eu personal sunt foarte nelinistita,doctorita spunandu-mi ca nu am voie sa mananc mar pe partea aceea,doar taiat bucatele.Chiar asa slab e acrilatul??Ma uit de 10 ori pe zi in oglinda sa vad daca se misca,daca e ok.Nu mai stiu ce sa fac.Mama are o coronita formata din 4 masele de acrilat de 20 de ani si arata superb.Nici culoarea nu s-a dus,este ca un dinte normal.Va rog ajutati-ma cu un raspuns.
Multumesc anticipat.

#8
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Ma induiosezi ...
Nu poti obtine ceva durabil, decat alegand materiale de calitate. Coroanele de acrilat sunt provizorii. Teoretic ar trebui sa tina cam 2 saptamani, pana sunt gata lucrarile definitive. Ca romanii aleg varianta asta, ca permanenta este greseala lor. Este si greseala medicilor ca o promoveaza. Doctoritei aleia putea sa i se faca mila de tine si  sa-ti puna macar o coronita metalo-acrilica in loc de coronita de acrilat. Tehnicianul o costa cam tot pe-acolo. E vorba de bunavointa.
Eu evit sa fac lucrari metalo-acrilice, iar cele de acrilat le fac gratis pe post de lucrari provizorii iar dupa o saptamana le arunc la cos.
Vorbeam cu un medic care pune lucrari metalo-acrilice, si-mi spunea ca acrilatul nu mai e atat de bun cum era odata. Nu compara dintii mamei tale cu ce se face in ziua de azi. Acum se investeste in a face lucrurile de calitate si mai bune, iar pretul lor a scazut mult. Nimeni nu investeste intr-un material de rahat pt a-l face mai bun, cand oricum nu ar trebui sa-l folosesti mai mult de o saptamana.
Poate Fane ne explica mai mult despre calitate, si ne spune de ce acrilatul nu mai e cum era odata. Nu ca m-ar interesa pe mine in mod special pt ca il evit oricum.

Am auzit ca in Doamna Ghica se fac coronite de portelan cu 300 RON. Nu stiu ce calitate are ceramica aia, dar oricum sunt mai bune decat metalo-acrilatul. Iar doctorita aia a ta, va invata ca atunci cand face chestii de rahat ca definitive, o costa mai mult decat sa-ti faca ceva putin mai bun, dar macar sa nu o freci la icre de 4 ori pe luna. O costa mai mult asa, decat  diferenta de 30 RON pe care ar fi dat-o la tehnician pt ceva rezistent.

Edited by Ana_Karr, 17 February 2010 - 10:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate